„Van den hak op den tak" 2e BLAD door KRIS en KRAS Mensohenkennis en kennis van menschen. Voor een geschenk is een boek het beste geschikt. Bij ons vindt U keuze uit de beste en nieuwste werken Boekhandel D'HUIJ MARKTBERICHTEN ZEÊUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935, No. 45. Kras: Wat Is het meest verlichte dorp van Walcheren Kris? Kris: Ik denk Wéstkapelle. Kras: Prompt. Maar waarom denk jij dat? Kris: Wel omdat naast de dorpsverlich ting daar een Vuurtoren staat wiens stralenbundels uit een bron van mil- lloenen kaarsen lichtsterkte molen- wiekt, kilometers ver. KrasDa's knap gezegd, en toch Kris komt daar nu voor de derde maal de plaat sing van een enkele lantaarn in den Raad aan de orde. Kris: Voor een dorp waar zooveel licht Is, zou zoo'n simpele lantaarnplaatsing toch eigenlijk een peuleschil moeten zyn. N Kras: Dat dacht ik ook, maar hoewel men weet dat deze lantaarn op verzoek in „'t Hout", zal worden gepoot, moet eerst nog eens worden berekend, hoe hoog de kosten wel zullen loopen. Kris: Je zou zeggen dat die gegevens toch wel voor de hand liggen of bij voorbaat bekend zijn. Kras: Je zou 't zeggen, ja, maar dorpspo litiek kan een duister probleem zijn, zelfs als het over een lichtgevende lan taarn gaat. Toch komen er binnenkort meer ver lichte problemen aan de orde in onze dorpsgemeenteraden. Let op wat ik je voorspel. Kris: Wat bedoel je daarmede? Kras: Dat het onuitputtelijk brein voor de dorpspolitiek, in het kleed van de Gemeentelijke fiscus, een nieuwe bron van inkomsten heelt ontdekt. Kris: Da's van beteekenis in de crisis. Kras: En of. Deze lumineuze inval be treft verhooging van de legesgelden, in zond er lv li voor de ventvergunningen. Kris: Geweldig belangrijk Kras. Kras: Jij spot er maar mee, dat is schan de genoeg. Want in ernst heeft deze ontdekking veel dieperen zin. Kris: Verklaar je dan duidelijker, je spreekt zoo raadselachtig. Kras: Wel de \inder van dat idee heeft een ver-ziende blik op het gebied van Middenstandersbelangen in de dorps gemeenten. Hij gaat al aan tut orde nen voor de Rijksregeering haar formu les klaar hoeft. Kris: Da's prachtig, maar wat bedoel je nou feitelijk. Kras: Dat ieder die waren wil verkoo- pen, hetzij bij bestelling of aflevering in de Gemeente en deze artikelen van builen de Gemeente invoert daarvoor in het bezit moet zijn van een ventver gunning die tegen betaling van 25 cent pér dag verkrijgbaar is, abonnementen zijn voordeeliger. Kris: Is dat nu zoo vreemd, men wil na tuurlijk het euvel van marskramers of bedelarij bestrijden. Voor den un der van dat idee moesten ze een standbeeld oprienten. Kras: Wat is je blik weer beperkt, Kris, je snapt van de beteekenis van die bepaling niets. Het is de bedoeling dat de leveranciers van lu e en huishou delijke artikelen, wier concurrentie soms de dorps winkeliers zouden tref fen, in de uitbreiding van haar aantal buitenklanten, beknot worden. Kris: Wil je mij nu beetnemen? Kras: Nee het is heusch waar. Van Wal cheren begint de victorie op liet ge bied van de Gemeentelijke tarief mu ren. Is dat geen tijne primeur? Kl'a-s: Als jouw tante die tin... kerke woont haar kruidenier in Vlissingen heeft, en de jongen komt voor de baas „hooren", wat ze deze week noodig denkt te hebben, moet de jongeman m het bezit van een ventvergunning zijn, anders loopt hij kans op een bon. Kris: Het vrij Handelsverkeer tusschen de Walchersche Gemeenten wordt dus aan banden gelegd? Kras: Zoo is het, met als begin de voor stellen voor deze hyper moderne vent vergunningen in de Gemeenteraden Kris: Daar zal het noodige stof over op waaien Kras: Ja, maar in alle ernst, met zulke uitwassen van de economie in de dorpspolitiek wordt het er niet beter op. We willen hopen dat Ged. Staten hier spoedig een stokje voor zullen steken door de betreffende Raadsbe sluiten maar af te poeieren. Kris: Alvorens tot zulke nonsens over te gaan moesten de vroede vaderen der dorpsoverheid, die met zulke plannen bezield zijn, eerst maar eens op het vriendelijke Biggekerke in de leer gaan. Kras: In Biggekerke, waar? Kris: Wel bij meester Janse. Het is na tuurlijk een tekort van mij dat ik de belangrijke arbeid van dat Schooliioofd niet eerder heb gekend. Maar bij zijn ?ll<e bolkcpoelioc® <ibcsoIke airkiedee. Zelf gewasscbfco Groote me id Wat doet Mams daarna altijd? „Benjamine- weet wel boor. 'xMoet nu in de Snccuwwitgloor!" zilveren feest voor eenige weken is gebleken, wat voor een belangrijk on derwijzer en peadagoog daar gevestigd was. Kras: Daar heb ik ook met belangstelling kennis van genomen. Ja gezien de be langrijke hoeveelluil pennevruchten die deze onderwijzer publiceerde en voor al de groote waardeering die er in wetenschappelijke kringen voor dat werk bestaat, zouden onze dorpspolili- ci heusch goed doen bij hem nog eens ter school te gaan. Dat zou voor onze dorpsgemeenten zegenrijke gevolgen kunnen hebben. Kris: Toch heb ik van de week een ver heugende ontdekking gedaan. Kras: Heb je de 1000 0 gewonnen? Kris: Dat niet, maar in de jaarvergade ring van de afdeeling Zeeland der A. N.W.B. is geklaagd over tante Bctje, of beter gezegd „de brug der zuchten". Kras: O, je bedoelt de stationsbrug in Mid delburg. En heeft het geholpen/ Kris: Precies kan ik het niet zeggen, maar de voorzitter deelde mede: dat bij den rijkswaterstaat de mogelijkheid van e- leclrificatie in overweging is. Kras: Dat is tenminste een lichtpuntje. Kris: Ja, maar nu moeten we nog geen hei roepen voordat we over den brug zijn. Die overweging der mogelijkheid moet nog overbrugd worden en als dat nu maar electnsch gaat, dan vorderen we sneller. Toch deed het me goed dat er blijkbaar aan het constateeren der moeilijkheden eën eind is geko men. We willen hopen dat er nu maar „schot", in komt. Kras: Eerlijk gezegd zit die schrijverij o- ver Tante Bet je me even dwars, als de noodzaak zoo tegen de Rijkswaterstaat te moeten optreden, want het is onte genzeggelijk waar dat haar acti iteit en productiviteit vooral ook in Zeeland in de laatste jaren veel hoogst te waar- deeren werk lot stand heeft gebracht. Kris: Ben ik met je eens en daarom heeft het mij altijd verbaasd dat ze al niet veel eerder eigener beweging bij dat belangrijke verkeersknooppunt heelt in gegrepen. Kras: Is er al iets van de Mica uitslag bekend-? Kris: Nee, maar ik las juist dat het uit voerend comité, dat gedacht had 15 Nov. gereed te kunnen zijn, door de geweldige omvang van hel aantal op lossingen eerst tegen eind No\ember de totaaluitslag bekend zal kunnen ma ken. Kras: Die actie schijnt dus wel geslaagd te zijn. Kris: En. of. En voor St. Nicolaas kan de gelukkige winnaar van het landhuisje nog net met zijn cadeau in kennis wor den gesteld. Kras: Nu de teleurgestelden kunnen dan spoedig opnieuw hun hart ophalen aan de bijzondere St. Nicolaas prijs vraag van ons blad. Kris: Zeg dat wel, want ook daarvoor blijkt reeds veel animo te bestaan. Naast de prijzen die de Directie uit looft werken ook de «adverteerders hard mee. Je moet die aardige lijst van deze week eens doorlezen. Dat belooft wat hoor. Kras: Toch is het nog niet zoo gemakke lijk als ik wel dacht. Er waren er reeds velen die van de week probeer den, van mij 10 namen los te branden -an de meest neKende personen op Walcheren. Ik heb ze een aanloopje gegeven met een paar doktoren, een wethouder, een advokaat, een onder wijzer, maar de rest moeten ze zelf maar doen. Kris: En de Burgemeester dan? Kras: Man schei uit, je weet haast niet wien je het eerst noemen zal maar ik geloof dat het verbazend aardig zal worden. Daar kan nu letterlijk een ie der zonder eenig bezwaar aan mee doen. Menschenkennis... da's een raar ding. Is er wel een vreemder wezen dan de Mensch? Mijn lezers weten, dat ik een bijzondere voorliefde heb voor de studie van dit object. Het is de moeite waard. Er zijn volgens de nieuwste tellingen ongeveer tweeduizend millioen menschen op de we» reld. En geen hunner is gelijk. Er is tus schen elk mensch verschil naar het uiterlijke soms heel klein, maar toch een ver schil. De politie heeft hiervan een handig gebruik gemaakt, om een prachtig dieven, vangstmiddel uit te vinden. De Franschma? Bertillon heeft n.l. ontdekt, dat de vinger afdrukken van alle menschen verschillend zijn. Naar het innerlijke is het verschil nog grooter. Ieder bouwt zijn eigen zieleleven, ieder denkt op zijn wijze. Er zijn ook men» schen die heelemaal niet denken en er zijn menschen, die niet denken dan men denkt. Menschenkennis... wie durft zeggen, dat hij in dat vak uitgestudeerd is? Kennis va? het eigen karakter, de roerselen van het zie» leleven van den naaste. Wat weten wij er eigenlijk van? Wij leeren de uiterlijke din- giem van den rmedemensch kennen, zijn spraakwijze, zijn optreden; wij leeren ook bepaalde trekken van zijn karakter en... ver gissen ons soms deerlijk. Een goede kennis van me heeft zes jaar lang vaste verkeering gehad en alles was steeds pais en vree tus. schen de verliefde verloofden, Zijn zijn nu een half jaar getrouwd en vechten als kat en hond. Toch zei hij dat hij haar en zij, dat zij hem kende. Ik heb een paar maanden gelogeerd bij een Duilscher, een beste vent. De gemoede lijkheid, de vriendelijke voorkomendheid in hoogst eigen persoon. Dat vond ik en dat vonden alle menschen in zijn dorp. Hij zou geen vlieg kwaad doen. Die man heeft vier jaar lang aan het westelijke front gestaan en mij op een mooien zomeravond in ver trouwen verteld, dat hij voorzoover hij wist 47 Engelsehen, Franschen en Indiërs had doodgeschoten of doodgeslagen. En het opmerkelijkste was, dat die brave man daar van heelemaal geen gewetenswroeging had. Ik heb er lang over gepeinsd, hoe dat mo gelijk was. Jawel, de man had gehandeld op commando van hen, die boven hem' gesteld zijn, maar alles goed en wel: een doodslag is toch een doodslag. En een van onze ge boden zegt toch zoo duidelijk: Gij zult niet üooden... Ik heb het probleem opgegeven; ik kon er niet uitkomen. Ik heb geprobeerd mijzelf in zijn positie te verplaatsen, ik die nota bene twee dagen overstuur ben geweest we gens het verdrinken van een jonge poes, dig gastvrijheid verleende aan t£ veel kleine, bruine, springertejs. Die poes ging derhalve enkele reis naar het katten-walhalla. Ik heb ook wel eens geprobeerd mij tt verplaatsen in de gedachten van de jonge menschen uit Oss, die verkeerd opgevoed, hun evenmensch hebben doodgeslagen e<j thans jarenlang in een eenzame cel met hun gedachten alleen zullen zijn. Ook aan dien jachtopziener daar uit het Limburg- sche land, die vier menschen koelbloedig doodschoot omdat zij wel eens een konijn tje kaapten. Die man zit alleen in een cel in Leeuwarden. Wat maakt hij geestelijk door? Wij weten er niets van. Wij kunnen alleen maar hopen, dat God hem vergeving zal hebben geschonken en zijn wroeging zal verzachten. Want laten wij, menschep nooit vergeten, dal hij ook een mensch is, een der onzen, die allen zondigen. o— Kennis van menschen, dat is wat andere Ieder van ons kent een verbazend groot aantal menschen. Een veel en veel grootef aantal dan wij zelf denken. Bijvoorbeeld.- ik kan mij nog levendig het meisje voor den geest halen, dat een lange reeks van jare? geleden mij een nat pak en een verkoud heid bezorgde door mij twee uren lang vergeefs in den regen op het hoekje te la ten staan. Ik ken haar nog zoo goed, omdat ik, thuis gekomen, moest toestemmen, dat zij goochemer was dan ik. Ook vergeet il» nooit het gezicht van den man, die op ee? Zondagmiddag in de drukke Amsterdam- siche Kalverstraat op het asfalt terecht kwam doordat het schoothondje van zijn wederhelft hem plots tusschen de voeten liep, noch de kop van een verkiezingsreder naar, die in een vergadering in het vuur va? zijn betoog zijn valsche bovengebit uit de? mond liet vallen. Zoo kent ieder onzer tal van mensche? van verre en dichtbij in zijn geheugen oj> roepen. Menschen, die gestorven zijn, korf of lang geleden, menschen, die in de eige? straat of dorp wonen of aan de uithoeken der aarde vertoeven. Daarom vind ik het een goede slag, by gelegenheid van Sint Nicolaas aan de lezers- van dit blad een vraag te stellen, omtrent hun kennis van menschen. Wat er in de prijf vraag, die de volgende week in dit blad ver schijnt precies gevraagd wordt, mag ik nif nog niet verklappen, maar wel kan ik veiv zekeren, dat het een alleraardigste vraag is, waaraan ieder kan meedoen, een vraag, die op het oog heel eenvoudig is, doch bij nader bekijken toch ook weer niet meeval^ ik heb met groote zekerheid een stroom van oplossingen voorspeld. Ik hoop, dat al mij? lezers hun uiterste best zullen doen om een der vele prijzen te winnen. PLEUN ZEELAND. Vraagt onze speciale St. NiColaasverpakking BADHUISSTR. 15 VLISSINGEN TELEFOON 348 Kris: Ik vindt het net zoo moeilijk als het uitspreken der namen van die ne gerstudenten die tegen de Ouwe schoen komen voetballen. Kras: Ja, dat belooft wat Kris. 't Zou me niet verbazen als zelfs Han Hollan der daaraan te pas moet komen, voor de reportage. Ik ben razend benieuwd hoe die kerels er wel in hun nationaal costuum uit zullen zien. Kris: Ik ook. Ze mogen deze sportvrien den wel extra hartelijk en gul onthalen. Kras: Kalm aan een beetje, hartelijk \ind ik goed, maar gul?? Wie zal dat beta len? Mag niet hoor. Veronderstel dat in ons nette Middelburg, waar men nooit over iemand iets zegt, eens be weerd zou worden: Het b stuur van de Ouwe Schoen heeft h, er.ijk gedron ken en copieus gedineerd met haar zwarte sportbroeders, van de, voor de liefdadigheid opgebrachte penningen. Nee dat geeft geen pas en je weet men moet nooit geen aanleiding geven, niet waar? Kris: 't Jonge Kras, dat lijkt net echt, maar geef mij liever een kruie-bitter. Kras: Hoe durf je, op je gezondheid, hoor. Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". VEILING van 6-11-1935 Veldsla 9-15, S, i ïazie .5-17, Stamprincessen- boonen 19-34, Spruiten 8-20, Witlof 12-22, Schorseneeren 7, Koolrapen 1-2, Peën 2-3, Uien IV2-2, Kroten l1/^1/^, per Kilo. Bloe men: Asters 1, Chrijsanten 5-7, per bos. Cro cusbollen 26 Dariumbollen 20 cent per 100 st. Zuring 5, Peterselie 3-10, Selderie 10 per chip. Peën 21/2-4, Rapen 2-6, Kroten 2-3, Prei 3-6, Selderie 1/2*31/2j Knol selderie 3, Rammenas 2-2y2, per bos. Savoye kool 21/2- 51/2, Roode kool 2-6, Boere kool 2-4, Witte kool 3-5, Bloemkool 2-22, Andijvie 1-2, Krop sla 1/2-I per stuk. KLEINE VEILING van 11 November '35. Veldsla 10-14, Spinazie 6-16. c' 1 ,:jboo- nen 41, Stokprincessenboonen 41, Spruiten 8-19, Witlof 5-10, S h mseneeren 10-11, Kool rapen 1-2, Peën IV2-21/2, Uien 11/2*2, Krol en 2-3, Alles per K.G. Bloemen: Chrysanten 3-6 per bos. Vetplanten 6 per pot. Crocws- bollen 42, Tcipenbollen 34, beiden per 10) stuks. Peterselie 3-8 per chip. Peën 2-31 Rapen, 3-5, Kroten 11/2-31/2, Prei 4-6, Selderie 2-31/2, Knois ld ri' 1, Ran menas V2-IV2, alles per bos. Sa\oye kool 21/2-5V2, Roode kool 3-5, Boere kool 1-31/2, Witte kool 3-5, Bloem kool 2-17, Andijvie l-2i/2, Kropsla Vs-H/a, Komkommers 1-2, alles per stuk. FRUITVEILING, van 12 Novemb r 1935. Appels: Goudr inet 7-17, Bouwmanreinet 6-18, Landsbergrein 5-7, Roode wijnappel 5-8, Jacq. Lebel 3-8, Zure Bellefl. 5-9, Sterapp. 8-12, Pres v. Engeland 10-12, Grauwzuur 6- 12, Chaumontel 5-11, Gron. Kron. 6-8, Honds muil 5-10, Ribs ton Pipp. 6-8, Cox Oranje Pipp. 8-24 (val), Bismarck 4-6, Framboosaj 7-9, Goudappel 4-6, Bijenkorf 4-6, Baldwin 4-6, Paradijs 8, Bramleys 8-10, IJz r uur Campagnezoet 4-7, Iirmgaarde 7-13, Zoete Ribbing 3-4, Lanes Palbert 6-12, Zoete v. d. Bent 6-8, Hollacrt 6-9, Roode Ribbing 4-19,

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5