Daar piept het! De nieuwe tijd. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Menschenkenners gevraagd V 41* Jaargang VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 No 44 ALGEMEEN-WEEKBL AD WESTELIJK ZEELAND Dit nummer bestaat uit 8 paginas Nu hebt ge Abdijsiroop noodig! Thans slechts 75 ct. per flacon Onze nieuwe St. Nfcolaas Surprise. Een leuke prijsvraag, waaraan alle lezers kunnen meedoen 1 MÜLLER's SERVIESHUIS iZeeumseh Jlieuwsblad VOOR aCMOOMDWKt Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 CT. P. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Hoe langer hoe meer rijpt in breeder kringen de gedachte, dat wij niet meer le ven in een gewone economische crisis, maar in een tijdperk van overgang naar een an dere conjunctuur. De wereld heeft, na den grooten oorlog die zooveel van het oude vernietigde, getracht in sneller tempo op den ouden weg naar welvaart voort te gaan maar nadat de allergrootste tekorten aan productiemiddelen en goederen waren op geheven, bleek, dat het oude systeem aan aan zijn eigen fouten doodging. Na een pe- idodé van schijnwelvaart van 1918 tot 1929 kwam de wereld voor het geweldige pro bleem te staan van het zoeken naar een be ter, meer modern, meer doelmatig systeem van productie en distributie. Dat betere sy steem is nog lang niet gevonden. Hel vinden van de oplossing is in stérke mate belem merd door het gezi htsbedrog, waaraan wij in de eerste crisisjaren allen leden, n.l. de opvatting, dat wij te doen hadden met een j,norm ale" periodieke crisis, zöoals de we reld deze de laatste eeiiw geregeld gefeend en doorstaan heeft. Maar, zooals gezegd, men gaat nti geloo- ven, dat deze crisis geen gewone crisis is. Wij zijn op weg naar andere maatschappe lijke verhoudingen. Wij moeten ons niet alleen aanpassen bij een lager levensnive au, maar wij moeten ons ook instellen op een peil, waarbij de verhoudingen in pro ductie, distributie verbruik enz. een geheel ander karakter zullen hebben dan voor den oorlog en den eersten tijd daarna. Hoe die nieuwe verhoudingen zullen zijn? Het is nu nog niet te zeggen. Wij leven nog maar in de eerste periode van den over gang. De nieuwe vormen hebben zich ter nauwernood aangekondigd; hoe de zeer uit eenloop ende gedachten daaromtrent zich zul len kristalliseeren tol bepaalde vormen, moet worden afgewacht. De tendenz is een toene mende bemoeiing van den Staat met het geen vroeger particulier domein was; wij zien de voorteekenen in de Staats-crisisin menging, in de wetten tot ordening van het bedrijfsleven en zoo meer. Mogelijk komt er de eerstvolgende jaren weer een reactie te- gén al te sterke Staatsbemoeiing, zooals thans reeds het verzet groeit tegen de zeer uitgebreide crtsis-werkzaamheden van Va der Staat. Wij weten thans nog niet, waar heen wij gaan. Hoofdzaak is evenwel dat wij ons reali- seeren, dat wij niet langer te maken heb ben met een tijdelijke cri.is, die binnen lan- geren of korteren tijd weer verdwijnt bij het terugkeeren van de verhoudingen uit den goeden duden tijd. Die komen nooit meer ter. Zal hetgeen wij daar uiteindelijk voor in de plaats krijgen beter zijn dan het oude? Wij weten het niet, wij moeten het afwach ten. En intusschen probeeren van ons tegen woordige leven het beste te maken, dat er van te maken valt. VLISSINGEN In de Luthersche Kerk trad voor de C.K.W.O, op, Ds. J. A. F. Remme, Ned, Herv. predikant te Amsterdam, met het on derwerp „Augustines". In het Luxor-theater werd door het instituut voor Arbeidersontwikkeling een filmavond gegeven, die voor elk wat wils bood. In de bovenzaal van den Heer Moeli- ker had de eerste samenkomst van dit sei- hoorenden plaats, in welke de heer Sloves zoen van de Ver. tot bev. der bel. van slecht- een film liet zien. In de pauze werd gratis Üpleesles gegeven door Mej. Bok. De sportafdeeling van de C.K.W.O. gaf een gezelligen avond voor leden adspi- ranten en ouders in het Concertgebouw. De geestelijke verzorging van de Pro» testantsche schepelingen a. b. Hr. Ms. Pant- serdekscliip „Gelderland" gedurende de oe- fenreis naar de Canarische Eilanden van 4 November tot 23 December, is opgedragen aan de Vlootpredikant Ds. J. v. d. Giesen. Vrijdagmiddag had te Groningen een ernstig ongeluk plaats. De 42 jarige J. S. af» komstig van hier, was in de fabriek van het Prov. Electrisch bedrijf bezig, namens de maatschappij „de Schelde" met de repara tie van de Ketelvoedingleiding. Een takel schoot los, waardoor de man een zwaar stuk ijzer op zijn hoofd kreeg. Met een ernstige schedelfractuur werd hij naar het Diacones- senhuis is overgebracht. Het stoomschip „Kertosono" van de Rott. Lloyd, dat eerst bij de Ned. Dok Mij. te Amsterdam verlengd en daarna bij de Kon. Mij. „de Schelde" van een verbeterde turbine-installatie is voorzien, heeft met goed gevolg proefgevaren. Zaterdag vertrok het schip naar Rotterdam. In de maand October werd de Open bare Leeszaal bezocht door 1391 personen. Aan 1926 lezers werden in totaal 2217 boe ken uitgeleend. Ingeschreven werden 28 nieu we leden, waarvan 1.7 gratis lezen. Uitreiking van medaljes en getuigschrif ten voor 40- en 25-jarigen dienst. Vrijdagmiddag had de jaarlijksche uitrei king plaats van medaljes, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", en wel aan 2 hoofdambtenaren, 2 ambtena ren en 24 werklieden. De uitreiking geschiedde door de directie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren afdeelingschefs, het bestuur der bazenver- eenfaing, het bestuur der arbeiders-vertegen woordiging, de bazen der fabrieksafdeelin gen, waaruit werklieden voor een medaljs in aanmerking kwamen, alsmede van het be stuur der afdeeling Middelburg van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt: De gouden medalje van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" met bijbehoorende gratificatie, voör 40-jarigen dienst aan 1 hoofdambtenaar, 1 ambtenaar en 12 werklie den, nl. H. Suyver, A. C. A. L. Sorel, J. H_ Blom, C. Bode, F. J. de Brabander, H. v. d. Gaag, P. J. v. d. Klift, J. Kloeg, J. L. de Ko- nink, A. Mabelus, A. van Rijswijk, P. Sander- se, C. Steketee, N. Versluijs. De zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" met bijbehoorende gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 1 hoofdambtenaar en 1 ambtenaar, nl. C. D. van Loo en C. de Zwart. De zilveren medalje met vereerend ge tuigschrift van dé Nederlandsche Maatsch. voor Nijverheid en Handel, en gratificatie van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 12 werklieden: W. Daniëlse, J. Davids, C. Gel- jon, M. v. d. Heuvel, A. Koole, M. Mudde, M. Pouw, C. A. P. v. d. Runstraat, A. van Rijswijk, P. Schenkel, P. Schets, J. F. Ster- zenhach. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan: 278 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" voor 40-jarigen dienst: 114 ambtenaren en bazen de zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" voor 25-jarigen dienst; 810 werklieden de zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Ned. Maatsch. voor Nijverheid en handel voor 25-jarigen dienst; 32 ambte neren, bazen en werklieden de gratificatie der Maatsch. voor 50-jarigen dienst. (VI. Crt.) De luitenant ter zee 2e klasse, J. F. van Duim, van de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord is overgeplaatst naar Vlissin gen, bij den verderen afbouw van de onder zeeboot O 16 aan de Kon. Mij. „de Schelde". Alhier had de vergadering plaats van de Federatie Zeeland, van den Vrijz. Dem, Bond. In de vacature-Ossewaarde werd ge kozen de Heer J. Oom te Ierseke. De Heter Mr. J. Adriaanse gaf een overzicht van de Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past op! Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. werken van de Statenfractie. Besloten werd tot het voor leden en introducees vormen van een studieclub. Voor lid van het hoofd bestuur, tevens voorzitster van de V. D. Vrouwenclub, zal de candidatuur van me vrouw E. J. v. d. Broecke-de Man, gesteund worden. Zaterdag werd afscheid genomen van de Heer P. Sierevogel, werkzaam in de ke telmakerij der N.V. Kon. Mij. „de Schelde" na een diensttijd van 47 jaar werkzaam te zijn geweest De Heer C. v. d. Berge sprak hem toe en bood namens chefs, bazen, werk lieden en leerjongens eern aandenken aan. De Zaterdag gehouden collecte voor de Ver. Volksonderwijs bracht f 187,46 op; In de bovenzaal van café Coomans werd Vrijdag een Openbare vergadering ge houden door de afd. Vlissingen, Middelburg, en Goes, van den Algemeenen Militairen Pen- sioenbond. Als spreker trad op de Heer B. F. Brandwijk, president van den A. M. P. Een 7 tal nieuwe leden trad toe. Tenslotte werd de volgende motie aangenomen. Ie. nog steeds de achterstelling in pensi- onneering van do gepensionneerden van vóór 1920 is bestendigd, hoewel meerdere malen van gezaghebbende zijden is erkend, dat de ze militair-gepensionneerden en hun wedu- wen in ernstige mate zijn achtergesteld. 2e. de in het leven geroepen „Steunrege ling" voor gepensionneerden niet alleen kren kend is voor een gepast gevoel van eigen waarde der gepensionneerden, maar boven dien tal van onbillijkheden bevat, die in hun uil werking de toch reeds sombere ge dachten der gepensionneerden en hun we duwen ernstig beïnvloeden. 3e. dat korting op de pensioenen, zoowel van de gepensioneerden van het koloniale leger als van de land- en de zeemacht wordt ewngevoefd als een onbillijkheid en in strijd met de opvattingen van recht, waarin het Nederlandsche volk en dus ook de ge pensionneerden zijn opgevoed; spreekt uit als haar meening en verlan gen, dat le rechtsherstel behoort plaats te hebben ten aanzien van de gepensionneerden van vóór 1920. 2e. de „Steunregeling", zoolang geen rechts herstel heeft plaats gehad, diepingaande wij zigingen behoeft om binnen het raam van de bedoeling der regeling, billijk te werken. 3e. elke korting, dus aantasting van d^ pensioenen met kracht moet worden afge wezen als zijnde in strijd met de wet en met de bedoeling, die de wetgever had op het oogenblik, dat de pensioenwetten en besluiten tot stand kwamen. en gaat over tot de orde van den dag. (VI. Crt.) De bekende pianist, Corns van Beers herdacht Zaterdag zijn 40 jarig -ubileum als DIOGENES VAN SINOPE, die van 412— 323 voor Chr. leefde, was de populairst© van alle cynische wijsgeeren. Zijn voornaam ste karaktereigenschappen waren zelfgenoeg zaamheid, schaamteloosheid, geestigheid en slagvaardigheid. Hij leidde een ascetische le venswijze. Diogenes ging prat op zijn men- schenkennis. Daarom liep hij op een goeden dag bij helderen zonneschijn in Athene rond met een brandende kaars in zijn lantaarn op zoek naar... menschen. Wij naderen zoo langzamerhand het Sint Nicolaasfeest, waaraan jong en oud, rijk en arm wederom zal deelnemen. Onze uijge- breide lezerskring die zooveel genoegen heeft beleefd van onzen Sinterklaasprijsvraag in het vorige jaar, verwacht natuurlijk, dat wij ditmaal wederom een prijsvraag zullen ge. ven. Wel, die komt. Onze nieuwe prijsvraag, die in het eerst© van onze drie Sinter Nicolaasnummer op November verschijnt, vraagt van onze lezers niet de goede en verkeerde eigenschappen van een Diogenes, maar wel diens menschen- kennis. Diens menschenkennis is in den meest letterlijken zin van het woord geno men. Beter gezegd: onze prijsvraag vordert de kennis van menschen. Het was rfiet zoo makkelijk, deze prijs vraag te vinden. Wij konden uiteraard niet opnieuw een beroep doen op de detective- bekwaamheden van onze lezers. Een prijs vraag met omgekeerde letters in adverten ties is door eerbiedwaardigen ouderdom veel te flauw en te zouteloos geworden. Om dan nog maar te zwijgen van het gewone, ouder- wetsche prijsraadsel, dat zelfs in de jeugd, rubriek met den nek niet meer wordt aan gekeken. Wij hebben na lang pUkeren „Eureka". Het is gevonden kunnen uitroepen. Een bijzonder leuke prijsvraag is ontdekt. Het was een waar ei van Columbus. Over veer tien dagen, waarde lezer, vriendelijke leze res, stellen wij U in de gelegenheid Uw Sin terklaasgeschenk te verdienen. Tal van win keliers zijn uitgenoodigd, voor de goede op lossers prijzen beschikbaar te stellen en wij weten, dat er veel animo onder de Zakenlie den bestaat, zoodat er een keur van prijzen zal zijn. Het zijn natuurlijk niet allemaaj kostbare, groote prijzen, maar dat is ook niet noodig. Het gaat meer om de eer van het winnen dan om den prijs meer om het recht van het spel dan om de knikkers. Toch heeft ook ZEEUWSCH NIEUWS BLAD gemeend, zich niet onbetuigd te moe ten laten. Voor de meest juiste oplossingen geven wij koopbons, welke kunnen worden besteed bij de winkeliers, die in onze num mers van hun Sinterklaasadver tentie hebben geplaatst. Bewaart dus deze nummers goed, want iedereen die aan de prijsvraag wil meedoen kan de juiste oplos sing aangeven. Er komt geen speciale vak kennis of handigheid bij kijken, men be hoeft geen lang verhaal op papier te zetten. Snuffelt straks alvast de advertenties eens door, want U kunt best behooren tot den gelukkige, die een waardevolle Sinterklaas- koopbon wint. g Walstraat Tel. 435 Vlissingen jj| j| f Gero Zilmeta Vlekvrij Tafelzilver f! Vnnr Comp'ete Cassette vanaf f 10.50 5 Voor Uw Serviesgoed t B \U Glaswerk 8 VERPAKKING VOOR INDIÊ S musicus. M.S.F. gaf in het Concertgebouw een bonte avond en liet dit feit niet onge merkt voorbij gaan. Den jubilaris werd een zilveren cigarettenkoker aangeboden. De Heer Jac. de Coninck hield als vriend en na* mens de tooneelisten een toespraak. Op het Nat. Zang. concours, gehouden 2 November te Overschie, behaalde Ylissings Mannenkoor in de eerste afdeeling met 292 punten een tweeden prijs.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1