„Van den hak op den tak" Zoo'n Migraine? 7 1 BLUE BAND 2e BLAD door KRIS en KRAS TOEBACK SUIJGHEN. DRAISMA-VANVALKENBURG'S-- ft A -jLEVERTR; LEELLWAPDEr* De morgenstond heeft in den mond! (- en avondrood: Blue Band op 't brood!) ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 18 OCTOBER 1935. No. 42. Kris: Zoo Kras, dat ik jou hier zoo aan tref? Kras: Vindt je dat zoo vreemd? Kris:' Ja natuurlijk, ik dacht dat jij nooit een krant wilde lezen omdat het tocl? maar nonsens is wat daar in staat. Kras: Ben je dwaas kerel, nonsens?, in de krant? Man hoe kom je er bij? Ik vind haar juist heel belangrijk, van alles staat er in, er wordt nooit iets in verzwegen, niemand wordt er gespaard, alle zaken worden er even openhartig en eerlijk in besproken. Iedere krant is heusch altijd onpartijdig en eerlijk en heeft alleen het zuivere algemeene belang op het oog. Nooit denkt ze aan zichzelf, kortom ik ken niets idieelers en eerlijkers op de wereld als de krant. Daar heb je nou bijvoorbeeld die co- caïnesmokkelarij, waarover voor een paar weken heel Middelburg op stelten werd gebracht. Kris: Cocaïnesmokkelaars? Man nooit van gehoord. Kras: Kerel, hoe heb ik het nou met je? In de plaatselijke kranten stonden el lenlange verhalen over het geval. Tot in de finesses werd het publiek voor- en ingelicht. Je weet de berichtgeving op Walcheren laat niets te wenschen ovei; We hebben er van gesmuld, vooral toen al die namen van het smokkelgilde be* kend werden gemaakt, allemaal nette menschen hoor! Kris: Och vent, hou nu op met dat gezwam, ik weet er geen letter van, en boven* dien, wat geeft dat nou, of er wel oj niet over geschreven wordt? Het doet aan de feiten niets af of toe. Je bewaart het publiek een zooveelste strafrechter* lijke sensatie en daarover hebben we toch bij ons niet te klagen, denk maar aan Oss. Kras: Die sensatie kan me ook gestolen worden, maar zonder sensatie ware meer en betere publiciteit zondej* aanziens des persoons in dit geval wel van belang geweest. Kris: Waarom Kras? Kras: Omdat er nu, door het publiek, da/ op de dwaaste geruchten getracteercf werd, namen van tal van personen werden genoemd, die waarschijnlijk ternauwernood ooit van het bestaai? van dit verdoovende goedje iets hebbey afgeweten en nog minder ooit iets voor smokkelen hebben gevoeld. Toch waren er onder hen wier reputatie of per soonlijke belangen met zulke verhalen het slechtst werden gediend, en voor dezen dienst dan ook, in het bijzondr hun „vrienden", dankbaar kunnen blij ven. Kris: Ik geloof dat je gelijk hebt. Maar Kras, wat zeg je wel "an de Vlissin- gers? Vallen die niet uit hun rol? Kras :Geweldig gewoon. Als je daar door de straten loopt, kun je vanwege de vlaggenzee, de blauwe herfstlucht niet meer zien. Kris: Nu overdrijf je toch. Kras:Helaas wel, want als je op Koninginne dag in Middelburg langs de Burgt wan delt, wapperen daar alleen net zooveel driekleuren als nu in de geheele Schel- destad, waar de winkelstand dit jaar voor het eerst het Micafeest viert. Kris: Wat is dat nou weer, Micafeest? Kras: Weet je dat niet? Heb je dan maan den geslapen? Ieder kind op Walche ren hield je zelfs weken geleden op de dorpen al aan om te vragen: „heb je Micaatje voor me, meneer?" Dank zij de landelijke actie en de geduchte voorbereiding, wist iedereen precies waar het omging. Kris: Nou eerlijk gezegd, m'n vrouw en ik weten er niets van. Kras: Dat is onmogelijk, dan hebben jul lie beslist buiten de gemeenschap ge leefd, maar bij een volgende gelegen heid zal dat niet meer gebeuren. Kris: Vlaggen ze voor die Mica al op het Stadhuis ook? Kras: Nee kerel, dat heeft een andere gelukkige reden. Deze week is er na maanden van overleg een beslissing gevallen over den bouw van een nieuw groot passagiersschip voor de Holland-Amerikalijn. De werf „De Schel de" mag een groot deel van de hoofd machines bouwen en nu er eindelijk weer eenige werkverruiming komt is het bestuur der Gemeente Vlissingen al even verheugd als allen die daarbij betrokken zijn. Kris: Natuurlijk Want als men eens wist hoe er steeds gerekend, gecon fereerd, gespeurd en gezocht wordt naar werk, zoowel van de zijde der Schelde-directie als van andere orga nen, valt het te begrijpen dat na zoo veel mislukte pogingen, een enkel sue- Dus weer een ellendige dag in het voor uitzicht. Heusch niet noodigl Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar ces des te dankbaarder wordt gewaar deerd. Ik heb gehoord dat over enkele dagen ook de „Zeelandia" van de Kon. Pakketvaart Mij. hier wordt ver wacht, die haar passagiers in de Vlissingsche haven zal afzetten en dan voor grondige vernieuwing ook op „de Schelde" onderhanden wordt geno men. Kras: Mooi zoo, dan komt er weer wat leven in de brouwerij. Het is nu lang genoeg stil geweest. Kris: Ja er is de laatste 15 jaar wel wat verandert. Kras: Inderdaad. Werklieden, die vroeger met tegenzin naar hun werk sjokten, zouden thans wel de fabriekspoorten willen binnen vliegen. Kris: Ja, 't is een harde les geweest, maar zoo ging het overal in L*. wereld. Kras: Intusschen zal dan de afdeeling Sociale Zaken van het Gemeentebestuur nu weer eenigszins verlicht worden van een aantal werkeloozen. Die mee valler kan voor de gemeente niet groot genoeg zijn. Kris: Gelukkig wel. Daar zit anders heel wat werk aan vast. Kras: Man, schei uit. Maar gezegd moet worden, dat alles er tot in de puntjes verzorgd is, hoe moeilijk de dienst van zoo'n bureau ook is. Het is op merkelijk hoe waardig de Vlissing sche werkeloozen hun omstandigheden weten te dragen. Kris: Bedoel je dat ze niets te wenschen zouden hebben? Kras: Natuurlijk niet. Maar je hoort hier gelukkig nooit dat afmattende altijd durende gekanker, waar de menschen meestal toch me'.s vt r ^e komen, zooals elders het geval is. Kris Dat is zoo. En juist omdat zoo is, kan er soms nog meer dan elders voor ze gedaan gekregen worden. Ik geloof dat dit wel voor een goed deel ook aan de uitstekende organisatie van So ciale Zaken te danken is Kras: Daarvan ben ik overtuigd. Als de menschen nu zelf maar zoo verstandig blijven om zich daarnaar te schikken, dan zal er nog voldoende voor hen bereikt kunnen worden. Als mevrouw Amelia Zeeland, geboren Korenstengel het bij een of ander debat, hoewel zeer ter tale Zijnde, door gebrek aan bewijskracht van haar argumenten het gesprek niet van mij kan winnen en voorts als zij, in deze herfstige dagen, last begint te krijgen van haar winterhielen en teenen zoodat haar humeur niet direct „je dat" is, dan weet zij het gesprek steeds een dusdani ge wending te geven, dat mijn ouwe vriend mijn trouwe levenskameraad, mijn pijp op de pijnbank wordt gedeponeerd. Korter ge zegd: als mijn wederhelft haar zinnetje niet kan krijgen begint zij te foeteren op het rooken. Dat gaat ongeveer zoo: „Houdt die smerige rook toch een beet je bij je. Ik krijg er pijn in m'n oogen van. En wat slobbert die pijp weer. Zeker in geen maand schoon gemaakt. M'n arme gordijnen, wat zullen ze d'r weer uit zien. Verschrik kelijk. Ze vinden tegenwoordig zooveel gek ke dingen uit, waarom komt er nu niet eens een uitvinder die iets tegen het roo ken ontdekt.? Hij zou schatrijk worden". „Ik denk dat alle uitvinders rooken, lie ve. En vrouwelijke uitvinders zijn er bij mijn weten niet". Poedel, je zit. Een nul. Amelia's neusje kronkelde van minachting „En wat een zonde van al dat geld. Hoe veel verrook jij wel per jaar? 'k Maak me sterk, dat je 't niet eens weet. Maar je dampt den heelen dag als een schoorsteen, sigaren, tabak, toe maar, 't kan niet op. Dat moesten wij, arme vrouwen eens probee- ren: zooveel geld te versnoepen. De man nen zouden gaten in de lucht stompen o- ver zoo'n verschrikkelijke verkwisting. Maar zelf den langen dag geld de lucht in bla zen, dat mag wel, daar wordt niets van gezegd, daar mag je, als vrouw zijnde, niet eens veel van zeggen, want dan krijg je nog ruzie ook". „De mannen zjjn zoo slecht, vrouw" zei ik huichelachtig. „Spot jij d'r maar mee. Ik vind het treurig, ronduit treurig. Ik heb gelezen dat de vrouwen in Amerika een bond heb ben gesticht tegen het rooken. Als er hier in Holland een afdeeling komt word ik di rect lid. Reken maar." En met een ferm knikje liep zij naar het theeblad. De vrouwen in mijn lezerskring zullen ongetwijfeld hebben begrepen, waarom ik zoo zwijgzaam was. Nietwaar, mannen-broe- ders-toeback-suijghers, laat het ons onder el kaar eerlijk erkennen, dat een vrouw ook wel eens gelijk kan hebben en dat zij au fond gelijk heeft als zij onze groote ondeugd be- critiseert. Wij geven geld per man meer of minder geld uit ter wille van een ge-' not waaraan wij verslaafd zijn geraakt. En dat wij voor geen geld zouden willen mis sen, ik ten minste niet, al kan ik geld best gebruiken. De argumenten, pleitende voor het rooken zijn niet zoo bijster groot in aan tal en nog minder bijster sterk. Er zijn man nen, die zich verdedigen met: „Wees blij vrouw, dat ik mijn pijp rook en m'n centen niet in de jajem beleg". Een goede vrouw zwijgt dan, want voor haar bestaat geen grooter schrikbeeld dan een drankzuchtig echtgenoot. Maar, lieve vrienden, erg sterk is deze verdediging niet: een fout wordt niet verontschuldigd door het niet begaan van een nog ernstiger fout. Voordeel van rooken hebben wij niet. Het kost ons geld en als wiji het te veel doen een hoofdpijn en een protesteerende maag. En kom mij niet aan boord met het economische argument, dat de tabaksindus trie toch ook moet leven. Ik vind mijn si garenhandelaar een beste vent, maar ik ben niet geroepen hem in het leven te houden. Maar waarom rooken wij dan? „Niks as 'n gewoonte, anders niet", zegt moeder de vrouw. Daar zit waarheid in. Wij leeren rooken omdat vader het ons heeft verboden. Denk eens terug, lezer aan je bengeltijd van 13—14 jaar: waarom rookte U stiekum een sigaretje, een klein sigaartje of een aken lig pijpje apenhaar? Wel, iedere man rookt en U wilde mannelijk doen. Den eersten keer werden wij allemaal zoo misselijk als een poes met een muize-kater, maar den volgenden keer ging het beter. En zoo ble ven wij rooken, tot wij het niet meer kun nen laten. En toch kan ik U, voor het geval Uw echtgenoote haar boosheid over het uooken lucht, een prachtig argument geven. Zeg een heelen tjjd niets en dan nog eens niets. Zeg dan rustig, zelfvoldaan, bedaard, genietend, plus de bijpassende gelaatsuitdrukking: „Waarom ik rook, vrouwlief? Mijn pijp of: mijn sigaar maakt mij in jouw bij zijn gelukkig en tevreden". Daar kan geen vrouw tegenop. Zij zal ge vleid glimlachen en je een kop thee geven zonder dat je er om vraagt. Als je pas ge trouwd bent, vliegt zij om je hals. Maar denk vooral om de gelaatsuitdrukking en de intonatie van de stem. Want als daar aan ook maar een sikkepit mankeert zal je vrouw de verklaring op de andere wijze opvatten. En dan... PLEUN ZEELAND. Kris: Heb je gezien dat de Gemeentebe- grooting van Koudekerke in den Raad al aangenomen is?. Kras: Ja met deze eerste begrooting is de nieuwe Burgemeester er in zijn Raad flink doorgekomen. Het deed me ook drommels veel plezier dat bij de Rond vraag toegezegd is, dat de verlichting van de N, Vliss.weg de aandacht van het college van B en W. heeft. Van harte hoop ik, dat dit college nu met spoed het goede licht zal verkrij gen om op de juiste wijze deze ver lichtingskwestie af te werken. Reeds t e lang is de toestand langs dat weg- vak hoogst gevaarlijk. Kris: De weg vanaf Souburg tot Abeele is nu prachtig geworden. Kras: Zoo is het Kriss een eeresaluut aan de instanties, die deze weg zoo prachtig hebben opgeknapt en mijn gelukwensch aan Souburg's gemeente bestuur. Kris: De mijne ook. Kras: Ik hoop nu maar, dat ze even spoe dig de Oude Vliss.weg eens onderhan den nemen, ook voor een rijwielpad, want de toestand daar is nog absoluut middeleeuwsch. Een reuze weg voor een historisch openluchtspel-opvoering. Daarvoor zou je hem bewaren. Kris: Heb je het nieuws van Zoutelande al gehoord? Daar krijgen ze een berg spoor. Kras: Een wat? KrisEen bergspoor, zoo'n rupsbaan, waar mede je vanaf de Duinweg in een lo kaaltje linea recta naar de hoogste top van Walcherens duinen wordt vervoerd De toestemming van het Gemeentebe stuur hebben ze al. Kras: Dat zal wel? Kris: Daar heeft Gemeentebelang voor ge zorgd. Kras: Dat zal wel, een goeie voor 1 April zeg. Maar wel hoorde ik dat ze van plan zijn om daar de windhondr.isport te gaan beoefenen. Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5