NlEMEIJERf Een nieuwe Rubriek Verlost van hem SPIT IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM MEUBELEN EN STOFFEERWERK DANK ZU KLOOSTERBALSEM .•Ziezoo, dat Is achter den rag, van mijn SPIT hen ik fijn afl AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE BURGERLIJKE STAND ZERUW5GH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 18 OCTOBER 1935. No. 12. Ik ben een theeleut, zegt Dora, maar hoe kan het ook anders met: 15 /A2Ö Relden in de winkels van groote concerns, die zelf produceeren en die van den gewo nen kleinhandelaar. Nu zijn wij, redenéerend uit sociaal-economisch oogpunt, geen voor standers van die concentratie der winkeldis tributie door producenten-concerns omdat deze uiteindelijk zouden leiden tot een mo nopolie met alle bedenkelijke gevolgen daar van, evenmin als wij veel fiducie hebben in de coöperatieve in- en verkoopbeweging, die uiteindelijk zou leiden tot loonsverlaging (dus tot verlaging van levenspeil) voor verreweg de grootste groep der samenleving. Men moet verder zien dan de momenteele voordeelen van die samentrekkende en samenwerkende bewegingen. Maar een feit is, dat het ver schil in prijs thans opvallend is en dat juist daarin voor den beroeps-winkelier een toe komstig gevaar schuilt als niet met kracht paal en perk wordt gesteld aan de oorzaken die deze verschillen noodwendig oproepen. Een der voornaamste oorzaken is de boven geschetste ongebreidelde concurrentie, gevolg van de absolute vrijheid van het winkeliers- beroep. Vrijheid is een machtig mooi ding. Onze voorouders hebben er tachtig jaar lang hard voor gevochten. Maar wij zien nu in den winkelstand, weer eens bewezen, dat te veel vrijheid leidt tot ongebondenheid. En ongebondenheid is de voorloopster van de chaos. Dit wordt thans erkend door pur- sang liberalen. Er gaat veel bekoring uit, er schuilt veel maatschappelijk doorzicht in het beginsel, dat aan het individu de vrijheid moet worden gelaten, zijn persoonlijke ca paciteiten ten volle te ontplooien. Doch in dien dit beginsel tot zijn recht wil komen, heeft het individu van den Staat bescher ming, die in dezen tijd zoover moet gaan, dat de individueele vrijheid er sterker dan tot heden door beknot wordt. Het winke- liersberoep kan en mag niet langer e>en vrij beroep zijn; het moet ter wille van den consument en den winkelier beschermd wor den. Hierover meer in een volgend artikel. De grootste voldoening, het aan genaamste comfort geniet U van geleverd door JOH. Am JULIANUS Langeviele K 211-216, Middelburg, Telef. 58 Kwaliteit en afwerking prima Prijzen passende aan dezen tijd VLISSINGEN De opbrengst der verkochte zomer- postzegels bedraagt alhier f 954.64. Mej. I. ten Hacken is benoemd tot tij delijk onderwijzeres aan de R. K. Meisjes school te Sluis. De Heer F. H. van der Bijl slaagde voor het prop-examen geneeskunde. Aan de stuurinrichting van de motor veerboot „Koningin Wilhelmina" ontstond een defect, waardoor een paar reizen van Vlissingen naar Breskens en terug uitvielen. Geslaagd voor le stuurman de Heer D. C. Ouwehand. Voor de afd. Vlissingen van »den Ned. Chr. Vrouwenbond trad als spreker op, Ds. J. S. Hartjes met het onderwerp: „De z.g. communistische tendeuzen der diacona le hulpverleening in de oorspronkelijke Chris telijke Kerk Zaterdagavond had in „Britanniaeen pfopaganda-avond plaats vanwege de Veree- niging Rijwielpad „Walcheren". De Heer Hol lander, Avro-sport-reporter vertelde van zijn 10 jarige periode van sport re portage werfc. Door de Transvalia-rijwielfabriek was gralis een Transvalia rijwiel ter verloting beschik* baar gesteld. In „de Oude Vriendschap" gaf de Harmonie „Ons Genoegen" een concert. In het Concertgebouw vond Zaterdaga vond een tweede opvoering plaats van het winterseizoen openingsprogramma van de M. S. F. De politie hield zekeren de V. aan, verdacht van diefstal. Deze is thans weder in vrijheid gesteld. GEMEENTELIJKE CURSUSSEN VOOR WERKELOOZEN TE VLISSINGEN. Voor deze cursussen, welke op 1 October werden geopend, hadden zich 70 personen laten inschrijven, welk getal op heden reeds tot 100 is gestegen. Onder deze honderd cursisten, welke over diverse vakken zijn verdeeld, bevinden zich eenige personen uit de gemeente O. en W.- Souburg. Een veertigtal zijn onder, de rest boven de 24 jaar oud. Voor de cursus Ned. Taal, Eng. Taal, Re kenen, Algebra en Meetkunde meldden zich voor eiken cursus, een veertigtal personen aan. Voor Motor- en materialenkemiis lie ten zich 30 personen Inschrijven. Bovengenoemde cursussen zijn elk in twee klassen gesplitst. De cursussen Natuur- en werktuigkunde alsmede Esperanto worden elk door 24 cursisten bezocht. Aan den cursus Werktuigkundig teeke nen, Lijn- Scheeps- en Bouwkundig teeke nen nemen 45 personen deel. De cursus in letterzetten, decoratief en reclame schilderen, marmer, hout en plas- ■tjiek schilderen, welke het vorige jaar eerst in December geopend kon worden, is nu reeds op 3 October met 15 schilders begonnen. Wij zouden alle werkelooze schilders, in hun eigen belang willen aansporen, zich spoedig te laten inschrijven, om deel te kun nen nemen aan dezen voor hen, zoo nutti gen cursus Deze week is ook een cursus geopend in Machineschrijven en Stenografie; ook deze cursus is in twee groepen gesplitst. Aan de zen cursus nemen in hoofdzaak werklooze- kantoor- en winkelbedienden deel. Evenals het vorige jaar zullen zij, die daarvoor in aanmerking komen, weder wor den opgeleid om deel te kunnen nemen aan het examen voor Motordrijver bij de Bin nenvaart. Tevens zullen zij, die dit exa men reeds met gunstig gevolg hebben afge legd, in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan de opleiding voor het examen van Machinist bij de Binnenvaart. Het aantal personen, dat deelneemt aan de cursussen is, gezien het groot aantal wer- keloozen ih onze gemeente, veel te gering. Wij zouden daarom, speciaal de jongeren, met nadruk willen aansporen, gebruik te maken van de cursussen, om daardoor hun tijd productief te maken. Op het Gemeentehuis is eiken dag gele genheid zich te laten inschrijven. MIDDELBURG Het plaatselijk comité inzake huishou delijke voorlichting zal, bij Wijze van proef, dezen winter gratis cursussen houden in koken en naaien in de Industrie- en huis houdschool onder leiding van directrice en leerares. De Heer P J. A. van Voorst Vader slaagde voor het prop. examen geneeskunde. Eveneens de Heeren J. I. de Bruijne en M. L. v. der Moer. De collecte voor het crisis-comité bracht op f 638 55. Bij een landbouwer aan den Veerschen weg moeten door een hond 7 konijnen zijn gedood. De Federatie van Chr. Ver. van en voor vrouwen en meisjes hield een leidster dag, in welke samenkomst jvr. van Asch van Wijck, als presidente van den Wereld bond, het woord voerde. Ds. P. J. F. v. Voorst Vtder is gekozen tot lid van het hoofdbestuur der vereeniging „Kerkherstel". De cursussen voor vakopleiding en ont wikkeling van werkïoozen namen een aan vang. Niet minder dan 170 personen lieten zich inschrijven. Ook dit jaar zal het Mili tair Hospitaal als ontspanningslokaal worden ingericht en te beginnen met Maandag 21 Oc tober zal het bekende voorlokaal eiken week dag van 2-5 30 uur Voor de werkïoozen ge opend zijn. Het Middelburgsch Homoepatisch Zie kenfonds hield zijn jaarvergadering. Het le dental is bevredigend, de finatttiëele toestand gunstig. Het tekort van het vorig jaar ad f 260 is geslonken tot t 1.73. Bij acclamatie werd tot bestuurslid gekozen dhr. H. Ger- sons. Te Nauheim is op 56 jarige leeftijd overleden ir. G. J. v. d. Broek, hoofdingeni eur van de rijkswaterstaat, directeur van liet bureau voor de rijkswegenverbetering le 's Gravenhage. Alhier zullen volgende cursussen ge geven worden: Algemeene tuinbouwcursus le jaar; cursus in softeeren en verpakken van fruit. Geslaagd voof prop. e amen genees kunde: de lieer A. C. Barentsen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van twee rijwielen, welke onbeheerd in den Helm waren achtergelaten. WAAROM TOCH! WW WAKE* MET iEOOVfet-epl S*sr leDERË HUISHOUDING I/VAD E wij zouden zooveei. eicoen KUNNEN LEGGEN EN ZOO COED KOOP O AT IftDBREN NEDER landec er zfcw te coeo AAN ZOU KKNN6N DOEfN rAKT AL,Ll^ XAN PUUF PM NIEMAND ER MEER VAN KAN OSNIETE.Nl/ Enkel op 't gebied der voeding Is het reeds een gek geval: Waar voor elk genoeg moest wezen Krijgen velenniemendal. Om dat zaakje uit te kienen Richtte men centrales op, Maar helaas 'trots alle romkslomp Werd het menigmaal een strop. Naar de meening van de dieren Is het thans zoo klaar als glas Dat het spoedig op een eind loopt Met het „slimme" menschenras. Alles wordt zoo fijn berekend En toch loopt het steeds weer spaak! Neé, daar in die menschenwerèld Is toch iets niet in den haak. Dat gaat boven het begrip van Onze- koe, de kip en 't zwijn, Maar dat kan natuurlijk komen Doordat het maar dieren zijn. Maar wij, menschen, die zoo knap zijn Op zoo velerlei gebied, Wij begrijpen van dat alles Toch ook. heusch het rechte niet-' Met ingang van deze week openen wij de nieuwe rubriek „Van den hak op den tak", waarin Kris en Kras hun wederwaardigheden zullen vertellen. Wij hopen er in geslaagd te zijn de reeks attracties van „Zeeuwsch Nieuwsblad" met een nieuwe te vermeerderen en bevelen deze dialoog in de welwillende aandacht van onze lezers aan. SOUBURG Op het Kruispunt Brug N. Vliss. weg had weder een ongeluk plaats. Zondagmor gen omstreeks 10,30 uur kwam uit de rich ting Vlissingen een auto aanrijden, bestuurd door dhr. Wl D., terwijl tegelijkertijd vanaf hel jaagpad cenige jongens per fiets kwa men, die zich in de richting van het fiets pad begaven, wat voor hen aan de linkerzij de van den weg gelegen was. De bestuurder misleid door de richting der jongens, moest zich om erger te voorkomen op de linker zijde van den weg begeven. Ondertusschen werd een heer die uit de richting Middel burg kwam aangereden. Deze liep eenige lichte kwetsuren op, welke door Dr Bloos verbonden werden. De eigenaar van de daar ter plaatse s Huilde kiosk, uh< Strijd, die een der jongens te hulp schoot, bekwam met dien jongen, wiens rijwiel gehavend werd, was de verzuchting, die ik slaakte, toen tk na het gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtig en Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een ^h'd J. Zw. t. A. Geen goud zoo goed Onovertroffen bQ brand-en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrfifmlddel by Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ci Potten: 62% ct. en f 1.04 een flinken duw, waarmee zij vrij kwamen waarna de auto tegen de kiosk opbotste. De bestuurder, wien moeilijk cenige schuld- kan worden gegeven, nam vrijwillig cfe ver goeding van alle onkosten op zich. Een en ander is het gevolg van de daar ter plaatse minder dtudelijke verkeersrege ling. Daarom willen wij er het publiek Op wijzen, dat, wanneer men vanaf de brug zich op het fietspad wil begeven, men eerst, zoo dra men het jaagpad is gepasseerd, met zijn rechterarm de richting aangeefL voor de Nieuwe Viiss; weg. (z.) Alhier is opgericht eeii afdeelïng van het Nederl. Roode Kruis, met aanvankelijk 26 leden. Voorzitter is de Heer F. Leen- houts, secretaris W. Daniëlse en penning- meesteresse Mevr. Hoek-Meijers. Een cur sus in eerste hulp bij ongelukken zal gege ven worden door.de doctoren J. G. Htiijs- man, J. S. Bloos en den Verbandmeester van het Ned. Roode Kruis, afd. Vlissingen. KOUDEKERKE Alhier zal een algemeene Tuinbouw- cursus 2e jaar worden gegeven. B. en Wi. zagen zich genoodzaakt orii- trent de vuil verwij dering op 't Zand en. aan den N. Vliss. weg een regeling te treffen. Voortaan wordt door den reinigingsdienst slechts meegenomen, wat in de vuilnisbak- ken geborgen is. Voor alle andere dingen dienen de betrokkenen een iinancieeie rege ling te treffen met den ophaler van vuil. ARNEMUIDEN. Maandagmorgen reed een personenau to aan den rijksweg van Nieuwland naar den. Sioedatii van den-dijk. Dit geschiedde, door* dat de auto in aanraking kwam met een langs den weg staanden paal. De bestuurster raakte de macht over het stuur kwijt. Mevr. Klinkenberg uit iersëke brak een been, de chauffeuse, haar schoondochter,' alsmede een inzittend jongetje, kwamen er met een een nat pak af. Mevr K., is naar het zie kenhuis te GoeS gebracht. MIDDELBURG, van 916 October '35, Ondertrouwd: A. A. de Troye. 26 j. en yA Caljouw, 25 j. P. J. de Wihne, 24 j. en P Schutte, 21 j. M. Wattel, 30 j. en I. Bos, 28 j. Getrouwd: W. G. Caljouw, 31 j. en Th. F. Kuijs, 26 j. F. de Lahge, 25 j. en J. J, Jacobse, 24 j. J. Th. M. Casteninil- ler, 24 j. en P. A. Jellema, 22 j. C. A. Murk, 26* j. en C. J. Verlindd, 24 j. J. Sinke, 26 j. en G. E. Wondergem, 22 j. Bevallen: N. lvoole geb. Pietérse, d. C. J. J. Hamel geb. Beniest, d. P. Pluijmers geb. Bodbijl, d. P. Spruijt geb. van Sorgen, d. C. F. Pleijte gejj. Réniijrt, z. P. van Luijk geb. van den Bergé, z. F. H. dè Vos geb. van Zalen, z. Overleden: A# Bliek, 8i j., wedn. B. de Kraker J. J. Krijger, 51 j., geh. met J. Manhave L. Tavenier, 55 j., geb. met F. E. Geervliet D. L. La Lau, 48 j., geh. met A. de Groot. (M. G.>

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 2