de prijs van Edelweiss TWEEDE BLAD Met uitzondering. LIED VAN DE WEEK I.V.Znsfabriek v/h. Da Haas v. Brero. Aoeidoorn ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935. No. 47. Verleden week Vrijdag vergaderde de Raad der Gemeente Vlissingen. De agenda bevatte goeddeels onderwerpen die als zoo gen. hamerstukken zonder hoofdelijke stem ming werden aangenomen. Het laatste punt echter, voorstel vaj» Burg. en Weth. om te berusten in de, door Ged. Staten van Zeeland, ontworpen nieuwe regeling der jaarwedde van dc? Burgemeester, secretaris, ontsauger ei wet houders der Gemeente, ontlokte ons in ziens terecht, eenige discussie en wel over de gelijkgestelde verlaging voor de Wethou ders. De buitengewone omstandigheden waar onder de gemeenschap heden ten dage leeft, doet inzonderheid voor de in overheids dienst werkzame ambtenaren en werklieden dit merkwaardige verschijnsel ontslaan, dat, naast de veelvuldige toename, van werkzaam heden als gevolg van dagelijksch nieuwe maatregelen en bepalingen deze arbeid moet worden verricht voor een reeds meer malen vermindert inkomen. Natuurlijk als gevolg van de steeds nij»- pender toestand waarin 's lands financien zijn komen «te verkeeren. Het is een natuuu. lijk gevolg van de aanpassingspolitiek die de Regeering voert en zij die deze politiek mei terdaad hebben uit te voeren, dragen med^ in de eerste plaats de consequente gevolge? daarvan. Men kan dit terecht betreuren, te veranderen is het helaas niet. Toch lijkt ons, in dit verband, de gelijk schakeling van de wethouders met de jaar- wedderegeling voor Burgemeester, secreta ris en ontvanger onbillijk en scheef. De vergoeding voor Wethouders neemt feitelijk toch een uitzonderlijke plaats in op het Gemeentelijk budget. En daarom doet het ons vreemd aan, dat de Raad, die in feite het salaris voor de wethouders heeft te regelen, billijkheidshalve, reeds niet eerder heeft ingegrepen. Van de toename der werkzaamheden heb ben toch inzonderiieid ook de wethoudee ruimschoots hun deel gekregen, als we schrijven vier maal zooveel als voor enkele jaren is dit niet overdreven. Toch werden hun vergoedingen nimmer verhoogd, wel steeds mede verlaagd. Wanneer men nu begrijpt dat een Wet houder in feite geen aangesteld ambtenaar is, die in het Wethouderschap een volwaar dige dagtaak zou vinden, doch dit als door het volk gekozen vertegenwoordiger als een eereamot bekleedt, zal men begrij pen dat het niet aangaat zijn vergoeding te behandelen, als van den ambtenaar wiens beroep het is in overheidsdienst te wei-ken. De vergoeding van de Wethouders geeft daarvan reeds voldoende blijk want zij be droeg voor eenige jaren te Vlissingen f1500 was thans verlaagd tot f 1425 en wordt nu f 1390. Bovendien heeft de wethouder na dj zittingsperiode kans niet opnieuw als zoo» danig herkozen te worden, dus staat zijn lot aan alle wisselvalligheden bloot. Terecht wees Weth. J. de Me ij erop dY een wethouder, eerst raadslid is en als zoo danig door de medeleden tot lid van he/ dagelijksch bestuur wordt aangewezen. Niettemin viel het van alle drie de wei houders te loven dat, niettegenstaande 1 V ondankbare hun aangedaan, zij ridderlij k het voorstel van Burgemeester en Wethoy ders ondersteunden. Deze houding was wel in zuivere tegen* stelling met het gebrek aan waardeering wa^ jegens hen, uit het voorstel van Ged. Stu ten sprak. Dat de wethouders niet tegen het voors'ej hebben gestemd zal wel allereerst voortga» sproten zijn uit het minium bedrag voor hen van dit verlagingsvoorstel ad 21/2%, maaf vopral ook uit een oogpunt van gaaf poli tiek inzicht. Want veronderstel dat de om standigheden nog ernstiger worden. De mi nister via Ged. Staten nog eens weer ec? nieuwe verlaging aan de orde stelt. Da? zijn naast Burgemeester en secretaris dj wethouders in de eerste, we zouden haas/ zeggen voornaamste, plaats de aangewezenen om in trouw aan hun plicht deze verlaging- te verdedigen en te trachten er een raad meerderheid voor te verkrijgen. Stel nu het geval dat de wethouders te- MLesfujvi, bedaart spoedig met 1/YlifaMaccUt's Poedecs P»r atuk ÖcLDoos 45chBjj Uw drogist gen een eigen aderlating hadden gestemd dan zou men niet zonder reden tot hen het verwijt richten van: wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet, af zouden de omstandigheden ook als noot* zaak daar toe dringen. Derhalve lijkt het ons goed dat voor vele Gemeenten deze kwestie nog eens serieus wordt bekeken en wat billijker geregeld. Het gaat ons niet om f 30.— per jaar meer of minder, niet om de knikkers maar om het recht van het spel. En dit recht, maac, vooral ook de billijkheid en de ongetwij feld verdiende waardeering die ons op het onbehagelijke van deze voorstel-formulee- ring deed ingaan. Temeer waar deze geste met slechts twee woorden te voorkomen ware geweest. Daarom zou het wel zoo bevredigend aandoen wanneer Ged. Staten, onder intrek king van dit schrijven, een nieuw tot de Gemeentebesturen zouden richten waarin die twee woorden waren opgenomen en we zouden lezen... de ontworpen nieuwe regeling der jaarwedde, van den Burgemees ter-secretaris, ontvanger en met uitzon dering van de wethouders der Gemeente. Met uilzondering niet zonder reden. Moge Ged. Staten desnoods na overleg met den minister hiertoe spoedig besluiten. VLISSINGEN Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan geeft het Instituut voor Arbeidersont wikkeling Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een reeks festiviteiten. In de Nieuwe Kerk wordt Donderdag een filmavond gegeven door de Nat. Chr. Geh. Onth. ver. In de zaal van „Britannia" wordt door het Neutraal Kinderkoor „Zang- lust" een Kindertooneelspel opgevoerd. Door V.V.V. is een adres verzonden aan Ged. Staten, met klem te mogen aan dringen onverwijld het euvel der steeds voortschrijdende lintbebouwing met kracht te bestrijden. Het gaat daarin om de lande lijke schoonheid van Walcheren, opdat die niet totaal verknoeid worde. In „Britannia" werd door de Vereenig de Schouwspelers het tooneelspel: „Ik heb een mensch gedood" gegeven. In het gebouw Noordstraat 34 vierde do p.fd. Middelburg en omstreken „Door Plicht tot Recht" van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post-, Telegraaf en Telefoonper soneel haar 25 jarig bestaan. Het financieel verslag wees een batig saldo aan van f 52.70. Een dames-kwartet gaf enkele muzieknum mers. Gesproken werd door den Boncis- secretaris, den Heer P. A. ten Haaf te 's Gravenhage. Den Heer J. Coppooise te Seroosker- ke, die 25 jaar lang lid der afdeeling ge weest is, werd het gouden insigne van het Chr. Nat. Vakverbond op de borst gespeld. Muziek, zang en samenspraak vulden ver der den avond. In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten had de opening plaats van de nieu we ontsmettingsinrichling van de Prov. ver- eeniging „Het Groene Kruis", gelegen aan de Paardenstraat. In verband met de St. Nicolaasdrukte mogen op grond van de Winkelsluitingswet alle winkels tot en met Donderdag 5 Decern* ber eiken werkdag geopend zijn van des voormiddags 5 tot des namiddags 10 uur. De C.K.W.O. gaf in „Alhambra" de film de Negerhut van Oom Tom". De politie hield op verzoek van de marechaussee te IJzendijke een minderja rig meisje aan. Zij is door tusschenkomst van de marechaussee alhier naar IJzendij ke overgebracht. De Heer C. J. Mazure te Middelburg die destijds de leider was van de Zeeuwsche avond in Grand Hotel „Britannia" waar de burgemeester van Albury tegenwoordig was, mocht van dezen een dankbetuiging ontvan gen, vergezeld van enkele couranten uit Mel- RHEUMATISCHE KNOBBELS OP DE VINGERS „Steeds vermoeid en lusteloos". Een sprekend voorbeeld hoezeer Kru- schen Salts er toe medewerkt urinezuur uil het lichaam te verdrijven, vindt ge in hel volgende schrijven, dat wij zoojuist vau een dame ontgingen. „De gewrichten mijner ving rs waren op gezwollen, zoowel als de gewrichten mijner teenen; deze zwellingen werden langzamer hand uiterst pijnlijk. Ik voelde mij bovendien lusteloos en steeds, erg vermoeid. Rust en een dieet werden mij voorgeschreven; tege lijkertijd begon ik niet Kruschen Salts. Di| is nu achttien maanden geleden ik voelde mij toen inderdaad doodziek. Ik nam Kru» sclien Salts precies als voorgeschreven, in een glas warm water op de nuchtere maag en U kunt mij gelooven ik ben nu een geheel ander mensch. U kunt er op rekenen clat ik niet zal nalaten ook aan anderen liet geheim van mijn succes te vertellen". Mevr. W. R. M. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere ai valstoffen, die de oor zaak kunnen zijn van rheumatiek, jicht en ischias, volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, 'zuiver bloed door Uw aderen stroomt, vermoeid heid en lusteloosheid verdwijnen, en wor den vervangen door onvermoeide energie en opgewektheid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1 60 per flacon, omzetbelasting inbegrepea Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. bourne, waarin bijzonderheden voorkomen over de reis van den Heer Waugh in ons land. De gemengde Zangvereeniging „Door Oefening Vereenigd", gaf in het Concertge bouw een uitvoering. Zaterdagmiddag gaf in Alhambra de Technische Studieclub een filmvertooning van de Nederlandsche Fordautomobiel-fa brieken te Amsterdam. De Heer J. J. H. Frank van de Ned. Automobielfabriek gaf een uiteenzetting van de te vertoonen films. MIDDELBURG. Voor de afd. Middelburg van den Ned. Chr. -Vrouwenbond sprak Mfevr. Se- vensma-Themmer over het onderwerp: „De Christenvrouw en de moderne literatuur". In een vergadering van de Ver. voor Veilig Verkeer met het onderwijzend per soneel ontving ieder hoofd en onderwijzers (essen) een door den Heer Avink opge maakte handleiding. In het voorjaar zal van de jeugd, die de lessen volgde, een exa men worden afgenomen. Voor de ambacht school maakt de Heer Avink een afzonder lijk leerplan op. K. v. K. en F. voor de Z. Eilanden. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor leden van de Kamer v. Kooph. en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg zijn bij enkele candidaatstelling gekozen de aftredende leden, de heeren W. Berdenis van Berlekom Middelburg: H. C. K. Ghijsen, idem; J. C. Massee, Goes; W. Kakebeeke, Goes; en D. L. H. v. Raalte, Vlissingen voor de afdeeling kleinbedrijf de heeren W. v. d. Berg te Bruinisse; H. J. Kleijberg en P. G. Laernoes Vlissingen, J. P. A. Magheels en L. Stofkoper te Middel burg en M. Vcenis te Goes. De afdeeling kleinbedrijf bleef ongewij zigd. In de afdeeling Grootbedrijf zijn ter vervanging van de heeren ir. C. Boudewijn- se en ir. J. Siebinga gekozen de heeren H. C. K. Ghijsen en W. Kakebeke. De heer Siebinga vertrok reeds eerder uit deze provincie terwijl de voorzitter der Kamer, de heer ir. C. Bqudewijnse de ver gadering op 25 October j.l. van zijn besluit tot heengaan in kennis stelde. In de bovenzaal van de consistorie der Nieuwe Kerk, opende de burgemeester de Tentoonstelling van het Ned. Bijbelge nootschap. In de Donderdag gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders der NV. Cultuurmaatschappij Salatri Plantations zijn de voorgestelde statuten wijzigingen aangenomen. Bij de Ned. Herv. gemeente is als predikant beroepen Ds. G. van Veldhuizen te H an turn en Hantumhuizen. Aan den Heer W. A. Pelle is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie voor de visscherij op en den handel in consumptie-garnalen van de stich ting Nederlandsche Visscherij Centrale. Donderdag vergaderde de afd. van den Alg. Chr Ambtenaarsbond. De Heer L. Vermeulen st;rak o«er de komende salaris verlaging en betreurde, dat de regeering deze niet eerst in de Centrale (kommissie van Overleg heeft gebracht, doch direct in het politiek overleg. NIEUWE TIJDEN NIEUWE ZEDEN I Guus Betlem Jr. Met speciale toestemming van Mus solini heeft zich de 12-jarige jon gen: Coha Saverio bij eie troepen in Eritlirea gevoegd. Hij is de jongste soldaat van het Ilaliaansche leger Het is, wat ik U hier ga schrijven, Géén aanklacht tol een zeker land, Ik ben van pian, neuiraal te blijven, Ik heb geen... wéreid in rn'n hand. Maar 't is een aanklacht tot de menschen. Uit dezen fel-bewogen tijd, Want... oor.ogsdwaasluid kè..t geen grenzen Figuurlijk, en in werk'lijkheid. Een kind van nog geen dertien jaren, Dat voor hét tront werd goedgekeurd.... Dat zeiis de mensch niét weet te sparen Voor 't gruwelleed, dat daar gebeurt. Een kinü, dat thuis nog hoort te spelen, Dat van geen narigheid nog weet, En al d'ellende thans moet deelen Van 't slagveld, monsterlijk en wreed..,, Is dat de tijd van nieuwe machten? Zoo vaak geprezen en geroemd, Eéns door de latere geslachten Met eerbied en ontzag genoemd? Is düt de tijd van grootsche feiten? Van vindingen, vol knap vernuft? Die voor de wereldvoortgang pleiten, Waar d'éen de ander overbluft? Is dat de tijd, waarop wij menschen Zoo trotsch zijn, als beschavingsdaad? Gij allen, binnen alle grenzen, Is dit daarvan het... resultaat? Dan 'k moét U mijn opinie geven Dan schaam ik mij, o recht en diep, Dat ik in zóó een tijd moet leven, Waarin men 't kind... te wapen riep! Waarin men jongens leer!, te vechten, Waarin men voor gemeende rechlen, Tot heil, beschaving van den staat... Het kind z'n... jeugd ontnemen laat! Mensch, léert uw kind wordt dit niet moede, Wijl het voor Uw beschaving pleit, Maar leert Uw kind alleen... het goede En weest dan... trotsch op onzen tijd! (Nadruk verboden) Het kiescollege der Ned. Herv. ge meente koos in de plaats van den Heer J. Reijnhoudf, die bedankt had, tot diaken de Heer J. Kievit. De politie maakte procesverbaal op wegens overtreding der Arbeidswet, n.l. het langer laten werken dan de arbeidslijst aangeeft. COÖPERATIEVE MELKINRICHTING „WALCHEREN". Vorige week vergaderde onder voorzitterschap van den Heer S. Simonse te St. Laurens bovengenoemde ver- eeniging in de bovenzaal van de Sociëteit St. Joris te Middelburg. In zijn openingswoord moest spreker con- stateeren dat we nog steeds met groote ece nomische moeilijkheden te kampen hebben en vooral het veehoudersbedrijf heeft het daarbij zwaar te verantwoorden. De voorzit ter brengt dank aan de Regeering, voor het» geen Zij voor de veehouders deed. Daarme de wil hij niet zeggen dat hij met alles wat Zij doet, instemt. In Den Haag beziet meq 35 jaar geleden deed ze de wasch voor een heel gezin met een pak Edelweiss-Zeep- poeder en ze waren met z'n tienen. Ze begrijpt alleen niet, dat Edelweiss nu nog goedkooper is dan toen, terwijl ze er nu nog vlugger en schooner mee waschi

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5