„Van den hak np den tak" 2e BLAD AKKERTJES door KRIS an KRAS Nu komen de rheumatische pijner. TANDPIJN. MEUBELEN EN ST0FFEERWERK JOH. A. JULIANUS KAMER VAN KOOPHANDEL ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG l NOVEMBER lttö. No 43, Kras: Wel Kris is de Mica week geslaagd? Kris: Hm, 't gaat wel. Als ik 't goed weet zijn er zoo ongeveer 150 000 Micaatjes uitgegeven, door 150 deelnemende win keliers, hetgeen dus wil zeggen, zoo'n 75,000 gulden omzet in 14 dagen. K^as: Zoo, dat is een mooi resultaat, dan zullen die winkeliers wel weer dik ver diend hebben. Het publiek was ge woonweg dol oj> die dingen. Heb je zé aan de ruilbeurs die regen en wind zien verduren? Kris: 't Zou wat. Wat zeggen die cijfers nou? Zooals altijd zijn er enkele Za- kenmenschen goed met zoo'n campag ne, geweest, maar om te brullen vind ik het niet. Je let wel op de ontvangs ten, maar tracht ook eens een onkos ten berekening voor hen te maken. Be drijf, onderhoud, inkoop goederen, so ciale lasten, personeel, e tra reclame, belastingen, crisismaatregelen etc. etc. Het is al geen goud wat er blinkt. Kras: Dus ze hebben weer verspeeld? Kris: Allen natuurlijk niet, doch er zijn er wel. Doch niettemin kunnen we o- ver het verloop van de campagne te vreden zijn. Kras: Ik schat dat er zoo'n 9000 oplossin gen alleen door het Vlissingsch publiek werden ingezonden? Kris: Dat is wel mogelijk, en wanneer nu al die 9000 inzenders daarnaast vas te trouwe klanten van onze winkeliers bleven, en begrepen dat de Midden standers voor de voordeelen van het publiek steeds paraat blijven zou de actie inderdaad geslaagd zijn. Kras: Laten we aannemen, dat het pu bliek hiertoe het verstandige inzicht juist in deze dagen terug heeft gekre gen, dan zal alles wel weer reg kom. Kris: Dat hoop ik met jou, want koopen bij den Middenstand brengt Volkswel vaart in Nederland. Kras. Zeg ga jij Maandagavond nog naar die propagandaavond van de Chr. Blin- denbond in Middelburg toe? Kris: Nee die is uitgesteld toi Vrijdag 22 November, op de bovenzaal van de soos de Vergenoeging op de Markt. Kras: 't Is goed dat je het zegt want ik had plan om met je daarheen te gaan. Zeg, heb je die laatste bak van Hitier en Colijn gehoord? Kris: Ik nog niet, is het een nette? Kras: Natuurlijk, je weet dat Minister Co- lijn dezen zomer een deel van zijn va- cantie in Duitschland doorbracht? Merk waardig genoeg logeerde ook Hitier in dat ontspanningsoord. Beiden gin gen ze vaak visschen en op een mooie middag stonden ze naast elkaar te hen gelen in de vliet. Onze Minister pre sident had keer op keer tuk maar bij Adolf wilden ze niet bijten. Op zeker moment bood onze Minister zijn plaats aan Hitier aan, die daar gebruik van maakte, terwijl Dr. Colijn op Hitiers plaats ging staan. En zie wederom ga ven de Duitsche visschen de voorkeur aan het aas van de Hollandsche hen gelaar en beeten niet in het nationale deeg. Hierover verstoord gaf Hitier zijn misnoegen te kennen met de op merking „Daar begrijp ik niks van. Dr. Colijn constateerde droogweg „Dat komt omdat ze Weigeren voor U hun bek open te doen. Kris: Nou, die is raak zeg maar nu je het toch over bakken hebt, ik denk aan een ander soort bakken beter ge zegd. Ik denk aan de openbare toilet inrichting. Over het algemeen is Vlis- singen dg^r wel ongerieflijk in. Geen enkele in de onmiddelijke omgeving van het Betje Wolfplein, op de Oude Markt, langs de geheele Boulevard, de singels ter hoogte van Tuindorp en Tuinstad, ook niet nabij het stations plein en het havencomple-, het Bella- mypark ter hoogte Groole Markt; en in Middelburg 1*' het Station, op de Dam ter hoogte van het droogdok, op sommige plaatsen langs de singels en een enkele meer op de kaaien zou den toch waarlijk geen overbodige weelde beteekenen. Kras: Inderdaad Kris, daar is al veel on der het publiek over gesproken en misschien doet zich wel eens een ge legenheid voor waarbij de respectieve lijke diensten van Gemeentewerken aan dit noodzakelijk verlangen gevolg zul len kunnen geven. De dubbeltjes spe len ook een rol, natuurlijk. Kris: Toch zou het van beteekenis zijn als hierin, desnoods bij stukjes en beet jes, beter werd voorzien. Kras: Je hebt gelijk hoor, 't is goed dat m'n vrouw der niet bij is, anders be gon die een pleidooi voor de zwakke zusteren van haar sekse. Kris: Wij worden anders tegenwoordig wel en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spit in den rug zullen verarijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. Nedertandsch Ongeëvenaard bij gevatte kon Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Dumont gezegend met menschen en bedrijven die etisch-ideele belangen van ons voor staan vindt je niet? Kras: Wat bedoel je? Kris: Wel dat ik dit jaar zeker al 6 bil jetten in m'n bus gevonden heb die me vertellen dat als ik dood ga en begra ven moet worden dit nog voordeeliger kan. Kras: En wat zou dat? Kris: Dat ik slagzinnen als: Het doode menschenli haam en zijn begrafenis mo gen nimmer een winstobject zijn, van bedenkelijk en weinig smakelijk propa gandistische waarde vind. Daarbij komt dat de organiseerende personen toch ook op hun voordeel zij het des noods bescheidener uit zijn. Doch bovendien verstoren ze de rustige gang van zaken die tot voor hun komst als weldadig gebruikelijke pleegde te bestaan. Kras: Nu ja, maar vond jij het dan niet noodig dat er eens ingegrepen werd tegen de ongemotiveerd hooge tarieven en de koude zakelijke afzetterij met als uiterlijk resultaat een duur betaald opgesmukt spektakel? Kris: Eerlijk gezegd nee. Want als dat zoo was dan ware hier reeds eerder ingegrepen geworden wat nog kan en nu hoor en lees je van dingen die fei telijk op zuiver persoonlijke concurren tie neerkomen terwille van enkele gul dens meer of minder kosten, die toch ook weer ergens blijven. Mij dunkt als je een kistenfabriek, een lakfabriek of leveranciers van hengsels en beslag onderhouden wilt doe dit dan op een wijze buiten de publieke in menging om. Wat wordt men van **Uke dingen beter. Allerlei leveran ciers worden tot op den graat uitgezo gen. Kras: Gaat dat er zoo naar toe? Kris: Ik zou denken het kan niet anders, want de kosten moeten toch ergens vandaan komen en het vervelendste vind ik wel dat gezanik aan de deur. Als dat nog lang duurt voel ik er alles voor om een oproep te doen en met een vereeniging bijv.b. a.la Delft, mid dels particulier initiatief zoo'n veree niging te gaan stichten, precies als het ziekenfonds of de ziekenhuisverzeke ring werkt. Dan komt er tenminste aan deze wansmakelijke propaganda een eind en regelt het publiek haar ei gen zaken. Kras: Dat zou dan misschien nog het beste zijn en het spreekwoord van de 2 honden die om een been vechten opnieuw bewaarheid worden. Kris: Zeg Kras voor 14 dagen vertelde je dat ze op het Stadhuis de vlag uitsta ken voor bereikte werkverruiming op de werf de Schelde maar weet je dat er verleden week aan ongeveer 25 man personeel uit de machineloods, waar juist de werkverruiming neer kwam, de finitief ontslag is verleend? Kras: Dat heb ik gehoord en zoo zie je dat de gang van zaken op zoo'n fabriek voor iedere leek ondoorgrondelijk is. Intusschen is dat natuurlijk weer geen voordeel voor ons bureau van sociale zaken. Weer 25 man die gedwongen op haar hulp aangewezen zijn. Kris: We willen hopen dat het van niet te langen duur zal moeten zijn, en dat ook andere afdeelingen inzonderheid de ketelmakerij en de Timmerloods weer met flinke orders in bedrijf kun nen komen. Kras: De fabrieksleiding zet onvermoeid haar pogingen voort en gezien haar Ik had Kiespijn. Of duidelijker gezegd: tandpijn. Kiezen bezit ik in het geheel niet meer en tanden slechts zeer weinig. En een van die weinige tanden is opstandig ge worden. Ik vermoed, dat een zenuw in die tand is blootgekomen, want telkens als ik iets warins dronk of een scheut koude bui tenlucht in mijn mond kreeg, dan voelde ik een venijnige steek in mijn kaak. En telkens als ik dat voelde dacht ik aan de duizen den lotgenooten, die met mij aan mond kwalen lijden. Heil, tandarts-vluchtelingen. Een mede-lijder groet U. Het belabberdste van zulk een tandpijn is, dat ik er met mijn vrouw niet over kan praten. Als ik het haar vertel, zegt ze koud- nuchter: „Ga naar den tand-arts en laat 'm trekken". Jawel, ga naar den tand-arts. Laat 'm trekken. Gemakkelijker gezegd dan gedaan. Als ik bij den tand-arts aanbel is de pijn natuurlijk over. Al zou ik kokende thee drinken of Pool-lucht ademen, de tandze- nuw geeft dan geen kik. En dan ga ik dus weer naar huis, waar mijn vrouw minach tend haar neus zal krullen over zooveel lafhartigheid. Op de soos kreeg ik recepten plenty. „Spoele met ouwe-klare", dicteerde voor zitter Klaassen, terwijl hij bij wijze van voorbeeld de kop vap zijn glaasje hapte. „Dan wordC de zenuw dronkeü" meende ambtenaar Vlierhout met een effen gezicht. „Dat piot ook" zei Klaassen. „Als een Maleier. Een dronken zenuw doet geen kwaad meer". „Da's klets, larie, apekool" schetterde kleermaker Prikkels. „Wie kan nou een ze nuw dronken voeren? Neen Pleun, er is niks zoo best as een pruim". „Een pruim? Wat voor pruim?" „B Z.K. Beatrice Zoekt Kibbelarij of Bet zoekt* Kif", ratelde de kleine Kleermaker. „Pruimtabak. Het tabakssap verdooft de zenuwen". „Ajakkes", zei ambtenaar Vlierhout met een vies gezicht. „Nou", grijnsde bakker Klaassen „as ta bakssap de zenuwen verdooft mag jij wel eens een paar kilo inslaan, Prikkels". De naaldridder wipte van zijn stoel, rood van drift. „Wat bedoel je daarmee, gedropen edel achtbare?" Dit laatste slaat op het feit, dat bakker Klaassen bij de laatste gemeenteraadsver kiezingen niet als raadslid herkozen werd. Het woord werkte als „Moskou" op mijn achterneefje Sjokkie, die met N.S.B. krant- jes vent. De praeses werd wild. Er ontstond een debat, dat niet in de notulen kon wor. den opgenomen. Toen Prikkels, na een volledige opsomming van Klaassen's te kortkomingen, krijschend van woede, den bakker uitschold, voor „Mussolini", draai de onze voorzitter echter om als een Duit sche communist. Prikkels was zijn doel voorbij geschoten. Instede van den legen- stander zooals hij wenschte grof te beleedigen, had hij den dictator-vereerendeu bakker een schoone pluim op den hoed gestoken. Zelfvoldaan stak Klaassen de duimen iq de mouwsholten van zijn vest en grinnikte. „Beter een Mussolini dan zoo'n akelig stukkie onderdeur, Prikkels". Bedoel je mij soms?" stoof de kleerma ker op. „Neen", grijnslachte de dikke bakker, ze ker van zijn meerderheid „jij bent geen postuur voor een Mussolini. Net zoo min als die Negenoog, die vrouwen en kinde ren naar het front stuurt Ambtenaar Vlierhout en ik keken el kaar eens aan. Het Italiaansch-Abessijnsche conflict was voor de zooveelste maal uit gebroken. En waar vonden wij een Volken bond met sancties? Prikkels was juist be gonnen met het inblikken van het Somali- landsche leger van „il Duce", toen een scheutje Pils mijn tandzenuw een sprong van schrik deed maken. Dat was een idee! Met een verwrongen ge zicht van pijn zei ik: „Laat no die Italianen en negers rustig vechten. Geef mij maar eens het middeltje tegen tandpijn." „O ja, da's waar ook!" riep Prikkels. „Laat es kijken, die tand." „Wat wou jij dan?" vroeg ik achter» dochtig. Maar de tand plaagde mij zóó, dat ik de lange, dunne kleermakersvinger toeliet. „Tjonge, dat ding zit heelem^al los!" juichte Prikkels. „Wacht effies, Pleun, daar helpen wij je zóó af. Kom hier Klaaassen!" Voor ik kon vluchten had de broodbak- kende Mussolini mijn hoofd in zijn ijzeren greep geklemd. Prikkels wrong met zijn eene hand mijn mond open en begon met de andere aan de zeere tand te wrikken. Voor uit achteruit heen en weer. Het was niet prettig. 't Gaat niet." zei Prikkels ten langen leste, ,,'t Ding zit nog te vast. Hij glijdt telkens uit mijn vingers." Het aanbod vaq Klaassen om zijn krachten eens op den tand te beproeven heb ik, vreedzame ziel, be antwoordt met een bedreiging tegen zijn leven. Nadat ik aldus door de soos aan de tand was gevoeld heb ik 's avonds om elf uur den tandarts uit zijn bed gebeld, die in een wipje het ding trok. Intusschen heeft mijn zieke tand den vrede tusschen Klaassen en Prikkels hersteld. En dat is toch ook wel wat waard. PLEUN ZEELAND. De grootste voldoening, het aan genaamste comfort geniet U van geleverd door Langeviele K 211-216, Middelburg, Telef. 58 Kwaliteit en afwerking prima Prijzen passende aan dezen tijd werken verdient dat zeker een succes vol verloop. Intusschen laten we niet klagen want er zijn altijd nog 1200 man die binnen de poorten arbeid kunnen verrichten. Het zou gezien de om standigheden nog gekker kunnen zijn. Kris: Je wensch omtrent verbetering van het rijwielpad van Vlissingen langs den ouden Vliss. weg naar Souburg schijnt spoedig in vervulling te zullen gaan, Kras. Kras: Dat heb ik gezien. Ja die kerels van de vereeniging Rijwielpad Walcheren weten van aanpakken en doorzetten. Kris: Dan mochten die 1600 leden dan wel eens beter waardeeren, want hun belangstelling gaat, een procent uitge zonderd, op de vergaderingen, blijk baar niet verder dan genoegelijk de vruchten van de bestuurszorgen en werkzaamheden smaken. Kras: 't Is treurig maar waar. Ze moes ten vrijwillig hun 50 cent contributie verdubbelen. Dat was de beste waar deering. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en fabr. voor dit gewest in Middelb rgs Raadszaal. De begrooting voor 1936 werd z.h.st. vastgesteld. Het verzoek om adhesie te betuigen aan de plannen tot indijking van het Zwin, dat schijnbaar geen tegenkanting in de Kamer zou ontmoeten, onder.ond onverwachts stag neering door de zakelijke opmerkingen van den heer Jeronimus die een lans brak voor het behoud van het natuurmonument, waar van hij de economische beteekenis niet wil de onderschatten, vooral waar z.i. ook op andere wijze de begeerde korte verbinding mogelijk zou zijn. Op zoo'n inslaande argumentatie was het bureau blijkbaar niet berekend, weshalve het voorstel voor nader onderzoek werd aan gehouden. Een breedvoerige discussie ontspon over de aanvrage van f 100 subsidie ten behoeve van het Mica comité te Vjissingen. De meerderheid van het bureau voelde in feite niets voor dit verzoek, de minder heid wist te bereiken, dat nog f 50.— werd voorgesteld, niet tegenstaande dat subsidie aanvragen voor winkelweken etalage wed strijden etc. voor 1 April van elk jaar moe ten worden gedaan. Vooral het afwijken van deze laatste be paling vond geen genade in het oog van den voorzitter en den heer Jeronimus. De heer Stofkoper stelde echter in het juiste licht dat dit feit buiten de schuld van het plaatselijk comité lag omdat de drie middenstandsbonden als feitelijke dragers van de campagne, deze niet eerder aan de afdeelingen had voorgelegd. De Heer P. G. Laernoes, bij wien oude liefde nog niet roest, bewees weer eens dat de belangen der Middenstand bij hem in be kwame handen zijn. Zonder in te gaan op de locale besognes der Kamer, stelde hij direct de vraag van het Comité om f 100 aan de orde, onder spijtbetuiging dat de meerderheid van het bureau het nut van deze zaak niet inziet. De zeer groote moeilijkheden waarin de Middenstand verkeert kunnen evengoed be kend zijn als dat spr. ze weet Hierop lettende, moet men rgspect heb ben voor deze activiteit van de Middenstand die zeker steun verdient van het terrein waardat zij die bekomen kan, wat in dil geval de K. v. K. is. Al is een aanvrage 1 April niet binnen doch komt bijv. 3 April Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5