waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Voor Triplex en Ferroca A. C. JULIANUS 1 41e Jaargang VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935 No. 32 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND s Dit nummer bestaat uit 8 pagina's LIED VAN DE WEEK en alle bekleedingsmaterialei ttseh Jïieuwsblad VOOR SCWOONDtmt Uitgave: N.V. ZEEUWSCH MIEUWSBLAD i.o- bureaux van redactie en administratie: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur VïY\\- -"< 1 S W VLISSINGEN. EEN SNELLERE LOSMETHODE. Dat het onze Haven Directie ernst is met.het stre ven om de aigeheele Havenexploitatie op de meest economische wijze tot in alle on- derdeelen verzorgd te krijgen bleek in de af- geloopen week. Toen arriveerde aan de Binnenhaven de Néderl. Motorschoener „Hebe", met een la ding Engelsche Anthraciet afkomstig uit het Kolendisirict Sunderland achter New Castle on Thijne en bestemd voor de N.V. Steenko lenhandel F. Wihaut en Zn., alhier. Nadat het schip was gemeerd, arriveerde de rijdende hijschkraan met aan haar takels de moderne grijper gekoppeld. Op de wal werd boven moderne rolbanden de los-trechter geplaatst en spoedig nam het lossen een aanvang. Zuiger en drijfstangen ratelden, de knijper tolde zwierig heen en weer, van omhoog in de kolenmassa, daar na weer omhoog een kwartdraai tot hoven de trechter. Dan reten de bakhelften vaneen,' de anthraciet stortte in de bak en nadat de ze gevuld was werd de schuif van onder o- pengezet, de transportbanden zetten zich, als Jacobsladders, in beweging over haar breed te de geleidelijk verdeelde kolen met zich voerende naar de opslagloods. Daar was een tweede verplaatsbare tran sportband in beweging die de kolen bracht naar de plaats er op de hoogte die men wenschte. Deze losmethode heeft vele voordeelen. Allereerst kunnen de schepen thans zonder overslag in andere havens rechtsstreeks in deze gemeente op de meest economische wij ze haar lading kwijt. Voorts geschiedt het lossen veel sneller, daar de transportban den een capaciteit van 100 ton per uur be zitten. Een schip met 250 ton inhoud kan in en kele uren dus gelost zijn. Bovendien wórdt de lading door deze loswijze meer stof én gruisvrij, en heeft men de gelegenheid om gedetailleerd ken nis te nemen van de kwaliteit of toestand waarin de ruwe producten zich bevinden, wat van belang kan zijn voor eventueel nood zakelijk te nemen maatregelen. In dit geval bleek de kwaliteit anthraciet eerste klas te zijn, ze bestond uit kolenstuk- jes goed glanzend en van regelmatige groot te, waarbij geen z.g.n. „bonken" werden aangetroffen, hetgeèn vooral bij huisbrand van groote beteekenis is. Met deze losmethode wordt ook de bin nenvaart om de belangen der cliënten ge dacht, welk te waardeeren streven, van on ze Ha ven directie, het best kan worden beloond door veel lading op haar terreinen te doen lossen. Geslaagd voor het diploma van den Ned. Bond tot Redding van Drenkelingen dé Heer J. W. Auer, diploma C; de dames T. Kesleloo en M. de' Smidt en de Heer W. Schouten de Jel, voor diploma B: Mej. J. v. Ossewaarde en de Heeren G. Donze en W. DaniëHe voor diploma A.; voor examen lingerie: de dames M. v. d. Bogaert, B. Cas- tèmiller, G. Meekels, L. Mulder en M. Ra telband; voor Costumiere: T. van Opber gen en J. van Zwienen; en E. Twiers en lin gerie, voor coupeuse: de dames W. de Bil de, C. Koper en G. Vervenne; voor de Nij- verheidsakle N lxa (handteekenen en deco ratief teekenen) de Heer K. H. Stad; voor handenarbeid: Mej A. H. van Dommelen; voor Duilsch l.o.de Heer M. Harinck. Naar de „VI. Crt." verneemt heeft de directeur van het Post-, Telegraaf en Te lefoonkantoor het beheer over het net heeft overgedragen aan het hoofd van het tele- fojndisirict Vlissingen. dat gevormd is. Diens Voor Limonades 5°/n Bieren 0> - n O p |^e Het juiste Adres Walstraat 104 Telef. 40 Singel '60 Telefoon 506 kantoor in perceel Onderstraat 27 is voor het publiek geopend op werkdagen 8.30—12 en 1.30—5 (op Zaterdag 8.30—12) en tele fonisch aangesloten onder No. 44. De vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" waarschuwt tegen het verkoopen van oud goud aan z.g. opkoopers langs de deu ren. Men ga daarvoor naar den goudsmid. De prov. booten brachten Donderdag 3000 bezoekers en zetten 82 auto's over. Het Oud-Archief is volgens het ver slag over 1934 bezocht door 67 personen, in 95 brieven werd om inlichting gevraagd, 36 maal werden werken ter inzage gegeven. Ook werd mededeeling gedaan van ontvan gen geschenken. Aan het jaarverslag van de Oudheidkundige Commissie betreffende het Stedelijk Museum, ontleenen wij, dat slechts eenmaal een gezelschap schoolkinderen het museum kwam bezoeken verschillende aan winsten verrijkten het bezit, de contributie van particulieren zal wederom voor aankoop kunnen worden gebruikt. Een artikel over Fossiele vondsten in de Schelde werd gepu bliceerd. RESTAURATIE CONCERTGEBOUW. De van ouds bekende Concert-, Tooneel-, Feest-, en Vergaderzaal, „het Concertge bouw", ondergaat thans een algeheele meta- marphóse, die wel niet vóór. zijn tijd, doch zeker wel op tijd geschiedt. Immers wie straks in het herfstseizoen binnen haar muren zal vertoeven kent de oude omgeving niet meer terug. Het. tooneel wordt verder gemoderniseerd en het doek vernieuwd. Elke vierkante meter lengte, breedte of hoogtevjak is onder handen bij den schilder. De verlichting wordt geheel vernieuwd, het buffet in stijl met de overige lokaliteiten gebracht. Kortom de heeren Ots, waarvan de heer Ots reeds vele jaren in het Concertgebouw de scepter zwaaide, denken er niet over om vacantie te nemen, doch doen alles wat even mogelijk en verantwoord is om straks publiek en gezelschappen, be sturen en sprekers, bruiloften en andere feesten een waardige omgeving te verschaf fen. De concurrentie is zwaar en daarom getuigt het van moed om juist in deze om standigheden, bijzonderlijk ook op amuse- mentsgebied, te durven bouwen. Die daad van aanpakken en ondernemingsgeest moge ruimschoots haar vergelding vinden in een druk gebruik van deze inrichting die toch voor de Vjissingers inzonderheid zal blijven „hun", Concertgebouw. Doch dan is de her boren inrichting die ze met rechtmatige trots den buitenstedeling zullen toonen of hen er in ontvangen. Op amusementsgebied zal Zondag 8 September het seizoen met een voorprogram ma worden geopend dan presenteert Hen- rieue Davids de succes revue „Lachen is troef". Velen kunnen zich nu reeds oefe nen, want meer dan vaak noodig is schijnt men „het lachen" verleerd te hebben. Op de officieele opening van de restaura tie komen we ten zijner tijd wel terug. RAAD. Vrijdagmiddag vergadert de Ge meenteraad, de agenda bevat o.m. aanbie ding Gemeenterekening en bedrijven over 1934; Benoeming Directeur Av. school voor Nijyerh. Onderwijs. Voordracht 1, de heer G. Wagenvoorde te Middelburg, 2, de heer J. J. Sohier te Amsterdam. Voorts het onderzoek naar de geloofs brieven der nieuw benoemde raadsleden, een voorstel van B. en W. tot afstaan van een gedeelte terrein van de Wijnbergsche kade aan de N.V. Zegam; en verkoop van eenige perceelen bouwgrond. OVERTOCHT H.M. DE KONINGIN. In verband met de Buitenlandsche vacantiereis welke H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana dit jaar in Scotland zullen doorbren gen, arriveerden Dinsdagmiddag de Vorste lijke reizigsters met de mailtrein van 1.38 uur en begaven zich aan boord van de Mail boot Mecklenburg. Een duizendkoppig publiek was voor deze gelegenheid naar de haven en de pontons gelrakken, die het Koninklijk gezelschap hartelijk toejuichten. Vele autoriteiten waren bij dit vertrek aanwezig. De vorstelijke personen wuifden bij het vertrek van den Vaderlandschen bodem vanaf het promenadedek der Mai'boot, het publiek hartelijk toe. Van vele gebouwen en schepen woei de driekleur en meerdere schepen waren gepavoisseerd o.m. de sleep boot Rotterdam van L. Smit en Co., intern, sleepdienst, onder kaptein Rodenburg. Voor de S. M. Zeeland vergezelde de directeur de Heer Bènsink de vorstelijke gasten op haar reis. Geslaagd voor Esperanto-examen A: Mej. M. A. van Meel en de Henr L. M. Wisse. Alhier kwam binnen het Duitschë stoom schip „Usaramo" van de Woermaan-Linie, voor het innemen van 37 passagiers, auto's en post. Aan wal zijn. gebracht twee versteke lingen van het Duitsche stoomschip „Penn- land" op weg van Antwerpen naar New- York, verder stelde de kapitein van dat schip ter beschikking van den Commissaris van politie twee Koffers en een scheepszak, met sweepstake-loten, gevonden in de om geving der plaats, waar de stow-aways zich hadden verstopt. Zij worden verdacht van wetsovertreding, daar het vervoer dier lo ten bij de wet verboden is. Een oude Belgische dame werd door de politie in bescherming genomen, daar zij blijkbaar geestelijk niet geheel normaal was en een groot pak effecten met zich voerde. De politie bracht haar naar het St. Josepli- ziekenhuis, waar bleek, dat zij ontvlucht was Uit een inrichting te Mechelen. Door een pleegzuster dier stichting is ze afgehaald en teruggebracht. Het vliegtuig, der K.L.M. dat Zaterdag uit Knocke naar hier vloog, is even voor het landen alhier tegen een aantal vliegers ge vlogen, die door kinderen waren opgelaten. Hierdoor werd het zeildoek beschadigd. Na landing kon de reis worden vervolgd. De politie arresteerde een 24 jarigen Schildersknecht, die een gouden broche en een gouden ring had ontvreemd, bij men- schen, waar hij werkte. Ook elders wist hij telkens kleine geldsbedragen te stelen. De politie hield een tweetal jongens aan, die den St. Jacobstoren waren binnen gedrongen en de trap hadden bevuild. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een fietsrijdende agent van politie op den hoek Badhuisstraat-Koudekerksche weg aangereden door een taxi. Het rijwiel werd ernstig |besehadigd. De chauffeur, die links van een bocht reed en geen toeken van ver andering van richting gaf en te snel reed, kreeg proces-verhaal. Maandagmiddag geraakte een dame uit Terneuzen, die hier met vacantie was, met haar fiets tusschen de rails, van „de Schelde", zij viel en brak een been. Zij is naar „Bethesda" overgebracht. MIDDELBURG De politie hield in een logement ze keren de P., aan uit Wolphaartsdijk, die zich aldaar aan verduistering van een deken had schuldig gemaakt, verder een man, die on der Wolphaartsdijk een grooten bol touw had gevonden en die hier trachtte te verkoo pen. Op de Hoogstraat viel een verpleegde uit het gesticht op de Heerengracht, zooda nig, dat hij per taxi naar huis moest worden gebracht. Öp de Markt werd een voorbijganger ge.rotfen door een uitschietenden paal van een der inrich.ingen, waardoor hij een bloe dende wonde aan het hoofd bekwam en op de politiewacht moest worden verbonden. Geslaagd voor examen Fransch L. O. Mej. M. P. Janse de Jonge; voor Fransche handelcorr.de Heer G. van der Burg, voor Engelsch L.O.: Mej. M. Kousemaker en de Heer H. Bonnet; voor examen handenarbeid: de dames M. M. 't Gilde en M. I. Lindhout; voor Engelsch I.o. de Heer J. H. Bakker; voor lood- en zink werker: W. Koekman. De politie maakte procesverbaal op te gen een der Kermis-exploitanten wegens o- vertreding der loterij-wet. De marktkoopman W., uit Amsterdam werd door een auto aangereden en kreeg een BUREAUCRATIE! Guus Betlem Jr. De deurwaarder der plaatselijke belastingen te Ridderkerk ontving onlangs van den ontvanger van een naburige gemeente een dwang bevel ter teekening voor een - inwoner aldaar, wegens nog ver schuldigde straatbelasting van..,; 1 cent! Hierop kwamen: f 0.25 kosten voor een aanmaning en f 0.40 voor een dwangbevel... Ik heb één keer in m'n leven Eens een aanmaning gehad Voor 'n vergeten kwartje kosten En dat vond ik ai héél wat! Ik heb één keer in m'n leven Zoo'n historisch feit beleefd, En geniet nóg de voldoening Die zoo'n aardigheid je geeft. Iedereen in mijn omgeving Heeft genoten van de mop; *t Niet-betaalde kwartje kosten Met... een kwartje nog erop! Als een bureaucratisch staaltje Heb ik er mee rondgeheuld, En het ding ais een bewijsstuk Ov'rai mee naar toe gezeuld. Altijd was m'n portefeuille Met 't gewichtig stuk gevuld, En... ze hadden nog gelijk ook: Wet is wet, en... schuld is schuld! Zeker, 't kwartje moet betaald, ja, Wat ik nóóit onbillijk vond, Maar... een kwartje plus een kwartje, Dat is... twéé maai honderd pond! Hoe het zij, 't was een bewijs van Economisch overleg, En geen maand nog haast geleden Deed ik het papier pas weg In de vaste overtuiging, Dat wat ik gekregen had, Was wel, éénig in ons landje, En een streepje aan de lat. Doch... ziedaar hoe of een mensch zich Dikwijls toch vergissen kan, Hiér nietwaar, blijkt immers duid'lijk Ik... ik wist geen steek ervan! Wlant op... één cent straatbelasting 'n Aanmaning plus dwangbevel...; Mijn geval, daarbij bekeken, Is - 'k erken het kinderspel! (Nadruk verboden). (Gewapende Asbest CementplaaP naar Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelbur| gewonde knie. De automobilist reed zonder rijbewijs en kreeg procesverbaal. Wegens de drukte op de Markt had hij even moeten stoppen en bij het weder op gang brengen, schoot de auto snel vooruit met bovenge noemd gevolg. In de aigemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Cultuurmaatschap pij „Soeinber Moedjoer" is tot Commissaris geiiozen de Heer J. Ph. M. van 't Hoff te Rot terdam, in die van de N.V. Cultuur maat schappij „Sa;a<ri Plantations" herkozen de Heer J. J. Holland te Wassenaar, in die van de N.V. Z ii d-Preanger Rubber Maatschappij de Heer Mr. Ch. Dochen te Hoei, in die van de Rubber maatschappij „Tjibantjet" de heer P. Courfois te Cirez-Doiceau} terwijl het col lege is uitgerbeid met den Heer J. Ph. M. van 't Hoff te Rotterdam. Tot notaris in het arondissement Zul hen ter standplaats Voorst, is benoemd r Heer J. J. Jongepier, candidaat-notaris t Den Bosch, vroeger alhier. Ringrijderij. De traditie getrouw is Zaterdag op de weide van dhr. P. Polderman aan den Veerschen weg een ringrijderij te paard gehouden, waaraan 11 rijders deelna men. Zij behaalden het volgende aantal rin gen: G. de Pagter 12; M. Timmerman, D. de Kuiper, Joh. Ce vaal, ieder 10; Cl. Cevaal 7; P, Dieleman 6; J. Wisse 5: J. Wattel 4:

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1