DE VLOEK DER MISDAAD FEUILLETON maak „los" die verkoudheid Wat Miinhardt maakt is goed ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935. No. 47. 1 i de zaak wel eens te theoretisch. De melk» steunbeperking blijkt daarvan een voor beeld te zijn. Ten aanzien van den gang van zaken der Vereeniging kunnen we tevreden zijn. De moeilijke jaren zijn we te boven en onze producten genieten een goede reputatie. Heet te het vroeger altijd dat er op Walcheren geen goede kaas zou zijn te maken het te gendeel is hiervan wel gebleken toen ver leden maand onze kaas op de Kaasdag te Hoornaar (Z.H.) den eersten prijs verwierf. De overeenkomst met de Walchersche Melkfabriek is weer voor drie jaren ver lengd. Nadat de secretaris de notulen had voor- gil zen deed de directeur verschillende me- dedeelingen Hiervan stippen we aan dat er weer 16 personen als lid zijn toegetreden. Recht streeks wordt er door 665 veehouders de melk aan de fabriek geleverd. In de eerste tien maanden van 1935 werden 12103.816 li ters melk aan de fabriek geleverd, waarvoor betaald werd f 579786,20. Gedurende de 3y» jaar dat de melk naar vetgehalte wordt uitbetaald steeg het ge middelde vet der fabriek met 0,2o/0. De omzet der producten gaf met uitzon dering van de losse melk, welke van 3,304, 355 tot 3.173.204 liter daalde, een flinke stijging te zien. Verkocht werden 87446 fles» schen gesteriliseerde melk (v.j. 45063) 73642 halve flesschen gesteriliseerde melk (v.j. 60116) 157585 L. Karnemelk (v.j. 149905 LVN 66124 heele en 10792 halve flesschen kar nemelk v.j. (46180 en 9083) 116958 fl. pap (v.j. 99128 13006 liters slagroom (v.j. 10104) 11019 flesschen yoghurt (v.j. 8617) 22984 flesschen chocolademelk (v.j. 11713) 307090 K.G. boter (v.j. 198471) 36519 kazen (v.j. 18524) en 101174 K.G. Melkpoeder (v.j. 20083). Met ingang van 1 Januari zal 0,3 cents per liter voor melkvervoer worden vergoed. De gezinsleden der veehouders kunnen kosteloos deelnemen aan de cursussen in goed melken. De bouw van de garage en machinisten woning is voltooid. Voorts werden nog mededeelingen ge daan over de Regeeringstoeslagen per K.G; vet. Met ingang van 1 Januari a.s. worden de nog resteerende 5 o/o leeningen geconverteerd in dito van 4o/0. Bij de verkiezingen van een bestuurslid en een commissaris werden de af tredenden, de Heeren S. Simonse te St. Laurens en J. J. Mesu te Nieuw en St. Joosland, met na genoeg algemeene stemmen herkozen. Het entreegeld voor nieuwe leden in 1936 is wederom op nihil gesteld. Daar de rondvraag niéts opleverde volg de sluiting. In de zaal van de „Vergenoeging" werd een propagandaavond gehouden van den Ned. Chr. Blindenbond. Ds. van Voorst Vader sprak een openingswoord. „Soli Deo Gloria" zong enkele malen, Mej. P. v. d. Leek gaf een tweetal sopraan soli, ook het Orkest van Musica deed zich hooren. Spre ker voor dezen avond was de Heer C. Wa- gemaker, hoofdbestuurder en gaf daarbij lichtbeelden. Ds. Oussoren sloot den avond. Vrijdag is in het padvinderslokaal op het Molenwater de Voorlrekkerslentoonstel- ling geopend. Zondagmiddag nam Ds. W. H. Helder Jr., Ned. Herv. predikant te Breskens, af scheid van zijn gemeente wegens vertrek naar hier. Tot tekst was gekozen Matth. 17:8. Zaterdagmiddag hield de Brandweer aan de Dwarskade weder een oefening. Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds flink diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent In de Zaterdagmiddag gehouden Ge- ref. Jeugdleiders vergadering sprak Ds. J. W. Tunderman van Vrouwepolder over: „En kele gevaren bij de Geref. Jeugdleiding". De Bijbeltentoonstelling werd door ongeveer 800 personen bezocht. Op initiatief van de afd. Middelburg van Slechthoorenden werd te Goes ook een afdeeling opgericht, na een opwekkend woord van Mevr. Troil-Hoek van hier. AAGTEKERKE Ds. J. G. Panhuise, Ned. Herv. predi kant alhier, ontving toezegging van beroep naar Breskens. Tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. gemeente zijn resp. herkozen de Hee ren Fl. Maljers en P. Boone. ARNEMUIDEN. Donderdag hield de afd. van de Z.L.M. een vergadering, in welke gevraagde inlich tingen over den steun aan de verschillende akkerbouwgewassen werd gegeven. De Heer ct» n-A M. Kleinepier, secretaris van den Kring Wal cheren gaf een uiteenzetting o\er de melk- steunbeperking en de moeilijkheden, bij den afzet van de zuivelproducten. DOMBURG Alhier had de derde lezing in dit sei zoen plaats en trad als spreker op Ds. P. J. Bouman van Middelburg met het onder werp: „Wilson". In „Rehoboth" had een vergadering plaats van de afd. der Ver. tot Chr. Verz. van Krankzinnigen. Deze afdeeling telt 100 leden. Tot afgevaardigden naar de jaarver gadering op „Vrederust" werden gekozen de Heeren B. Bakker, G. Provoost en IC. Brouwer. De Mandolinevereeniging „Oefening kweekt Kunst", vierde Vrijdag haar 10 jarig bestaan. Een 10-tal nummers werden ge speeld. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond vergaderde de A. R. Kies- ver. in welke vergadering de Heer A. P. Rotte sprak over art. 9 van „Ons program" „Het Kiesrecht". MELISKERKE. De langs de huizen gehouden collecte voor de stichting Tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten in Nederland te Wolfheze, bracht op f 8.66. SEROOSKERKE Vrijdag vergaderde de afd. van den Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond. De Heer P. Simonse van Gapinge sprak over „Het Bankwezen" en de Heer Jac. Sanderse over: „Zuivelbereiding". SOUBURG. Met het aanleggen der paden op de nieuwe begraafplaats is een begin gemaakt Er komen hoofdpaden van 3 en 5 M. breed te, de zijpaden worden 2.50 M. In het voor- jaar worden de grafruimten bezaaid en het plantsoen aangebracht. Ook worden een vijftal banken geplaatst, door jeugdige werk- loozen vervaardigd. Voorloopig wordt 120 H.A. voor den aanleg van de begraafplaats benut. De afd. „Patrimonium" hield haar 33 ste jaarvergadering. Het ledental bedraagt 40. Bij een ontvangst van f 97.38 was er een batig slot van f 21.93. De bibliotheek bevat o.a. 21 studieboeken. Ds. Bavinck sprak over „de achtergrond van de geestelijke verwar ring van dezen tijd". Op de vergadering van de C.B. en T.B. sprak de Heer A. L. Louws van Oost- kapelle over: „Veredeling en instandhouding van onze landbouw gewassen". In de Decembermaand denkt de Sou- burgsche Postduivenvereen. haar 10e ten toonstelling te houden. Als keurmeester fun geert de Heer C. Knappers uit Roosendaal. Het leerlingen aantal der Openbare School is zoodanig toegenomen, dat de be noeming van een meerdere leerkracht kan plaats hebben. VEERE Op de Weegbrug algemeen belang zijn alhier gewogen 5.600.000 K.G. bieten. WESTKAPELLE Bij de Ned. Herv. gemeente zijn her zen als Kerkvoogden de Heeren J. Roelse Kz., en K. Lievense Sr., en gekozen de Heer L. Miuderhoud Jr., in ue plaats van den Heer M. Heijt, die had bedankt. ZOUTELANDE Omtrent de modderregen van in den nacht op 5 en 6 Nov. in deze omgeving ge vallen, schrijft de Hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut, dat na onder zoek het zwarte bestanddeel in het water van plantaardigen oorsprong bleek te zijn, ook de gevonden infusie-diertjes wijzen op sloot- of moeraswater. Vermoedelijk is dus door een hoos modder opgezogen en later in fijn verdeelde toestand te Zoutelande en omgeving neergekomen. Zooiets komt wel meer voor, na koken van dat water, zal het geen gevaar voor de gezondheid opleveren. De zwarte bestanddelen zullen geleidelijk bezinken en het water wordt dan beter drink baar. OOSTKAPEL LE De afd. Walcheren-Noord van de Chr. Jongeren Boeren- en Tuindersbond hield haar eerste vergadering. De Heer L. Louwerse van Domburg behandelde: „De bemesting van Suikerbieten en Aardappelen de Heer B. Vreke: „De Coöperatie". Vrijdag hield de afd. van den B. V. Landstorm haar vergadering, in welke de Heer Overste Bierman het woord voerde. Ook de Heer Laernoes hield een toespraak, en de plaatselijke leider gaf een overzicht over het afgeloopen jaar. De afd. telt 45 le den, van de 39 die de schietoefeningien bij woonden, zijn er 5 koningschutter, 24 scherp schutter, 8 schutter le klas en 2 schutters 2e kl. De burgemeester dankte de sprekers, voor het gesproken woord. Zaterdagmiddag geraakte het 2l/2 jarig dochtertje dat achter haar moeder op de fiets was gezeten, met een der beentjes tus- schen het wiel en de achtervork bekneld. Mej. M. de moeder, kwam daardoor te val len. Beiden werden per taxi huiswaarts ge bracht. ST. LAURENS Alhier is een Arja-club opgericht. De leiding berustte bij Ds. A. Koning. Over het doel werd gesproken door den Heer Lam- pert uit Veere, waarna de Heer Bikker uit St. Laurens vragen beantwoordde. Met 14 leden. Tot afgevaardigden naar de jaarver- is de Heer J. v. d. Wal, secretaris W'. de Visser, penningmeesteresse Mej. A. de Buck en alg. adj. J. Boon. door Ernst Wichert 7. „Ik moet nu eerst naar b:nnen", zei hij, half afwijzend. „Gaat maar vooruit, en wacht desnoods op me ik zal zien, dat ik gauw nakom". Daarmee gingen ze accoord. Jubelend en juichend verwijderden zij zich, nadat ze hem nogmaals de hand gedrukt of minstens op den schouder geslagen hadden. Endrik ging naar binnen; zijn Moeder en Mare volgden. Toen de deur achter hem dicht sloeg, bleef hij in het nauwe portaal staan, van waaruit men juist in de keuken, onder de schouw kon zien. Hij scheen met moeite adem te halen, rekte den hals en tastte met de hand naar de keel. „Ga naar Moeder, Mare", zei hij, ,en zeg haar, dat ik er ben". „Zij weet het", antwoordde het meisje. „Toch -" Mare trad van rechts de kamer binnen. Endrik vatte zijn moeders hand en trok haar mee naar de keuken. Daar was n e- mand om dezen tijd. Aan den anderen kant kwam men uit op het kleine portaaltje en vandaar in de kamer, die de oude vrouw bewoonde, sedert de groote molen afgebrand was. Men kon, staande onder de schouw, bij den haard, dadelijk ieder zien, die daar aan den voor- of achterkant het huis binnentrad. Hier omvatte Endrik Kraupat zijn moeder met beide armen, trok haar heftig naar zich toe en drukte een langen kus op haar voor hoofd. „Moeder" fluisterde hij, en kon niet verder „Mijn zoon, mijn lieve zoon. Je bent vrij „Vrij. Maar wat heb je voor me gedaan, moeder". „Wat ik voor je gedaan heb? Mijn andere kinderen zijn gestorven alleen jou heb ik behouden, Endrik. Zou ik in 't graf gaan, vol verdriet, wetend dat mijn eenige zoon in het tuchthuis zat'? Ik heb je destijds op je geweten af ge\raagd, Endrik, of je onschul dig bent aan den brand, en je hebt geant woord: „Ja, moeder". Daaraan houd ik me voor eeuwig". Zij nam zijn hand, die slap neerhing; zij was ijskoud en vochtig. De vingers schenen niets te kunnen vasthouden; zij grepen en lieten dadelijk weer los. „Moeder", stamelde hij, „het is toch vree- selijk „Je bent onschuldig aan den brand", zei- de zij, „het andere gaat je niets aan. Hoe zou jij ook den ouden molen hebben kunnen aansteken, waarin je vader en grootvader geleefd hebben waarin jij geboren bent, Endrik? Dat geloof ik van niemand, alleen als jij zelf 't zei... De heeren rechters weten dat niet zoo, anders hadden ze je toen al vrijgesproken. Trek het je niet aan, Endrik. Aan die slechte vrouw is niets gelegen die gaat toch te gronde „Maar moeder „Wat nou'? Ik ben een oude vrouw, die maar dien eenen zoon heeft. Had ik zelf in jouw plaats onschuldig in 't tuchthuis kunnen zitten, dan had ik 't allang gedaan. Maar ze nemen daar niet dm een in de plaats van den ander. Er moest dus wat anders op gevonden worden, opdat recht recht bleef. Zoo zal de lieve God het ook be schouwen. Ik smeek hem er iederen Zondag in de kerk om, en doe eiken keer een groot geldstuk in het zakje, zoodat de ouderlingen zich al verbaasd hebben, waar dat vandaan komt". „Zou Ilsze zwijgen?" „Dat doet ze al ter wille van zichzelf". „En verder weet niemand er iets van? Niemand?" „Niemand, Endrik, ook je vrouw niet. Zij mag het niet welen, anders lekt het spoedig uit. Ze is niet wel bij 't hoofd sedert den brand. Je hebt haar immers nog gezien vóór ze je wegvoerden? Voor mij was ze goed in 't begin, ai konden we het vroeger ook niet te best vinden samen; je hadt die Duitsche niet moeten trouwen, Endrik, die Salzburgsche maar, sedert ik moeite doe om je uit het tuchthuis te krijgen, spreekt ze geen woord meer tegen me en keert zich om, als ze me hier eens in de keuken treft. Ik kan niet uit haar wijs wor den. Want ieder dacht toch, dat ze van je hield en het een echt geluk vond, om je vrouw te worden. Maar nog geen pink wou ze voor je uitsteken, hoe ik ook met haar sprak. Daar begrijp ik niets van". Kraupat zweeg en keek somber voor zich uit. Eerst na een tijdje vroeg hij: „Gelóóft zy het?" „Wat?" „Dat met Ilsze". „Dat moet wel. Maar ze heeft niets ge* zegd. 't Is ook noodig, dat ze het gelooft Dat moet je nu ook op je nemen, tegenover haar, Endrik. Vraag haar om vergiffenis. Als ze werkelijk van je gehouden heeft... en je bent tocii de vader van haar kinderen". „Jawel, jawel", zei hij, en streek met de hand over de oogen. Toen, 't gesprek afbre kend, vroeg hij naar zijn zoon, die in de stad in pension was en het gymnasium be zocht. Nadat hij korte inlichtingen verkregen had, reikte hij de oude vrouw zuchtend de hand en ging weer naar het voorportaal. Een minuut stond hij aan de kamerdeur. Eindelijk maakte hij die open. Bertha Kraupat zat in een ouden leun stoel, die een eindje van het raam wegge schoven was, zoodat men haar van buiten af niet zien kon. Zij had op een houten bankje naast zich een handwerkje en een gezangboek liggen, maar met geen van bei den hield zij zich bezig. Zij leunde het hoofd met de dunne blonde haren naar achteren en staarde naar de zoldering, terwijl haar armen op de leuningen lagen en de lange dunne vingers onrustig langs het gebogen hout tastten. Zij zag er vreeselijk bleek uit, geen druppel bloed scheen door haar ade ren te vloeien. De huid van haar voorhoofd boven de oogbeenderen was als gespannen naar de diepliggende slapen, de mond stijf samengeknepen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 6