Ordening in den Winkelstand. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad De Regeering wil den winkelier helpen. Vestigingseischen voor nieuwe zaken. ji 41e Jaargang VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 No WESTELIJK ZEELAND s Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De wet op de ondernemers overeenkomsten geldt ook voor den middenstand. Een mooie, maar moeilijke taak wacht de organisaties. Poeli Nasi Poema Kwee, loesi Gjloriana Vee Jneeuwwitglöor. LIED VAN DE WEEK MÜLLER's SERVIESHUIS Zeeuwseh U Uitgave: N V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur In een vorig artikel hebben wij uiteenge zet, dat de winkelier, die een eigen en ven- antwoordelijke taak heeft in de samenleving zwaar wordt gehinderd door het groeiende teveel aan vakgenooten, w.o. ni?t altijd eve? solide en bona-fide personen voorkomen. lij middenstandskringen is dan ook de meening groeiende dat hiertegen iets moet wordeij gedaan. Een strooming, die aan de crisis haar ontslaan heeft te danken, is de drang naar ordening in het bedrijfsleven. Ordening wij Zeggen het scheppen van regel en orde waar deze tot heden ontbraken. En er ontbreekt nog veel aan de regel en orde in ons pro ductie- en distributie-stelsel. Professor Lief- tinck heeft dezer dagen nog eens duidelijk uiteengezet, dat de methode nog niet is ge vonden,- om de produclieve krachten, waar van de wereld zoo rijk voorzien is, in het belang van de welvaart der volken tot voll? ontplooiing te brengen. Men heeft hierbij trouwens nog met veel tegenstand te kam pen. De tegenstanders willen geen ordening doch een vrije wet van vraag en aanbod dus een vrije werking van de prijsvorming Hieruit volgt, dat tegenstanders van produc tie-ordening ook in de distributie het begin sel der volledige vrijheid huldigen. De vrije concurrentie zal den consument het beste tegen den laagsten prijs verzekeren. o— Toch schijnt het, dat de drang naar orde ning sterker is dan de tegenstand, wier vrij heidsbeginsel immers heeft geleid tot de thans becritiseerde toestanden. Er wordt een beroep gedaan op de regeering om ten deze leidend op te treden. Professor Lief- tinck heeft evenwel opgemerkt, dat de in menging van de overheid in het bedrijfsle ven de strekking heeft en behoort te heb ben om hulp te bieden aan hetgeen in ge- vaar is. Deze inmenging mag men niet met ordening vereenzelvigen, want dan maakt men er een parodie van. De bedrijfsgroepen zelf zullen in samenwerking met en onder leiding van de overheid de voorwaarden moeten scheppen voor een verbetering der bestaande feiten. Ten aanzien van de saneering van den winkelstand heeft de minister van Econo mische Zaken een nog duidelijker taal ge sproken. Op het congres van de Hanze te "Rotterdam heeft Excellentie Gelissen de noodzakelijkheid van zelf-werkzaamheid der organisaties onderstreept. De wet op de ondernemersovereenkomsten zal ook op den middenstand van toepassing zijn als de in de bedrijven groeiende ordening moet worden vastgelegd. „De middenstand aldus de minister kan nog veel op dit gebied doen en daardoor veel bereiken". Nog duidelijker sprak de bewindsman de noodzakelijkheid van zelf-werkzaamheid uit, toen hij verklaar de: „Voorstellen tot verbetering van de be drijven moeten uit het bedrijf zelf voortko men. De regeering geeft dan haar sanctie, als een regeling voor een bedrijf niet in botsing komt met andere belangen". o Wil men dus een ordening in een be drijfstak om maar eens een voorbeeld te noemen: den kleinhandel in sigaren, sigaret ten en andere rookersartikelen dan dient men met voorstellen te komen; dan dient men aan de regeering een goed gefundeerde regeling voor te leggen. Dit plan wordt dan onderzocht door de voor dat doel benoem de vaste commissie uit den Economischen Raad. Geeft deze Raad op het plan een guns tig advies, dan kan de regeering daaraan haar sanctie verleénen en een dergelijke re geling voor het vak bindend verklaren. Zulk een wettelijk verbindend verklaarde onder nemersovereenkomst wil o.a. zeggen, dat ie dereen die met deze tak van bedrijf te ma ken heeft, zich aan deze overeenkomst heeft te onderwerpen. Men staat rechtstreeks on der de wet. Hier ligt dus voor den georganiseerden middenstand een afgebakende weg naar het scheppen van betere bedrijfstoeslanden. Er is geen sprake van dwang: de winkeliers kim non in volle vrijheid hun plannen opstellen, mits natuurlijk deze binnen het raam van de wet blijven. Toch ontveinzen wij, ons niet, dat deze weg, hpewel voorzien van bakens, nog geenszins een glad gebaande weg is, waarop het karretje van den middenstand zonder hotsen en lx>tsen naar den georden- den toestand zal rijden. De kneep zit na tuurlijk in het feit dat de winkeliers over het groote geheel genomen via hun organi saties met een eenstemmig plan moeten komen. Om daartoe te geraken is veel eens gezindheid en goeden wil noodig. Zullen deze onontbeerlijke dingen in voldoende ma te in winkelierskringen gevonden worden om tot tastbare resultaten te leiden? Wij hopen het graag, maar zijn ook niet blind voor de vele zwarigheden. De eensgezind heid laat nog al te vaak veel te wenschen over. o— Er is voorts een wet op komst, waarin regelen worden gesteld aan het beroep van winkelier. De voornaamste bepaling is, dat men geen winkel mag openen, tenzij men van het vak waarin men zich begeeft vol doende vakkennis heeft en voorts tenzij men voldoende kapitaalkrachtig is om rijn zaak te drijven. Hierin zou almede een belangrij ke bescherming van den winkelstand tegen beunhazerij gevonden kunnen worden. De minister heeft evenwel gezegd, dat het heel moeilijk is ten aanzien van de vestigingseii- Veze schoone kent U niet *t\ s voor'teerst dat U haar ziet Zij stelde zich juist aan U voor Gloriana van de PIJN IN DE RUG EN STIJEHEID. Verdwenen envoor goed. Drie jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan weer minder, maai: altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kruschen Salts gehn ikt te hebben kan de ze dankbare patiënt met het volste recht ven klaren, dat hij ze voor goed kwijt is. Hij schrijft ons: „Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in het laagste deel van mijn rug. Ik probeer de alle mogelijke middelen zonder eenig suc ces. Wanneer mijn beenen te lang in dezelf» de houding bleven (bijv. wanneer ik sliep) waren zij zoo stijf, dat het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pij nen wat minder,, maar dat was de eenige verbetering, die ik kon bespeuren. Tenslot te raadde een vriend mij aan het eens mej Kruschen Salts te probeeren. Tot mijn groo te verrassing verdwenen de pijnen. Twee ja< ren lang heb ik nu regelmatig Kruschen Salts genomen; ik ben nu volkomen vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen mor gen de „kleine dagelijksche dosis" in mijn eerste kop thee of koffie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig bezwaar mijn werk. Ik ben U inderdaad zeef dankbaar voor dit uiterst werkzame en een voudige middel. Steeds zal ik aan mijn vrienden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft". A. W. te I* Rheumalisehe pijnen en pijnlijke stijfheid welke laatste maar al te dikwijls een voor bode van rheumaliek is, vinden bijna altijd hun oorzaak in ongehoopte afvalstoffen eu een daardoor voorkomen van overtol'ig uri nezuur in het bloed. Kruschen Salts, bestaaj uit zes verschillende zouten, die lever, nie ren en ingewanden aansporen lot krachtiger werking, waardoor de giftige afvalstoffen volkomen worden verwijderd. De pijnen ne men af, terwijl tegelijkertijd de ahjemeene gezondheidstoestand enorm verbetert. Zoc zult ge door regelmatig gebruik van Kru schen Salts niet alleen gevrijwaard zijn te gen rheumatiek, maar ge zult U ook fris- scher, krachtiger en energieker, voelen. Kruschen Salts stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij 'alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. schen de juiste formuleering te vinden. Ook de kwestie van de sancties (de slraf bij o- verlreding) is een probleem op. zichzelf. Ook hierbij oefent de regeering weer drang uit op de bedrijfsgroepen om zelf met voor stellen te komen. „De wet kan te hulp ko men", zei de Minister, „maar ik vind, dat aan elke wet het natuurlijk gegroeide ten grondslag moet liggen. De regeering kan dan sanctioneeren hetgeen door particulier ini tiatief is tot stand gekomen". Hieruit blijkt duidelijk dat er voor den middenstand wegen en middelen gevondien kunnen worden om uit het moeras te ko men. De regeering wil helnen, als de mid denstand zelf den weg wil aangeven, hoe en op welke manier hij geholpen wil wor den. Het is een verstandige opvatting van onze overheid; men kan van geen enkelen minister verlangen dat hij van de nooden en behoeften van een middenstandsbedrijf zoo volkomen op de hoogte is. dat hij een doeltreffende regeling voor de sanecring van het vak kan opstellen. Hierbij moet het vak zelf de noodige richtlijnen aangeven. Spe ciaa] voor de landelijke middenstandsorgani saties ligt hier een waardevolle taak en wij twijfelen er niet aan of zij zullen, mits ge steund door hun leden, zich met bekwaam heid en ijver aan het vervullen van deze taak geven. Als het gelukt een einde te maken aan ongezonde concrrrentie-verhoudingen en re delijke eischen te stellen voor nieuw op te richten zaken, dan is de winkelstand reeds een heel eind gevorderd op den goeden weg. Doch gezien de groote moeilijkheden vree zen wij dat er nog heel wat water door de Schelde zal stroomen voor het groote pro bleem bevredigend is opgelost. OVER SPAREN ALLE OVERDRIJVING SCHAADT. Een lezer, die verklaart ons artikel over de industrialisatie in verhand met de belan- S C H A A KT O U R N O OII Guus Betlem Jr. Naar aanleiding van de schaak match Euwe-Aljechin, om het wereldkampioenschap, welke mo menteel in Nederland wordt ge speeld... Er wordt geschaakt in Nederland, 't Tournooi is aan den gang, Het eerlijk spel van 't scherpst verstand Werd nationaal belang! Twéé namen worden thans genoemd En gaan van mond tot mond... Twee mannen zijn opeens beroemd, Ons heele landje rond. En ied're avond volgen wij Met spanning in de krant, De zoo- en zooveelste partij, De kansen voor ons land. Want logisch, ja we hopen het, Dat Doctor Euwe wint, En bestudeeren elke zet, Vaak vóór hij hem begint... We praten allen duchtig mee Van 't spel in zwart en wit, Al hebben we vaak geen idéé, Hoé of het feit'lijk zit. Maar... wij zijn daarom juist expert Op 't moeilijk schaakterrein, Omdat wij dikwijls èn met flairI In... 't leven schakers zijn' Heeft niet een iéder z'n... „Kasteel"? Zij 't ook van lucht gebouwd, Krijgt van de k&ns niet elk z'n deel? Ook al benut hij 'in fout? Speelt niet de man vaak „simultaan" Met... schoonmama en vrouw? En wordt niet zet op zet gedaan, Verkeerd, en véél te gauw? Ruimt niet de man het véld, altijd, Als schoonma kómt de schat? En... zette deze crisistijd Niet menigeen... schaakmat? Er wordt geschaakt in Nederland, 't Tournooi is aan den gang, Maar dat is niets bijzonders want... Men schaakt z'n leven lang!! (Nadruk verboden). Walstraat Tel. 435 Vlisaingen ff Qero Zilmeta Vlekvrlj Taialzllver g 2 Vnnr Complete Cassette vanaf f 10.50 5 K* Voor Uw Serviesgoed Z Uw Bieswerk |l S VERPAKKING VOOR INDlt fi gen van land- en tuinbouw met veel belang stelling te hebben gelezen, vraagt onze mee ning over het sparen. Hij heeft altijd geleerd dat sparen nuttig is, maar hoort thans meer malen de stelling verkondigen, dat sparen uil den booze is omdat alleen wanneer het geld weer rolt en de menschen dus kunnen koopen en verkoópen de gevolgen van de crisis overwonnen zullen worden. Wat is hiervan waar, zoo vraagt onze lezer en welke houding moet tegenover dit probleem worden aangenomen. Hier volgt ons antwoordt: Het sparen is uit maatschappelijk oog punt zeer aanbevelenswaardig, ja zelfs nood zakelijk, want door het sparen wordt kapi taal gevormd, dat via een doelmatige beleg ging een zeer nuttige functie verricht in het productieproces. Een volk dat niet spaart gaat snel achter it: niet alleen verarmt de burger, maar ook liet volk als gemeenschap. De burger verliest zijn financieele weerstand vermogen, het volk kan niet meer beschikt ken over kapitaal, dat immers de olie der maatschappelijke machine is. Iedere burger moet er dus op uit zijn om van rijn inkomsten een deel af te zonderen. Voor de veilige belegging van dit geld biedt ons land met zijn goed ontwikkeld bank- en spaarbankwezen \oiop gelegenheid. De beste belegging van kleinere bedragen is de stor ting op een spaarboekje van een bank. Groo te bedragen kan men beleggen in hypothe ken op huizen en landerijen of in pandbrie ven en andere effecten. Hierbij is echter het advies van een deskundige (een notaris- een bankdirecteur) zeer gewenscht, want vooral

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1