De noodderboeren lEMEIJER'I n&ffüz QJxlI&JZ waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Talende prijzen bij slechte oogsten. Zo'n rheumhiiekP BURGERLIJKE STAND 41e Jaargang VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 No 38 Socrates heeft nog steeds gelijk. ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR LIED VAN DE WEEK Zeeuwsch Hieuwsblad Uitgave M.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENT1ËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Overal in de wereld gaat het den boer Jitter slecht, zóó slecht, dat zij het laatste ting doen, waartoe een boer zichzelf ooit in taat zou hebben geacht: zij loopen te hoop, ;iaken oproer en plegen verzet. De demon- 'tratiemarsch der Deensclie boeren heeft #verai in de wereld de aandacht getrokken. ;n Frankrijk hebben 25.000 boeren een be ooging gehouden voor betere graanprijzen, in Oud Servié nad een massa-vergadering *an 50.000 boeren een stormachtig verloop, iet oproer onder de Grieksche wijndruiven- kweekers heeft dooden gebracht. Overat cookt het en borrelt het in den boerenstand diet alleen in Europa, maar ook in Amerika. De landbouwcrisis neemt steeds scherpere 'ormen aan. Eigenlijk is dat laatste geheel onverklaar baar, ten minste voor Europa. De Europee- jche landen hebben beschermende maatrege- ■en genomen tot wering van vreemde land bouwproducten; zij deden dit om den eigen hndbouw een Isifeun in den rug te geven. <n de plaats van buitenlandsch zouden meer tilandsche landbouwproducten in eigen land worden verbruikt, hetgeen den prijs ten goe ie moest komen. Dit proces kan worden ver traagd, wanneer een paar goede oogsten of opstapeling van voorraden der landbouw- jroducten hebben geleid, waardoor de markt j>rijs gedrukt wordt. Maar deze factor telt chans niet mee: alle landen hebben slechte iOgsten achter den rug. de voorraden zijn niet groot meer. En toch zijn de prijzen on houdbaar laag. De wereldvoorraden van tarwe zijn van begin Juli 1933 tot begin Au gustus 1935 van 115 millioen ton tot 79 mil- lioen ton verminderd. En toch krijgt de boer te weinig voor zijn voortbrengselen om de productiekosten te dekken. Dat gaat in tegen alle beginselen der e- conomische leer. Het principe, dat bij afne mend aanbod (dalende voorraden en slechte oogst) en nagenoeg gelijk gebleven vraag de prijs moet stijgen gaat voor den landbouw blijkbaar niet meer op. De prijsvorming heeft zich van vraag en aanbod losgemaakt. De boer zit in een tang gevangen, waarvan de eene poot „lage prijs" en de andere „slech te oogst" heet. Door een samenloop van on gelukkige omstandigheden, zooals de belem meringen van het ruilverkeer tusschen de volkeren, de vermindering van de koop kracht bij enorm groote groepen van con sumenten zijn oer-oude principes en erva ringen onzer voorouders buiten wprking ge steld. De slechte oogsten van de laatste twee jaar hebben de wereldmarktprijs van het ko ren niet kunnen verhoogen, dat is het droe vige resultaat na zes jaar crisis. Toch moet er eenmaal een keer ten goe de komen. Nog steeds is de landbouw het fundament der volkshuishouding, wat hetee- kent Socrates wist het reeds dat het nïemand goed kan gaan als het den boer niet goed gaat. Door den harden nood ge dwongen zal bij de menschen een beter begrip moeten komen voor de beteekenis van den landbouw in het maatschappelijk ver band. Uit dat betere begrijpt zullen doel- Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U soms machte - loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook u komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. h 10 ets. fcr.v treffender maatregelen tot hulp van den boer geboren worden. Op het oogenblik zijn wij van dat begrijpen echter verder weg dan ooit. Of is het geen waanzin, dat in Duitsch- land het volk geen groente meer eet omdat zij schaarsch en peperduur zijn, terwijl aan deze zijde van de grens de kostelijke voort brengselen van den tuinbouw bij' wagonladin gen tegelijk op de vuilnisbelt worden gewor pen? En het gekste is, dat niet armoede van Duitschiand hiervan de oorzaak is, maar het feit, dat de millioenen om het volk te voe den en de internationale welvaart weer op gang te brengen worden weggegooid aan be wapening en oogverblindende feesten, die even hol als duur zijn. Het ziet er nog niet naar uit, dat land- en tuinbouw spoedig zul len worden verlost uit het hoekje waar de klappen vallen. VLISSINGEN Geslaagd voor politiediploma met aant. de heer D. Ornéé, voor examen 3e stuurman de heer A. K. de Vries. De voorzitter van de Vlissingsche Oranje- bond ontving van den particulieren secretaris van H.M. de Koningin een schrijven, waarin Hr. Ms. dank wordt overgebracht ter gelegen heid van de herdenking van Hr. Ms. geboor tedag. Donderdag zijn nog 1500 passagiers en 71 au;o's uit Breskens overgezet. Naar de V. Ct- verneemt, zal de eerst volgende zitting van den Gemeenteraad ge houden worden op Vrijdag 4 October a.s. De burgemeester heeft als antwoord op een door hem verzonden telegram van deelneming bij het overlijden van Koningin Astrid, de volgende dankbetuiging ontvan gen: „De Staatssecretaris van 's Konings Huis heeft de eer U uit naam van den Ko ning de diepgevoelde dankbaarheid van Z. M. te betuigen voor innige deelneming in zijn droefheid. De Koning werd door dat blijk van medegevoel diep bewogen." Vrijdag werden diploma's uitgereikt aan hen, dfe deelnamen aan de Gemeentel, cursussen voor werkeloozen. Aan 75 deel nemers werd het diploma uitgereikt. Vrijdag had een feestelijke heropening plaats van het Concertgebouw. De Belgische gezant te 's Gravenhage heeft namens Z. M. Koning Leopold III, aan den Belgischen Consul alhier verzocht zijn oprechten dank te betuigen aan alle perso nen en corporaties, die door het teekenen van het condoleantie-register hun deelneming heb' ben betoond bij het overlijden van H. M. Ko ningin Astrid. Het strandstoelenterrein is gesloten. Op uitnoodiging van den burgemeester hebben Zaterdagmiddag de leden van den gemeenteraad onder leiding van den heer Van Woelderen en de heer C. Ouwehand een „,inspectie"-tocht gemaakt door het in- wording zijnde Nollebosch. Na bezichtiging van het park werd op „Wooldhuis" door den burgemeester een thee aangeboden. AFSCHEID Ds. A. T. Wi. DE KLUIS. In den Zondagavonddienst nam Ds. A. T. W. de Kluis, Ned. Herv. predikant afscheid van de gemeente wegens vertrek naar Rot terdam. De St. Jacobskerk was tot op de laatste plek bezet, o.m. waren Burgemeester van Woelderen, Wethouder P. G. Laernoes weth. W. P. Edelman en de gemeentesecreta ris F. Bisschop aanwezig, terwijl ook de Garnizoenscommandant, kap. Mr. P. W. J. M. v. d. Slikke den dienst bijwoonde. Zijn afscheidspredikatie ontleende Ds. de Kluis aan Filemon 4, de woorden „Ik dank mijn God." Na den preek volgden afscheidswoor den tot de autoriteiten, inzonderheid den Bur gemeester, wethouder Laernoes en de colle- 1 ga's Ds. Visbeek, Ds. v. d. Giesen en de Ge- j ref. pred. Ds. G. Smeenk, alsmede de per- sonen en colleges waarmede Ds. de Kluis in zijn dienstwerk had mogen samenwerken, alsook tot de' vele aanwezige leden uit de vorige gemeente Serooskerke. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente den scheidenden leeraar de zegen bede van Ps. 121 vers 4 toe. Er werden geen toespraken gehouden. Van de gelegenheid ♦voor persoonlijk afscheid na den dienst in de consistoriekamer maakten velèn ge bruik. MIDDELBURG Geslaagd voor het politie-diploma de heer W. J. Petiet. Benoemd tot directeur van en leeraar aan de R.H.B.S. de heer Ir. J. Ph. van Dal- sum te Oostburg. Naar de Nederl. verneemt hoopt prof. dr. H. Th. Obbink te Utrecht op 17 Oct. a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te gedenken. Hij wenscht echter geen huldiging en ver blijft dien dag buiten zijn woonplaats. De vlaggetjesverkoop voor het Chr. Militair verband bracht op f 123.62. Vrijdag had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den deur waarder bij de rechtbank alhier, P. A. Ver- vaat op de R.K. Begraafplaats. Voor het ge rechtsgebouw hield de stoet even stil. Op de begraafplaats waren vele leden van het college der rechtbank en van de balie, als mede een groot aantal ambtenaren aanwezig Vele bloemstukken en kransen dekten de baar. Pastoor Brüggemann zeide de gebeden en verrichtte de ceremoniën. Een zoon dank te voor de belangstelling. 1 Wegens geringe deelname ging de esta fette Singelloop, uitgeschreven door de athle- tiekvereeniging E.M.M. niet door. Op Woensdag 18 Sept. werd in het Schuttershof een samenkomst gehouden ter herdenking van het 75-jarig bestaan van de Chr. School in de Gravenstraat, een der oudste Chr. Scholen in Zeeland. Het locaal comité voor de Vrije Uni versiteit vergaderde onder leiding van Ds. D. Bremmer. Getracht zal worden nieuwe contribuanten te werven, met bonnen te werken en V. U.-kalenders te verkoopen. Het comité bestaat uit 15 leden. KOUDEKERKE Voor het politie-diploma slaagde de heer J. C. Wijkhuis. Een half pond koffie, zegt Dora, en twee ons thee maar natuurlijk van: HOU DE ZOMER VAST! Guus Betlem Jr. Wie de zomer vast wil houden Als de herfst komt in het land Plakt de mooie Zomerzege>s Op zijn brief, zijn kaart, zijn krant, Zomerpostzegels, U weet het, Hebben een tweeledig doel, Werken op Uw filantropisch En uw muzikaal gevoel. Eerstens is het de bedoeling Licht te brengen, zonneschijn In het leven van de menschen Die niet gansch „volwaardig" zijn. Ais we even daarbij stilstaan Dan begrijpen we elkaar. Hier is elke aanbeveling Overbodig, is 't niet waar? In de tweede plaats vervolgens Gaat het mee in dit verband Om de zes groote orkesten Die de trots zijn van ons land, Dus: om cultureele rijkdom Die voor ons behouden blijft Ais U Zomerzegels opplakt Op de brieven, die U schrijft. Vreemde combinatie zegt U; Onvolwaardigen muziek! Neen, ze hebben beide een plaatsje In het hart van het publiek. Daarom: plak de Zomerzegels! Plak ze met het blij gevoel Telkens iets te mogen geven Voor dat dubbel heerlijk doel. Laat de herfststorm van de crisis Niet verwoesten in ons land Wat in 't voorjaar van de voorspoed Is gezaaid en uitgeplant-' (Nadruk verboden)' MELISKERKE Beroepen bij de Geref. Gemeente M. Hei koop te Utrecht. SOUBURG De heer L'. A. Vreeke slaagde voor het politiiediploma met aanteekening. SEROOSKERKE (W.) Benoemd tot directeur van het fanfare corps E. M. M. de heer K. P. A. Broerse te Vüssjingen. Diens vader heeft na 35 jaar de functie te hebben waargenomen, ontslag genomen. VEERE Uitslag van den Zaterdag gehouden schiet wedstrijd van den B. V. Landstorm: No. 1 J. Verton 95 p.; 2 J. Bakker 94 p.; 3. D. Verhoeve 93 p.; 4. C. de Jonge 93 p.; J. Me- su 92 p.; 6. D. Kasse Dz„ 92 p.; 7. P. Kar- fnan, 92 p.; 8. F. Onderdijk 89 p.; 9. W. de Buck Cz., 89 p.;: 10. D. de Jongo 89 p.; 11. P. Maijaars 89 p.; 12 J. Franke 87 p.; 13. D. Gidionse 74 p.; 14. J. van Keulen 63 p. VLISSINGEN, van 12—19 Sept. 1935. Ondertrouwd: A. C. Willerasen, 27 j., en T. S. Colijn, 27 j. J. Flink, 24 j. en M. Ro- 'bers, 24 j. C. M. Baas, 24 j. en J. Maljers, 20 j. Getrouwd: J. Step, 27 j. en M. C. de Kok, B2 j. A. Giaser, 27 j. en Th. Wolf Machoel 30 j. J. F. van Boekhout, 32 j. en T. M. Welbergen, 27 j. Bevallen: W. Phil, geb. Hager, z. L. de Keijzer geb. Caijouw, z. M. Kerk- hove, geb. Lensclink, d. A. Bakker, geb. Hintzen, z. E. A. van der Veer geb. Su- vaal, z. C. C. van der Horst geb. de Meulder, z. E. Heijmans geb. Muller, d, N. E. Catsman, geb'. Reijnoudt, d. Overleden: J. Kraal, 61 j., vrouw vaa I. Reijerse A. Linders, 14 j., zt A, Jan-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1