f&f? TOILET ZEEP DE VLOEK DER MISDAAD 4 ORIGINELE STUKKEN MET JAARKALENDER 1936 SLECHTS 50 as FEUILLETON in tmstwrpahhing morSt-7licolaasen Mmtmi BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". li Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag is geopend OCKENBURG, Walstraat. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 6 DECEMBER 1935. No. 18. f5 KREUNDE VAN PIJN. Stijfheid en spierpijn nu verdwenen. „Jarenlang heb ik geleden. Vaak heb ik gekermd van pijn in mijn spieren en ik was soms zoo stijf, dat ik mij niet bukken kon. Ook had ik veel last van constipatie. Slapen kon ik meermalen niet van pijn en eetlust of opgrr lmdheid bestonden voor mij niet. Ik heb nu een vol jaar Uw Kruschen Salts gebruikt en heb nergens meer last van. Om dat ik nu volkomen ervan overtuigd ben, dat Kruschen Salts het eenige goede middel is, geef ik U uit dankbaarheid het recht dit schrijven te publiceeren. Omdat ik weet wat lijden is, raad ik een leder dringend aan ook Kruschen Salts te gaan gebruiken". Mej. D. d. H. te O. Stijfheid en rheumatische aandoeningen ontstaan door onvoldoend werkende afvoer- organen. Dit verklaart waarom de rheuma- tieklijder zoo dikwijls, bewust of onbewust, last heeft van constipatie. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking; de afvalstoffen en over tollig urinezuur worden uit het lichaam ver wijderd, pijnen en stijfheid verdwijnen. De „dagelijksche dosis" zal U voortaan blijven behoeden voor constipatie, rheumatiek en U frisch en „fit" houden. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. Gedurende de bietencampagne 1935 zijn alhier aangevoerd 3875916 K G. Suiker bieten. Aangevoerde pulp 229.224 K.G. Alhier zijn de beide oudste ingezelenen n.l. wed. J. Dekker-Boon en wed. B. Mulder- Molhoek resp. in de ouderdom van 94 en 92 jaar overleden. AAGTEKERKE Donderdagavond hield de Vereeniging van Oud-leerlingen der Landbouw-Winter- cursus alhier, haar eerste vergadering, on der voorzitterschap van dhr. P. de Visser Cz. Door dhr. J. de Visser Jz., werd een on derwerp behandeld over de „Paardenfokke rij" en door dhr. W. Houmes over „Melk- winnigg en Zuivel" op beide onderwerpen volgde een leerzame bespreking. Hierna werden de vraagpunten van den B.V.G. in bespreking genomen, en werd de Secretaris verzocht hierover rapport uit te brengen. Nadat nog enkele zaken voor de volgende vergadering werden besproken, werd de vergadering gesloten. DAMMEN. Maandag 9 December 's a- vonds 8 uur Damwedstrijd tusschen Aagte- kerke II—Souburg II voor den Zeeuwschen Dambond. Café Dekker. G APINGE Tot ouderling in de Gere.f Kerk werd gekozen de Heer W. Louwerse en tot dia ken de Heer Jac. Meijers Jz. G R IJ P S K E R K E. Donderdagavond vergaderde de Kolen- vereeniging „Ons Belang". De secretaris wijst erop, dat het noodig zal zijn, de Ver eeniging in een Coop. Aankoopvereeniging om te zetten. Aangekocht werden o.a. 216 H.L. nootjes, 630 II.L. Anthraciet, 2319 H.L. (Kachel- en Eierkolen en 10.800 st. Turf. Ontvangen was f 3860,30 en uitgegeven f 41 77,40. Vrijdag werd in de Geref. Kerk de film van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" ver toond. Gesproken werd door Ds. Jellema, Ds. Smeenk van Vlissingen en Ds. Plomp. Daarna werd een vereeniging opgericht. Als voorloopig bestuur treedt op: burgemeester J. J. de Keijzer, de predikanten Jellema en Plomp, de Heeren A. P. Koster, D. J. Eve- raers en B. G. Groot Nibbelink. KOUDE KERKE. Tot ouderlingen In de Geref. Kerk zijn gekozen de Heeren J. Simonse Jr. en J. de Kam en tot diaken de Heeren Js. Aarnoutse N.ENST. JOOSLAND Op de weegbrug zijn 4.825.410 K.G. Suikerbieten en 110880 K.G. pulp gewogen. De Heer J. Bostelaar verkreeg het di ploma van den Prov. Zeeuwschen Bakkers- bond evenals de Heer J. de Klerk te N. en St. Joosland. In Café „Dorpzicht" werd een aige- meene vergadering gehouden van de afd. der Z.L.M. Voor het Hoofdbestuur werden candidaat gesteld de Heeren P. Geschiere en J. Kodde. OOSTKAPELLE Vrijdag hield de Jonge!. Ver. op G. G. „Tïmotheus" haar jaarvergadering op de ge bruikelijke wijze. De verslagen getuigden van een bloeiend vereen i gin gsleven. RITTHEM De collecte in de Zendingsweek bracht op f 134.20. SOUBURG. Door de afd. Souburg van de „VARA" is in café „de Zwaan" een propaganda feest avond gegeven, in welke de Heer W. van Capellen als declamator en de leden der Vlissingsche Accordeon-vereeniging optraden SEROOSKERKE In de vergadering van de afd. van „Pa trimonium" werd door dhr. A. Wonder- gem Johz. behandeld art. 6 van het Soc. Pro gram. Over de gehouden Soc. Conferentie in Lunteren, hoopt 10 Dec. de Heer Marijs te spreken. VEERE Vrijdag hield de Landbouwvereeniging „Samenwerking een ajgemeene vergadering. De Heer H. P. Staal directeur der Arbei- dersbeurs te Middelburg, sprak over „De droogmaking der Zuiderzee', welke reden door lichtbeelden verduidelijkt werd. VROUWEPOLDER Alhier is aan het strand een maan- visch van ruim een meter breed, aange spoeld. Het dier is naar Amsterdam opge zonden. WESTKAPELLE Vrijdag vergaderde de geitenfokveree- niging: „Eendracht maakt macht". Deze ver eeniging telt 124 leden. Bij de gehouden keuring van dezen zomer waren aangebracht 50 geiten, waarvan er 13 prijzen verwier ven en 2 goedkeuring voor de fokkerij. De inkomsten bedroegen f 91 85 en de uitgaven f 85 69. Besloten werd nieuwe leden gele genheid te geven tot toetreding van 1 Jan. tot 1 April a s. Zij, die voor het eerst een of meer geiten aanschaffen, kunnen op aan vraag dadelijk als lid toegelaten worden. ZOUTELANDE Gekozen tot diaken der Ned. Herv. Kerk de heer Heusinkveld, hoofdonderwijzer in de plaats van de heer K. de Witte, die als zoo danig bedankt heeft. VEILING van 29 Nov. '35 Snij si a 3-5, Molsla 20-23, Veldsla 12-23, Spinazie 6-13, Postelein 9-12, Spruiten 8-22, Witlof 6-13, Schorseneeren 9-14, Koolrapen 1-11/2, Wijnpeën 2-21/2, Peen lVs-3, Uien I1/9- 21/2, Kroten lVr-2Vt per Kilo. Bloemen: Chrysanten 5-7 per bos. Surusbollen 15-17, Crocusboilen 16, Sallaers 8, Hyacinthen 9-10, per 100 st. Peter:.?lie 4-8, Selderij 11, per chip. Peën 21/3-41/2, Rapen 2y>-5, Kroten 1- 3% Prei 31/2-61/2, Knolselderie 31/2-5, Ram menas 1-11/2 per bos. Savoye kool l-f* Roo- de kool 1-8, Boere kool 2-31/2, Witte kool 3, Bloemkool 3-18, Andijvie 1/2-3, Kropsla 1/3- 11/2 per stuk. Tomaten 3-9, Blauwe Druiven 22-24 per Kilo. FRUIT VEILING van 2 Dec. 1935 Peren: Pondspeer 5-7, Gieser Wildeman 7-9, Kleipeer 4-8, Bergamotten 3-5, Joseph d' A- manlis 5-10, Appels: Gondreinet 8-16, Zure LUX Bellefleur 6-10, Zoete Bellefleur 4-7, Honds muil 5-8, Grauwzoet 3-1^ Reine d'Or 5, Bald win 5-7, Huismanzoet 3, Erimgaarde 6-8, Bramley's 6-9, Rode Ribbing 7-12, Lands berger 7-12, Bismarck 4-6, Grauwzuur 3-7, Framboosappel 13, alles per K G. Aardap pelen: Blauwe Poter 25-28 per 25 K.G. VEILING van 3-12-1935. Veldsla 5-15, Spinazie 5-16, Postelein 7-9, Spruiten 8-20, Witlof 8-13, Schorseneeren 12-14, Koolrapen 1-1 Vi, Wijnpeën 2-21/2, Peen 1-2, Uien ll/2-2V3, Kroten 1-2, per Kilo. Peterselie 3-8, Selderij 3-5 per chip. Peën 2-5, Rapen 11/2-4Va, Kroten 2-3Va, Prei 3-61/2, Sel derie 1-4, Knolselderie I-21/2, Rammenas 1/2* 21/2 per bos. Savoye kool 21/3-61/2, Roode kool 2-71/2, Boere kool 1-3. Witte kool 3-4, Bloemkool 2-15, Andij ie 1-3, Kropsla 1-11/j, per stuk. BIGGEKERKE over de maand Nov. 1935k Getrouwd: Pieter Dekker jm. 23 j. en Catharina Dingemanse jd. 23 Geboren: Abraham z. van Pieter Brasser en Levina Francina Boone Leendert zoon van Joos Lampert en Neelt je de Witte Adriana Johanna d. van Jacobus Flipse en Janna Suzanna Koene Dina, Pietemella d. van Pieter Vader en Jacoba Geschiere. Ingekomen: Willem Barcntse in B 48b uit Koudekerke Jan Schreijenberg in. A 70 uit Koudekerke Janna Simpelaar in A 69 uit Vlissingen Antheunis Sturm in B 22 uit Aagtekerke Cors,:ana Aida Meire- some in B 91 uit 's Graven ha ge Maria Sim pelaar in A 69 uit Vlissingen. Vertrokken: Lrin Geldof en gezin uit B 25 naar Meliskerke Alida van Vliet uit B 91 naar Alphen a. d. Rijn. DECEMBER ZON Op Onder Zaterdag 7 Dec. 7.56 3.47 Zondag 8 7.57 3.46 Maandag 9 7.59 3.46 Dinsdag 10 8.— 3.45 Woensdag 11 8.01 3.45 Donderdag 12 8.02 3.45 Vrijdag 13 8.03 3.45 Zaterdag 7 Dec, v.m.10.35 n.m. 11.06 Zondag 8 11.28 11.58 Maandag 9 „12.19 12.— Dinsdag 10 1.46 1.07 Woensdag 11 1.33 1.55 Donderdag 12 „2.19 2.42 Vrijdag 13 3.02 3.27 Zaterdag 7 Dec. te 4.17 uur Zondag 8 te 4.16 11 Maandag 9 te 4.16 •f Dinsdag 10 1» te 4.15 ♦f Woensd. 11 H te 4.15 it Donderd. 12 ff te 4.15 if Vrijdag 13 If te 4.15 if door Ernst Wjchert. 8. Mare stond achter haar en hield een kussen in de hand, dat zij haar onder het hoofd wou schuiven, maar dit gaf niet mee. Verschrikt kromp zij ineen, toen de deur kraakte, maar ze veranderde niet van hou ding. Alleen haalde ze sneller adem, en haar gezicht drukte den angst uit, die haar borst samenkneep. Kraupat deed eenige slap pen nader. Ook hij was bleek als een doo- de. „Bertha", zei hij weifelend, ,hoe gaat het je?" „Goed, heel goed", antwoordde zij, zon der om te kijken, haastig en scherp. „Waar kom je vandaan", vroeg ze, alsof ze haar gedachten elders had. „Waar vandaan? Dat weet je toch". „Ja, ja, maar laat 't kind het niet hooren". „Wat zou dat? Ik ben toch vrijgesproken". De vrouw begon plotseling heftig te snik ken. „O, mijn God, mijn God," jammerde zij. Hij ging naar haar toe en legde eenigszins aarzelend zijn hand op haar schouder. „Hadt je dan liever gehad, Bertha, dat ik mijn tijd had moeten uitzitten? Dat eene jaar, ja - dat is een ongeluk, waaraan men niets kan veranderen. Maar, als men daarna vrij- g(s roken is, dan dunkt me..." j s ik'e -loor. „Ben je dan niet blij, me weer te zien, Bertha? Hou toch op met dat dwaze schrei en en geef me een kus tot welkom. Nu is weer alles als vroeger". „Nooit, nooit", riep zij hartstochtelijk haar arm wegtrekkend. „We zijn zoo geluk kig geweest, Endrik". „En kunnen wéér gelukkig worden. Waar om niet? Ik ben \rijgesproken het geld van de verzekering moet uitbetaald worden, we kunnen den molen nieuw opbouwen of... Zij rilde als in koorts. „Neem het geld niet aan", zei ze, als door angst gedreven. „Dat zou onzinnig zijn", meende hij. „Hoe kun je nu zoo iets aanraden". De vrouw keerde zich met een snelle be weging naar hem toe, legde haar armen om zijn hals en keek hem met haar verhitte oogen angstig smeekend aan. „Neem het geld niet aan, Endrik", herhaalde zij. „Het is je ondergang. Ik wil je alles vergeven En drik, maar... maar „Hm, wat dat betreft, die vergiffenis" Hij keek om naar het kind. „Laat ons een poosje alleen, Mare, ik moet met moeder praten. Daarna roep ik je weer". Bertha hield haar aan het rokje vast. „Neen, blijf „Ga", riep de molenaar op streng-beve- lenden toon. „Ik wil het. Ben ik niet meer haas in huis?" Zijn aders zwollen van toorn. Maar hij beheerschte zich spoedig weer, streelde het kind over haar en wangen, en zei vriendelijk: „Ga het is niets voor jou'1 Nu gehoorzaamde Mare. De zieke vrouw gaf allen verderen weerstand op. „Bertha", begon hij, toen hij zag dat hij met haar alleen was, „wat je daar van ver giffenis zegt, dat is te begrijpen. Waarom ik vrijgesproken ben, dat gaat een ander niets aan, maar jou nu ja, ik kan me wel voor dellen, dat het voor jou ellendig geweest moet zijn, te hoorèn dat je man in al den tijd dal we getrouwd waren, heb je je niet over mij te beklagen gehad ja, het is nu eenmaal gebeurd en ik beken mijn schuld". „Endrik", schreeuwde ze, ,je bekent". „Wat kan ik anders doen? Ik zeg, het is nu eenmaal gebeurd. En dat het verkeerd was, beken ik. Men is dikwijls als door den duivel bezeten, en als zoo iemand het er op toelegt „Het is niet waar, Endrik". „Zij heeft het bezworen, kind, dus moet 't wel waar zijn". „Ze heeft 't bezworen „E11 per slot van rekening ben ik toch zwaar genoeg gestraft met dat jaar tucht huis, Bertha. Als je wist wat dat zeggen wou een vreeselijk lang jaar „Waarvóór gestraft waarvoor?" „Neem aan, voor het onrecht dat ik jou aandeed, doordat ik zoo lichtzinnig mijn plicht vergat Ze schudde heftig het hoofd en heet zich op de lippen. „Is het je nog niet genoeg, Bertha? Wees goed. Vergeet het. Ik smeek je vergeef het mij. Het zal niet meer voorkomen, dat ik zoo afdwaal. In mijn aard ligt het heelemaal niet. En dien eenen keer gebeurd is het nu toch. Moeten we daarom ons leven lang in onmin leven? Al heb ik me ook verge ten toch ben ik altijd van je blijven hou den. Hel ging me waarachtig erg aan mijn hart, dat ik niet kon vrijkomen, zonder jou zoo te krenken. Maar nu het alleen maar de vraag was zou ik voor het oog van de heele wereld als brandstichter staan, mijn familie van have en goed berooven en tien jaar zitten, of mijn schuld tegenover jou—" „Je bent een ellendeling", viel ze hem in de rede, „o veel, veel erger dan je zelf schijnt te voelen. Ga weg. Wij kunnen niet meer samenleven". Het bloed sleeg hem naar de wangen. „We kunnen niet? Wat? We kunnen niet? Als je dat zegt, Bertha, dan weet ik, dat je nooit... Wij kunnen niet meer samenleven?" „Voor het oog van de wereld kan het blijven zooals het is", antwoordde ze hard. „Ik heb zooveel zwijgend gedragen en kan ook nog méér zwijgend dragen. Het is im mers toch gauw afgeloopen met me. We zijn man en vrouw, en de menschen mogen denken, dat ik het je vergeven kon. Wees niet bang, dat ik hierom scheiding zal aan vragen; daar kun je gerust op zijn. Maar voor het oog van de wereld kunnen twee menschen lang doorgaan voor man en vrouw en toch innerlijk gescheiden zijn. Zoo is het ons. Ik kan je niet zeggen, waarom als ik er slechts aan denk, word ik door zoo'n afschuw bevangen, dat ik vrees, gek te wor den. En daarom is het 't beste, dat jij meent dat het om Usze is en dat je dat aan de menschen zegt, en dat zij het ook geloo- ven. Dat is toch zoo aannemelijk. (Wordt vervolgd^

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 7