s HARTEN DRIE Zo verkouden! FEUILLETON Verdringt het Radiotoestel de Piano f ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR K. J. M E U LM E ESTER Markberichten Coöp. Veilingsvereenlglng „Walcheren", Hoogwater to Vlissingen op WIELRIJDERS, LICHT OP: Donderd. Vrijdag Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag Is geopend ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935. No 38. veel vlotter internationaal gemeenschapsbe- sef. Ook al zullen wij nooit, maar dan ook nooit onze moedertaal er voor prijsgeven. Esperantisten er komt steeds meer lijn en teekening in Uw nobel streven. Houdt voU Want binnen en buiten onze grenzen vol trekt zich de wording van het „En la mon- don venis nova sento". Dat die nieuwe, door de wereld trekken de strooming er veel toe bij zal dragen de volkeren gemeenschap tot beter onderling verstaan en begrijpen op te voeren, het zal Uw uietindelijke vrucht zijn van uw volhar dende pioniersarbeid, uw daad van edele gemeenschapszin. Den mensch en den vrede ten goede. DIXI. Moge deze riem onder het hart er toe bijdragen de belangstelling te ver- grooten en Uw leerlingen aantal tot een aanzienlijk cijfer te doen toena men, dat is den leerling, het Espe ranto en uw arbeid alleszins waard. Een Duitsche statistiek geeft aan, dat de belangstelling voor de piano verdwijnt; dat zij plaats heeft gemaakt voor het Radiotoe stel. Deze statistische gegevens zijn misschien voor Duitschland van kracht, maar dat de piano uit de samenleving gaat verdwijnen, lijkt zeer overdreven. Zoo is b.v. bekend, dat in Rusland, duizen den piano's worden gefabriceerd; dat de vraag enorm is en, dat de beoefening van het piano-spel sterk toeneemt. In Engeland en vele groote steden in de Vereen. Stalen is het piano-onderwijs op de lagere scholen van groote beteekenis gewor den voor de muzikale ontwikkeling van het kind. Al zijn wc in ons land nog niet zoo ver, toch werkt men er steeds voor, om een meer intensiever muziekbeoefening voor de kin deren der hoogste klassen te bereiken. Gelukkig zijn er nog vele ouders, die het wenschelijk achten, hun kinderen muziek te laten leeren, waarbij het piano-spel een be langrijke plaats inneemt. Het luisteren naar goede muziek alleen zal het gehoor niet ontwikkelen. Kinderen, die piano leeren spelen, zullen laler veel be ter goede muziek kunnen vvaardeeren, dan zij, die geen muziekkennis hebben. Deze zul len dan hun ouders dankbaar zijn, in de ge legenheid te zijn gesteld, muziek, naar haar waarde te schatten. Wie muzikaal is, zal altijd het verlangen hebben zelf te spelen. Het Radio-toestel heeft in den loop der jaren, de wereld overwonnen, waardoor de muziek-beoefening op den achtergrond is ge drongen. In menige huiskamer neemt het toestel een belangrijke plaats in en is onmis baar geworden. Een draai aan het knopje en de beste en fijnste muziek klinkt door den luidspreker. Ajs het moet kunnen er meerde ren van genieten. Meermalen laat een radio- bezitter de klanken uit zijn luidspreker klin ken, dat een heele buurt er van kan „profi- iteeren", dat echter een groote hinder is, voor den ander, die het een of andere instru ment in eere houdt. Misschien nog wel koorts oolcl Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Ulftluifand verkrijgbaar In de oranje-bandbuijje» v. 20 fabl. 70 ct», en oranjezakjei v. 2 tabl. 10ets. Ontegenzeggelijk geeft de Radio veel ge not. Er zijn genoeg gevallen, dat, door het hooren van standaardwerken, er meer be langstelling wordt getoond voor de groote meesters. Met die belangstelling komt vanzelf weer den ijver, om aan het in bezit zijnde instru ment weer volle aandacht te schenken en zich met alle liefde te werpen op de studie, om te trachten, de bedoeling van een compo nist zoo dicht mogelijk te benaderen. Deze ernstigen wil, tot stand gekomen door het hooren van goede muziek uit den luidspreker, is van groote beteekenis gewor den, zoo, dat Radio-toestel en muziekbeoe fening niet tegenover, maar naast elkaar kun nen staan. Muziekonderricht van bevoegde leeraren, een belrouwbaar instrument van solide han delaren, geven zekerheid, dat, naast het Ra diogenot, met succes een goede muzikale ont- ontwikkeling tegemoet kan worden gezien. Laten we daarom hopen, dat de piano en vele andere instrumenten tot in lengte van dagen bespeeld zullen worden. Ook voor de „werkers met de handen", die ze moeten vervaardigen. L. DE INVLOED VAN DEN ZUURGRAAD OP DE OPBRENGST Het onvermoeid werken van het Ryks- landbouwproefstation voor akker en weide- bouw te Groningen komt weer duidelijk naar voren als wij zien hoe ook verschillende proefnemingen hebben plaatsgehad in ver band met bovenstaand onderwerp. Door het proefstation is een wijziging ge bracht in het onderzoek betreffende de be paling van den zuurgraad; zij heeft daarbij liet ph onderzoek ingevoerd. Ir. Visser heeft op een vergadering van landbouwonderwijzers uiteengezet door een graphische lijn, die het verband weergeeft tusschen de ph en de opbrengsten, hoe deze geconstrueerd wordt. Op de eene as worden de verschillende ph, op de andere as de opbrengsten uitgezet, waardoor bij een groot aantal waarnemingen een stippelkaart ontstaat. Wordt hiertusschen een gemiddelde lijn getrokken, dan geeft die het verhand aan tusschen de ph van den St. Jaoobstr. 13 Tel. 47 Vlissingen PHILIPS RADIO Stofzuiger» en Electr. Apparaten Aanleg van Electrische Installaties <s> Reparatie-Inrichting WvvW grond en de opbrengst van het gewas. Om die lijn liggen de verschillende stippen die afzonderlijke waarnemingen aangeven, min of meer verspreid. Door onvermijdelijke on nauwkeurigheden in proefvelden kan deze een gemiddelde verspreiding van 5o/o veroor zaken, zoodat men bij het vergelijken van de waarnemingen met de gemiddelde lijn met deze onnauwkeurigheid rekening moet hou den. In de practijk is bekend, dat de schade lijke invloed van een ongunstige zuurgraad door groeizaam weer en door veel stalmest soms sterk vermindert. Ook is bekend, dat een gewas op klei veel hoogere ph vraagt dan op dalgrond, en hier weer een hoogere dan op veenachtige klei. Proefveld materiaal geeft ook over dit vraagstuk eenige uitkoms ten betreffende den invloed van meer of mindere sterke bemesting. De conclusie zou hieruit getrokken kunnen worden dat de kalktoestand er minder toe doet, want als de grond overigens maar in goede conditie gehouden wordt, is de invloed van de pH- gering. Men heeft echter dat houden in goe de conditie niet steeds in de hand, b.v. de invloed van een nat jaar kwam op een be paald proefveld, waarop in vier verschillen de jaren bieten stonden, door de opbrengst- graphiek duidelijk uit. Hieruit mag de gevolgtrekking gemaakt worden dat, bij ongunstige weersomstandig heden land dat goed gekalkt is, een geringere schade zal ondervinden. Land, dat te weinig gekalkt is zal grootere schade ondervinden naarmate de toestand van den grond verder van de optimale is verwijderd. Steeds weer kunnen wij ook hier weer wijzen op de gunstige combinatie van de kalk en de kali die men in Kencica aantreft. Vooral voor onze intensieve bietencultuur waar zooals wij uit bovenstaande zien een goede ph., dus in vele gevallen bekalking een eerste vereischte is, is de kali houdende kalkmeststof het aangewezen product, behal ve de invloed van de kalk op de ph, speelt immers ook de kali een groote rol bij bie ten. VEILING van 18-9-1935 Spinazie 2-8, Postelein 4-9, Augurken 3-15, IWagenaarsboonen 8, Stoksnijboonen 16-22, Stamsnijboonen 4-14, Stokprincessenboonen 7-20, Stamprincessenboonen 8-14, Koolrapen 1-2, Zilveruien 4-8, Peën 1-1 Vi, Uien 1-2, Kro ten lVi-2, per Kilo. Bloemen: Gladiolen 2-6, Asters l/8-l, per bos. Venkel 5, Peterselie 3-6, Selderij 5-6, per chip. Peën 2-41/2, Rapen 2-4, Kroten l-2i/3, Prei 4-6, Selderie l-2i/,, Ra dijs 1/2*2, Rammenas 11/2*3, per bos. Savoye kool 1/2-5, Roode kool 2-5, Boere kool 2, Wiite kool 3-31/2, Bloemkool lVi-16, Andijvie l-2i/a, Kropsla l-2i/2, Komkommers 1-2, per stuk. FRUITVEILING van 17-9-1935. PEREN: W'jlliams 1-7, Maagdepeer 4-8, Sol dat Laboureur 2-7, Bonne Louisse 7-15, Schar laken 1-4, Calleboutspeer 2-3, Wijnpeer 2-3, «8> ^♦♦♦♦♦Berganiot 2-5, Triumph de Vienne 6-15, Her togin Elsa 2-5, Marcepijn 1-6, Pondspeer 11- 16, Nouveau Pouteau 3-6, Rietpeer 4, Jutten 3-7, Urbanite 3, Perzikpeer 4-7, Beurré Har dy 7-14, Beurré Merode 2-4, Beurré d,Aman- lis 6-14, Beurré Aremberg 6-9, Beurré Le brun 3-8, DIVERSEN: Blauwe Druiven 15-18, Witte Druiven 14-17, Frankenthaler 18-26, Black Alicant 17-24, Tomaten 2-5, Reine Vic toria 3-12, Claude 22-23, Kwetzen 5-10, Bramen 6-10, APPELS: Bordaan 2-3, Sterappel 2-4, Jacq Lebel 2-5, Baron v. Suijlen 5-8, Trans- perant de Conscls 5-8, Oranje Reinette 2-6, Bouwmanreinette 3, Duch de Brabant 5-7, Bismarck 2-3,' Campagnezoet 2, Paradijsappel 6-8, Warnersking 2-5, Codlin Keswick 2-7, Present v. Lunteren 7-8, Signe Tillick 6-8, Tuinzoet 4-5, Witte Ribber 2-9, Rode Ribber 5-8, The Queen 4, Frambozenappel 3-4, per Kilo. Netmeloen 3-9, Suiker Meloen 4-11, A- nanas Meloen 6-11, Perziken 3-6 per stuk. Moerbeien 11-12, per doos. FRUITVEILING van 17-9-1935. PEREN: Triumph de Vienne 7.30-11.30, Schar laken 1.90-3,90, Williams 1.70-4.—, Marcepeiu 2.00-4.80, Maagdepeer 4.00-5.70, Callebouts peer 3.10, Beurré Merode 3.10-4.80, Beurré Lebrun 5.40, Beurré Ilardij 4.10-9.20, Precose Prevoux 3.60, APPELS: Jacq Lebel 4.00-1.80, Bordaatappel 5.20-8.30, Transp. de Concel 3.20 -7.30, Prins Albert 2.90-4.90, Keswick 2.60- 4.80, Schultersreinette 1.20-2.90, Goudreinetle 3.10, VAL: Danzigerkant 8 90, Claurgau 3.90- 6.20, alles per 100 K.G. AARDAPPELVEILING van 17-9-'35. Aanvoer 4500 K.G. Late Bjauwe 47-68, Poter» 21-35, Biauwe Eigenheimers 48-50, Mi lothiam» 40-55, Bevelanders 43. Alles per 25 K.G. GROOTE FRUITVEILING van 19 Sept. 1935. APPELS: Jacq Lebel 3.60-5.30, Transperant de Concels 6.60-8.10, Zure val 0.40-4.20, Zoete val 1.00-2.00, PEREN: Marcepein 2.90, Willi ams 1.10-4.10, Maagdepeer 1.70-5.10, Beurré Hardy 11.70-7.20, Beurré Merode 2.60-5,60, d'Aremberg 6.60-9.10, Peren val, 1.20-2.90, Al les per 100 K.G. SEPTEMBER z 0 rs Op Onder Zaterdag 28 Sept. 6.56 6.45 Zondag 29 6.58 6.43 Maandag 30 6.59 6.40 Dinsdag 1 Oct. 7.01 6.38 Woensdag 2 7.03 6.36 Dunderdag 3 7.04 6.33 Vrijdag 4 7.06 6.31 Zaterdag 28 Sept v.m. 2.36 n.m. 2.41 Zondag 29 3.05 11 3.09 Maandag 30 M 3.36 11 3.43 Dinsdag 1 Oct H 4.05 11 4.13 Woensdag 2 11 M 4.33 11 4.55 Donderdag 3 5.05 ♦1 5.20 Vrijdag 4 M II 5.46 i' 6.19 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensa. ENGERING, Nieuwstraat. 28 Sept. te 7.15 uur 29 te 7.13 «1 30 te 7.10 «1 1 Oct. te 7.08 11 2 te 7.06 11 3 te 7.03 ii 4 te 7.01 11 DOOR BERTA RUCK. 67. Dit nu was voor haar zoo erg niet, want zij scheen beelemaal geen interesse voor luchtfoto's te hebben; doch haar belangstel ling gold heel iets anders. Haar oogen wa ren plotseling gevestigd op dat blauwe stop- fleschje, waarover haar broeder zoo geheim zinnig had geglimlacht en dat hij buiten be reik van kinderen op de plank had gezet. Van dat fleschje gingen haar wraakzuchtige oogen maar haar broer, die met z'n rug naar haar toe stond. Dit had zij tweemaal gedaan. De fluisterstem van haar broeder ver volgde: „Kijk, dit is een complete enkel en dit Wat zie je er vandaag schattig uil, No- ra Dit is een Begin je nu al een klein beetje van me te houden? Ja hé?... ja, dat is van een man die verminkt was. Ja, dat is werkelijk een knap stuk werk!" Die laatste woorden waren misschien van toepassing op hetgeen zijn zuster het volgen de oogenblik deed. Met een vluggen green had zij het blauwe stopfleschje van de plank genomen en om het geluid van het stop-af-ne- men te dempen, haar handschoen er omheen gedaan. Nu was de stop er af. Zij deed ajsof zij naar het raam ging om te kijken welk weer het was en strooide en passant den hal ven inhoud van het blauwe stopfleschje in zijn thee. Neen, er is geen gevaarlijker tegen stander, dan een zuster, wier woedende wraaklust wordt aangewakkerd door een broeder die iets voor haar verborgen houdt. Het volgende oogenblik ging zij met een warme kop thee naar Nora en onderbrak het liefdegefluister van haar broeder, terwijl zij Nora het kopje overrent. „Zeg, schei nu uit met dat minnekozen over die foto's. Naderhand zullen jelui er tijd genoeg voor hebben. Je thee is heelemaal koud Rex. Toe drinken jelui leeg, want ik moet weg; er moet nog een en ander voor de revue in orde gemaakt worden". Zij keerden zich een beetje verlegen om en dronken hun kopjes in een teug leeg. Iedereen die twee minuten later in het vertrek zou gekomen zijn, zou aan het alge meen bekende gelaat van den officier van gezondheid niets bizonders ontdekt hebben en ook niet in zijn manier van doen. Zijn donker welgevormd gelaat bloosde niet, zijn zachle correcte spraak was hetzelfde en hij liep gewoon zooals anders door de kamer. En zijn bezoeksters noemde hij ook bij hun juiste namen. Maar hetgeen hij zei was buitengewoon vreemd. „Nu heb je alles in mijn kamer ge zien, Nora 't kjeine blauwe stopfleschje ook hé maar de mop er van heb je nog niet gehoord", begon hij plotseling. „Je weet wel dat kleine blauwe stopfleschje met dat rare goedje er in"? Hij wees naar de plek waar hij meende, dat het nog stond. „De dui vel zit in dat goediq. O wat heb ik daar een succes mee gehad"., De dames keken hem aan; Nora ver baasd; zijn zuster met een soort vrees alsof zij voelde, dal dit de uitwerking was, van hetgeen zij gedaan had. Wat had zij gedaan? Wat zou Rex nog verder doen of zeggen? Heel vroolijk ging hij door: „Ja je moet weten, ik heb er eens een proef mee geno men op dien grooten, knappen knul, hoe-heet- hij-ook-weer, op dat officieren bal. Jelui kent hem wel. Luitenant Somers!" „Wat?" riep Nora scherp. „Ja, die jonge Somers, die nu adjudant is". Hij brak in schateKlachen uit. ,,'t Top punt", grinnikte hij. Hij lachte steeds door. „Ik denk, dat het op verschillende lui een verschillende uitwerking heeft, maar zoo als hij hel te pakken had. enfin, Nora jij wist het niet waar?" Hij keerde zich naar haar toe, „Jij zelf hebt het mij het eerst verteld, natuurlijk, was het niet"? Nora s[ond in de grootste spanning; spra keloos. Eindelijk kon zij zeggen: „Wat be doel je?" Haar stem klonk heel anders. „Wat bedoel je? Wat was het, dat ik van mijnheer Somers wist? Wat heb ik je het eerst ge zegd? Wat bedoel je'?' „Wel ja", lachte hij, „over Somers en al die meisjes, die hij op dat bal ten huwelijk vroeg. Dat heb je mij toch verteld. Tenmin ste je sprak van twee, weet je niet meer op dien dag toen wij zelf verloofden. Hoe kan ik weten wie er nog meer waren? Ik heb op dat bal getracht dien Somers in het oog te houden en te zien, hoe het werkte, maar ik raakte hem kwijt. Enfin jij weet hoe hij zich heeft aangesteld en nu weet je, hoe dai gekomen is". Door zijn triomf]achen heen klonk de slem van Nora, scherp a]s een ijskegel. „Hoe het gekomen is?" herhaalde zij en Nellie Mil- ban ke, opgeschrikt door den toon waarop Nora sprak en zenuwachtig door hetgeen zij haar broeder hoorde zeggen, riep: „Hoe het gekomen is? Nu, hoe is het dan gekomen? Toe vertel dat eens, leg mij dat eens uit—" „Maar beste meid, heb ik het dan niet verteld?" begon kapitein Hunter, die na tuurlijk zbo in zijn schik was met zijn eigen proef op Billy Somers, dat hij de verande ring in de stem van Nora en haar opgerich te houding niet bemerkte. Met uittpuilende oogen luisterde zij, terwijl hij (de man, die zoo hartelijk en vol toewijding was) zijn ver haal vervolgde en al het wreede werk, dat hij zelf op dat officierenbal had veroorzaakt, te niet deed en zich zoo aan de kaak stelde, ais geen andere verklaring uit een andere bron ooit zou hebben kunnen doen. „Die Somers weet waarschijnlijk tot op heden nog niet, hoe het komt, dat hij zich zoo belachelijk heeft aangesteld", riep de ver giftigde giftmenger. „Het waren maar zes korreltjes, die ik in zijn champagne deed en toen was het zaakje klaar. En ik „Rex, groote gek die je bent. Houd je mond" viel zijn zuster hem scherp, doch te laat in de rede. „Je weet niet wat je ze^t". „O, weet ik dat niet? Ik wed met je, dat alle mama's met huwbare dochters, graag een beetje van dat kostbare goedje zouden willen hebben. Die Somers wist niet wat hij zei, toen hij met rryj een glas champagne ge dronken had", ging de officier van gezond heid opgewonden voort. „Zes korreltjes in zijn glas. Ik heb ze er zelf in gedaan, toen hij den anderen kant uitkeek. Knap gedaan, hé? Zoo is het gekomen!" (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 7