ING 2e BLAD Bij Doorzitten PEPERMUNT Voor Triplex en Ferrocal A. C. JULIANUS BURGERLIJKE STAND Kostelooze Belastingmerken, FUROi. KING-pepermunt ontleent haar opwekkende en ver kwikkende eigenschappen aan't echte natuurproduct. De heerlijke smaak en geurvan KING-pepermunt en haar ongerepte zuiver heid zullen ook U in verrukking brengen. De natuur is niet te ver beteren. 4 LEVENSUITZICHT. CIRCUS VAN BEVER FAVEUR - HOE BESTAAT. 'T I en alle bekleedingsmaterialef MUZIEKNIEUWS ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 12 JULI 1935. No. 23. KOSTELOOZE RIJWIELBELASTINGMER- KEN. De Ontvanger der Rijksbelastingen te Middelburg maakt bekend, dat voor het in ontvangst nemen van aanvragen om kosle- Jooze rijwielbelaslingmerken zitting zal wor den gehouden in het Oost Indisch Huis O 243 boven op de volgende tijdstippen: 17, 22, 24, 29, en 31 Juli en 5 Aug. 1935 van 's namiddags 6.30—8.30 uur. Te DOMBURG in het Gemeentehuis op 15, 22 en 29 Juli en 5 Aug. 1935 van 's namid dags 7—8 uur. Te VEERE, Kade A 120b op 15 en 29 Ju li van 's namiddags 7—9 uur. Te VROUWEPOLDER in het Gemeente huis op 16 en 30 Juli van 's namiddags 7—9 uur. Te SEROOSKERKE in het Gemeentehuis op 17 en 31 Juli van 's nam. 79 uur. Te WËSTKAPELLE in het Gemeentehuis op 15, 16, 22, 23 en 29 Juli en 5 Aug. 1935 van 's namiddags 7—9 uur. Ons Buiten- landsch Overzicht KOMENDE OORLOG? Een paar korte aanteekeningen o.er den komenden oorlog tusschen Italië en het rijk van den Negus in Afrika: Abessinie. Komen de oorlog is dal niet wat sterk uitge drukt? Zal het inderdaad tot een oorlog ko men? Men moet hopen, zoolang het hopen mogelijk is, doch hoe langer hoe duidelijker wordt liet, dat een wapenconfuet niet te ver mijden zal zijn. Italië gaat onverdroten voort met het verzenden van regimenten en enor me hoeveelheden oorlogsmateriaal naar zijn 'grensgebieden aan de Roode Zee. Reeds de- |ze transporten en het onderhouden van de troepen in de tropen verslinden enorme ka pitalen. Italië zou dat geld niet in de onder neming steken als het een bepaalde bedoe ling had. Een bemiddelingspoging van den Engèlschèn staatsman Eden is mislu t. Het wachten is thans op het eindigen van de regenperiode in het land van den „Leeuw :van Juda". Op het oogenblik is het toe komstige gevechtsterrein onbegaanbaar van wege de zware regens, die de beken tot ri vieren hebben doen zwellen. In den loop van September is het regen eizoen geëindigd en kunnen eventueele kr^gso^; era ties begin nen. En het staat te voorzien, dat zij dan 'ook metterdaad zullen aanvangen. Omtrent den afloop van dezen oorlog valt niets te voorspellen, want de verhou dingen der par.ijin zijn niet zoo geheel on gelijk als zij op het eerste gezicht schijnen. Het machtige Italië met een modern uitge rust leger staat tegenover een krijgsmacht, die materieel in de minderheid is, doch be schikt over soldaten, die weten wat vech ten is, die absoluut geen vrees hebben voor den dood en die zeer belangrijke zaak gewend zijn aan het moordende kiinaat. Wat er van zij: vast staat, dat het treu rig is, dat zooveel jaren na den meest bloe- digen oorlog, die de wereld ooit gekend heeft, zulk een gewapend conflict tusschen twee staten, die gelijkberechtigd lici van den Volkenbond zijn, mogelijk is. Wij moe ten er ons zelf over verbazen, dat de we reld het uitbreken van een nieuwen oor log, daar in het hart van Afrika, die het leven zal kosten aan duizenden blanken en zwarten, met een rustig toezien afwacht. Men kan zich afvragen, waarom de groole mogendheden niet ingrijpen. Zij zouden het uitbreken van den krijg kunnen verhinderen, indien zij slechts wilden. Het antwoord daar op is, dat achter die lijdelijkheid hoogere politiek schuilt, waarvan de gewone man zoo geen begrip heeft. Men kan er evenwel verzekerd van zijn dat de gevolgen van den afloop van dezen oorlog door de diplomatie reeds thans zijn gewikt en gewogen, dat de mogendheden reeds thans weten wat hun te doen staat indien Italie zich in Abessi nie de vingers brandt of als het land van den Duce zegevierend uit den strijd mocht komen. Niet voor niets is regeeren vooruit zien. en zonnebrand, schrijnen en smetten der huid na fiets- en wandeltochten, hij stukgeloopen, branderige en pijnlijke voeten, zijn Purol en Purolpoeder de meest afdoende middelen daarvoor in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Verkrijgb. bij Apothekers en Drogisten HOOI EN HET GEBRUIK VAN LAND- BOUWZOUT. De chemische samenstel mg van het gras of van het hooi kan niet beschouwd wor den als een nauwkeurige waardemeter voor de kwaliteit. In de eerste plaats is wel van invloed op de kwaliteit het jaargetijde, na melijk of het droog is of vochtig, verder of het hooi is van de eerste of van de tweede snede, terwijl ook de soorten van het gras en bemesting een groote rol sp elen. Door inwerking van de zon verliest het gemaaide product aan vocht. Dit vociit is het z.g.n. vegitalie-water. Jonge planten bevatten dit meer dan ou dere. Weidegras bevat (groen) 52-5S0/0 wa ter, en als hooi 10 22<>/o water. De groene plant verliest dit vegitatie-wa- ter, doordat het een scheikundige verande ring ondergaat, mede door de werking van microoganismen, welke aan de grassen kle ven. Hoe sneller de planten drogen, hoe# min der deze chemische werking plaats vindt. Indien het veel regent, in een tijd dat 't ge maaide product op het land ligt, is deze scheikundige werking veel ingrijpender. De werking van deze micro-organis nen is zelfs gunstig te noemen op de verteerbaarheid, indien deze slechts korten tijd geschiedt, zooals dit bij normaal-goed-hooiweer het geval is. Dus zélfs al te snel drogen is min der verkiezelijk evenzoo is het nadeelig, in dien er veel regen valt op het gemaaide pro duct, omdat door regen de gemakkelijk op losbare beslanddeelen als het ware uitge loogd worden, het hooi krijgt dan een brui ne kleur en vermindert sterk in waarde, om dat het gehalte aan eiwit, vet, koolhydraten en mineralen minder word Door veel regen kan het gebeuren, dat de zaden in het hooi ontkLmen, waardoor vaak broei ontstaat en schimmel optreedt en in dien zulk hooi wordt binnen gchatüd kan door broei zelfontbranding ontstaan. Dit ge- Mijn vorige krasje over de naastenliefde beter gezegd, over de niet betoonde naas tenliefde, heeft mij via de redactie te Vlis- singen enkele brieven van lezers bezorgd. Ik stel zulk een correspondentie steeds op prijs, want er blijkt onveranderlijk belang stelling uit voor mijn bescheiden bijdragen in deez' veelgelezen krant iets, wat me nige beroepsjournalist van zijn werk niet kan constateere*.. Die brieven waren zeer verscheiden van aard, even afwisselend, zelfs als de men schen zelf zijn. De lezers zijp het met mij eens of niet. Zij prijzen of criliseeren mij. Zij zijn voor en tegen Colijn, zij zijn op timist of pessimist. Ieder naar zijn aard en aanleg. Maar onveranderlijk klinkt uitgespro ken of tusschen de regels door één kreet uit al die brieven: de harlekreet om werk. Ik zie ze nu ik zit te schrijven: die duizen den handen, jonge en oude, van vrouwen en mannen, uitgestoken in een smeekbede om arbeid. Het beeld is misschien een beet je op effect berekend, maar is het leven zelf niet vaak theatraal en jagend naar scherpe contrasten? Werk! Werk! Wierk om in het leven te blijven, om te ontkomen aan de voelbare zuiging naar den maaischappelij- ken afgrond. Werk om bevrijd te worden van de pijniging van het gedwongen niets doen, van de opgelegde verveling. „Ik ben gedwongen rentenier", schrijft me een jongeman vol bitteren humor, „ik heb geen werk en leef van een spaarcentje. Ik heb het nog goed, vergeleken bij anderen. Maar ik word langzamerhand zenuwziek van het nietsdoen. Ik slaap lang te lang. Ik sta op met de vraag, wat ik vandaag zal doen om den tijd door te komen. Ik weet het antwoord niet. Vroeger probeerde ik bezigheid te maken, maar de aardigheid is er al lang af. Als ik maar weer werken kon al was het voor niets! Als ik maar weer zag, dat ik niet te veel ben op deze wereld, dat ik tenminste nog Lts nuttigs kan doen. Het zou mij het vertrouwen in het leven teruggeven. Nu ben ik het kwijt ik loop mezelf in den weg". Als je zooiets leest, dan knauwt er iels in Je binnenste. Dan vraag je jezelf af waar de wereld heengaat met een jeugd, die volkomen teleurgesteld wordt in 's men- schen mooiste bestemming, het doen van nuttigen arbeid. Dan begrijp je ook, hoe ge lukkig de menschen zijn, die nog g regeld werk hebben, al beseffen lang niet alle wer kers het als een geluk, evenmin als alle ge zonden de groote schat van een goede ge zondheid ten volle waardeeren. Men moet eerst ziek zijn om te weten wat gezondheid is, men moet eerst werkloos zijn om te we ten wat arbeid waard is voor een mensch. Het meest belabberde van deze geschiede nis is wel, dat ik mijn correspondenten niets anders kan geven dan woorden. Woorden van troost, van hoop in een b: tere toekomst. Zij hebben echter de waarde van een wa terleidingrapport in de woestijn. Wat heb ben de menschen aan een verklaring van de oorzaak der werkloosheid, aan een ver zekering, dat fiiet hun schuld niet is en aan mijn beste wenschen voor de toekomst? Zij willen werk. Zij vragen bezigheid loonen- de arbeid. En die kan ik, arinc slokker, niet geven. Woorden van hoop en troost, eerlijk en oprecht gemeend, z:,n puarien van groo te waarde, maar de dorstige rei. iger in den woes;ijn, die dol van vreugle een waterzak vond, wierp haar verachtelijk weg toen hij bemerkte, dat zij vol edelgesteenten, maar zonder water was. Het spijt mij oprecht voor mijn correspon denten, dat ik hun deze negatieve dingen moet geven. Ik kan hun trieste le\ensuit- zicht niet metterdaad verbeteren. Op één ding echter kan ik hen wel attent maken. Dat is het geloof in eigen kracht het ver trouwen in zichzelf. Ieder mensch beschikt over een wil, die hij kan oefenen en sterk maken. Iedereen kan zijn eigen wilskracht vergrooten. Voor een wilskrachtig mensch is er, zelfs in de meest hopelooze omstandig heden iets goeds te doen. Het gezegde: „lleip Uzelf zoo helpt U God" heeft een diepe ren zin dan menigeen denkt. Volgende week hoop ik, daarover wat meer te zeggen. PLEUN ZEELAND. beurt nog maar al te vaak en wij willen hier speciaal nog eens wijzen op dat dit kan worden voorkomen wanneer gebruik wordt gemaakt van landbouwzout, men strooie dan tusschen het hooi per 1000 K.G. 5-10 K.G. landbouwzout. Niet alleen kan dit van beteekenis zijn voor het voorkomen van hooibroei, maar tevens verbetert het de smaak en de kleur van het hooi, terwijl een niet onbelangrijke zaak, de minerale voeding van het dier, hier door ten goede zal komen. Het in Nederland en speciaal in Zeeland zoo gunstig bekende circus van Bever komt dit jaar met iets heel aparts. Ondanks cri sis en malaise heeft van Bever zich opnieuw welen uit te breiden en komt met haar ge heel nieuwe, in Nederland gebouwde con structietent, plaats biedende aan 2000 per sonen. Dan nog heeft het circus van Bever dit jaar beslag weten te leggen op een keur van artisten, zooals de 4 Leo-Tards, het Vlie gend trapeze-nummer, De Roxi Troupe, de phenominaie springplank, acrobaten, the Ronco Troupe, het Argentijnsche Cocktail mixed nummer, voor de eerste maal in Nederland, geheel nieuw en iets bijzonders. Dit zijn nog maar enkele nummers uit het veelzijdige wereldprogramma, waarop slechts namen met wereldreputatie voorko men. De dressuur is genoegzaam bekend. Na eenige jaren op de Vlissingsche Ker mis het vermaarde Faveur-gezelschap te hebben moeten missen, zal dit jaar Faveur met Frits Schakels de groote lachrevue ko men brengen „Hoe bestaat 't?" In het Concertgebouw zal men kunnen ge nieten van de wel zeer actueele reis „Met de K XVIII de wereld rond." De gunstige perscritieken bewijzen dat wat Faveur ook nu weer brengt als steeds van prima kwaliteit is. Goede wijn behoeft geen krans, ook nu zal bij het amusement van deze week het Fa- veur-programma weer favoriet zijn. In de revue treden alle bekende Holland- sche artisten op. The Little Show troupe ver zorgen the songs, the Lucky Girls de dans, het orkest staat onder leiding van Snoek. Kortom vele oude bekenden waarbij men eenige uren van genoeglijke ontspanning zal doorbrengen. De entreeprijzen zijn laag gesteld, zoodat wie deze week de kermisjool wil vieren, ze ker niet verzuimen moet tijdig zijn plaatsen (Gewapende Asbest Cementplaat; naar Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelburg te reserveeren, want het zal bij iedere voor stelling weer druk zijn. Faveur Hoe bestaat 't? Met belangstelling wordt op de Maandag première gewacht ZOUTELANDE Concert door de Fanfare „Luctor et Emergo" te Zoutelande op Dinsdag 16 Juli des avonds 8 uur. Directeur André J. Geijsen. SEROOSKERKE over de maand Juni *35 Getrouwd: Cornelis van de Putte 33 j. jm. (van Middelburg), en Maatje Louwerse 27 j. jd. Geboren: Pieternella. d. van Gerard Jobse en van Antonetta Lobbezoo Overleden: Levenloos aangegeven kind van Adriaan Wondergem en Jannetje Goedbloed Jan Jakobus Coppoolse 69 j. echtgenoot van Pieternella Kodde. o ARNEMUIDEN over de mnd. Juni 1935. Geboren: Marinus, z. v. Cornelis de Rij ke en van Louwerina Blaasse Geertruida z. v. Adriaan Poortvliet en van Neeltje Theune Auke Egbert, z. v. Luitzen van Plouten en van Neeltje van de Ketterij. Blaas, z. v. Robbert Meerman en van Jannet je de Ridder Crina, z. v. Blaas Meulmees ter en van Neeltje Ven te vogel. Overleden: Jan de Nooijer 62 j. echt genoot van Grietje Schroevers Adriaan Vader 83 j. weduwnaar van Maatje Jacoba Hoveijn Eva Willemina van de Vate, echtgenoote van Cornelis Steendijk. Ingekomen uit: Sint Lauren, Jacobus Job- se G 5 Vlissingen, Cornelis Siereveld B 84 Vlissingen, Willem van Belzen B 9. Vertrokken naar: Bergen op Zoom, Jan netje van Belzen 's Heer Arendskerke, Clasina, Johanna Kusse, Molenweg H 112 Middelburg Hotel Abdij, Tannetje Wondergem Hellendoorn, Rijssensche w. Johanna Albertha Jansen Middelburg, Lange Delft 121 Tannetje Coppoolse. Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5