Ruwe handen Doos 30en60ct. BURGtKLiJKL SiAiND DE DOMBURGSCHE 10-DAAGSCHE. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 6 DECEMBER 1935. No. 48. Bij Piet Adriaanse, Wijk A 2 Koopt daar Uw wol en linnengoed, De prijzen vallen U zóó méé, Dat U er van bedanken moet. Voor radio en licht en water, Kan men hij Akkerdaas terecht; Ongetwijfeld zegt U later: 'k Ben goed bediend, dat moet gezegd. Wilt U een bloementuin aanleggen Of zoekt U een mooie kamerplant, Dan durf ik gerust te zeggen: 't Adres daarvoor is Willem Brand. Moet U een ta" i gaan bestellen, Doe het dan bij Joos Carlier. U kunt ook e\engoed opbellen: 54, Jan Passenier H. Bimmel bakt zijn tarwebrood, Van echte Zeeuwsche tarwebloem. U kunt ze krijgen klein en groot De deugdelijMieid is wel je roem. P. J. Dierx, Rund- en Varkensslager, Bedient U altijd vlug en net. Vraagt U om mager, U krijgt mager, Vraagt U om vet, dan krijgt U, vet. Koopt bij Joos Geertse heerlijk fruit; Hij heeft het in verschillend soort. Gaat naar zijn winkel, kiest maar uit; De prijzen zijn zooals 't behoort. \Cilt U electrisch koken, bpaden, Gaat dan naar A A. Jellema. m zal U 't beste zeker raden. En het koopen volgt weldra. Zeker, Kampman maakt Uw schoenen sterk. Maar daarmee is 't niet al vermeld. Hij verkoopt ook gias- en aardewerk, Waar.an de prijs scüerp is gesteld, J. Maas, Slager in de Duinstraat Wilt ook graag spek en vleesch verkoopen. Wie zich door hem bedienen laat, Zal niet gauw naar een ander loopen. Als *t gaat om fruit staat S. de Pagter, Wat soort betreft en kwaliteit, Bij Joos Geertse niet ten achter; *t Gaat bij beiden als om strijd. Wilt U een deeglijk rijwiel koppen: Een goed adres is Jan Passenier. Maar denkt niet, dat ze beter loopen, Dan die van buurman Joos Carlier. In de oudste slagerwinkel, Waar J. Passenier nog zaken doet, Koop ik altyd mijn vleesch en schinkel De bediening was en is steeds goed. fn de zaak van P. J. Rosendaal Laat zich alles heerlijk smaken. Elk zal na 't gebruik van 't fijnste manl Voor die zaak reclame maken. L'. Spronk, die heeft een reuze-zaak. Men kan daar koopen wat men lust, Eersteklas en fijn van smaak. Daarop is ieder wel gerust. Tinus Reinhoudt verkoopt goedkoop Cacao en suikerwerken. Voor één kwartje hebt U een hoop. Rookers, hij heeft prima merken. Bij Willem Trieller, Wijk C 6, Daar kun je ook van alles koopen. In Domburg is het „je adres'* t Is wel de moeite aan te loopen. Wie In Domburg moet vernachten, Mag wel op Juliane letten. Nooit vernam er iemand klachten Van *t adres van S. van Zetten. Mijn hoop is, dat na deze dagen, Er niet één is ontevTeden. Geen kooper of verkoopers klagen. Ook niet zij, die niet mee deden. Ik acht d!e ook mijn medemenschen, Die strijden voor hun daaglijksch brood. Zou ik voor hen niet t beste wenschen, In dezen naren crisisnood. DOMBURG 5 Dec. 1935. C. LOUWERSE, IETS OVER DE ZOUTVOORZIENING VAN HET VEE. Om een inricht te krijgen in de mineraal- jBorziening van het vee, was het tot nu toe gebruikelijk voedsel en drinkwater te analyseeren en aan de hand van de opge nomen hoeveelheden het aantal grammen der verschillende mineralen te berekenen. Deze analyse is evenwel zeer tijdroovend, bovendien was het nie t altijd bekend hoeveel K.G. voedsel de dieren opnemen (b.v. bij wei- degang) en dit geldt in nog sterker mate voor het drinkwater. Ook kent men niet nauwkeurig de hoevee.he eder mineralen, welke voor groei-onderho ud en productie noodig zijn. Om al deze redenen heeft men getracht, andere eenvoudige mehoden te vinden, om de mineraal-voorziening te beoordeelen, hier mede bedoelen wij het onderzoek van mest en urine. Zoo wordt nu ook langs dezen weg ge tracht een beter inzicht te verkrijgen in de natrium voorziening van het vee, a. thans is hiermee een begin gemaakt. Professor Sjollema heeft er enkele jaren geleden reeds uitdrukkeijk op gewezen, dat het nalriumgehalte van het voedsel, dikwijls veel te wenschen overlaat, waarin dan door toediening van keukenzout (natriumchloride) kan worden voorzien. Gaan wij nu na, wat er met opgenomen natrium in het lichaam gebeurt, dan is he kend dat een deel gebruikt wordt voor melk- vorming en een ander deel voor den groei. Ook is bekend dat er met de mest en urine wordt afgevoerd. Bij verschillende onderzoekingen is ge bleken, dat het natriumgehalte in de urine, niet in alle stallen gelijk was, de verschillen waren zelfs zeer groot. In talrijke onderzoch te urines waren deze zoo arm aan natrium, dat nauwelijks eenige reactie niet het nalri- umreagens waarneembaar was. Rekent men de daghoeeenheid urine op twintig liter, dan bevatten deze iu sommee gevallen zeker niet meer na.rium dan voor komt in slechts weinige liters melk. Be denkt men dan verder, dat ook voor de urinevoorziening zelf een weinig natrium noodig is, dan blijkt wel, dat hier geen overschot van eenig belang meer met de urine verwijderd werd; vermoedelijk was er zelfs een tekort. Dat deze onderzoekingen van groot be lang zijn behoeft geen betoog, met de met hode van urine-onderzoek kan in zeer vele gevallen een snel inzicht worden verkregen in de mineraalvoeding. De natriumvoeding is een van deze be langrijke onderwerpen, welke nog meer proefnemingen zullen vereischen. Maar zeker is het, dat men zich ernstig dient af te vragen of het met de zoutvoor- ziening wel in orde is. In ieder geval is het noodig dat men het zekere voor het onze kere neemt, men make dan gebruik van liksteen, door deze onder het bereik der dieren te brengen. Deze raad, welke reeds herhaaldelijk is gegeven, is niet duur en evenmin schadelijk. Laten wij bedenken, dat het dier even als de mensch een zekere zoutbehoefte heeft, maar de mensch kan naar believen keu kenzout opnemen, hoe geheel anders is dit bij onze dieren, welke maar al te dikwijls worden onthouden van deze zouttoediening. PROTEST VAN DE Z.L.M. TEGEN DE VARKENSTOEWIJZING. De toewijzing van varkens boven de 20 K.G. aan de varkenshouders in de provin cie Zeeland, heeft bij de betrokkenen aan leiding gegeven tot groote ontevredenheid. De Z.L.M. heeft een uitvoerig telegram ge richt a^n den Minister van Landbouw en Visscherij waarin verzocht wordt de toe wijzing van varkens aan de provincie^ee- land belangrijk te verhoogen. Waren het vorige jaar 55.000 varkens aan de provincie Zeeland toegewezen, voor dit jaar is dit teruggebracht tot slechts 37.810 stuks, welk aantal verdeeld moet worden over bijna 25.000 varkenshouders. De ver deeling van een dergelijk klein aantal var kens over zoo'n groot aantal bedrijven geeft tot groote moeilijkheden aanleiding. Boven dien is de korting op het aantal varkens dat maximaal gehouden mag worden, in geen enkele provincie zoo groot als in Zee land, terwijl juist de Zeeuwsche varkenssta pel in tegenstelling met andere provincies in de laatste twintig jaar vrijwel niet is uit- gebreii De grootere akkerbouwbedrijx en zijn in vorige jaren op het aantal varkens dat ge houden mocht worden, reeds zoo gekort, dat daar alleen nog varkens voor de huis- slacht gehouden worden. Door de beper king die thans is toegepast worden veelal juist de kleine en gemengde bedrijven waar de varkensmesterij steeds een belangrijk on derdeel van het bestaan heeft uitgemaakt, met name vooral langs de grens, in de z.g. zak van Zuid Beveland, Schouwen en Dui- land en Walcheren ernstig gedupeerd. Een groot bezwaar is tevens dat de var kenshouders die zoo'n rigoureuze beper king niet hadden kunnen voorzien, genood zaakt zouden worden de boventallige var kens voor 1 Januari a.s. op te ruimen, het geen voor de betrokkenen, die veelal wei nig financieele draagkracht bezitten, tot on overkomelijke moeilijkheden aanleiding ge-'ft. HET RIJWIELVERKEER NAAR BELGIE VRIJ. Afschaffing van douanekaarten. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. meldt ons: In het begin van dit jaar heeft de Belgi sche regeering, gevolg gevend aan den reeds jarenlang door de toeristenbonden geoefen- den aandrang, de z.g. douanekaarten, voor den tijdelijken invoer van gebruikte rijwie len, afgeschaft, evenwel voorloopig slechts voor den duur der Brusselsche tentoonstel ling. Toen het einde dezer tentoonstelling na derde, hebben, zoowel de A.N.W.B. (uit naam van de meest belanghebbenden: de Ne- deriandsche wielrijders,) als de Alliance In ternationale de Tourisme, bij de Belgische regeering krachtige vertocgen ingediend waarin werd gevraagd; de douanekaart de finitief af te schaffen. Deze actie heeft succes opgeleverd, al thans tot einde 1936 is de vrijstelling nu ver lengd en verwacht mag worden, dat intus- scheu de noodige maatregelen getroffen zal len worden, om de douanekaart definitief te doen verdwijnen. Den velen duizenden inwoners onzer Zui delijke provincies, die, terwille van een zui vere formaliteit, ieder jaar zulk een douane kaart moesten aanvragen, zal dit bericht ze ker veel genoegen doen. Hiermede is een nieuwe vergemakkelij king van liet inLrnationaal verkeer toege voegd aan de serie vereenvoudigingen, wel ke ae iiilerualiOtiaie organisatie van toeris tenbonden den laaist.ii tijd heeft ween te bereiken. VLISSINGEN, van 2—5 December '35. Ondertrouwd: H. van der Broek, 26 j. en L. Minderhoud, 28 j. H. Maquelin, 35 j. en C. M. Wiskerke, 28 j. R. Gast, 32 j. en F. E. Alexander. 30 j. Getrouwd: G. W. A. Mense, 29 j. en S. W. Nobels, 19 j. H. A. Imanse, 20 j. en M. M. de Croo, 21 j. L. J. van der Linden, 29 j. en M. J. M. Kalle, 31 j. Bevallen: C. H. M. Schroots, geb. van Dierendonck, z. J. J. Kuijper, geb. du Pré, d. G. Oreel, geb. Marijs, z. J. de Nooijer gef>. Verhage, z. J. Osté, geb. Dekker, d. Overleden: J. Groendijk, 79 j., wedn. van N. Smit J. Klaasse, 74 j., wedn. van J. Wijkhuijs S. van der Reest, 24 j., vrouw van N. Persenaire. (V. C.) SOUBURG, van 27 Nov.—3 Dec. 1935. Geboren: Krina, d. v. P. van Splunder en J. Corbijn. Ondertrouwd: J. A. Maas, 21 j. en C. Gel jon, 17 j. MIDDAGJAPON Deze een.oudige, doch ge'.;'«ede middag japon geeft het figuur een mooie lijn, door de smal toeloopende halsuitsnijding, met tot de taille reikende revers De opening tus- schen de revers is aangevuld met een vest bestaande uit smalle over elkander val lende valencienne kantjes, die men klaar kan koopen. De rok bestaat uit één achterbaan en een voorbaan, waarvan de aan weerszijden op- gestikte, naar binnen vallende plooien, even den indruk geven van een smalle baan. On geveer 35 c.M. van den zoom af springen deze plooien uit, waardoor de noodige be- wegings\rijheid wordt verkregen. Mooie aan- sluitende n ouw. Ben. stof plm. 3 M. van 1.30 M. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen in de maten 44 en 46 onder No. VKK 1767. Kosten f 0.60. Getrouwd: A. J. Ladenberg, 39 j. en J, de Wispelaere, 25 j. Overleden: F. de Voogd, 82 wed. van P. B. van de Velde. AAGTEKERKE, over October 1935. Geboren: Cornells, z. v. Andries Verhage en Teuntje Knoop. Ingekomen: Calharina van de Linde uit Kapelle Dignis Fierloos en gezin uit Goes Neeftje Wouters uit Grijpskerke. Vertrokken: Margrieta Jobse naar Middel burg Elizabeth Kodde naar Middelburg Neeltje Wouters naar Veere. AAGTEKERKE, over November 19^5, J Geboren: Johannes, z. v. Pieter Maljaan en Janna Roelse. Overleden: Jacomina Geljon, echtgen. van Marinus van den Driest. Vertrokken: Johanna Bakker, geb. de Voogd, Jan Bakker en gezin naar Oost« kapelle Antheunis Sturm naar Biggeker- ke Marinus Overweg naar Amersfoort, MIDDELBURG van 28 Nov.—4 Dec. 1935 Getrouwd: J. G. van Steenhuijsen 27 j. eg P. J. Marijs 19 j. A. A. Oranje 21 j. en H. Polderman 21 j. Bevallen: J. den Hollander-Riemens d. A Biokpoel-Dourlein z. G. Meulmeester- Schuit z. Overleden: P. J. v. d. Plank 38 j. geh, met J. C. Merk M. D. H. Makkers 83 j. wed. G. Breeman. M. G, KOUDEKERKE over de maand Nov. 1935, Getrouwd: J. de Witte, jm. 20 j. en J. de Witte jd. 18 j. G. Clement, wedr. 43 j, en W. Boone, jd. 39 j. F. A. van den Ham, wedr. 27 'j. en J. lzeboud, jd. 19 j. Bevallen: M. van Belzen geb. Kaljouw d, J. F. Maagdenber geb. van Sciiooten, z. E. Melse geb. Corbijn z. H. C. Gilde geb. Houmes d. J. de Witte geb. van de Nost z. C. Kluijihout geb. Poppe d. VV. Kes- teloo geb. Bosscbaurt, z. üverieuen: P. Bosiciaar, 73 j. man van G. Lorier. J. Broerse, 84 j. man van K. Boilee, OOSTKAPELLE over de maand Nov. 1935 Ondertrouwd: Pieter Minderhoud Lz. 22 j. jm. en Pieternella Gideonse Ad 18 j. jd. Getrouwd: Laurens Boogaard Antz. 2.S j. jm. en Catharina den Hollander Cd. *26 j, jd. Geboren: Jan z. v. W. Geldof en J. de Lignie Cornelia d. v. A. Joziasse en M. de Visser. ZOUTELANDE over de maand Nov. 1935 Geboren: Kornelia, d. van Kornelis Klei- nepier en Klazina Wondergem Abraham z. van Adriaan Jobse en Janna de Hondt Pieternella, d. van Stoffel van Sluijs en Wil lem ina de Wolf. Overleden: Janis Verhage, oud 69 j. echt genoot van Willemina Wattel. Ingekomen: Pieter Wisse, van Domburg Johanna Dekker, van Domburg Pieter Dingemanse en vrouw van Meliskerke. Vertrokken: Pieternella Jasperse, naar Middelburg Jan Francois en vrouw naar Middelburg. EENVOUDIGE DAMESMANTEL Bijgaande mantel, iets langer dan drio» kwart, is, dank zij het uiterst ecuvoudgige model, gemakkelijk zelf te maken. Viscli- graalweefsels leenen zi h hiertoe uitstekend doch de keuze van het materiaal kan wille keurig zijn, alhoewel fantasiestoffen zeer practische en sterk zijn in het dragen. De hóoge kraag wordt evenals mouwopslagen en zakken als garneering eenige malen door geslikt, terwijl vier knoopen als sluiting die nen. Naar verkiezing kan alleen het boven stuk of de geheele mantel gevoerd worden, de naden met satinet afgewerkt. Knippatronen kan men aan onze b.ireauT bestellen onder No. VKK 1752, in de matea 46 en 48. Kosten f 0.60.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 8