MKER'sKLOOSTERBALSEH 2e BLAD De van ouds beroemde en beproefde Akkers Kloosterbalsem MARKTBERICHTEN PLEUN OP JACHT. blijft ongeëvenaard: als won d-middet. als wryf^middel, als huid "middel. het beproefde huismiddel K. J. MEULMEESTER ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 11 OCTOBER 1935. No. *T. IOns Bulten- landich Overzicht HET GESPREK VAN DEN DAG De vrees, reeds ettelijke wekeii geleden ln deze rubriek uitgedrukt, dat het tusschen Italië en Abessinie tot een gewapend conflict zou komen, is helaas bewaarheid geworden. Evenals twintig jaar geleden volgt de lezer in zijn krant de dagelijksche krijgsgebeurte- nis en evenals toen heeft hij moeite in den stroom van tegenstrijdige berichten de „Wahrheit" van de „Dichtung" te onderschei den. Men ziet alweer, dat er niet veel nieuws Js onder de zon en dat er sinds 1918 toch per saldo niet zoo heel veel veranderd schijnt te zijn. Toch is het wel degelijk anders dan toen. In 1914 werden de volkeren door den oor log overvallen doordat de voorberëidingen in het geheim geschiedde. Thans is er veel meer openbaarheid zij het nog lang geen volledige in de diplomatieke onderhan delingen gekomen, zoodat het publiek den gang van zaken heeft kunnen volgen. Ook hebben wij thans den Volkenbond, die zijn uiterste best doet om het conflict zoo spoedig mogelijk te doen eindigen, nu hij door Italie's eigenmachtig optreden niet in staat is geweest het uitbreken van den strijd te voorkomen, hoewel de bond er zijn krachten voor heeft ingespannen. Of het den bond en ^ijn paladijnen Engeland en Frank rijk zal gelukken den vrede in Afrika te her ttellen zal de tijd ons leeren. Het zou in de eerste plaats ter wille van de strijdende vol keren, daarnaast in het belang van den bond en uiteindelijk dus ten bate van de rust in Europa te wenschen zijn, dat de bond dit resultaat weet te bereiken. De Volkenbond heeft dat succes noodig nu hij in een paar andere conflicten (Gran Chaco en Japan- China) noodgedwongen werkloos moest blij ven. Als het vertrouwen der volken in den bond zou verdwijnen, dan zou Europa ge heel terugvallen in den toestand van vóór 1914, toen de macht der volkeren uitsluitend rustte op de kracht der wapenen. Bij het vele, dat aan Italië in het huidi ge conflict kan worden verweten is vooral dit in de waagschaal stellen van het presti ge van den Volkenbond een zwarte bladzij de. De Bond is jong en heeft, vooral van de Europeesche grootmachten, elke bescher ming noodig, wil hij kunnen uitgroeien tot het rechtsinstituut, waarop in de toekomst de gemeenschap der volkeren zal zijn geba seerd. RATTENBESTRIJDING IS VAN ALGE MEEN BELANG. Ratten komen verspreid over de geheele wereld voor. Zij zijn bekend om hun groote schadelijkheid, om de groote hoeveelheden voedsel, weïke zij opeten, wegens vernieling van voor mensch en dier waardevolle goe deren en als overbrengers van ziekten. De schade, door ratten veroorzaakt wordt geiïl- lustreerd door een Amerikaansche bereke ning, waarbij men zou hebben vastgesteld, dat in Amerika jaarlijks 200.000 menschen moeten werden voor de voeding van 100 millioen ratten. Wanneer wij zien dat de gemeente Amsterdam 30.000 gulden heeft aangevraagd voor een intensieve bestrijding van de ratten, dan voelt iedereen aan, dat ook in deze stad een ratten gevaar aanwe zig is. Want niet alleen dat de ratten scha de veroorzaken, doch ook uit een hygiënisch oogpunt leveren ze voor een groote stad, niet te onderschatten gevaren op. De ratten staan bekend als overbrengers van besmettelijke ziekten o.a. pest, paraty phus, cholera, tuberculose, mond en klauw zeer enz. Het is daarom te meer te betreuren, dat nog in zoovele boerderijen niets wordt ge daan om het aanwezige groote aantal ratten te vernietigen. Wanneer men ziet onder wel ke omstandigheden in de meer oudere boer derijen de ratten optreden, dan vraagt men zich af of het niet zoo langzamerhand tijd wordt, dat deskundigen ingrijpen en wegen trachten te vinden om deze landbouwers te bevrijden van het groote ratten gevaar, waarvan de landbouw het moet worden ge legd zich over het algemeen nog niet vol- [DRAI5[t1A-VAN-VALKEMBURG'S-' e A •'iLEVERTR; ■LEEUVCARDEIT doende bewust is. Uit een oogpunt van volksgezondheid zou evenals dit in de groo te steden reeds wordt gedaan, een groote rattenbestrijdingscampagne moeten worden opgezet, waarbij voorlichting over dit vraag stuk zou worden gegeven. Ratten komen voor op die plaatsen, waar zij het gemakkelijkst kunnen nestelen en waar voedsel voor hen is te vinden. Alhoewel de ratten zich ook thuis voe len in malerijen, opslagruimten enz., niette genstaande deze ordelijk en zindelijk zijn ingericht, voelen zij zich het best thuis in vuilnisbelten, mestfaalten, verzamelplaatsen van ouden rommel, stroo enz., welke altijd op boerderijen aanwezig zijn. Naast het ge bruik van een goed bestrijdingsmiddel, moet worden gezorgd, dat de boerderijen en stal len zooveel mogelijk „ratvrij" worden ge bouwd of gemaakt. De gezondheid van den boer en zijn ar beiders eischt bovendien dat meer aandacht aan deze bestrijding wordt besteed, dan tot heden het geval was. Hiermede wordt dan niet alleen het belang van den landbouw ge diend, doch van de geheele maatschappij, omdat het in het belang van allen is, dat de land en tuinbouwproducten onder zoo hygiënisch mogelijke omstandigheden wor den geproduceerd, bewerkt en bewaard. Van het grootste belang is bij de bestrijding, het onthouden van voedsel aan de ratten, maar dit probate middel is op de boerderij prac tised onmogelijk, zoodat men ook hier ge noodzaakt is ten allen tijde gebruik te ma ken van een goed bestrijdingsmiddel, doch er zijn middelen welke zeer gevaarlijk zijn, wat wij in een volgend artikel eens zullen bespreken. Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren". VEILING van 2 Oct. '35. Spinazie 9-12, Postelein 7-13, Augurken 7-14, Wagenaarsboonen 13-15, Suikerboonen 21- 25, Stoksnijboonen 8-35, Stamsnijboonen 4-8, Stokprincessenb. 20-32, Stamprincessenb 18- 26, Spruiten 7-18, Koolrapen 14/2-2, Peên 21/2- 3, Uien 1-2, per Kilo. Bloemen: Gladiolen- 6-8 per bos. Peterselie 3-8, Selderij 4-6 per chip. Peën 3-5, Rapen 11/3-41/2, Kroten 21/2- 4, Prei 5-7, Selderie I-21/2, Radijs 11/2*2, Ram menas 2-31/2, per bos. Savoye kool IV2-31/2, vmwiïct((?ï) Zie zoo, de kachel is gezet, de winter kan beginnen. Die kachelzetterij heeft overigens nog een klein huiselijk drama veroorzaakt. U moet weten, ik heb een haard, die ook 's zomers op zijn gewone plaats blijft staan. Bij de groote schoonmaak haal ik de pijp er achter weg om doorroesten te voorkomen. Het zetten van de kachel beteekende dus al leen het aanbrengen van de pijp. Wel, toen Amelia en ik de haard een weinig naar vo ren plaatsten, schoot met een verschrikt ge piep een halve sectie muizen achter de haard vandaan de kamer in. Amelia slaakte een snerpende gil, liet de haard los en stond in ongelooflijk korten tijd boven op een sttoel. De haard was inmiddels op mijn rechterteen terecht gekomen. Ik deed, wat iedere man zou doen: ik trok een benauwd gezicht en sprak een kernachtig woord, onder ons ge zegd: een zeer kernachtig woord. Wie durft zeggen, dat het niet netjes is moet beginnen met de haard op de nagel van zijn teen te laten tjompen. Eens kijken, wat hij dan zegt. Enfin, ter zake: Amelia met haar 200 pond deed dus po gingen om een stoel voor het vuur gereed te maken en ik danste met de getroffen teen tusschen mijn handen een horlepiep door de kamer. Ik ben al zoo jong niet meer en zal grif toegeven, dat de elegantie in die Schotsche dans van Pleun Zeeland verre te zoeken was. 't Is maar goed, dat de soosle- den het geval niet konden aanschouwen. „Pleun", gilde mijn wettige huisvrouw „jaag die muizen weg". Jaag die muizen weg, jawel. Ik ben geen kat. Ga eens op de muizenjacht met een half verbrijzelde teen. Ik denk zoo, dat iede re fatsoenlijke kat, wiens achterpootje schier verpletterd is, op zoo'n moment weinig „Ah- nung" in muizenvleesch zal hebben. Wie neemt het mij kwalijk dat ik in de gegeven omstandigheden de muizen stil liet tippelen? „Pleun, hoor je niet?" commandeerde mijn levensgezellin, bibberend van zenuwen, „doe niet zoo idioot. Vang die muizen nou eerst. Ik sterf van angst". Zooals het zonlicht door een regenwolk breekt, zoo trok een grijnslach over het ver wrongen gelaat van Pleun. „Als mijn schoonmoeder dat zei, lieve, wel, dan ging ik muizen fokken". „Pleun", begon Amelia weer, nog steeds balanceerend op den stoel. „Stil maar, kind, ik bedoel het niet hate- Hjk, dat weet je wel. En wat nou die mui zen betreft..." „Grijp zé, Pleun", hijgde mijn vrouw. „Ik... ik..." Vriendelijke lezer, hebt ge in Uw leven reeds getracht, een levende en natuurlijk doo- delijk verschrikte muis te grijpen? Wat ik U raden mag, begin er nooit aan. Probeer liever na middernacht een politie-agent Ie overtuigen, dat U hik van een spiritis tische vergadering hik komt en dat Ui gezellig alle drommels zoo hik ge zellig hebt gekeuveld met den geest van wijlen Keizer Napoleon over de voedings waarde van hik Bockbier. Als die agent zich laat overtuigen, dan bent U rijp voor levende muizenvangst. Ik stomme eendvogel, heb met behulp van een stofdoek, bezield door mijn liefde voor mijn vrouw en gehandicapt door een teen met een kindje van een bloedblaar ge poogd, drie levende muizen te vangen. Ik heb aok mijn linkerteen bezeerd aan de ta felpoot, ik heb ontdekt, dat de rand van de theetafel harder is dan mijn voorhoofd, ik heb spit in mijn rug van al het bukken. Ik heb het vaasje van Opoe van het richeltje gestooten. Maar ik heb de muizen geen leed gedaan, behalve dan, dat ik ze met een wapperende stofdoek en diverse oorlogskre ten de stuipen van angst op het lijf heb ge jaagd. Tenslotte heb ik de deur open gezet en de muizen met veel moeite de kamer uitgebonsjoerd. Met heel veel moeite, want een muis in nood is dom en snapt niet di rect het voordeel van de opendeur-poliliek. Enfin, er zijn nog menschen* genoeg, die dat ook niet snappen. Amelia is ten langen leste van de stoel afgekomen. De kachel is gezet, de winter kan beginnen. Maar Amelia gaat voor geen geld 's avonds de gang meer in en een deel van mijn kapitaal wordt belegd in muizen valletjes. Ondank is 's werelds loon. Toen ik, mij merend voor den gezellig brandenden haard zoo langs mijn neus weg opmerkte: „Kan jij je nu voorstellen, lieve, dat er nog wel eens een tijd kan komen, dat wij de muizen moeten braden en opeten?" zei mijn ondankbare wederhelft met een blik vol afschuw: „Ajakkes, wat ben jij een. en gerd". PLEUN ZEELAND. Roode kool 14/2-4, Boere kool 2, Witte kool 2V2-4, Bloemkool 4-24, Andijvie 1-4, Kropsla 1-2, Komkommers 1, per stuk. Snij wonden Brandwonden want dit is het bijzondere voordeel van Akker's Kloosterbalsemeen verrassend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking zonder litteekens en tegelijkertijd een won dere uitwerking op spieren, weefsels en ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Als wond-middel onmiddellijk verzachtend, zuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, zweren, brandblaren, ontvellingen, insecten-beten, uitslag, dauwworm, zonne brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won- de- of doorgeloopen plekken, aambeien, enz. Als wrijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- verrekkingen, stramheid in de ledematen, zadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaar I Doosje van 10 Gram 35 cent, Potten van: 25 Gram 6V/2 cent, 50 Gram f. 1.04 en 100 Gram I 1.82. De groote potten zijn voordeeliger St. Jacobstr. 13 Tel. 47 Vlissingen PHILIPS RADIO Stofzuigers en Electr. Apparaten Aanleg van Electrische Installaties Reparatie-Inrichting <8» «8» «8» «8> Rheumatiek Spit in den rug Spierpijn Wintervoeten ♦❖❖<8><8>«8><8><8,(8,<8,<83«8,<8"8>!8'<8,t8'<8»<8,<8,<8>,8'<8>t8"^"8,<8,<8> GROOTE FRUITVEILING van 3 Oct. 1935. Peren: Nouw Pet 2.90-3.50, Maagdepeer 3.20- 6.10, Jodenpecr 1.20-2.80, Peren, val 1.30- 3.90. Appels: Jacq Lebel 1.20-4.70, Zure val 1.80-4.50, Zoete val 1.10-1.39, alles per 100 K.G. AARDAPPEL VEILING van 3 October 1935 Late Blauwe I, 74-77, Poters 32-37, Zeeuwse!ie Blauwe 62-79, Poters 35-38, Aanvoer 1500 K.G. Alles per 25 K.G. o KLEINE FRUIT VEILING van 3 Oct. 1935. Appels: Goudreinette 4-7, Transperant du Conc 4-12, Jacq Lebel 2-10, Schuttersreinet 2-4, Notarisappel 4-5, Lan Pr. Albert 2-3, Bis marck 2-7, Cox Pomona 2-5, Rood Bakker 2, Tuinzoet 4-8, Witte Ribbcr 5-9, Roode Bib ber 4-8, Rissé Colmar 12-15, Enkii .izer aagt 7-10, Bordaan 11, Pipping 5-9, Tafel v. Bodd 4-15, Oranje-reinet 2-3, Lentse Roodjes 5-11, Gron Kroon 3-8, Petite Freule 2-3, Grüad- zuur 2, Zure val 1-4, Zoete val 1-5, Peren: Soldat Laboureur 3-11, Zwijndr. Wijnp. 4, Maagdepeer 3-7, Williams 2-5, Nouv. Pet. 3-5, Jodenpeer 1-2, Perzikpeer 2-6, Triumph de Vienne 7, Herz Elza 4-8, Present v. Lan teren 3-8, Souv. du Congres 4-6, Bergamotten 2, Bonne Louisse 6-23, Signe Tillish 12-15, Claergau 2, Jutten 3-9, Doyenne du Conz 9-14, Légipont 6-14, Dr. Cornelis 3, Pondspeer 4, Duifjespeer 9, Beurré Hardy 9-15, Beurré Merode 3-5, Beurré Durandeau 2-3, Beurré d'Aremberg 3-10, Beurré Alex Lucas 5-8, Beurré Lex 7-12, Beurré Lebrun 7-13, Peren val 1-6, alles per K.G. Diversen: Druiven: Frankentaler 11-24, Black Alicant 13-24, Wit te Druiven 6-14, Bramen 10-14, Tomalen 2-5, Noten 19-55, alles per K.G. Meloenen 3-7, Vijgen 1/2, Transperant du Concels 2, per stuk. o— VEILING van 4 October 1935. Spinazie 5-12, Postelein 9-15, Zuring 1-2, Vervolg le kolom pag, 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5