Voor St. Nicolaas- of Kerst-Cadeaux JJ.HoiMamer nieuwe, a Souburg „De Faam", Souburg 3e BLAD Van Katoen naar Tabak. Do Krant. MAGAZIJN „HEFA" ZIE toch de Etalages SCHOORSTEENLOOPERS KUSSENS EN KLEEDJES in het Magazijn Ruime sorteering LAGE PRIJZEN!! Waarom nog geen uitbreiding? Wat in het val zit, verzuurt niet. Wat Mijnhardf maakt Is goed MEUBELEN EN STOFFEERWERK «JOH. A. «JULIANUS Dit jaar brengen wij U een pracht col lectie luxe en huishoudelijke artikelen. Ruime keuze Stf Nicolaasgeschenken bij Wegeling EEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935. No. 45. De laatste maanden ontvingen wij meer malen brieven van trouwe lezers, waarin wenken en ragen omtrent de krant tot de redactie gericht werden. Wij hebben goedkeurende opmerkï igcn ontvangen over de verbetering van het uiterlijk van de krant, die in zoo talloos vele gezinnen op Walcheren en de omringende eilanden de graag ontvangen Vrijdagsche gast is; wij weten ook, dat de artikelen met belangstel ling gelezen worden. Afgaande op deze brieven schijnt het wel, dat onze medewer ker Pleun Zeeland met het leeuwendeel der eerste aandacht gaat strijken. Een huismoe der schreef ons: „Als Vrijdags de krant komt, lees ik eerst, wat Pleun Zeeland ons te ver tellen heeft, daarna kijk ik alle adver tenties door en dan neem ik de rest van de krant. Vraag eens aan Pleun Zeeland"... Die vraag, geachte lezeres is doorgezon den aan onzen gewaardeerd en medewerker, die zich met deze vleiende loftuiging in de eerste kolommen van de krant wel bijzon der in zijn sas zal gevoelen. Wij zeggen dit ïopder een zweem van jalouzie, al is het vóór een krantenman niet direct Jeuk te hooren, dat zijn werk pas op de derde plaats aan bod komt. Maar wij gunnen Pleun zijn eerste plaats graag, want Pleun is nu een maal Pleun. o Dat na Pleun's pennekrasjes de adverten ties het eerst gelezen worden is een opmer king, die een glans van vergenoegdheid bracht op het gelaat van onzen man, die de advertentie-afdeeling beheert. Zonder adver tenties kan een Nederlandsche courant nu eenmaal niet bestaan. De advertenties zijn ©ok een belang voor den lezer, eerstens om het nieuws, dat hem daarin verteld wordt, vervolgens omdat zonder die adver tenties, de burger zijn dag- of weekblad veel duurder zou moeten betalen dan thans het geval is. Een feit is, dat de Nederlandsche couranten, gezien hun inhoud, voor den lezer spot- en spotgoedkoop zijn. Men moet Sn het bedrijf thuis zijn om te weten hoe ge weldig veel geld de nieuwsverzorging kost. Het vullen der kolommen van groote dag bladen, als b.v. de N.R. Grt., het Handels blad, de Telegraaf kost enorme kapitalen, die door het naar verhouding lage abonne mentsgeld niet worden gedekt. En hier zijn wij aangeland bij het eigen lijke onderwerp van dit artikel: de vraag van verschillende lezers, of Zeeuwsch Nieuwsblad niet kan worden uitgebreid. Men zag zoo gaarne het aantal pagina's per week vergroot tot 12 liefst tot 16 of nog méér. In een grootere krant zouden wij meer plaatselijk en gewestelijk nieuws kun nen opnemen, meer artikelen plaatsen over Zeeuwsche onderwerpen, kortom de krant In beiderlei zin van het woord een grootere buisvriend maken. Laat ons dezen lezers de eerlijke verze kering geven, dat niemand deze uitbreiding van de krant méér wenscht dan wij. Wij zouden graag zoo spoedig mogelijk aan de verschi'lende wenschen onzer lezers voldoen. Maar tusschen de wensch en de vervulling ervan ligt soms een groot gat. En dat gat is in dezen tijd van economisch depressie nog moeilijker te dichten dan in normale tij den. Die gevraagde uitbreiding vergt groote kosten, die wij ons willen getroosten als er de zekerheid tegenover staat, dat zij in een of anderen vorm worden goed gemaakt. Dit is de zuiver commercieele opvatting, die ook in de leiding van een courant moet o- verheerschen. Geen zakenman maakt kosten als hij niet te voren weet, dat het besteede geld op eenigerlei wijze een nuttig effect voor zijn zaak sorteert. o— De kans om kosten te dekken is helaas tegenwoordig voor een zaak niet groot. Al- Een weinig Dampo in verkouden beide neusgaten geeft terstond verlichting. Doos 30 cent - Pot 50 cent les wat men onderneemt moet noodgedwon gen tot een bescheiden schaal beperkt blij ven. Voor ons blad is er wij weten het mogelijkheid en behoefte tot uitbreiding, reeds in eigen lezerskring, maar de moge lijkheid om die uitbreiding economisch te verantwoorden is er niet. Wij mogen en wil len van onze lezers geen verhooging van het abonnementsgeld vragen. Wij kunnen er in dezen tijd niet op rekenen, dat onze in komsten tengevolge van de ui breiding zoo danig zullen stijgen, dat de vereischte uitga ven min of meer worden gedekt. Daarom moeten wij voorloopig grootsclie plannen in petto houden. Maar wij verge- ten ze heusch niet. En onze lezers kunnen er zonder veel moeite het hunne bijdragen om een uitvoering dier plannen te bespoedi gen. Hoe? Och, met allerlei kleine diensten. Vooreerst door het abonnementsgeld op tijd te voldoen, dat bespaart ons kosten. Ver volgens door hun advertenties klein en groot steeds in ons blad te plaatsen. De kosten hebben wij opzettelijk laag gesteld. Onze ru briek „kleine advertenties" kost aan abon- né's haast niets en is toch buitengewoon nuttig voor allerlei dingen van huis en be drijf. Er is altijd wel iets, waarvoor men even een kleine annonce kan laten plaat sen. Dan zijn er de „Uitroepers" voor de grootere en meer zakelijke advertenties. En niri te verpeten de familie berichten; meelr en meer wordt het gewoonte om ge earte nissen in het familieleven met een aankon diging in een veelgelezen krant bekend te maken. Voorts heeft iedere abonné wel eens ge legenheid om ons blad bij kennissen of vrienden, die nog geen abonné zijn, aan te bevelen. B.v. door de opmerking: „Zeg Ko- bus, heb jij gelezen, wat Kris en Kras te gen elkaar zeiden deze week?" „Kris en Kras, wie zijn dat?" vraagt de kennis dan. De grootste voldoening, het aan genaamste comfort geniet U van geleverd door Langeviele K 211-216, Middelburg, Telef. 58 Kwaliteit en afwerking prima Prijzen passende aan dezen tijd „Maar man, weet jij dat niet? Die elke week in Zeeuwsch Nieuwsblad verschijnen. Dat moet je lezen man. Of door te zeggen: „Pleun Zeeland had weer een fijn krasje deze week, vindt je niet?" „Wie zeg je? Enzoovoort zie boven. Als op die wijze de kring van vrienden van Z. N. wordt vergroot, ontvangt de a- bonné nog een vergoeding voor zijn moeite ook, terwijl hij de zekerheid mede te wer ken aan den door ons allen begeerden uit bouw van ons blad. Intusschen houden wij ons voor opmerkingen van lezers aanbevo len; men spare ons opbouwende critiek vooral niet „De handmatige productie liep terug, de mechanische nam de overhand, die vooral ui dit gewest vele handen werk verschaft." „Katoenindustrie n!eef zwaar gedrukt O l der de crisis. Een groote fabriek als die van de N.V. Roessmgh te Veenendaal moest gesloten worr'eh". Een paar losse zinnen uit het jaarver slag 1934 van de K. v. K. voor de Gelder- sche Vallei. Veelzeggen.'e zinnen. Vooral <'e eerste, al is die verre van fraai en niet over duidelijk. 't Gaat over sigaren, hebt U misschien al begrepen, maar hoe de handmatige wat een woord hoe de handmatige industrie terug kan loopen en de mechanische aan vele handen werk verschaft, gi ig bóven ons leekenverstand. Daarom zijn we iö Veenen daal ons licht eens gaan opsteken. Wat we daar zagen maakte aanvankelijk de zaak nog onbegrijpelijker. Op het t rrcin an Roes singh was het een en al bedrijvigheid. Er werd getimmerd en gemetseld e:i in enke le fanriekszalen waren z lfs tientallen men- schen aan het werk. Weer aan het werk? Nee, dat niet. Maar een groot .deel van de gebouwen bleek aangekocht door de Ge- br. H. J. v. Schuppen wier bedrijf reeds nendaal waren gekomen, wordt de handen arbeid hier ook verdrongen, want ik las laatst volgde de fraaie zin waarmee dit artikel begint. Al dadelijk bleek dat we ©en moeilijk punt hadden aangeraakt. U ziet, wij werken hier met machines ook. Die z'jn natuurlijk het meest econo misch. Daar staat tegenover, dat handwerk ook nog veel gevraagd wordt. En nu doet zich hier een merkwaardig feit voor. De machines maken het mogelijk een aantal werkloozen de kans te bieden om als siga renmaker aan den slag te komen. En daar moest U nu eens een stukje over in de krant zetten. Ziet U die tafels daar aan 't eind? Daar* aan zitten 20 werkloozen, meest wevers. Op kosten van de Heeren v. Schuppen vol gen die een avondcursus in 't sigarenmaken. Drie ervaren sigarenmakers geven belange loos les en overdag kunnen ze zich hier oe fenen. 't Is natuurlijk een proef en 't is niet gezegd dat ze 't allemaal kunnen Iee- ren. Vooral voor de ouderen valt het niet mee. Er is een tijd gesteld van zes weken. Dat is tekort om 't heele vak te leeren, maar in dien tijd leeren ze het afdekken. Als do Vorige week werden door Burgemeester en Wethouders van Veenendaal de Pan- ter-s;garenfabrieken geopend in de vroegere gebouwen van de fa. Roessmgh H.erboven links de Burgemeester van Veenendaal, rechts de Heeren v. Schup pen, Directeuren der Panter-fabrieken, bij een der moderne cigarillos-machines. lang ontgroeid was aan de fabrieken waar in zij tot nog toe hun Pantertjes fabriceer den. De voormalige weverij was uitnemend geschikt voor hun doel. Door oordeelkun dige verbouwing kon men er een model-si garenfabriek van maken, met groote, lichte zalen en rustige kantoorlokalen. Bij een fa- brieksoppervlak van 6000 M2 kan men de zaak royaal opzetten. Onder leiding van een der bedrijfschefs mochten we bewonde ren wat hier tot stand gekomen was. Dat was niet gering. Negentien jaar geleden opgericht als een kleine tabakskerverij, nu een onderneming die aan 300 menschen werk verschaft en zich nog uitbreidt. „Kwestie van aanpas sing", vertelde onze leidsman. „De Heeren gaan met hun tijd mee en de menschen wer ken hier graag". Nu dat bleek. Menschen die samen zingen bij het werk hebben het niet slecht. Eerst de meisjes, tweestemmig. Enkele mannen wat schuchter eerst, pro beerden een baspartij te vertolken en toen dat nog zoo gek niet klonk volgden er meer. En ondertusschen rolden hun vlugge handen het eene rookertje na het andere. Wel heel duidelijk bleek hier de waarde van een juiste arbeicls-sfeer. Luchtige, ruime lokalen, breede, heldere gangen, doelmati ge, goed ingerichte waschruimten, hebben een niet te onderschatten invloed op den geest der arbeiders. „Hoe zit dat nu", pols ten wij, omdat we daarvoor toch naar Vee- bosjesmachines nu het binnenwerk makei^ kunnen zij het dekblad erom rollen. ,,'t Valt nog niet mee, meneer", zei een van de leerlingen, een jonge kerel nog. ,,'k heb tien jaar in de weverij gewerkt en dan is dit wel heel anders. Maar 't is fijn dat we deze kans krijgen. Een jaar lang heb ik thuis geloopen. Daar wordt je commu nist van. Mijn Vader heeft ook al geen werk die probeert het met petroleum. Maar je kunt toch niet allemaal met een petroleumkarretje gaan loopen. Als ik dit nou maar leeren kan. Maar dat we de ge legenheid krijgen, dat 's in elk geval mooi"/ Dat is het zeker; een particuliere poging als deze, in stilte ondernomen, mag wel de gelijk eens in het licht der publieke belang stelling geplaatst worden. Of de proef slaagt moet men afwachten, al is daarop een zeer goede kans. Maar dat een fabrikant het initiatief neemt om op deze manier de werkgelegenheid te verrui men is in elk geval een verblijdend feit. Want alle pogingen van overheidswege zul len lapmiddelen blijven indien de werkge vers niet op practische wijze blijk geven van hun verantwoordelijkheids-besef tegen over de werkers die snakken naar gelegen heid om door eigen arbeid aan den kost te komen. Moge het voorbeeld van de Panter-fa brieken stimuleerend werken. Nergens een zoo uitgebreide keuze als in St. Jacob6straat Vlissingen Ziet onze etalages en verzuimd vooral niet een kijkje te nemen in onze zaak, waarin wij alles zooveel mogelijk hebben tentoon gesteld. Vrij entreel Niets verplicht U tot koopen heb ik een prachtsorteering Handwar- mers zeer goedkoop. Beenpijpen, Akte-, Boodschap- en Fietstasschen, Rijwiel lampen, jasbeschermers, Wringers, Vul- emmers, Electr. Strijkijzers, Figuurzaag gereedschap, Rijwielen, Naaimachines, Haarden, Kachels, Stofzuigers, Wasch- machines, Petroleumstellen en vooral niet te vergeten een prachtige sortee ring Luxe Doozen Tafel- en Dessert messen. Aanbevelend:

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 9