St. Nicolaas-Wandeling Benauwd —.berst? op de DERDE BLAD door KRIS en KRAS Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Thans slechts 75 ct. per fhcon! SINTERKLAAS. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935. No. ffl. Kras: Zoo Kris, dat was me Zondag weer eens een echt ouderwetsclie storm, hé? Kris: Zeg dat wel. Het verbaast me dat er niet meer ongelukken bij gebeurd zijn. Zoo nu en dan ging het tekeer als of er geen enkele steen meer op de andere zou blijven. Kras: Ja, buitengaats heeft het ook da nig gespookt, de Granada heeft er haar heele deklast mee verspeeld. Kris: Er zullen wel meer schepen het kwaad hebben gehad, maar waarom noem je nu juist, de Granada? Kras: Wel omdat zich aan boord van die mailstoomer St. Nicolaas met zijn knecht bevond op weg naar Holland. En het verspelen van die deklast is de oorzaak dat de goede heilige ons een mooie lcarwei heeft opgedragen. Kris: Ons? Hoe kan dat? Kras: Wel, luister. Maandag ontving ik van den Grooten Kindervriend, via dit blad het volgende Radio-grafische bericht: Aan Kris en Kras van Zeeuwsch Nieuwsblad Vlissingen Kris en Kras. Door hevige storm deklast verspeeld waarbij alle geschenken en lekkernijen voor de Walchersche vrienden. Wil snel inkoopen doen en sorteeren Wij komen 28 November Vlissinger Ha ven aan en wenschen alles voor uit- deeling gereed te vinden. Koop speciaal bij adverteerders Zeeuwsch Nieuwsblad St. Nicolaas. Kris: Zoo dat is wat moois. En hoeveel mogen we besteden? Kras: Dat weet ik ook niet, maar de re kening volgt later wel, die valt bij de ze Zakenmenschen altijd mee, laten we dus maar op stap gaan. Kris: Ho, Ho, wat maat, niet zoo vlug. Voor de Heeren en ;Jonge Heeren zullen wij altijd wel kunnen slagen, maar hoe staat het met de vrouwen van het zwakke geslacht? Dvrf jij het aan om daarvoor inkoopen te doen? Kiras: Drommels, da's waar ook Kris dan stel ik voor dat wij ons op deze rondgang laten vergezellen van onze wederzijdsche echtgenooten, respectie velijk meWouw Kris, geboren Zweep je en mevrouw Kras, geboren, Angel, (zetter denk er om een A en geen E.) Kris: Dat is aangenomen makker. Wan neer gaan we? Kras: Ik zal eens even in Wcgelings Reis wijzer kijken. Ja, juist. Kris: Wat juist? Kras: Laten we voor deze gelegenheid eens zoo'n fijne nieuwe Dodge-wagen van Garage „De Onderneming" pro- beeren? Kris: In orde. Steek je genoeg geld bij je? Jtfras: We koopen toch op rekening? Maar enfin, wat kasgeld kan geen kwaad. Ik zal wel zoo'n busje bij de Middenstandsbank weghalen. Kris: Tot vanmiddag, eet smakelijk. Kras: Ja, maar niet te veel hoor. En zoo zien we 's middags de beide hee ren vergezeld van hun dames „op stap" gaan, St. Nicolaas inkoopen doen. Zonder een schokje stopte de taxi voor de deur van de FIRMA H. L. SCHELZER, „Het Sporthuis", aan de Coosje Buskenstr. De heer Schmelzer verkeerde, als steeds, in de beste stemming en leverde vlug een pracht Damestasch uit zijn enorme leder waren sorteering, waarvoor zelfs Mevrouw Kras-angel, wier smaak anders niet gauw bepaajd kon worden, hoogst tevreden over was Mevrouw Kris-zweepje schijnbaar door haar familienaam daartoe aangetrokken, meer haar aandacht bepaalde bij de hon densport-artikelen. Een nieuwe zweep voor Azor was spoedig besteld en na nóg een degelijke portemonnaie te hebben gekocht voer Kras, één die geld hield, werd uit de groote voorraad een f.i ke b stelling voor t. N'i olaas gedaan Dat kon spoedig gebeu ren door de overzichtelijke etalages die in deze winkel waren ingericht, zelfs sjoelbak ken kan men daar bestellen. Om het hoekje in de Noorstraat wej:d in de smederij van den heer J. GELDHOF een prachtige Haard, een degelijk fornuis en een nieuw Petroleumkookstel in bestelling gegeven, waarna het volgende bez-ek gold, de zoo rijk voorziene boekhandel van de firma D'HUIJ in de Badhuisstraat. Terwijl Kras een critische blik gunde aan de Kunst verzameling die bij deze firma steeds zoo waardig en actueel verzorgd wordt deed Kris een flinke bestelling op het gebied van jeugd-iectuur waarin deze vakman uit nemend gesorteerd bleek. Voor haar man bestelde Mevrouw Kris het juist uitgeko men en zooveel besproken werk van Pro fessor Iiuizinga „In de Schaduwen van mor gen". Dan ronkte de motor opnieuw en snelde de taxi de Walslraat in. Bij de FIRMA N. ZANDEE, Walslraa. Ui bleek St. Nicolaastafel hijzonder rijk ge vuld en gesorteerd te zijn. Er heerschle een gezellige drukte en de voorraad chocolade letters werd inzonderheid druk aangespro ken. 2 voor 25 cent en de 3e gratis, groote letters 1 voor een kwarije en bij aankoop van 2 weer de derde gratis, Kris meende op een Spaansche Markt te zijn, terwijl Kras vrouw een Honingzoet pruimemundje trok van de heerlijke Ronbons. Merkwaardig ge noeg zag Kras zelf dat niet omdat zijn ken nersblik juist te gast ging in de Wijnen en Likeurafdeeling waar de sorteering Advo- kaat hem danig ontzag inboezemde. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest ie laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. gpy.(ij iji ,i, 1 Aan de overzijde gold als eerste bezoek een rondgang in een der vier winkels van Schoenhuizen DE MAGNEET. Kris' vrouw herinnerde zi h juist de uit spraak van de Magneetschoen die beter zal voldoen. Derhalve* wilde zij de proef op de som, met een paar pantoffels. Daarvan was de collectie ongekend groot dus de keuze gemakkelijk te maken. Terwijl Merv. Kris-zweepje een snoezig paar van elegant model had gekozen vroeg Kris aan zichzelf of hij nu pantoffelheld zou wor den of dat hij het reeds was. Kras beweerde met overtuiging dat de voorraad die hij hier had besteld, gezien deze zeer goede nieuwe modellen, Sint daarover wel zeer tevreden zou zijn. Intusschen was Mevr. Kras reeds aange land in de speciaalzaak van den heer P. I. HAMMING, de vroegere winkel van den wethouder P. G. Laernoes. Van ouds kende zij dit bedrijf als vertrouwens adres voor wol, kousen en sokken. Doch de tegenwoor dige jonge energieke eigenaar, had deze branche uitgebreid door tricotages, hand schoenen en corsetten er bij te voegen. Een gezien de vlotte, prettige en zaakkun dige wijze waarop hier de client bediend wordt voelde zelfs mevrouw Kras er zich geheel thuis. De St. Nicolaasbestelling was weldra omgedragen onderwijl stonden Kris en Kras elkaar te verzekeren dat het alleen reeds voor deze branche goed was dat zij pemWrïQ'mi Pietje drukte zijn neus tegen het raam van de melksalon en trachtte, door een kier van het gordijn naar binnen te gluren. Daar binnen was Sint Nicolaas de goede kinder vriend uit Spanje, waarvan de meester op school zoo fijn kon vertellen en voor wien ze nu aan het versjes leeren waren, leuke liedjes van het maantje, dat door de hoornen schijnt als de Sint op bezoek! komt, van de zak, waar stoute kleine jongens ingestopt worden door zijn zwarten knecht, die ook Piet heette, net als hij. Sinterklaas zou over eenige dagen op school komen om te kij ken of de kinderen hun best gedaan had den hij het leeren en of zij het heele jaar zoet waren geweest. En als dat allemaal klopte en de kinderen hadden netjes gezon gen, dan zou de goede Sint lekkers en speelgoed uitdeelen. Maar Pietjes nieuws gierige hartje had geen tijd om te wachten tot de Sint op school zou verschijnen; dat hartje popelde van verlangen om reeds iets van den goeden man te zien, nu hij in de ze lunchroom afgestapt was. Van verlangen en... van vrees. Pietje was een eerlijk ventje, eerlijk vooral tegen over zichzelf. En zijn jonge geweten plaag de hem bij de gedachte aan het antwoord, dat hij straks zou moeten geven op de groo te, de ailesbeheerschende vraag: „En jij, Pietje, ben jij een zoete jongen geweest van 't jaar?" Pietje dacht bevend aan de poes van buurman, die half gek geworden was van angst door het conservenblik je aan haar staart, aan de door Pietjes voetbal gesneu velde ruit van den postdirecteur, aan den dikken politie-agent op den oever van het kanaal, dien hij, zwemmend in dat kanaal met zijn kleeren op een vlotje, uitgelachen had, aan de vele, vele malen, dat hij op school in het hoekje had gestaan, aan het menigvuldige pak rammel, dat hij sedert December van het vorige jaar van een kortaangebonden papa te incasseeren had gekregen... Zou de Sint dat allemaal we ten? Natuurlijk wist de Sint dat allemaal de Sint wist alles en alles, had Moeder ge zegd. Pietje zuchtte. Alles wel beschouwd, wa ren zijn kansen op lekkers en speelgoed niet zoo bijster schitterend. En zie je, daar om wilde hij zoo graag iets van Sinterklaas zien vóór deze op school verscheen; dan wist-ie zoo'n beetje wat voor vleesch hij in de kuip had. Maar de kier van het gor dijn was te smal en met een zwaar hart liep Pietje verder, tobbend over het groote pro bleem, hoe bij een vette strafstaat toch lek kers en speelgoed valt los te krijgen. In de volgende straat hoorde hij plot- sèling gejuich van kinderstemmen. Hij schoot er op af. Sinterklaas in een rijtuig. De Sint, schitterend van goud en kleurige kleedij, wuifde vriendelijk glimlachend naar dé joelende kinderschare. De zwar'ë knecht liet zijn blinkende tanden zien, wierp nu en dan pepernoten of dreigde plagend met de gard. Pietje, diep onder den indruk, met een hoogroode blos op zijn gelaal, was nog be leefder als voor den meester en den domi- né; hij wees maar niet zoo'n beetje met de wijsvinger naar zijn hoofd, doch nam zeer nadrukkelijk zijn petje af en zei, stil-eerbie- dig: „Dag Sinterklaas". Lang keek hij het verdwijnende rijtuig na. Zoo op het oog viel die Sint best mee. Een aardige man, die misschien kleine jongens het kattekwaad niet al te zwaar zou aanre kenen. Pietje zag zijn kansen op lekkers stijgen. En hij nam zich meteen voor, echt, eerlijk, meenens, zonder flauwsies, om voort aan geen verkeerde dingen meer te doen. Hij zou stipt alles doen, wat moeder zei, hij zou zijn schoolwerk keurig netjes maken, hij zou zijn vijffie (jongensvoetbal) met Keessie de Klopper ruilen voor de Indi sche postzegels. Eigenlijk was het jammer van dat fijne balletje; als hij den bal niet meer in eigendom had zou hij in de club ook niet meer mogen „kiepen dan moest Keessie onder de lat en daar zouden de jongens de pé over hebben, want iedereen wist, dat Keessie een snert-keeper was. Maar ja... wat kon Pietje er aan doen? Moeder had een hekel aan zijn voetballen en Sinterklaas zou vast niet goed vinden, dat zijn vijffie door de ruiten heenging. En het was hoog tijd, dat hij met Sinterklaas op goeden voet kwam. Pietje zag in de verte Keessie de Klop per. Hij moest meteen maar over den ruil beginnen. Hij holde naar Keessie en vroeg: „Ruil je jouw postzegels tegen mijn vijf fie?" Ziezoo, dat was gezégd. In stilte hoopte hij, dat Keessie neen zou zeggen; het moest voor Sinterklaas, maar het was jammer van zijn ba], daar ging niks vanaf. „Man, ga door", riep Keessie. „Ik heb jouw vijffie niet noodig. Ik vraag zelf een nieuw vijffie aan Sinterklaas. Dan word ik keeper ook". „Zoo..." zei Pietje. „Jij keeper wie zegt dat?" „Ik dat hoor je. De jongens willen dan jouw afgetrapte bal toch niet meer hebben". Pietje werd bleek. Zijn vijffie een afge trapte bal? Die Keessie kreeg machtig veel praatjes. „Ais jij aan Sinterklaas een vijffie durft te vragen, dan.. „Nou wat dan?" „Dan timmer ik jou in de goot". Keessie lachte smadelijk. „Kom maar op, als je durft. Je moet niet denken, dat ik bang voor je ben". Pietje liet het zich geen tweemaal zeg gen. Als een nijdige jonge hond stormde hij op zijn tegenstander af. De jongens rol den over den grond, stompend, vechtend, schreeuwend. Toen Keessie een blauw oog en een bloedneus had, kreeg hij er genoeg van. Huilend van pijn en woede liep hij weg. Pietje in overwinningsroes schreeuw de hem na: „Heb 't lef es om aan Sinterklaas een vijffie te vragen". Hij draaide zich om en... bleef als aan den grond genageld staan. Hij werd doods bleek en trilde op zijn beenen. Op den hoek van de straat stond liet rijtuig met Sint Nicolaas en zwarte Piet. En Sinter klaas, met een diepen rimpel tusschen de oogen, hief bestraffend den vinger naar hem op... PLEUN ZEELAND hun dames hadden meegenoijien, wat had den zij als kerels daar nu verstand van? Nu kwam het gezelschap bij de FIRMA J. DEKKER terecht de bekende zaak in Ijzer waren en Huishoudelijke artikelen. Vanzelf sprekend werd de voorraad uit dit eldorado voor de werkzame huisvrouw duchtig be sproken en een groote verscheidenheid nut tige artikelen zoowel voor den man knutse laar als de vrouw-keukenprinses besteld. Zoo ging het ook in het bekende Meu belmagazijn van den heer W. v. WESTEN, op de hoek van de Yr.>>;westraat vanwaar uit de groote sorteering, Dressoirs, Ligstoe len en aardige Bijzettafels, een flink aantal haar bestemming van sieraad voor menige huiskamer gingen \olgen. Hierna gold het bezoek aan het wel uit het centrum gelegen, doch de niet minder bekende Redden en Matrassen magazijn van den Heer 1. SINKE in de Palingstraat. In een plechtige speech huldigde» Kras den heer Sinke \oor het 10 jarig uitstekend beheer van zijn zaak waarvoor de roem van solied werk in het Bedden vak tegen billijke prijzen over geheel Walcheren be kend was. Na deze plechtigheid volgde een mooie opdracht voor de levari ïg van prima wol len Dekens, me r'ere e i af^j paste hand weef Gordijnen, WoT lied natten, alsook eenige Gezondheidssp ra;en. Bij GEZUSTERS MOTKé, op de Nieu- wendijk was als van ouds de afdeeling Da mesmode weer van de nieuwste snufjes voorzien. De japonnenafdeeling bleek liet geliefkoosde show voor de Walchersche da mes te bevatten, ook de Babv-arükelen voor de toekomstige St. Nicolaas vriendjes was in een groote verscheidenheid gearrangeerd weshalve het keuze maken in deze prettige winkel nogal eenigen tijd in beslag nam. Men koopt er ook altijd prettig, het is er goed en niet duur, en steeds van de laatste mode. Kris en Kras gingen onderwijl dus maar eens een luchtje scheppen en de dorst ver slaan waarvoor in deze omgeving ruim schoots gelegenheid bestond. Nadat de dames zich van haar taak ge kweten hadden gold nu het bezoek aan de bekende Goud-, Zilver-, en Uurwerkmagazij nen der FIRMA GEBRS. WEIJENS. Een be stelling van die fijne, goede wereldvermaar de Alpina Horloges was spoedig gedaan. Met bewondering werden de laatste nieuw tjes op het gebied der optiek bekeken, waar na ook de sorteering Barometers van nieu we adressen werd voorzien. ?>jnigeen zal straks uit dit vakbekwaam Magazijn zoo'n nuttig insirument ontvangen, teneinde daar door op de hoogte van do weersgesteldheid te kunnen blijven. Met veel spijt verklaarde de Heer Weij- ens dat de barometers die het verdwenen van de crisis zou aangeven nog niet uilge vonden was. Zonder die barometer zijn meerdere zakenmenschen dil met hem eens Mevrouw Kras, Angel begreep er niets van. Bij haar was het nooit crisis. Dit

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 9