(iwrdeimxM NIEMEIJER'S HARTEN DRIE BURGERLIJKE STAND FEUILLETON BEDRIJFSSTATISTIEKEN Hoogwater te Vliasingon op: WIELRIJDERS, LICHT OP: Vrijdag Apotheken geopend te Vllssingen: Zondag is geopend ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 11 OCTOBER 1935. No. ff. NA VIJF JAAR VAN CHRONISCHE SPIT. Nu voor goed vrij van pijn. f Vijf jaar leed hij ondragelijke rheumati sche pijnen, nu eindelijk is hij weer in staat het leven van de zonnige kant te zien. Lees slechts zijn brief: „Ik heb Kruschen Salts genomen in de hoop, dat mijn rheumatische pijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen hadden mij 5 jaren lang gemarteld. Ik had alle mogelij ke middelen geprobeerd, zonder eenige ver betering te bemerken, totdat men mij op Krusghen Salts attent maakte. Reeds spoe dig nadat ik met Kruschen begonnen was, verminderden de pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn en voel mij bovendien veel ge zonder dan vroeger. Ik geniet nu een uitste kende gezondheid en voel mij eerder 23 dan 43 jaar. Ik ben weer in staat het leven van de zonnige kant te zien en ik voel me zoo fit als een veulen. G.* G. te C. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek haar oorzaak vindt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. De zes verschillen de zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urine zuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die het bloed verontreinigen, pijnloos en volko men uit het lichaam worden verwijderd. Van daar, dat niet alleen de rheumatische pijnen verdwijnen, maar bok de geheele gezond heidstoestand bij het gebruik van de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f Ó.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. Augurken 4-12, Wagetiaarsboonen8-12. Sui kerboonen 13-21, Stoksnijboonen 8-50, Stam- snijboonen 4-19, Stokprincessenboonen 15-3^ Stamprincessenboonen 12-32, Spruiten 13-18, Witlof 18-23, Schorseneeren 8, Koolrapen 1' 2-2, Peën 11/i, Uien 2-2i/2, Kroten li/t-2, per Kilo. Bloemen: Chrijsanten 2-7, Gladiolen 5, Asters 1-2, Dahlia 1, Anjelieren 2-6 per bos. Leliebollen l/2-l per 10Ö. Peterselie 3-7, Selderij 6-13, per chip. Peën 2-51/2, Rapen 1- 41/2, Kroten 1-31/2, Prei 4i/2-6, Selderie 1-2, Knolselderie 2-3, Rammenas 1-3, per bos. Savoye kool 1-31/2, Roode kool 1-4, Boere kool 1-2, Witte kool 1-4, Bloemkool 2-21, Andijvie i/2-3, Kropsla 1-3, Komkommers 1, per stuk. Meloenen 3-9, Pompoen 8, per stuk. Frankentaler 12-23, Black Alicant 15-20, To maten 1-4, Bramen 9-11, Witte Druiven 5-13 per Kilo. Dinsdagavond vergaderde in het Concert gebouw de Chr. Middenstandsvereeniging. De voorzitter, de heer I. P. Hamming, oprende de bijeenkomst met gebed en las Ps. 125. Nadat verschillende huishoudelijke onder werpen waren besproken, hield de heer J. van Altena Czn., chef enquateur van het Economisch Instituut voor den Middenstand uit Den Haag een rede over: Bedrijfsstatis- tieken. In dit betoog concludeerde spreker dat het zakendoen tegenwoordig minder dan ooit een spelletje is. Men zie slechts de lange lijsten van failisementen en de vele mis lukkingen, korten tijd na vestiging. Het bureau, waaraan spr. verbonden is, heeft mede tot taak die risico's te trachten te be perken. Daartoe moet nauwkeurig op alle gunstige en ongunstige factoren die het zakendoen beinvloeden worden gelet. Het gaat om het behoud van te kunnen blijven bestaan in deze hoogst zorgelijke tijden. Er leven thans groote groepen in een positie, die absoluut onhoudbaar is, o.m. bakkers, slagers, hotel- en caféhouders e.a. wier be staan door allerhande lasten en bepalingen ten ondergang zijn gedoemd. Hoe komt hel dat de Middenstand in die situatie verkeert? Let dan eerst op de eischen welke aan die stand gesteld moeten worden. De Middenstander moet vakbekwaam a jour zijn. De prijzen en behoeften voor zijn clièntenkring kennen. Hij moet letten op nieuwe reclamemethoden, hoe sterk de concurrentie is. Vooral ook wetten moet hij kennen, zijn offers voor het personeel, de verkeersvoorschriften etc. Hij moet op de hoogte zijn van apparaten, machines etc. voor zijn bedrijf, zijn administratie met ken nis naar de eischen des tijds voeren. Hij moet zijn organisator, niet zonder systeem, doch volgens een vastgesteld plan metho disch werken. Hij moet algemeene ontwikke ling I nzitten voor den omgang met het pu- pliek, op de hoogte zijn van de actueele ge beurtenissen uit het dagelijksch leven, ook in den handel. Wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, die merke ze op, want het grootbedrijf geeft deze lessen steeds gratis uit. Sprekers oordeel over de winkels in Vlis- singen is, dat ze voor minstens een derde van het aantal niet aan redelijk te stellen eischen beantwoorden. Als hoofdvereischte noemt hij ORDE. De zaken hebben hier een wanorde lijk, onrustig uitzicht. Met tal van krasse staaltjes verduidelijkt hij die meening. De winkels zijn geen exposities. Voorts viel hem op, het gemis aan sorteering en de slechte oi' heelemaal ontbrekende prijzennoteeringen van de artikelen. De ervaringen bij liet Economisch Instituut opgedaan, leeren dat de middenstanders wel voor veel staan, doch dat ze veelal niet voldoende vakbekwaam staan. Vrijwel alle middenstandszaken spelen avontuur. Bij hen geldt niet: wat ik maak is belangrijk, maar: wat ik kan maken is belangrijk. Dat is een groot gevaar. De Mid denstander moet weten. Hij moet een goed rentmeester over zijn bedrijf weten te zijn, die op alles acht geeft. De stimulans is vol hardend ijveren. Daarom dient de Midden stander heel andere eischen aan zich zelf te stellen d^i tot dusverre. Vooral ook omdat de distributie van artikelen nog veel inten siever belooft te worden. Tot nu toe liggen de beste cijfers nog in die zaken, waar de man in staat is het oog over alles te houden. Door zelfwerkzaamheid en naarstige studie kan de middenstand met deze sleur breken en zich zelf nog veel verbeteren, o.m. door studie van administratie; bedrijfseconomie, etc. Doch het belangrijkste is, dat de man de zaak, en de zaak de man is. Welbewust zijn bedrijfspolitick voeren, volgens een vast staand plan. Niet van den hak op de tak, in dezen crisisnood het roer wenden, dat lijdt tot ongelukken. Na deze algemeene opmer kingen behandelde de ervaren spreker meer dere rechtstrecksche bedrijfsstatistieken, waar uit de meest belangrijke gegevens, cijfers en feiten werden aangetoond. Na nog op het nut en de beteekenis van het Economisch Instituut te hebben gewezen, bepaalde spreker, dat de Middenstand zich zal kunnen handhaven als ze de beste pres taties geeft. Spiegel uw bedrijf en speur naar verbeteringen. Dat kan tot verbetering leiden van uw stand en tot perfectie van uw groep. Bij deze pogingen kan uw vereeniging van onberekenbaar nut van u zijn en ons In stituut wil u daar graag gratis bij helpen. Nadat de voorzitter, als tolk der aanwe zigen, den spreker voor zijn hoogst be langrijk en boeiend betoog had bedankt en hem een tot weerziens had toegeroepen, sloot de heer v. Altena met dankgebed. Ze heefi geen tijd om oud te worden, zegt Dora, want ze Is zóó de winkel uit. 14 Het was voor de leden een hoogst leerza me en nuttige avond geweest, waarbij de rede met ingespannen aandacht werd ge volgd, waarna een groot aantal vragen uit voerig, duidelijk en zeer naar genoegen werden beantwoord. AMBTENAARS-SALARISSEN. Dezer dagen werd een delegatie uit de samenwerkende organisaties van provinci ale- en gemeente-ambtenaren, n.l. den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren, het Nat. Verbond van Gemeente-ambtenaren, den Al- gem. Nederl. Politiebond en den Alg. Bond van Provinciaal Personeel in Nederland door Zijne Excellentie den Minister van Binnen- landsche Zaken in particuliere audiëntie ontvangen, ter bespreking van de salarispo sitie van de provinciale- en gemeenteambte naren. SEROOSKERKE over de maand Sept, '35. Ondertrouwd: Anthonie Janse 27 j. jm. en Jacoba Maria Dronkers, 24 j. jd. Adri- aan Vreke 28 j. jm. en Cornelia Schoa 22 j. Jd. Getrouwd: Adrjaan Versluijs 27 j. jm. en Catharina Johanna Jasperse 29 j. jd. Geboren: Elisabeth, Maatje, d. van Cor- nelis Joziasse en van Maria Johanna Theune Overleden: Neeltje Maas, oud 71 j. echt- genoote van Gerard Sturm. Te Middel burg overleden, Cornelis de Hollander z. van Pieter den Hollander en van Cathari na Louwerse. WESTKAPELLE over de maand Sept. *35. Ondertrouwd: Stoffel van Sluijs 27 j. en Johanna Minderhoud 26 j. Simon Lievense 28 j. en Neeltje Roelse 25 j. Getrouwd: Jan Faasse 28 j. en Katharina Kornelia Houmes 26 j. Jan Peene 23 j. en Dina Sanderse 20 j. Geboren: Wl v. Sighem geb. Toutenhoofd d. J. P. Huijgens geb. Kat z. J. Mol geb. Minderhoud d. Overleden: N. Lievense 55 j. echtgen. v. Wl Hubregtse Wb. Flipse 68 j. echtgen. v. G. Minderhoud E. Gabrielse 74 j. wed. v. A. Joosse. Ingekomen: H. W. Schiermeijer en gezin uit Domburg. Vertrokken: Sentina Gabrielse, dienstbo de naar Middelburg. Bij de Arbeidsbemiddeling zijn eind Sep tember ingeschreven 191 werkzoekenden. Dit aantal bedroeg eind Augustus 187. Thans zijn bij de werkverschaffing te werk gesteld 22 personen. Het aantal sleuntrekken- den bedraagt momenteel 68. Er wordt in onze dagen van tallooze vrou« wen heel wat gevergd, om de raderen van de huishouding geregeld te doen loopen. Gelukkig maar dat zoo nu en dan een wel kome extra hulp komt opdagen' Wij achten ons gelukkig om onze lezeressen thans op een buitenkansje te kunnen wijzen, waardoor gratis een welkome aanvulling van de lin nenkast kunnen krijgen, wat in deze dagen zeker \an bijzonder groot belang is. Hoe U. hiervan gebruik kunt maken? Wel, iedere huisvrouw gebruikt natuurlijk Sunlight Zeep. De geschenkenbons knipt zij natuurlijk af en spaart ze op, want op de bekende geschen- kenlijst vol practische artikelen is zeker iets van haar gading. Maar nu is daar lijdelijk nog het voordeel bijgekomen, dat ook de ledige doozen, waar de bons reeds zijn afgeknipt, voor de huis vrouw waarde krijgen' Tot 2 November a.s. kunnen zij voor elke 8 gewone of 16 halve Sunlight doozen een ijzersterke badhanddoek krijgen, royaal formaat, 58x106 cM., van vooraanstaand Nederlandsch fabrikaat. Alle verdere inlichtingen zijn bij de ge regelde leveranciers van Sunlight Zeep te krijgen, doch wij hebben gemeend onze le zeressen dit welkome nieuwtje in ónze ko lommen niet te moeten onthouden. OCTOBER ZON Op Onder Zaterdag 12 Oct. 6.20 5.13 Zondag 13 u 6.22 5.11 Maandag 14 i) 6.23 5.08 Dinsdag 15 tt 6.25 5.06 Woensdag 16 tt 6.27 5.04 Denderdag 17 tt 6.28 5.02 Vrijdag 18 tt 6.30 5.00 Zaterdag 12 Oct. v.m. 12.43 n.m. 12.56 Zondag 13 M 1.22 1.35 Maandag 14 2.02 2.18 Dinsdag 15 2.47 3.03 Woensdag 16 3.34 3.56 Donderdag 17 4.20 4.49 Vrijdag 18 5.14 5.45 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Donderd. OCKENBURG, Badhuisstraat. 12 Oct. te 5.43 uur 13 te 5.41 14 tt te 5.38 15 te 5.36 16 te 5.34 17 tt te 5.32 18 tt te 5.30 tt DOOR BERTA RUCK. 69. „En, vervolgde hij, „wil je dan een brief je schrijven aan mevrouw Hallett, want zij is mijn lieve petemoei, die alles voor mij in orde heeft gebracht. Schrijf haar maar wat nieuwtjes uit Ditchwater, om Jim in het hospitaal wat op te vroolijken; schrijf voor al ook, dat Hunter overgeplaatst is". Er kwam een wolkje op haar rose ge zichtje. „Beste Billy, laten wij nooit meer over hem praten". „Dat is het beste, allemachtig, hij schijnt meer dan genoeg over zichzelf gepraat te hebben", lachte Billy en nam daarmede af scheid van wat hij noemde, de giftmengers familie. „Vertel haar, wat een reusachtig suc ces Pa Gansenhurst heeft gehad met het bou wen van de barakken. Ik ben blij dat ik weg moet, anders zouden wij er ook in moeten wonen". „Ben je zoo bljj dat je naar Frankrijk moet?" vroeg Nora een beetje twijfelachtig. „Ja natuurlijk achat". „En dat je mfl moet verlaten?" Hij keek haar aan. Toen was het alsof zlf zich herinnerde, dat daar in Frankrijk iemand was, die zich zoo verdienstelijk maakte en toen zei Nora tegen haar verloofde: „Zeg, Billy, ik heb vanmorgen een allerhartelijksten brief van Lome Halliday ontvangen". „O, ja?" zei Billy en zijn oogen dwaalden een oogenblik in onbestemde richting. De gedachte aan de uitdrukking op Lome's ge laat (ofschoon hij er werkelijk geen schuld aan had, dat het zoo droevig stond) maak te hem deemoedig en zou dat altijd blijven doen. „Dus je hadt haar geschreven?" „Ja". „Schreef je haar Hij brak af, omdat hij1 niet wist hoe hij het moest zeggen. Nora die nog steeds op het tijgervel zat en zich behaaglijk tegen zijn knie gevlijd had, keek naar hem op en begreep hem; daarom kwam zij hem te hulp. „Bedoel je of ik haar alles heb uitge legd, wat op dien balavond gebeurd is en wat kapitein Hunter had bedreven?" „Ja dat bedoel ik. Heb je dat geschreven?" „Neen", zei Nora zacht. „Billy, ik heb er goed over nagedacht, of ik dat doen zou of niet. Eerst was ik van meening, dat zij het behoorde te weten dat jij eenvoudig niet wist, dat je haar ten huwelijk had ge vraagd". „Natuurlijk", stemde Billy toe. Maar het meisje dat zoo veilig tegen hem aan leunde zei: „ik heb er echter nog eens over nagedacht. Weet je niet, vent lief, dat zij gou liefhadt?" „Dat geloof ik niet", protesteerde Billy en bloosde onbehaaglijk. Nora vervolgde op zachten toon: „Lorne beminde je. En zij geloofde, dat je haar, al was het dan ook slechts een oogenblikje, ook bemind moest hebben. Ik ik zou haar niet graag dat gelukkige oogenblik willen ontnemen, beste jongen". Er volgden eenige oogenblikken van stil te. Billy Somers mompelde zooiets van „enfin, ik geloof, dat een vrouw het best kan oordeelen, over hetgeen een andere vrouw zou wenschen; ik ben een boon als ik het weet..." Dan schraapte hij zijn keel en zei op zakelijken toon: „Dus zij zal het nooit hooren. In orde. Hoeveel menschen kennen de eigenlijke toedracht van de el lendige geschiedenis?" Nora telde op haar vingertjes en begon bij datgene, waaraan de Smaragd van Billy prijkte. „Die twee Hunters, jij, ik, papa en mama, mevrouw Hallett (en Jim, veron derstel ik) dus niet veel, maar acht. Heb je het ook aan Lily Gansenhurst verteld? En ben je het niet van plan?" „Neen", zei Billy met een knipoogje. „Dat popje geniet er van dat zij tegenover haar verloofde zoo onheusch handelde en hem den bons gaf ten behoeve van den man dien zy liefhad, 't Zou jammer zijn haar dat genoegen te ontnemen. Anders is er toch niemand die behoeft te weten wat er gebeurd is hé?" „Neen". „En van nu af moeten wijzelf die heele geschiedenis vergeten, behalve ons gedeelte, Nora „O, moeten wij dat? Nu, ik geloof niet, dat ik ooit zal kunnen vergeten, hoe ellen dig ik door jou geweest ben". „Ellendig door mij?" antwoordde het luitenantje in zeer natuurlijke verrassing. „En toen jij je aanstelde ais een barbaar toen je me negeerde en me als een hond van je afschopte „Nu, dat bedoel ik juist", verklaarde Nora. „Ik weet niet hoe ik in staaf zaj zijn aan je te herstellen,' wat ik je heb aange daan". Hij lachte. Hij was juist begonnen, niet fcnet haar te begrijpen, want waar liefde heerscht is begrijpen iets overbodigs, doch zich met haar ei^enaardigheidjes vertrouwd te maken, even als haar vader zich ver trouwd gemaakt had met de dikwijls on benullige, onredelijke en toch zoo onweer staanbaar lieve eigen aardigheidjes van haar Iersche moeder. „Probeer maar, mij te vergeven", fluis terde hij, terwijl hij zich voorover boog. „Begin maar direct. Als wij een akeligen tijd achter den rug hebben, nu is het er zoo veel te heerlijker om. Is het niet zoo?" Toen hij haar donker kopje naar zich' toe trok, lag er een 'inlach van volkomen den blik tol haar jo 1 weerspiegelde zich al haar liefde voor uem, die nu voor al tijd de hare was. EINDE.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 7