Krijgen wij meer fabrieken Clkker's üéd/ism 1 s waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Land- en Tuinbouw en industrialisatie. 41* Jaargang VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 No 41 Dit nummer besfaaf uit 8 pagina's JVii stecAts 3)c prijs is vertcuigcl jDe werking, is verhoogd/ LIED VAN DE WEEK MULLER's SERVIESHUIS eeuwseh 71 ie Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur De werkloosheid in Nederland is uitge groeid tot een benauwend probleem, dat de aandacht en de zorgen van Regeering en Volk voortdurend gespannen houdt. De of- ficieele cijfers maken melding van ruim 400. 000 werkloozen. Een groot aantal hunner is gezinshoofd, zoodat het getal menschen, di rect lijdend onder den geesel dezer moderne plaag, enkele malen grooter is. In deze of- ficieele becijfering zijn niet opgenomen de beoefenaren van het vrije beroep, die thans geen emplooi kunnen vinden (afgestudeerden enz.) en voor hun levensonderhoud noodge dwongen van de hulp van andere menschen afhankelijk zijn. Hun po si ie is vaak nog moei Kjker dan die van den werkloozen arbeider, die althans een zij het sober steunbe drag van de gemeenschap ontvangt. Zijn koop kracht is evenwel ternauwernood toereikend voor een bestaansminimum. De loonen van de nog werkende arbei ders in de vrije bedrijven zijn in den loop dér laatste jaren successievelijk minder of meer verlaagd; het loonpeil voor den land en tuinbouwarbeider is zelfs gezonken tot even boven de steunuitkeering van den werk- looze in de groote stad. Ambtenaren en be ambten in Overheidsdienst hebben hun be zoldiging zien verminderen. De koopkrachtdaling en de gedwongen levensversobering, die hiervan voor verrne- wêg de grootste groep in onze samenleving het gevolg was, heeft funeste gevolgen ge had voor het bedrijfsleven; de winkelomzet van den middenstander ging in dalende lijn, Zijn winst verminderde zoozeer, dat hij op Zijn beurt in een moeilijke positie geraakte. Deze nedergang werkte naar alle kanten door: de zakelijke inkoopen van den win kelstand verminderden, zijn persoonlijke uit gaven Qveneens. Fabriek en grootbedrijf wer- deh tot verdergaande inkrimping g dwongen, waardoor opnieuw directe en indirecte werk loosheid ontstond. ik. o Vooral de tuinbouw heeft de nadeelige gevolgen van deze achteruitgang moeten on dervinden. Doordat de export mogelijkheden, waarop de Nederlandsche tuinbouw op de èerste plaats is aangewezen, steeds vermin dórden, steeg voor tal van producten de be- teekenis van de afzetkans in het binnenland Gehoopt werd, dat voor het jaar op jaar toenemende export overschot trots leelt- beperking ontstaan door snel afnemende .ex port een plaats zou worden gevonden, zij het tegen lagen prijs, op de binnenland- sche markt. Onze gedwongen verlaging van het levensniveau speelt hierbij echter parten. Zelfs bij prijzen, die ver beneden productie kosten liggen, blijven groote hoeveelheden tuinbouwproducten onverkocht. Een factor in het nadeel van den tuinbouw is, dat een deel van zijn voortbrengselen (fruit niet be- Ihöort tot de eerste levensbehoeften, dat zélfs groenten in vele gezinnen niet meer tot het eerstnoodige worden gerekend en voorts, dat veelal het fijne en duurdere groenteproduct door het grovere en goedkoo- pere of door andere producten (grutters waren b.v.) kan worden vervangen. Allereerst door het dichtknijpen van zijn levensader, dpn export en vervolgens door het afnemen der opname-capaciteit van de binnenlandsche markt heeft de tuinbouw eon trieste bijdrage moeten leveren in de al- gemeene malaise- Een tuinder, die geen re>- delijke opbrengst voor zijn producten ont vangt, kan anderen niet voor hem laten De industrialisatie wordt aanbe volen als middel tegen werkloos heid. Zal dat middel tot genezing of tot verergering van de kwaal leiden In onderstaand artikel wordt het probleem der industrial lisatie meer speciaal bekeken uit een gezichtshoek van land- en tuinbouw. werken; hij moet zijn arbeiders ontslaan of lager loon geven, hij kan geen bedrijfsbenoo- digdheden koopen en moet zich en zijn ge zin elke luxe vaak meer dan dat ont zeggen. INDUSTRIALISATIE De Regeering, strevende naar het schep pen van werkgelegenheid, heeft bet vraagstuk der industrie-uitbreiding in studie gnomen. De aandrang om te komen tot een oplossing van het nijpende werkloosheidsvraagstuk heeft in die richting geleid. Hoe staat de tuinbouw daartegenover? Bij bevordering der industrie wordt van zelfsprekend op de eerste plaats gedacht aan het hier te lande vervaardigen van produc ten, welke tot heden meerendeels van het buitenland moesten worden betrokken. Als om een -spreekend voorbeeld te noemen in Nederland een paar groote lucifers fabrieken in bedrijf gesteld zoudén kunnen worden, dan behoeft Nederland minder geld in Zweden te besteden om daar lucifers te koopen. Industrialisatie van Nederland zon der concurrentie met het buitenland is theoretisch althans mogelijk door het stich ten van bijvoorbeeld electriciteits- gas- of waterleidingbedrijven in gewesten, waar deze thans ontbreken. De uitbreiding van ons industrieele appa raat zal aan velen werk en bróód geven; de werkloosheid vermindert, er Worden weer loonen instede van steungelden betaald, de koopkracht stijgt. De beteekenis hiervan mag niet worden onderschat. Het stichten van nieuwe bedrijen schept veel voorbereidend werk (aankoop en geschikt maken van terrei nen, uitwerking van plannen, enz.), geeft za ken en arbeid aan neven industrieën (bouw bedrijven, machine- en meubelfabrieken, enz.) en dus ook aan de toevoer-industrieën van die neven-industrie (hout- ijzer- en staalbe drijven, steenbakkerijen enz.) Al is deze ac tiviteit van tijdelijken aard, velen zouden haar met blijdschap begroeten. De vestiging van nieuwe industrieën schept voorts een blijvende activiteit in de vervaardiging ban del en transport van de voor die industrie benoodigde grondstoffen en materialen. Zoo bezien kan een industrie-schepping van ee- nigen omvang leiden tot de zoozeer begeer de slimuleering van het bedrijfs- en handels leven, tot vermindering der werkloosheid, tot stijgende koopkracht van breede groepen. Hiervan zouden zonder twijfel land- en tuin bouw de gunstige gevolgen ondervinden; hunne producten zouden ruimer afgenomen en beter betaald worden. BEZWAREN. Maar. Er zjjn aan het vraagstuk der industrialisa tie enkele minder mooie „maren" verbon den. Voor zoover een nieuwe industrie een product moet gaan vervaardigen, dat tot heden werd ingevoerd, zal zij zóó goedkoop moeten produceeren, dat zij kan concurree- ren met de buitenlandsche fabrieken. Nie mand is bereid op den duur voor in Neder land gefabriceerde lucifers méér te betalen dan voor b.v. de Zweedsche. Als die buiten landsche industrie is ingesteld op wereld- voorziening en dus haar product met rela tief de laagste productiekosten vervaardigt, dan wordt voor de nieuwe Nederlandsche industrie de concurrentie lang niet gemakke lijk. En die moeilijkheid wordt in dezen tijd nog vergroot door het verschil in de waarde der Nederlandsche vreemde valuta. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nóg sterker, nóg doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen! Een ongeëvenaarde werking legen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans t 75 ct F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik Nu kan de Regeering door middel van beschermende maatregelen aan de grens en eventueel door een vestigingssubsidie in geld of goedkoop crediet de nieuwe industrie de hand boven het hoofd houden, doch zij zal dat alleen kunnen doen als vaststaat, dat de fabriek op den duur op eigen beenen zal kunnen staan. Zij kan er niet aandenken, kasplant-industrie te kweeken. Wil onze nieuwe industrie een kans heb ben, dan moet het kostenpeil omlaag; te recht heeft de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij voor Land bouw in zijn rede voor het Landbouwhuis- houdkundig Congres op de noodzakelijkheid van deze verlaging gewezen. Hieruit volgt; dat het arbeidsloon in de nieuwe industrie niet hoog kan zijn. Het zelfde geldt voor alle betrokken nevenindus trieën, die eveneens moeten concurreeren. De heer Louwes heeft voorts terecht ge zegd, dat als onderdeel van de aanpassing van het kostenpeil de loonen in de beschut te en Overheidsbedrijven in meerdere mate zullen moeten worden aangepast bij de ver houdingen in het vrije bedrijf. De diensten van de overheid, die een belangrijk deel uit maken van de productiekosten, zijn thans veel te duur. De kosten van electriciteit, gas, water, telefoon enz., de belastingen zul len verlaagd moeten worden, niet alleen ter- wille van nieuwe industrieën, maar vooral ook voor de bestaande bedrijven. De aan passing dier loonen doet evenwel de koop kracht ijiet onbelangrijk afnemen, terwijl de overheid voor het afstaan van winst op be drijven, die thans gebruikt wordt vopr het sluitend maken van begrootingen, genood zaakt zal zijn andere bronnen aan te boren, aangezien de loonsverlaging niet onmiddellijk zoo groot kan zijn, dat zij de tariefsverlaging dekt. Van hetgeen eenerzijds wordt gewon nen moet dus aan den anderen kant een deel wederom worden uitgegeven. DE EXPORT. „Toegegeven", zal men opmerken, „maar er blijft bij industrialisatie niettemin een aanzienlijk saldo aan meer verdiend loon en gemaakte bedrijfswinst voor de samenleving over. Hiervan zullen ook land- en tuinbouw hun deel ontvangen". De vraag is, of ook dit saldo niet te duur wordt gekocht. De door de nieuwe industrie vervaardigde producten moeten goeddeels in het binnenland worden afgezet. Wij zullen die producten dus niet of in mindere mate van andere volken koopen, m.a.w, onze im port daalt. Tegenover de voordeelen daarvan staat het nadeel, dat onze exportbedrijven in het gedrang zullen komen. En waar de Duit sche economie van het oogenblik be wijst, dat een volk het zeer ver kan brengen in het zichzelf ontzeggen van dingen, die het leven beter maken, daar moet worden ge- OORLOG! Guus Betlem Jr. Het is er dan eindelijk tóch van gekomen, Wat weken - Wat maandenlang al werd gevreesd,, De aanval, zoo plotseling nog ondernomen, Is toch voor ons allen een schok nog geweest. Natuurlijk, we wisten hoe uiterst gespannen De toestand daarginds in Oost-Afrika was, Maar hoopten nog Altijd, den oorlog te bannen, Dien gruwel van „veertien" zoo versch nog, zoo pas..,] We luisteren grif naar de éndere staten, Wier woorden zoo hoopvol ons hadden verblijd, ?We meenden toch... éllen den oorlog te haten, En hadden vertrouwen in kundig beleid. Helaas het bleek nutteloos, al deze uren, Daarginds in Genève, zoo doelloos verpraat, Het schip was eenvoudigweg niét te besturen, Het ging om één ding slechts en dat was... de daad! En nu is ook déze een feit dan geworden, De vliegtuigen ronken weer, hoog in de. lucht, 't Machinegeweer drijft de vechtende horden Bij stukjes en beetjes alreeds op.de vlucht. De bommen... ze maakten reeds honderden dooden, Ze brachten verwoesting, vernieling en brand, De weerstand, hoé moedig en dapper geboden, Houdt tegen...: modèrne beschaving géén stand !l En hiér in de straten, waar dagbladberichten Den menschen vertellen, hoé wreed het weer gaat Hier volgen we angstig het moordend verrichten, En vragen herhaald'lijk, hoe ver of het staat. Want één vraag dringt ieder met kracht naar de lippen, De vraag waar geen mensch nog een antwoord op vond De vraag, die nog gaat boven éller begrippen, Wat is het gevolg voor... Den Volkerenbond? Zal 't ernstig conflict, dat daarginds I is gerelzen! Beperkt tjlij'ven, daér, tot een énkel gebied, Of zal in de toekomst 't gevolg ervan wezen, Dat grooter, véél grooter ellende geschiedt? Want... wórdt in Genève 't verbond van de Stater* Door zwakheid vernietigd^ vernield en geknauwd, Dén is er de wereld nog ééns zoo verlaten, Als... iédere Staat zorgt voor...... eigen behoud'I (Nadruk verboden) Walstraat Tal. 435 Vlissingen (•roZImta Vla<#r| Tafelzilver i O.UU I .ma 1 I aioimvoi i v Complete Cassette van af f 10.50 ¥00r I Uw Serviesgoed v Uw Bieswerk B VERPAKKING VOOR INDIË 9 vreesd, dat de tuinbouw, meer speciaal de fijne cultures (vruchten en fijnere warmoe- zerij gewassen) het eerst de nadeelen van e<x« porlvermindering zou hebben op te vangen. Het bestaan en de welvaart der volkeren hangt af van den goed georganiseerden inter nationalen ruil van goederen en diensten, waarbij elk volk zich toelegt op de vervaardi ging van datgene, wat het met behulp van natuurlijke en technische omstandigheden het doelmatigst en het goedkoopst kan voort brengen. Het is voor ons volk in het alge meen en voor onzen tuinbouw in het bij zonder slechts te betreuren, dat dit eenvou dige grondbeginsel der economie in de hui dige samenleving meer en meer wordt mis kend. Wij moeten echter hopen, dat te ©eni ger tijd weer gezondere opvattingen zullen: doorbreken. Dan zal geen volk op den lan gen duur van andere volken goederen en diensten koopen, als het niet in staat gesteld wordt deze met andere goederen en weder diensten te betalen. Als derhalve de Neder landsche industrialisatie, die breed opgezet moet worden om ter bestrijding van werkloos heid en ter stimuleering van het algemecne 1

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1