Brand wonden Ordening. akkers Kloosterbalsem waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 41e Jaargang VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 No 43 ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dif nummer besfaat uit 8 pagina's De toekomst van den middenstand. Vaste commissie geïnstalleerd. bedek ze dadelijk met LIED VAN DE WEEK ^Zeeumseh Jïieuwsblad Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen Uat^2 Wij komen nog even terug op de artike len over de toekomst van het winkelbedrijf verschenen in onze vorige nummers, om daaraan toe te voegen, dat de vaste commis sie uit den Economischen Raad, die de plan nen tot ordening van het bedrijfsleven zal Ibecxordeelen, dezer dagen door minister Gelissen is géinstalleerd. De wet op het ver bindend verklaren van ondernemers over eenkomsten heeft haar ontstaan te danken zei de minister aan de zich in het be drijfsleven openbarende tendenz tot samen werking van bedrijfsgenooten. De minister hoopte, dat deze samenwerking nog sterker zou uitgroeien, vooral ook als gevolg van de wijzigingen, welke zich ten aanzien van de structuur van ons economisch levén vol trekken. De taak van de overheid, aldus de Minis ter, ligt eenerzijds in bevordering van dit streven, indien daardoor aan ongezonde concurrentie-toestanden een einde wordt ge maakt, anderzijds in de beperking hiervan, indien tot schade van het algemeen belang samenwerkende bedrijfsgenooten hun macht positie misbruiken voor monopolievorming. Het komt herhaaldelijk voor, dat een in het algemeen belang gewenschte samenwer king tusschen de bedrijfsgenooten verijldeld wordt door het tegenstribbelen van enkele ondernemers, die niet bereid zijn om zich aan een door de groote meerderheid van bèdrijfsgenooten voorgestelde regeling te on derwerpen. De wet staat echter toe een over eenkomst bindend te verklaren, ook voor wie er geen partij bij zijn en voor wie er ook niet vrijwillig partij bij willen worden. Anderzijds geelt deze wet de bevoegdheid overeenkomsten, welke het algemeen belang schaden en tot ongewenschte monopolisee ring aanleiding geven, te verbeteren. Volgens artikel 8 van de wet zal de com missie den Minister allereerst van advies dienen, alvorens een algemeene maatregel van bestuur, welke voor de verbindendver klaring de procedure aangeeft, kan worden uitgevaardigd. Daaruit volgt wel zeer duide lijk van welk groot belang de adviezen der commissie zijn en hoe gewichtig het karak ter der adviezen is. De samenstelling Uwer commissie, aldus de Minister, waarborgt, dat het door U gegeven advies in alle op zichten aan de eischen, die het algemeen belang stelt, getoetst is. Immers in Uw mid den bevinden zich, naast leden van den E- Oonomischen Raad, leden van den Nijver- heidsraad en den Middenstandsraad, alsme de vertegenwoordigers van de Centrale Ar beidersorganisaties. VLISSINGEN Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer L. de Vries Wz., te Bergen op Zoom, slaagde voor het politie diploma van den Ned. R.K. Politiebond St. Michael. Overgeplaatst is de luitenant ter zee 2e klasse A. P. Smitt, van het wachtschip Vlissingen aan boord van Hr. Ms. Pant- «erdekschip „Gelderland" te Nieuwediep. In de can tine der Marine had een afscheidsavond plaats, aangeboden door de matrozen der oudste afdeeling, welke bin nenkort Vlissingen gaat verlaten. Het woord werd gevoerd door luitenant ter zee 2e kl. A P S uilt, waarna een geanimeerd program werd afgewerkt. Bij den inspecteur der invoerrechten en accijnzen is ontvangen f 1200— aan ge- wetensgeld. De Chr. Soc. Studieclub hield haar eerste vergadering in dit winterseizoen. Da secretaris, de Heer F. Luijk, leidde het on7 derwerp: „Arbeid en arbeider in het econo misch getij" in, waarop bespreking volgde. Voor (Te Vereeniging „Algemeen Gees telijke ontwikkeling" gaf de pianist Wüllem Andriessen in het Concertgebouw een re cital, met een program gewijd aan den grootsten clavecinist der 18e eeuw en het genie Bach, zoomede aan Beethoven, Cho pin en Mendes. De V Z.C. gaf Zaterdag in „Britannia" de opvoering van een blijspel „Een halsbre kend huwelijk". In het Concertgebouw gaf de Werklie- denvereeniging „De Schelde" een gezellige avond aan haar leden, waartoe zij zich de medewerking verzekerd had van de Eerste Vjiss. Accordeonvereeniging „Crescendo" ook „Koningin Wilhelmina" gaf in „De Oude Vriendschap" een eerste uitvoering in dit seizoen. De electrotechnisch ambtenaar der te legrafie en telefonie H. Hesselingen, wordt met 1 November verplaatst naar Den Bosch. De luitenant ter ?ee 2e kl. D. J. van Doornick J. Az., onlangs uit Oost Indië gere patrieerd wordt 2 November geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip alhier. Gemeentelijke Cursussen voor werk- loozen te Vlissingen. Op een Zaterdag j.l. gehouden vergadering van leiders en deelnemers aan de gemeen telijke cursussen voor werkloozen alhier, is besloten deze week een cursus „Stoom- werkt i.jkunde" in te schakelen. Eeii vijftiental personen heeft zich voor dezen cursus laten inschrijven. De bedoeling van deze cursus is de deel nemers op te leiden om deel te kunnen nemen aan het examen voor Machinist bij de Binnenvaart. De lessen zijn Donderdagmiddag aange vangen. Zij, die eventueel aan dezen cursus nog zouden willen deelnemen, worden verzocht zich spoedig aan te melden. MIDDELBURG De sergeant-majoor O. Bouman, thans bij het Landstormverband Middelburg, wordt overgeplaatst bij het 6e reg. inf. te Breda. Ds. L. Bouma em. predikant der Ge- ref. Kerk alhier, herdacht zijn tachtigsten verjaardag. Geslaagd voor het ingenieursexamen mijningenieur; de Heer H. F. van der Laan Benoemd met ingang van 5 Nov. aan de school voor dienstplichtigen onderoffi cieren-administrateur te Middelburg tot ka pitein, de le luitenant J. D. Hattink. Smaken verschillen, zeg! Dora, maar daf mijn koffie lekkér is, proeft iedereen. Ds, J. C. H. Romijn te Apeldoorn, be dankte voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier. Benoemd tot leeraren aan de Avond school voor Nijverheids-onderwijs: de Hee- ren R. v. d. Wielen eu J. Vlugter te Middel burg, en dr. K. Spruit te Koudekerke; tot tijdelijk leeraar opnieuw den Heer W. P. Calliber en tot tijdelijk leeraar aan den ty pografen cursus dier avondschool: de Heer J. Kaashoek te Vlissingen. De Raad van Arbeid heeft aan den Minister van Sociale zaken een nota gezon den, gezien het groote bedrijfsoverschot bij de ziekenkas, te willen medewerken, om met 1 Januari 1936 te komen tot premie verlaging. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. De IJsclub besloot, evenals voorheen, op de van de gemeente gehuurde vest, bij vriezend weer banen aan te leggen, en des avonds te verlichten. Besloten werd de contributie onveranderd te laten en hen, die nu bedanken, doch bij het intreden van vorst, weer lid zouden willen worden, het dubbele entréegeld te doen betalen. Van 27 October tot 3 November, houdt de Ver. „Voor de Kunst", in het Kunstmuse um een tentoonstelling van werken van den Kunstschilder Gerard Jacobs, ter gelegen heid van diens 70sten jaardag. De politie slaagde erin twee rijwielen in beslag te nemen welke gestolen zijn, ter wijl zij onbeheerd op den weg waren ach tergelaten. De Concertvereeniging bracht in de Concert- en Gehoorzaal, als eerste der reeks concerten Zino Franoescatti, violist van den eersten rang. Vleugelpartner was Theo van der Pas. Donderdag was er een vergadering van luxe- en taxiondernemers in „De Nieuwe Landbouw", uitgeschreven door den Ned. Bond van Luxe Verhuur- en Taxi auto-on dernemers. Aan de plaatselijke overheden zal verzocht worden een behoorlijke ver ordening in het leven te roepen, waardoor de chaos in het bedrijf, zoo mogelijk, zal kunnen verdwijnen. Tot ouderlingen der Ned. Herv. ge meente zijn de aftredenden herkozen en gekozen de lieer C. W. B. Keiler, ook de aftredende diakenen werden herkozén terwijl in de vacature-Maat. gekozen werd de Heer J. Reijnhout. In een woning aan het Bastion stelde de politie een onderzoek in, waar zij een alleen levend 75 jarig man in zeer vervuil den toestand aantrof. De man is naar het Gasthuis overgebracht. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche eilanden ver gaderde j.l. Vrijdag alhier. Dinsdag werd in de bovenzaal van „de Vergenoeging" door „Patrimonium" een propaganda vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden burgemeester Fern- hout en Ds. Oussoren. Het Chr. Muziekkorps verleende medewerking. ARNEMUIDEN. Benoemd tot jachtopziener te N. en St. Joosland onze plaatsgenoot, de Heer C. Duine. De auto welke onlang in een sloot reed is na 14 dagen hier te hebben gestaan, weggehaald en door de politie te Middel- burg in beslag genomen. In de auto bevon den zich een paar konijnen. - SANCTIES - 1 Guus Betlem Jr. Sancties is het woord, dat heden Op wel ieders lippen ligt, 't Wapen, waarmee wordt gestreden In een machtig overwicht. Sancties schreeuwen ons de kranten Vol met vette koppen, toe, En, belicht van alle kanten, Geven zij 't waarom-en-hoé! Sancties, luiden de gesprekken Op het werk en op kantoor, Waar ze fel debat verwekken Over 't tégen en het voor! Sancties zweeft het door den aether Onze stille kamer in, En de toestand wordt niét beter In ons rustig' huisgezin. Pa bromt „sancties"! wanneer Pietje, (Vroeger heette zooiets straf) Wéér te léèt is 't oude liedje, En... houdt fyan z'n zakgeld af. Sancties! grinnikt ook Mamaatje, ('t Nieuwe fcoedje, dat liep mis) En ze maakt... géén haringslaatje, Waar Papa zoo dol op is. Sancties Wijzen de scholieren, Op het strafwerk in hun tasch, Als ze huiswaarts gaan, na vieren, 't Was yteer herrie in de klas.... Santjes! zegt ook onze Leentje, Die alleen... de kóffie „raakt", En ze piekert in d'r eentje, Dat die toch... maar eender smaakt! Sancties is het woord van heden, Waaraan élk z'n aandacht wijdt, 't Wapen, waarmee wordt gestreden In modernen, nieuwen lijd... Mèèr zoo mummelt er het oudje, Is nou heusch 't verschil zóó groot? Straks... bijt ieder op een houtje, En.... daar ga je óók van dood-' (Nadruk verboden.) AAGTEKERKE De Maandagavond te Aagtekerke gespeel de competitiewedstrijd voor den Zeeuw- schen Dambond tusschen Aagtekerke I en Middelburg I was den uitslag als volgt: Aagtekerke Middelburg A. Willemse—J. Strooband 2—q LBosselaar—B. F. Montenari 2—0 D Trielier—J. Roelands 1—1 L* Trieller—j. v. Wijk 0-2 P. de Visser—A. Vermazen 0—2 S# Bosselaar—M. Dommisse 1—1 St Blaas—H. v. Eenennaam 2—Q J. de Visser—J. Bliek 1—1 C Jobse—W. Renierse 1—1 A. de Visser—W. Imanse 0—2 Uitslag: Aagtekerke 10 en M'burg 10 pnt. Dinsdagavond vergaderde de vereeni ging „Het Groene Kruis", voorzitter Burge meester Bosselaar. De begrooting voor het komende dienstjaar werd vastgesteld op f 100. De aftredende bestuursleden, de hee- ren J. Birza en P. de Visser werden beiden herkozen. Het salaris van den magazijn meester-bode werd onveranderd vastgesteld. Tot afgevaardigde naar de Prov. verga dering, die gehouden zal worden te Middel burg werden aangewezen de heeren J. Bos selaar en plaatsvervanger P. de Visser. Ten slotte werd nog besloten dezen winter bij genoegzame deelneming een Zuigelingjen- cursus te geven. Van de vereeniging, die 164 leden telt, wa ren slechts 15 leden aanwezig. GRIJPSKERKE Donderdag vergaderde de AR. Prop- club. Behandeld werd het onderwerp: „Volks invloed", ingeleid door den Heer P. Franc- ke. Voor dezen winter werd het volgende plan opgesteld. 1,4 Nov. Het Kiesrecht; 19 Dec. Prov. en Gemeenten; 23 Jan. „Financi ën; 27 Febr. Onderwijs en 19 Maart „Justi tie". KOUDEKERKE Bij de vasl stelling van de gem een te- begrooling voor 1936 kon tot een kieine belasting verlaging worden besloten. Ook moest niet beschikt worden over een ba- lig saldo van den dienst 1934, grool ruim f 1G000 De opcenten der personcele be.asling zijn verlaagd van 188 tol 175 met ingang

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1