Aspsrin DE VLOEK OER MISDAAD FEUILLETON E- ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 22 EMBER 1935. No. 43. scheen ook niet het geval bjj het volgend adres, het Meubelpaleis van den Heer A, tl.v d. PAS. Niet alleen is de winkel Bel- lamypark gesorteerd maar bovendien ook de vele toonkamers aan de overzijde in het pand Bellamypark 33. De collectie Meubelen aldaar is een ont dekking. Voor de St. Nicolaas-cadeaux is de ze firma ook enorm gesorteerd met een collectie aparte geschenken. Hebt U bijv. wei eens gyer een moderne bijzettafel, een Marocaansch Voetkussen, een Courantenbak of een Haardbankje gedacht. Ziehier enkele ongewone geschenken weer iets bijzonders. Doch niet minder bijzonder is hetgeen op Schoenengebied de firma H. v. KAMPEN Oude Markt 20 brengt. Dat is nu een speci aalzaak waar men naast luxe ook degelijk heid vindt. Op het gebied van Dames en Hee ren steunschoenen heeft de heer v. Kam pen, inzonderheid de laatste jaren, een rui me bekendheid verworven. Vele dames en heeren maken dan pok dankbaar gebruik van de heerlijke Trocked steunschoenen. Waren zij vroeger moeilijk ter been, het is hun thans een genoegen om met deze schoe nen te kunnen wandelen. De collectie pan toffels bevatte een groote sorteerin/ in allerhande prijzen. Een prettige afwisseling op deze trip was hierna een bezoek aan Bloemenmagazijn Flora, de bekende winkel van den heer A. F. BALJEU in de St. Jacobsstraat. Nimmer raakt het oog verzadigd aan den schat van bloemen en plantenweelde die hier steeds in zoo'n rijke variatie steeds versch voorradig is. Ook in de collectie pot planten waren meerdere aardige geschen ken te bestellen, waarna de Heer K. J. MEULMEESTER, de bekende zaak in Ra dio en Electriciteits-artikelen het gezelschap op bezoek kreeg. Over nieuwtjes had men daar niet te klagen. Allereerst de nieuwe voorraad Philips Radio artikelen, dan die moderne doch te vens practische cadeaux uit den vooraad phi- Jite producten, snoezige Schemerlampjes en voor de jeugd de veel gevraagde Tris; jBouw- doozen, een St. Nicolaasgeschenk bij uitne mendheid. Van hier stak men de straat over om ee- nigen tijd door te brengen in Vlissingsch Warenhuis, we bedoelen het overbekende Magazijn „Hefa", van den heer H. FASTE- NAU. De vele etalages, die telkens weer nieu we tentoonstellingen in dit stadsdeel vor men van het i*»)ote aantal artikelen die deze winkel bevatten, waren ook ditmaal weer met de grootste zorg in gereedheid gebracht. Natuurlijk tot groote voldoening van de dames, wier inzichten en smaak onuitputte lijk schenen. Groote waardeering verkreeg de nieuwe afdeeling luxe artikelen waarvan het sorti ment de scherpe toets der critiek met glans kon doorstaan. Een eenigszins juiste opsom ming van de verscheidenheid daar te geven is even onuitvoerbaar als om plotseling het juiste aantal artikelen op te noemen wat zich in Magazijn Hefa toebehooren bevindt. Genoeg zij dat de gunstige reputatie van de ze zaak sinds jaren over ons geheele eiland vermaard is en men er steeds graag koopt zoowel vanwege de goede artikelen, de pret tige vlotte bediening als door de billijke prijzen. Van de St. Jacobstraat ging het nu naar het Korte Groenewoud waar men in de kleine winkel v. d. heer D. J. DE JONG, een even ongedachte als onverwachte voor raad fijne kleedjes voor iedere tafel vindt. van zijn grondstoffen, de voortdurende en zorgvul dige analyse tijdens hef fabricatie-proces door eersteklas deskundigen, garanderen een product van naam. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. Terecht waren de dames vol bewondering voor hetgeen de eigenaar hun toonde. Voor het eerst waren Kris en Kras vrien dinnen daar even van onder den indruk. Het is een lieve lust om eens te neuzen, niet alleen in de verrassende collectie zakdoe ken, maar bovenal in de belangwekkende sorteering fijne kleedjes. Voor iedere tafel iets heel bijzonders, wat moeilijk of nooit als handwerk door de dames is na te maken. Wat de heer de Jong voor spotgoedkoope prijzen als cadeaux kan laten zien, is zonder eenige overdriving voor iedere rechtgeaarde vrouw een ontdekking. Met groote bewondering is die collectie nagesnuffeld en natuurlijk volgde er een flinke bestelling. Bijzonder aardig waren ook de z.g. Hoilandsche doeken voor achter de Spiegels, werkelijke kunstproduc ten. De verbazing was echter niet minder in het Meubelmagazijn van den heer J. J. DE VLIEGER op de Steenenbeer. Rijk gesor teerd is daar de voorraad Ligstoelen, Di vans, Bureaux, Ministré's etc. De aanbieding die de heer de Vlieger kan doen met vele artikelen in de nieuw ste en degelijke uitvoeringen tegen scherpe prijzen zal hem welverdiende St. Nicolaas orders bezorgen. Men verzuime niet ook bij hem eens te gaan speuren. De heer De SMIDT in de Koudenhoek kreeg een flinke order voor de veie arti kelen die hij levert op het gebied der Dui vensport. Waarna een half uurtje werd doorge bracht in het bekende Magazijn van de FIRMA BISCHOFF Walstraat. Als men er gens gemakkelijk koopt is het daar, niet al leen door de billijke prijzen en de vlotte bediening, maar vooral de goede sortee ring, die steeds voldoet aan de smaak van het publiek. Vooral ook in de sinds kort geopende afdeeling Mantels en Japonnen was dit weer gebleken. Iedere dame bewon derde er de groote verscheidenheid tegen de voordeelige prijzen en het juiste inzicht omtrent smaak en afwerking. Het bleek een uitkomst dat men thans ook in Vlissingen eens een flinke keuze had en het dus nog voordeeliger was geworden nu men in eigen stad kon gaan koopen. De groote omzet reeds in deze weken bewees wel de instemming van het publick. In feite is het dus zoo kwaad in de Schel- destad nog niet vond Kris. Wat Kras be aamde toen vrouwlief bij HAKKER op het Kleine Marktje een stevige Meubileering kocht voor de boterham. Je kunt daar altijd zoo lekker en voordeelig terecht meende ook Mevrouw Kris-Zweepje. Nog even ging men aan bij de heer JIL- LEBA, wiens Kantoor-boekhandel en Bibli otheek in de Walstraat ook alle aanleiding geeft tot het doen van veel voordeelige in- koopen en toen naar huis. Daar gekomen was juist de Melkboer geweest, natuurlijk van de V.M.I. KOENA. U weet wel uit de Verl. Glacisstraat. Honderden Vjissingsche Huismoeders staan met dit bedrijf op goeden voet want het bedrijf van den heer A, J. VISSER geniet terecht een reputat.c van Hygiënische melk- leveranLe te bezorgen. Bovendien komt er steeds een nieuwe verrassing uit die fabriek. Was eerst de Koena Choco, als gel efde huisdrank in gebruik genomen, later werd zij afgewjsseld door de Koena Cacaodrank en nu als nieuwste schlager werd ter ken nismaking een flesch Anijsmelk gepresen teerd. Terecht vroeg Kras wat zullen ze daar nu straks weer als nieuw Melkproduct fa- br ceeren Dat kan toch allemaal maar niet als ze je de Melk rechtstreeks van onder de Koe thuisbrengen, dan krijg je hoogstens mor gen of avondmelk. Mevrouw Kras-Angel stond over zooveel wijsheid van haar wederhelft verstomd. Intusschen kwam ook de bediende van de Wasscherij S. B. v. d. LINDEN de schoo- ne boorden die er als altijd kraakhelder uitzagen thuis brengen, terwijl toen die nauwelijks vertrokken was de auto van Kruidenier Jozs. OVAA voorstond om de bestelde boodschappen thuis te bezorgen. Reeds aan Kras neus kon men zien dat hem de geheelonthouding ten eenenmale vreemd was gebleven. Niet overmatig, doch wel op zijn tijd prefereerde hij een spiritua listisch drankje, welke smaak de firma Ovaa ten volle wist te bevredigen. Bij de boodschappen waren dan ook de noodige flesschen geestrijk vocht voor de komende feestdagen in verscheidenheid aanwezig. Na de maaltijd werd de rit door de stad voortgezet waarbij toen eerst in het nieu were stadsdeel. In de Scheldestraat 55 was de bekende IJzerzaak en Winkel voor Huishoudelijke artikelen van den heer WISSE aan de beurt. Een Radiotoestel eenige petroleum- vergassers en een paar van die Rondo pracht Waschmachines stonden spoedig op de nota van St. Nicolaas. Daar kan hij niets op tegen hebben meende Kras, want wat Wisse levert is altijd goed, daar is het een veel te nauwkeurige baas voor. In de Verkuyl Quakkelaarstraat 66-68 werd de heer F. G. D. PRINS opgezocht. Wat doe je nu bij een drogist, vroeg me vrouw Kras-Angel. Moppen koopen, gaf Kras ten antwoord. Die is moppig zeg", was de tegenwerping van de lichtgeraakte ega. Wees nu maar kalm, zei Mevrouw Kris-Zweepje die be nauwd was voor onaangename dingen, 't zal wel meevallen. En net viel werkelijk mee, want als een mooie flacon heerlijke Eau de Cologne, een fraaie doos luxe Toiletzeep of een doelmatige gummi Warmwaterzak geen nut tige en verrassende geschenken zijn weet ik het niet meer. Daaraan had ik uiet gedacht, erkeuue Me\r, Kras volmondig. Zie je nu wel Engel, meesmuilde Kras zoetsappig dat eeD koe nooi» weet hoe ze een haas \angt? Nou jij bent een schrander dier moet ik zeggen, 's nac hts na 12 uur als jc slaapt, was het vriendelijk antwoord, intusschen kun je bij deze drogist ook tcrcciil als je verkouden bent, een vlek op je Manie! hei.t, of je Keukendeur wil s: hildcren Me rouw, leidde Kris de aandacht af. Nu nog even naar Bakker KU IJ PERS m de Walstraat. 88, die heeft altijd van die lekkere Koekjes, terwijl ook zijn St. Nico- laastafel als steeds weer ruim gesorteerd is. En dan naar WEGELING in de Noordstr. Wat wou je daar doen? Wel een paar aardige lijstjes koopen met mooie platen erin, een serie Schoolbe- hoeften, Schrijfgan.ituren halen. Bovendien heeft hij een heele collectie Vulpenhouders en Vulpotlooden. Dan zijn een aardige doos Post met be drukte Briefhoofden en Enveloppen of eeni ge doozen Visitekaarten ook steeds gevraag de cadeaux. Daar kun je altijd, billijk, vak kundig en snel terecht, zei Me\r. Kris. Maar zé hebben daar geen tijd, want al les werkt er toch om Zeeuwsch Nieuwsblad gereed te maken? E tra druk is hel in de ze St. Nicolaasdagen, dacht Mevr. Kras. Geen bezwaar hoor, er zijn vele hulp vaardige handen van geroutineerde men- schen in de weer om zoo snel mogelijk aan ieders verlangen te voldoen. Dan naar de Noordstraat 41 zei Kras. Dat vind ik ook zei Kris we komen dan weer eens op bekend terrein terecht Da's goed bekeken, dacht Meneer Wege i g de klanten zullen er geen spijt van hebben. Onderweg werd afgesproken dat de vol gende dag de serie inkoopen in de provin ciale hoofdstad zou worden vervolgd. In MIDDELBURG aangekomen begonnen de inkoopen bij D. DE JAGERS Ijzerhandel in de Lange Delft. Een aardige etalage op het gebied van Gas- en Sanitair bewees hoe deze firma steeds van de nieuwste construc ties op de hoogte bleef. Dat is nou een echt magazijn om den vakman eens van nieuw gereedschap te voorzien meende Kris, of aan te vullen zei Kras. De dames waren reeds verdiept in de voorraad Huishoudelijke artikelen en Staal waren, terwijl de heeren bewonderend keken naar de vernuftige dingen die men met de Meccano bouwdoozen kan maken. Ook in figuurzaag gereedsc happen bleek de collec tie tot in alle onderdeelen zeer gevarieerd aanwezig. Wat zou je denken van zoo'n moderne Ulster Kris, vroeg Mevrouw het gezelschap toen het arriveerde in de zaak van de FIRMA v.h. RABBERS CO., eveneens in de Lange Delft. Vol bewondering gleed haar blik over de geëtaleerde modellen. Daar krijg je nog een paar Nappa Hand schoenen ook bij Cadeau voor zoo'n goed- koope aanbieding zei Mevr. Kras. Net iets voor de kleine man meende Kris zelf. Kras zelf zei maar niets doch toen hij de collectie sportieve Jongenspakken in cl® gaten kreeg, dacht hij aan de vervlogen Kinderjaren van weleer en neuriede zacht voor zich dat schoone lied. Ouwe Schoen, Ouwe Schoen, weet je nog van toen. Een berisping van zijn ega bracht hem tot de werkelijkheid terug. En nou een flinke bestelling Overhemden Dassen, Hoeden en andere Heerenmode-ar- likelen, droeg Mevr. Kras op. Laat er ook door Ernst Wicbert. No. 6. Daar verscheen een oude vrouw in Lit- hausche kleederdracht, het hoofd genuld in een zwarten doek, die boven het voorhoofd vastgehouden door een witte kap een soort van dak vormde; achter haar een jong meis je, bijna nog een kind, als een stadsdametje gekleed. Kraupat hoorde het opklappen van de klink en keek om. Hij zag die twee, scheen echter nog iemand te zoeken. Eerst toen hij er zich van overtuigd had, dat nie mand volgde, groette hij met een knik eï ging haar langzaam tegemoet. „Goedendag, moeder zei hij, en het klonV ongeveer alsof hij van een kort uitstapje ia de buurt teruggekeerd was, „goedendag, Ma re". Hij wenschte geen vertooning voor de oogen der dorpsbewoners, die ai in schareij opdrongen. Zijn moeder begreep hem, be- heerschte zich en antwoordde met een vor melijk: „Goeden dag, mijn zoon". Het mei;* je echter liet zich zoo niet afschepen, sloop onder den arm der oude heen naar voren, viel hem om den hals en kuste hem. „Ben je daar eindelijk, vader" riep ze en begon te huilen. „Hebben we je nu te rug? O God, o God". aWat vajt nou te grienen", zei hq brommend, maar bukte zich toch om haar kus te beantwoorden. „Waar is moeder?" vroeg hij zacht. „Binnen". „Waarom komt ze niet buiten?" „Ze wil niet". „Is ze ziek?" „Ze is altijd ziek sedert den molenbrand". Zijn oogleden en zijn mondhoeken tril den. „Nou ja, ik weet het immers". Hij keek weer op naar het venster, maar niemand vertoonde zich achter de luiken. „Met je vrouw zal je een harden dobber hebben", fluisterde de oude hem toe, „dat is niet anders". „Dat is niet anders bevestigde hij som ber, schoof Mare van zich en wendde zich tot de goeie vrienden, die reeds in rij en ge lid achter hèm stonden, met de petten zwaai den en hem welkom toeriepen. Kraupat ging in de houding staan, stram, de schouders achterwaarts, als een soldaat, de vingers aan de klep van zijn pet en zei op vasten toon: „Goeden dag, allen tesamen. Is 't vandaag Zondag in Kraupatischken? Of is er feest? Gij schijnt de flesch al geducht aangesproken te hebben". „Dat hebben we", antwoordde de schout, „en jou ter eere, Endrik, omdat je toch 't Sjot hoestte hij weg „Och kom zei Kraupat, alsof hij nu pas merkte waar liet om ging. „Nou, maakt daar maar ni t zooveel ophef van. Ik ben er weer en nu L het goed „Nu is 't goed", riep de gebochelde schrij ver, zijn vilthocd op zijn hoofd drukkend en de hand van den molenaar grijpend. „Zoo is 't goed en zoo moest het van rechts wege zijn, en een schoft die er aan twij felt, dat Endrik Kraupat onschuldig in het tuchthuis gezeten heeft. Daarop hebben we er eentje gepakt, en daarop zullen er nog eentje pakken, en dat zal de politie ons niet verbieden. Leve de molenaar, lang zal hij leven". Nu moest hij ieder de hand schudden en zich door de meesten ook latên omhelzen en kussen, hoe weinig hem dat oogenschijn- lijk ook beviel. Zij verzekerden hem keer op keer, dat hij bij hen weer evenzeer in aanzien was als vóór den brand, en dat zi^ nooit werkelijk aan zijn schuld hadden willen gelooven. „Hoe dat ook zij", antwoordde Kraupat daarop, „ik zal het niemand erg kwalijk nemen, als hij destijds met de wolven mee gehuild heeft. Maar nu is de geschiedenis van de baan en ik zou niemand raden om er, van morgen af aan, op terug te komen, noch ten goede, noch ten kwade. Het moet precies zijn alsof er niet gebeurd is". Daar bij hief hij dreigend de hand op, en liet zijn oogen rondgaan in den kring. Den gebochel den schrijver bedacht hij nog eens extra met een scherpen blik, die als een echt noodschot werkte, want het mannetje trok zijn hoofd nog dieper in de schouders dan het van nature al gegroeid was, en onwille keurig greep hij naar den rand van zijn hoed, alsof hij groeten moest. Gedurende deze verwelkoming werd in een op een stal gelijkend bijgebouwtje van lui molenaarshuisje zacht een uit planken ineengeslagen deur geopend. Een oude man trad naar buiten. Hij droeg een korte Lit- hausche schapenpels zonder bekleeding, op veel plaatsen gelapt en heel vuil. De blau we linnen broek in de wollen sokken aan de voeten klompen. Een dunne krans van lang, wit haar hing om het bloote hoofd, dat hij voorover boog om beter te kunnen hooren, wat daar, op tien pas afstands, ge beurde. Met de eene hand hield hij de deur vast, de andere had hij als een scherm over de oogen gelegd, die gespannen tuurden naar de groep voor het huis. Den bijna tan- deloozen mond hield hij open: over het heele rimpelige gezicht gleed een verlegen glimlach, en een paar maal schudde hij het hoofd, alsof er nog te twijfelen viel aan de werkelijkheid van het gebeurde en het ge hoorde. De schrijver bemerkte hem en balde de vuist. „Wal wil die schurftige hond, die Ensikat?" De molenaar keek snel om. Men verwachtte, dat hjj tegen den ou de zou uitvaren, die hem door zijn valsche getuigenis in het ongeluk had gestort. Eén oogenblik leek het ook wel zoo, want zijn voorhoofd trok in rimpels en op de*vaal- bleeke wangen vertoonden zich roode plek ken. Toen echter hief hij de kin op, keer de zich om en fluisterde: „Een andermaal" De goeie buren en vrienden bestormden hem, hij moest met hen mee naar de her berg. Wie vandaag nuchter naar bed ging was een nare kerel. Krauipp(t zag er in 't geheel niet naar uit, alsof het hem vroolijk te moede was. (Wordt vervolgd. J

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 10