De toekomst van den winkelier waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Zijn belangrijke taak in de samenleving. Het beroep moet beschermd worden. Groote Liquidatie- Uitverkoop Fa. J. J. Pervoost 41e Jaargang VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 No 42 ALGEMEEN-WEEKBLAD ADVERTENTIÊN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dif nummer besfaaf uit 8 pagina's Alles moet weg Alles moet weg Alles contant Alles contant LIED VAN DE WEEK Oeti Woeli Polli Woh Moeli Boeli "Hopsasa.... Gloriana_ zingt een lied. Wat ze zingt versta ik niet. tfs een lof zong,want ik hoor als refrein steeds 4/ Sneeuw witgloor. IZeeuwse A Tlieumsbtatl VOOR WESTELUK ZEELAND s Uitgave N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN Uit Middenstandskringen werd ons, naar aanleiding van ons artikel over industriali satie gevraagd, ook eens iets te schrijven Over de toekomstige positie van den midden stander, meer speciaal van den handeldrijf venden middenstander, den winkelier dus. Aan dat verzoek voldoen wij gaarne. De taak van den winkelier in onze samenleving is een zeer belangrijke, hoewel zijn positie onder dén invloed der crisis allesbehalve rooskleurig is geworden. Om te trachten, in deze positie een blijvende verbetering aan te brengen worden thans door de Overheid maatregelen beraamd. De vraag is, of deze maatregelen het beoogde doel zullen berei ken. Pe taak van den winkelier bestaat in het distribueeren van de goederen, die de mensch heid voor haar welzijn noodig heeft. Hij staat dus zooals het woord „middenstander" reeds aangeeft tusschen den vervaardiger der goederen (de fabriek) en den consument. Zijn taak is, dien consument te voorzien van het beste product tegen den laagst mogelij ken prijs; ten deze is hij als 't ware de me dewerker van den producent, die immers hetzelfde nastreeft. Doch voornamer is zij? plicht als dienaar van den klant. Het vervullen van die taak wordt niet ge makkelijker door de groote verscheidenheid van artikelen, die de consument geregeld nóodig heeft, door het bijzonder groote aan tal soorten en kwaliteiten van hetzelfde artikel, dat door de elkaar beconcurreert fcn- de fabrieken op de afzetmarkt wordt ge bracht soms tegen prijzen die met de hoe danigheid van ae kwaliteit niet in overeen stemming zijn en tenslotte, maar niet ten laatste: door de vaak buitensporige veelei- schendheid van een verwend publiek. De grondwet van den winkelier, n.l. „de klant is koning" is daardoor vaak een knellend dwangbuis. De eerste eischen voor een winkelier zijn derhalve een gedegen kemnis van de waren, wellke hij gaat verkoopen, alsmede de bekwaamheid om met het publiek te kunnen omgaan. De winkelier moet trach ten zijn klanten naar beste weten te advi- seeren, doch mag dit advies nooit opdrin gen. Als de winkelier ziet, dat een juffrouw wier linkeroog niet weet, waar haar rech teroog heenkijkt en die bovendien vuur rood haar heeft, er niet knapper op wordt wanneer zij een groen alpine-mutsje op haar bol plant, dan moet hij met geduld en tact probeeren haar een beter passend hoofddek sel aan te praten. Maar wanneer de schele juffrouw smoor-verliefd blijkt op het groene alpine-dingetje en naar zijn raad niet wil luisteren, dan zal hij het hjiar moeten ver koopen. En als straks een vriendin of een Vijandin van de juffrouw haar attent maakt op het horrible aspect van haar hoofd dan beloopt de winkelier de kans daarvan de schuld te krijgen en zijn klant kwijt te zijn. Ziedaar de verhouding tusschen winkelier en klant duidelijk gemaakt. De winkelier moet voorts zorgen voor een uitgebreide voorraad van allerlei soor ten en kwaliteiten zijner artikelen. Hij steekt zijn kapitaal in dien voorraad en neemt het risico tegenwoordig een risico dat hij een deel van dien voorraad niet of slechts tegen lageren prijs zal kunnen verkoopen, ofwel dat de klant het geleverde niet direct of in het geheel niet betaalt. „Wij groeien vast, In tal en last". Deze dichtregel, etaande boven de poort van het Amsterdamsche Burgerweeshuis, kan thans de algemeene verzuchting zijn van onzen winkelstand. Er zijn te veel win kels Op welke wijze is het mogelijk het beroep uit Het moeras der crisis te redden De winkelier heeft vele lasten. De win- kelhuren zijn, alle aanpassing ten spijt, nog aan den hoogen kant, de bedrijfsnoodigdhe- den (lichtstroom, verwarming, reclame be diening enz.) zijn eveneens lang niet goed koop. En de belasting autoriteiten moeten vandaag den dag ook nog leeren, wat onder „aanpassing" wordt verstaan. De moeilijkheden, welke hieruit ontstaan worden voor den winkelier ten zeerste verergerd door het feit, dat hij niet een mo nopolie van een zeker deel van de markt heeft, doch een wedloop moet voeren met een aantal concurrenten in zijn branche, dat gezien de afzetmogelijkheid in een buurt, dorp of stad, soms een verbij sterenden om vang heeft aangenomen. De concurrentie is scherp, fel en zonder mededoogen. Men pra te er niet van, dat de prijzen overal vrij wel gelijk zijn en dat blijkbaar „de winke liers het met elkaar eens zijn", want dat is niet waar. Het is een natuurwet, dat win keliers in dezelfde branche in dezelfde stad elkanders concurrenten zijn, al staan zij niet steeds als leeuwen en beren tegenover el kaar. Wij leven tenslotte in een beschaafde maatschappij. Maar concurrentie is en blijft concurrentie; de winkelier die daarrmede geen rekening houdt kan beter zijn zaak slui ten. Gelukkig heeft in de latere jaren onder de winkelier het inzicht overhand verkre gen, dat zij als maatschappelijke groep, groo te, gemeenschappelijke belangen hebben, die bij de Meubelhandel Nieuwendijk 39 Vlissingen slechts op de juiste wijze kunnen worden behartigd, middels de organisatie. Wij heb ben tegenwoordig in vrijwel elke plaats van eenige beteekenis een of meer winkeliersver- eenigingen, die vaak op goede wijze samen werkend, in het belang van den geheelen winkelstand vele goede dingen weten tot stand te brengen. Wij noemen slechts het or- ganiseeren van winkelweken, het voeren van andere gezamenlijke reclame, het be pleiten van belangen bij de overheid. De plaatselijke vereenigingen zijn meerendeels aangesloten bij de groote landelijke midden standsbonden, die op hun beurt samenwer ken, een grooten invloed doen gelden en vaak het welwillende oor der regeering heb ben. Het is prachtig, dat dit kon worden bereikt en wij wekken gaarne iederen win kelier op om zich bij de organisatie zijner keuze aan te sluiten. Slechts de eendracht kan ook den middenstand als maatschappe lijke groep sterk maken. Doch dit alles sluit de concurrentie in het vak niet uit. VOETBALLER KON NIET MEER LOOPEN Kreupel door rheumatische pijnen. Verbetering was „wonderbaarlijk". Deze sportenthoiisiasl leed zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat hij ternauwernood meer kon loopen. Teneinde raad besloot hij een proef met Kruschen Salts te nemen. Hij zegt, het resultaat was „wonderbaarlijk". Lees slechts zijn brief: „Vijf jaar geleden leed ik aan vreesehjke rheumatische pijnen in al mijn gewrichten. Ik was toen pas 27 jaar oud. Ik kon niet meer voetballen, want ik kon ternauwernood meer 1 oopen, laat staan hard loopen. N u en dan gingen de pijnen tot aan mijn schouders en waren ondragelijk. Dit duurde zoo twee jaren. Al dien tijd had ik mijn geld uitgege ven aan verschillende medicijnen en behan delingen, maar niets hielp. Tenslotte, nu on geveer drie jaar geleden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen en ik moet zeggen de verbetering was „wonder baarlijk". A. E. B. te B. Kruschen Salts bestaat uit zes zouten d.w.z. minerale zouten, zooals deze voorko men in de minerale bronnen, die sedert eeuwen door rheumatieklijders worden be zocht. Deze zouten sporen lever, nieren en ingewanden, in het kort afvoerorganen, aan tot krachtiger werking, waardoor urtrSnezuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van rheumatiek, jicht en ischias, langs den natuurlijken weg volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaak verdwijnt tevens als vanzelf de pijn. Maar niet alleen de rheu matiek verdwijnt, de geheele gezondheid wordt beter, men voelt zich frisscher, ener gieker en krachtiger. Kruschen Salts geeft U een stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Zoolang nu die concurrentie beperkt blijft tot redelijken omvang en wordt uitgevoerd door bona-fide vakmenschen heeft geen win kelier er al te zeer bezwaar tegen. Niemand kan de groote koek des levens alleen voor zichzelf hebben; men moet leven en laten leven. Voorts zijn er aan concurrentie ook moreel goede dingen verbonden. De me dedinging houdt den vakman wakker en prikkelt hem tot activiteit om zijn zaak voor uit te brengen. Onder den druk der crisis heeft even wel de concurrentie andere vormen gekre gen heel slechte vormen. De concurren tie kreeg schromelijke afmetingen en zij werd oneerlijk bovendien. De bona-fide winkelier ondervindt daarvan slechts nadeel, dat des te pijnlijker treft wijl er op dit moment althans weinig 4egen te doen is. Menschen, die vroeger een loonbetrekking hadden doch deze door de crisis hebben verloren vestigden zich met hun spaarduit jes als winkelier. Of er behoefte was aan hun winkel in de plaats of buurt hunner ves tiging, of er voor een winkelier méér een redelijke kans van bestaan was en of door zijn vestiging het vak niet precies totaal zou worden bedorven naar dit alles werd niet gevraagd. Men redeneerde ego-centrisch. Men probeerde het omdat veelal geen andere weg open was om in zijn levensonderhoud te voorzien. Wij willen deze menschen hierover niet hard vallen. Men kan het tot op zekere hoog te waardeeren, dat zij althans pogen, voor zichzelf te zorgen de massa, die deze taak aan de gemeenschap heeft overgedra gen is toch al groot genoeg. Er zijn vele crisis-winkeliers gekomen en velen zijn weer heen gegaan met verlies van hun spaargeld en illusies. Maar velen zijn gebleven en roei en voort, soms tegen den sterken stroom in. Zij belemmeren hiermede den gang der andere zaken. De crisis-concurrentie uit zich in ver scheiden vorm. De kleinhandel in groente en fruit ondervindt veel last van de straat venters, die zonder de lasten van een ge- vestigden winkel het product tegen zeer la ge prijzen uitschreeuwen. Als zij hun kar- huur en hun daggeld verdiend hebben is het al mooi genoeg. De melkhandelaren zien het aantal uitbrengers toenemen, werkloos RECHTSPRAAK! Guus Betlem Jr. Te 's-Hertogenbosch is een aan vang gemaakt met de eerste rechtszaken tegen de misdadi- gersbende te Oss. Zoo wordt dan ginder in den Bosch Het drama voortgezet, Het drama, met den titel Oss, Een nationale smet. De tweede acte speelt zich af In 't Rechtsgebouw, aldaar, Want n& den misdaad volgt de straf, (Nou, en... gelukkig maar!) En met een huiver hooren wij Nog alles eens herhaald, De gansche, wreede heerschappij, Die duur nu, wordt... betaald. De overvallen, links en rechts, Brandstichtingen en moord, Verminking en nog véél meer slechts, Ik ga niet eens meer voort. En steeds verwond'ren wij ons wéér Hoe óf het kon bestaan, Dat al die menschen, zonder meer, Zoo vrij-uit konden gaan! Hoe niet véél eerder aan hun macht Een einde werd gemaakt, Enfin... gebroken is hun kracht, Ze worden goed... bewaakt Niet één van hen ontspringt de dans, Té groot is het bewijs, Op vrijspraak is dit keer géén kans, Fel-striemend luidt de eisch! De eisch, die jaren achtereen Hen van de vrijheid speent, Doch... nieuwe vrijheid aan elkeen Daarginds in Oss verleent! Zoo wordt dan ginder in den Bosch Het drama voortgezet, Nog één bedrijf en dan is Oss Voor èltijd ook... ontsmet. Het vónnis en geen twijfel meer j Omtrent het eind ervan Dat maakt, dat men daar aanstonds weer Vrij... ademhalen kan-'I (Nadruk verboden) geworden kappersbedienden beginnen op een schoen en een slof een eigen zaak. En zoo kan men doorgaan; elke branche kent zijn eigen leed. Er zijn op het oogenblik veel en veel te veel winkeliers. Dat is maatschappelijk gere deneerd, een bedenkelijk verschijnsel; als bij een niet toenemende of zelfs onder cri sisinvloed inkrimpende afzetmarkt het aantal distribuanten stijgt, dan dahlt de omzet van elk hunner. De noodzakelijke win- keliersverdienste moet op dien kleineren omzet behaald worden, hetgeen uiteindelijk (als de winkelier zijn verdienste tot de mi-, nimumgrens heeft ingekrompen) moet leiden tot prijsverhooging. Hoe groot deze prijs verschillen soms kunnen zijn bemerkt men bij een bestudeeringvan de prijzen, welke

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1