KING 2e BLAD PEPERMUNT Crisis-Publicatiën. MEUBELEN EN STOFFEERWERK JOH. A. JULIANUS Indien alle ouders hun kinderen als versnapering niets anders gaven dan dan zouden er minder kleine maagjes van streek en minder bleke gezicht jes zijn. TONNEMA 8. O'E SNEEK PALJAS Kostelooze Rijwielbelastingmerken. n. 2EEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 26 JULI 1935. No. 30, PERSBERICT. STEUNREGELING KOOLZAAD OOGST *36. Met betrekking tot den steun, welke zal worden verleend voor koolzaad van den oogst 1936, maakt de Landbouw-Crisis-Or- ganisatie voor Zeeland bekend, dat telers die voor genoemden steun in aanmerking wenschen te komen, zulks onverwijld die nen aan te vragen op een daartoe bestemd aanrvaagl'ormulier. Bedoelde formulieren zijn verkrijgbaar bij de L.C.O. v. Zeeland te Goes en bij de dis- tricts-secretarissen en moeten uiterlijk 25 Juli aanstaande in het bezit der L.C.O. v. Zeeland zijn. De Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland. GEWONDE TROTS DE K.L.M. GESLAGEN MAAR NIET VER SLAGEN. Onze zoo zwaar getroffen nationale lucht vaartmaatschappij heeft in Zeeland vele vrienden, die in haar verbijsterende verlie zen van de vorige week van harte meeleven. Wij, Zeeuwen, zijn mensdien van de voor uitgang; wij maakten steeds graag gebruik van de sdiitterende metalen vogels, die ons zoo vlug en zoo veilig in enkele minuten tijds in het hart van Holland brengen. De Zeeuwsche lijn der K.L.M. was steeds een der drukste diensten en daar zijn wij trotsch op. De K.L.M., die ons verlost heeft van een urenlange treinreis, die ons be rijd e van het gevoel, dat wij in een uithoek van Ne derland zaten, die ons uit het moderne iso lement verloste en anderzijds le een en ver keer bracht in onze ook op toerisme sterk aangewezen mooie landouwen, die K.L.M. heeft een eigen plaats in het Zeeuwsche hart veroverd. En die plaats blijt zij bezetten, dat spreekt vanzelf. Onze sympalhie zou al weinig be- teekenis hebben, indien zij werd weggeveegd door een noodlottige toevalligheid van drie ongelukken in één week, ongelukken, die geheel op zichzelf staan en gebeuren onder totaal van elkaar verschillende omstandighe den. Wij moeten, juist in dezen tijd van be proeving voor de K.L.M., onze nationale bur gerluchtvaart sterker dan anders getrouw zijn. De K.L.M. was er met reden trotsch op, dat zij de veiligste vluchten maakte. Jaren lang is door millioenen afgelegde vliegkilo- meters die reputatie bevestigd en versterkt. „Vliegt veilig per K.L.M." was haar fiere slagwoord. Die trots is nu gebroken gewond. Ook de Nederlandscbe luchtvaart heeft moeten ervaren, dat de mensch voor zijn rusteloos streven naar de heerschappij over de ele menten een zware tol moet betalen. Aan de K.L.M. is de rekening gepresenteerd en de tol is betaald, de tol aan jonge levens, de tol aan smart en droefheid, aan vernedering en erkenning van menschelijke onmacht ook. En daarna gaat het leven verder. De K.L.M. is geslagen, maar niet versla gen. De dienst gaat voort. Nog meer zorg aan het materiaal wordt besteed, nog meer voorzichtigheid in de lucht betracht, maar de meialen vogels vliegen weer uit over land en zee. Het leed wordt niet verge.en de Jes is geleerd, doch de luchtvaart moet ge hoorzamen aan de ijzeren wet der vooruit gang. Zooals een vliegtuig, dat in de lucht niet vooruit gaat, valt, zoo zal een maat schappij, zoo zal een mensch, die door te genslag zijn voortgang laat remmen, neerval len. Zeeland heeft, evenals overig Nederland zijn vertrouwen in de K.L.M. niet verloren. Wij deelen in het leed der nabestaanden van de omgekomenen, wij betreuren hel kort wieken van onze omhoog s.revende lucht vaart, maar wij blijven haar trouw! De grootste voldoening, het aan genaamste comfort geniet U van geleverd door Langeviele K 211-216, Middelburg, Telef. 58 Kwaliteit en afwerking prima Prijzen passende aan dezen tijd Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking IETS OVER KALI TOESTAND EN KEN- CICA. Voor het bepalen van den rijkdom aan kali in den grond gaat men uit van de hoe veelheid zuivere humus b.v. 1030 K.G. De bepaling van den kalitoestand komt in het kort hierop neer dat eerst het humusge- halte bepaald wordt en dat men daarna be paalt hoeveel kali per eenheid humus aan wezig is. Een kaligetal 1., beteekent, dat er aa» bepaalde hoeveelheid humus 1 deel kali ge bonden is. De voedingstof kali wordt door den grond vastgehouden en moet daaraan door de plant worden onttrokken. Bindt de humus de kali sterk, dan kan de plant met haar zwakke oplosbare midde len deze er niet aan onttrekken. Zij lijdt dan kali gebrek en moet met kali bemest worden Naarmate de humus rijker aan kali is, bindt zij de kali minder sterk, m.a.w. naar mate het kaligetal van de humus hooger wordt, staat zij meer af aan de plant. Bij een bepaald kaligelal bereikt de hu mus een zoodanige kalirijkdom, dat de plant in staat geacht kan worden dat zij zich zon der kalibemesting voldoende van kali kan voorzien. Dat getal ligt tusschen 19 en 23, bij on geveer 20. Behalve dat onze cultuur en weide gron den een voor elk gewas aanpassende ph waarde (kalkgehalte) moeten bezitten, is het ook noodig, dat ook de ka;i- en phosforzuur getallen in overeenstemming zijn. In den voorzomer 1934 is op initiatief van Ir. Cle- veringa, Rijkslandbouwconsuknt te Zutphen een proef genomen, met Kencica contro sili- cakaik en kalizout 20 o/0. Speciaal wat betreft de kaliwerking van Kencica werden er zeer verrassende nesulta- ten verkregen. De opzet van de proef was als volgt: De eene helft van het proefveld, groot 34 aren werd bemest met 35000 K.G. kencica, de andere helft met 3030 K.G. silicakalk en 340 K.G. kalizout 2J0/0. Het kaligetal voor de proef bedroeg 8. Met de kencica zijn ongeveer 27 kalieen- Een krant meldde onlangs, dat een acteur tijdens zijn voorstelling in den schouwburg door een deurwaarder in de gijzeling werd genomen. Met een daverenden bekkenslag besloot het orkest het refrein van den reeds popu- lairen revuedeun. Een applaus volgde, waar voor de kapelmeester met een gewoonten-bui ging dankte. Het geroezemoes van de hon derden babbelende menschenstemmen in den tjokvollen schouwburg, eenige minuten o- verstemd door de luidruchtige muziek, leef de nu weer op. 't Was een prachtavond. Ditmaal hadden de kranten het eens bij het rechte einde ge had. De revue „Weet ik veel of weinig" was inderdaad een reuzensucces. Er waren pracht-artisten er was originaliteit en er was Biggel. De komiek Biggel was de centrale figuur van de vertooning. Als Biggel er niet was, dan was er geen revue. Biggel, met zijn lan ge boonestake-lijf, z'n uitgestreken droge tronie was onnavolgbaar. Biggel was de incarnatie van de zotheid. Biggel was de koning der komieken. Als Biggel wat zei, dan lachte de zaal zich krom en als Biggel niets zei, dan kregen de menschen ook de hik van het lachen. Ach schei uit over Biggel. Twee bedrijven lang had hij de le vers doen schudden en men had de pauze verwelkomd pm althans even te kunnen uit blazen. Nu was die pauze geëindigd en men wachtte vol ongeduld op het „halen" van het doek voor de derde acte. Langzaam doofden de veelkleurige lichten in de zaal: het voetlicht flitste aan en zette de wijde koepeling van den schouwburg in een zachte schemering. Maar het doek rees niet. Plotseling hoorde men achter het voor hangsel schrille kreten en een onmenschelijk geschreeuw... Het gillen gierde fel door het gebouw en deed de ooren pijn. Het gor dijn werd heftig heen en weer bewogen, als werd vlak er achter een vechtpartij op leven en dood gestreden. Men wist in de zaal niet wat men er van denken moest. Sommige da mes werden zenuwachtig en enkele heer en gingen staan. Wat gebeurde daar op het tooneel? Opeens werd het doek opengeschoven en (honderden oogenparèn keken aandachtig toe..-. De spanning loste zich op in een daverend gelach. Biggels zat op den grond. Met de rech terhand hield hi^ een levende big bij een achterpoot vast. Een tweede e -empln- r van he o gro i nde var ;cnsgeslacht hie'd hj o - der de linkerarm tegen de bor.,1 gekneld. De beesten schreeuwden en gilden erbarme lijk en deden wanhopige pogingen om los te komen. Het beschminkte gezicht van Big gels glom van spijt en verontwaardiging. ,,'t Is gemeen", schreeuwde hij om zich boven het gebulder van de zaal verstaan baar te maken. „Mijn neeiies willen niet mee doen. Ik wil dieretuinlje spelen en aan mijn neefies de menschen ja.en zien. Ik hel. nog nooit zoo'n mooie verzameling bij mekaar gehad. Maar ze snappen me niet de suf fers" En het publiek hield zich den buik vast van het lachen. In het derde bedrijf speelde Biggels voor dictator. De helft van het tooneel werd in beslag genomen door een monsterachtig groot schrijfbureau, waarop een berg kran ten en paperassen lagen en een hee.e rij van telefoontoestellen stond. De telefoons rinkelden onophoudelijk en Biggels had soms vier hoorns tegelijk in z'n handen. Men schen kwamen binnen met zotte boodschap pen om even-zotte antwoorden te krijgen. Biggels was prachtig in zijn rol. Op een gegeven oogenb ik s'ond de dic tator voor het voètlicht zijn theorieen over het beiastingb ta en te ver o digen, toen \aa links een heer opkwam op BiggjJs toe- liep en hem iets in het oor fluisterde. Big gels staakte zijn rede, luisterde en knikte e- ven ten antwoord, waarop de heer ver dween. Peinzend keek de acteur hem na. Zijn beweeg ijke sn».il l ad een verandering ondergaan. Zijn uv..k i. mi_ sère uit. Het pub.ïek lachte en bereidde zich voor op een nieuwe mop van Big^e's. Deze streek zich met de hand over zijn prrik en wendde zich toen weer tot de zaal. Met een lichte beving in zijn stem, die den soufileur ver- derd deed opkijken zei hij meer voor zich heen dan wel met de bedoeling, dat het pu bliek hem zou verstaan: „Een deurwaarder... hier. Om me in gijze ling te zetten... Alle duivels, hoe kom ik daar uit!" Een schaterend gelach klaterde op uit de zaal, die zich in haar geamuseerde verwach ting niet bedrogen zag. Verbeeldt je: een dictator, die zich door een deurwaarder bang laat maken-' Een reuzemop... Biggels, de on sterfelijke Biggels, die door een deurwaarder in de bajes wordt gestopt. Waar haalt de vent de gijn vandaan Biggels was na zijn woorden even met zijn gedachten weg van het tooneel. Dacht aan de narigheid, die de ongelukkige rechtszaak hem al gebracht had narigheid die nu be kroond zou worden met opsluiting in een cel. Wat zou z'n vróuw schrikken als ze hoorde waar-ie was... Het rumoer en gelach in de zaal bracht Biggels lot de werkelijkheid terug; een mo ment keek hij verwonderd op, toen hij de rijen van lachende menschengezichten voor zich zag schemeren. En Biggels... vloekte. Zacht, maar nadrukkelijk. Toen speelde hij met een lachende tronie, maar met de ellende in 't Hart zijn rol verder de paljas. PLEUN ZEELAND. heden gegeven, met het kalizout 2)o/o, 13 eenheden. Na den oogst bleek, dat de kali van kencica, een effect had gehad, van ruim 80o/o op het kaligetal, het kaligetal was ge stegen van 8 tot 29. De 13 eenheden van het kalizout 20 0/0 op de silicahelft hadden het kaligetal slechts met 6 verhoogd, dus tot 14. Deze kali is ri.l. aan sterke zuren gebon den welke de opname door de humus tegen gaan, hetgeen bij kensica-kali niet het ge val is. Ir. Cleveringa schrijft dan ook: Mijn conclusie is ,dat door deze proef duidelijk is bevestigd, dat de kali van Kencica zeer goed en waarschijnlijk beter dan uit de ge wone kunstmestzouten wordt opgenomen. Voor de gemeenten Oost-West Souburg en Ritthem zal voor het aanvragen van koste looze rij wjelbelasl ingmerken zitting worden gehouden ten gemeentehuize te Oost-West Souburg door den dienst geleider der directe belastingen aldaar op Zaterdag 27 Juli a.s. van des nam. 3 tot 6 uur en op Maandag 29 Juli a.s., Dinsdag 30 Juli a.s. en Woens dag 31 Juli a.s. telkens van des nam. 6 tot 8 uur. De aandacht wordt er op gevestigd dat kostelooze belastingmerken alleen worden uitgereikt aan hoofden van gezinnen of door één door het hoofd van een gezin aangewe zen lid, die voor him beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de Rijksin komstenbelasting zijn of worden aangeslagen Voor personen, die een rijwiel gebruiken om naar hun werk te gaan, wordt een kos teloos merk alleen afgegeven, indien de werkplaats méér dan een half uur gaans van de woning is verwijderd. Bij het in ontvangst nemen van de nieuwe belastingmerken wordt verzocht de oude in te leveren, welke zullen worden opgezon den naar Amsterdam ter bestrijding van de T.B.C. Voor Limonades Bieren, enz s-q 5% Het juiste Adres Walstra at 104 Telef. 40 Singel 60 Telefoon 506 OUDE RIJWIELPLAATJES B J VRACHTEN SCHENKT VELEN NIEUWE LEVENS KRACHTEN Oude rijwielplaatjes en andere metalen worden eveneens dankbaar in ontvangst ge nomen bij: Zuster A. v. d. Klooster, Postkan toor en Gemeentehuis. WAAR GAAN DE OUDE RIJWIEL PLAATJES HEEN? Evenals vorige jaren zal de Vereeniging tot Bevordering der Belangen van T.B.C. patiënten in Nederland op de 1ste Augus tus haar actie inzetten. Het kan een ieder bekend zijn dat ge noemde Vereeniging telkenjare bij het ver wisselen van de rijwielbelastingmerken de oude exemplaren, alsook ander koper, lood tin, zink, zilverpapier enz. inzamelt ten bate der tuberculose bestrijding. Voor de rijwielbezitters zijn de plaatjes na 1 Augustus waardeloos geworden, doch voor de vereeniging niet. In 1934 konden dan ook van de opbrengst van de 10.000 K.G. oude metalen, die door de vele men- J schen vrienden bijeen werden gebracht, ver schillende patiënten worden geholpen. Hoewel de sympathie en medewerking voor dit werk, in het bijzonder in de laat ste jaren, belangrijk is toegenomen, is het Bestuur ervan overtuigd dat er nog heel veel nutteloos wordt weggeworpen, terwijl Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5