Wat millioenen eischen Arbeid! Terug naar het handwerk, naar het Gilde? Een vreugdeloos volk. Donderend dreunen de voorhamers op aambeeld en wielband Vonken spat ten omhoog Dn de meester leert de leerlingen en gezellen zijn kunst! Arbeid! Arbeid! Arbeid De echo klinkt in alle Hollandsche dreven... Tot in de afgelegenste heidevelden van Drente, waar arbeidersploegen den woesten grond ontgin nen tot in de nieuwe polders rond het IJsselmeer... óveral, óveral! En in de bureaux werkt het intellect, dat al die plannen ontwerpt, dat de zaken be stuurt, regelt... Constructieteekeningen, dos siers, archieven... stenogrammen, telefoons Boekhouders, die getallen laten opmar- cheeren; schrijfmachine's, die ratelen; di recteuren, die dicteeren; ingenieurs, die expérimenteeren, rekenen, construeeren, bouwen In de retorten borrelt en kookt het de chemici distilleeren daar de levenssappen van den Arbeid! De eene uitvinding ver jaagt de andere. De mannen van het hoofd staan niet werkloos naast die van de vuist! De kamers der geleerden zijn de geboor teplaatsen van de oplossing der wereld schokkendste problemen: ziektedragers worden ontdekt en meedoogenloos onscha delijk gemaakt, bestrijdingsmethodes wor den gezocht voor schadelijk gedierte... Kunstwerken ontstaan, boeken... over land en volk! Schilders en beeldhouwers, dichters en schrijvers, artiesten en acteurs. Met hun talenten dragen zij levensvreugd' in den grauwen alledag, vlechten zij hun melo dieën in het Lied van den Arbeid! Zóó moet 't zijn! Weer eer bewijzen aan het gilde, aan het handwerk... Handwerk blijft nu eenmaal héndwerk in ieder stuk, dat de handwerker in zijn werkplaats vervaardigt, legt hij een stuk van eigen „Ik", een stuk, dat in vorm en plaats een eigen taal spreekt! Als wij eens rondom ons kijken, in onze keuken, in onze kamers, in onze huizen en tuinen, dan komt als wij dat bewust doen ondanks alle vorde ringen der machine-industrie, pas goed tot z'n recht, welk een voorname rol het handwerk in het leven van élk individu speelt! En als men zich dat goed voor oogen gesteld heeft, kan men de béteeke- rtis niet meer negeeren, die het handwerk voor de volksgemeenschap heeft... Bovendien: de terugkeer tot de Gilde maakt geknoei van óndeskundigen en bui tenstaanders onmogelijk, voert de kwali teiten sterk op! Het Gilde-werk kan ieder een volkomen vertrouwen! De gezellen- brief, het meester-diploma d&t zijn de garanties, de officiééle garanties voor eer steklas-werk! In enkele landen o.a. Duitschland, het land, waar de „gilde" (Zunft) nog 't langst in eere bleef (denk aan de schilderachtige Hamburger timmerlieden in hun typische kleeding), is het oude gebruik weer in eere hersteld. Zoo worden in Duitschland de leerlingen, na het maken van hun gezel len-werkstuk, weer plechtig tot „gezel" be vorderd, waarna zij op de „Wanderschaft" gaan en door middel van een van regee- ringswege ingesteld, georganiseerd uitwis selingsstelsel aan tijdelijk werk geholpen worden, noodig voor hun bevordering tot „meester"De benoeming tot „gezel" met al het uitgebreide ceremonieel, dat daaraan van oudsher verbonden is, vormt een plechtig oogenblik voor de jongelieden. Zij voelen zich sterk, zij hebben den mees tertitel nog voor oogen, hebben een doel voor hun eerzucht slaande toestanden en een terugkeer van den ouden tijd. In theaters hebben alle stukken, die in dezen „ouden tijd" spelen, het grootste succes; overal worden de ou de, prachtige volksliederen gezongen, ter* wijl de nieuwe, de Communistische, ner gens weerklank kunnen vinden! Het Rus sische volk is zichzelf volmaakt trouw ge bleven en heeft de liefde voor alles wat schoon is, niet verloren. Vooral op het gebied van de tooneel- kunst treedt dat aan het licht de klas sieke voorstellingen zijn het drukst be zocht! Wat betreft de Russische films heb ik moeten vaststellen, dat die met datge ne, wat wij Kunst plegen te noemen, niets uitstaande hebben. Het hoofdthema van haast alle films is het „roode leger" en de Kunst heeft zich geheel te richten naar de lijnen, die de politiek aangeeft! Verder is het mij ongevallen, dat men af en toe op ééns weer eens heldere, witte kielen door de bevolking ziet dragen. Zoo gelasten de autoriteiten de burgers dikwijls 'n nieuwe boord om te doen en zich te scheren. Vroe ger behoorde het tot de „bon bon" om al die dingen na te laten en in ieder opzicht den „proletariër" te demonstreeren! In dat opzicht heeft een soort verandering plaati gehad, maar helaas hebben de meeste men- schen geen geld om aan die nieuwe mo de mee te doen. In Irkoetsk ontmoette ik de eerste uit Mandsjoerije terugkeeren- de Russen (de vroegere) beambten van den Oosterspoorweg in China), die allesbehalve in een goede luim waren! Behalve de per sonen, die de leiding hebben gehad, is nie mand Irkoetsk gepasseerd. En of de terug keerenden hun bagage hebben mogen be houden, lijkt mij zeer twijfelachtig, want over het begrip particulier-eigendom zijn de meeningen in Rusland zeer verdeeld". Aan deze uitlatingen van den Japan- schen acteur behoeven we niets meer toe te voegen. Zij worden bevestigd door tal van andere berichten, die vooral den laat- sten tijd weer over de grens van Rusland gedrongen zijn. De juistheid ervan wordt tenslotte ook bewezen door de laatste rede voering van Stalin, waarin de dictator van het Bolsjewiekenland sprak van de nood zakelijkheid het individu in de Sowjet- Unie geheel weg te cijferen en te negeeren. Waarmede ook de nooden van dat indivi du, het gebrek en de ellende van dien Mensch worden weggecijferd en genegeerd! En inmiddels betoogt de Fransche minis ter Herriot, om reclame te maken voor zijn Ruslandpolitiek, dat het Russische volk „zich in vrijheid stabiliseert!" Men wete beter! m DE STAAT VAN DIENST VAN DEN GRAF ZEPPELIN. Het wereldbekende luchtschip de „Graf Zeppelin" is thans reeds meer dan zes jaar in het bedrijf en heeft in dezen tijd meer dan een millioen kilometer gevlogen. Reeds 90 maal heeft de luchtreus in dezen tijd den oceaan overgestoken en daarbij meer dan 27.000 personen, 42.000 Kg. vracht en 5.5 millioen poststukken vervoerd. Geen enkel ongeval heeft zich in al dien tijd voorgedaan. Indien de passageprijs niet be trekkelijk nog zoo hoog was, zou er onge twijfeld nog veel drukker gebruik gemaakt worden van deze wijze van transatlantisch vervoer. Toch zijn de prijzen in den loop der jaren al aanmerkelijk verlaagd. Zes jaar geleden kostte de reis van Friedrichs- hafen naar Rio de Janeiro nog meer dan 8000 Mark, thans betaalt men er slechts 1500 Mark voor .De zonderlingste passa giers heeft de Graf Zeppelin reeds aan boord gehad. Dieren van allerlei soort en in grooten getale hebben de groote vlucht over den oceaan meegemaakt. Kanaries, postduiven, rashonden en... bijen zijn reeds per Zeppelin naar Zuid-Amerika verzon den. Den terugweg aanvaardden allerlei exotische dieren, gorilla's chimpansé's, ko- libri's en slangen. m De straat der 94 kinderen. Toen men kortgeleden in Compiègne maar geen geschikte naam kon vinden voor een nieuwen autoweg, kwam de voor man der straatwerkers met het voorstel de straat naar de vele kinderen te noemen, die maandenlang brood hadden gehad door cflt werk: de 94 kinderen der 60 arbeiders! Dit origineels voorstel werd eerst afwij zend ontvangen, doch naderhand zag men in, dat het nog niet zoo dwaas was en ten slotte noemde men de straat: „Van de 94 kinderen." Papegaaien in het pandjeshuis! In Parijs heeft een zonderling een Bank van leening geopend, waar men levende vogels kanbeleenen! De merkwaardige vogelliefhebber verklaart daarmede de al lerbeste zaken te maken, daar eenerzijds tal van vogelliefhebbers tegenwoordig moe ten scheiden van hun gevederde lievelin gen, terwijl daartentegen de vogelmarkt nog niet geleden heeft van de slechte con junctuur, want zij, die een hond of een kat te duur vinden in het onderhoud, ne men thans allicht een vogeltje. Op den openingsdag werden er niet minder dan 8 sprekende papegaaien en 14 verschillen de zangvogels gebracht, waarvoor hij ruim 450 francs eraf. Japansche acteurs over hun indrukken in Bolsjewiekenland. De Japansche filmacteur Soodin Kame- jama, die dezer dagen van een in Moscou gehouden filmwedstrijd is teruggekomen, heeft zich in Charbin uitvoerig uitgelaten over zijn indrukken in Sowjet-Rusland. Een der vertegenwoordigers van de „Harbins- koe Wremja" verklaarde Soodin woorde lijk het volgende: „Ik was in vele steden van Sowjet-Rusland, maar wat ik daar ge zien en beleefd heb, tart alle beschrijving en heeft mij met het diepste medelijden vervuld. Als ik volmaakt objectief moet oordeelen, moet ik zeggen, dat het Russi sche volk een moeilijken en volkomen vreugdeloozen tijd doormaakt. Het volk wenscht dringend een wijziging van de be TEMPO! TEMPO! Drijfriemen sis sen over groote, wentelende rade ren, metaal ratelt en dondert alom tandraderen grijpen krakend in elkaar, zuigerstangen schieten heen en weer... overal draaien, schuiven, ratelen, •tooten, bonken, glijden, trekken... en ach ter iederen hefboom, bij élke machine... #en man, die stééds maar, stééds maar ma chinaal zooals zijn machine! hetzelf de werk verricht... hefboom X omzetten, kraan Y omdraaien, stroom uitschakelen... hefboom X terugzetten, kraan Y terug draaien, stroom inschakelen... enzoovoorts tot in 't oneindige! Tempo! Tempo... kloppen de hamers der fmedenmeesters en gezellenDdar •taan zij bij het aambeeld, aan de bank- Schoenmakersleerlingen maken hun gezellen-stuk. De slager heeft weer ettelijke worsten gestopt Heerlij k-versch verhuizen zij naar de winkels! •chroef, bij de draaibank, smeden en vij len, zagen en boren, klinken en lasschen. Vonken spatten op onder machtige moker slagen... gloeiende staven sissen als zij in het koele water gedompeld worden - in de haard vlammen de kolen hoog op, wan neer de stormwind van den blaasbalg er over heen strijkt... Ddt is het Lied van den Arbeid! Krachtiger, lévender, meesleepender dan de eerste is de tweede strophe van dat Lied het Lied van het Handwerk! Want is uiteindelijk de machine niet de oorzaak van ons economisch leed? van de overproductie? van de werkloosheid? Dan denken wij met weemoed terug aan de schoone tijden van de Gilde... het hand- werkersgilde: leerling, gezel en meester! Welk een trots, als men „meester" op zijn deur mocht schilderen! En welk een weel de, als men het diploma, de me ester-brief, no ooi-omlijst in zijn kamer kon hangen. Tempo! Tempo! Dat zingt en zoemt overal in de zwarte schachten onzer mij nen in de blanke hallen onzer weverijen op de vette aarde onzer akkers... In de brood- en banketbakkerij: hygiëne en kokskunst

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 6