waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad A. C. JULIANUS 41e Jaargang VRIJDAG 28 JUNI 1935 No. 26 ALGEHEEN-WEEKBL AD WESTELUK ZEELAND s Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 CT. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 CT. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer besfaaf uit 8 pagina's Voor Triplex en Ferrocal en alle bekleedingsmaterialen Hoofdpijn, Kiespijn. LIED VAN DE WEEK •VOOR SCWOO«D<mE BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: AGENTEN IN ALLE PLAATSEN VLISSINGEN. Ds. C. F. Nolte, Predikant bij de Ev. Luth. gemeente te Vlissingen-Middelburg is als zoodanig te Deventer beroepen. Geslaagd aan de Chr. Kweekschool te Middelburg; voor nuttige handwerken: Mej. M. L. Baljé. voor prop. medisch examen, onze vroegere plaatsgenoot, de Heer W. J. van Hoeke; voor eindexamen rijkskweek- sichool te Middelburg; de Heeren J. G. Brugman, A. H. J. van der Burg, J. Lttwe- ma en A. de Nooijer; voor de gezamenlijke tentamine in de natuurwetenschappelijke vak ken van het le ged. cand.-examen in de geneeskunde: onze vroegere plaatsgenoot de Heer H. V. B. Stoops. In de vacature-Kalff, bij de N.V. Stoom vaart-Maatschappij Zeeland, werd benoemd ir E. C. W. van Dijk, lid der directie van de Ned. Spoorwegen. Vrijdag kwam alhier binnen het Deensche jachtje „Resover", bemand door een Deensch echtpaar met enkele kinderen dat een reis om de wereld doet. In de Kanaalstraat ontstond een bin nenbrandje, doordat de vlam van een lamp je, geplaStst onder een aquarium, vermoe delijk een raam in brand had gestoken. Door de hitte sprong dit raam en geraakte het behangselpapier aan het branden. De be woners konden den brand nog blusschen. Het is aan de recherche gelukt een drietal jonge mannen aan te houden, die op 14 en 15 Januari hebben ingebroken in de Oranjeschool en verschillende geldbus jes hebben geledigd. Op den Nieuwen Vliss. weg, nabij het vliegveld, slipte de auto van de Ijsfabriek Walcheren en sloeg om op de rails van de tram. Gelukkig kwamen er geen per soonlijke ongelukken voor. Het tramver keer ondervond eenige stagnatie. In de St. Jacobskerk gaf de Heer B. ten Cate een orgelconcert, met medewer- King van Mevr. Spaanderman-Taat (zang) en den Heer Edw. Batten, (Viool). Overgeplaatst de sergeant der Mari niers A. J. Looijsen van Wachtschip Vlissin gen naar Wachtschip Willémsoord. Ten stadhuize vergaderde de Kunst kring „Het Zuiden". Deze vereeniging telt 5 eere en 4 gewone en 29 buitengewone leden. Drie tentoonstellingen werden gehou den. Het aantal bezoekers bedroeg 1750. Een verloting bracht op f 758.50. Aange kocht zijn 11 Schilderijen voor f 690. De kosten waren totaal f 769.70, alzoo een te- kprt van f 11.20 op de Vereenigingsreke- ning gebracht. Deze wijst bij een ontvangst van f 176.87 een goed slot aan van f 54.35. Daar de Heer Jacobs, de ziel der ten toonstellingen, op 29 October 70 jaar hoopt te worden, wil men speciaal van zijn wer ken een tentoonstelling organiseeren. CHR. MIDD. VER. Dinsdagavond ver gaderde in het Concertgebouw de Chr. Midd. Ver. onder voorzitterschap van den hoor I. Hamming. Als spreker trad op Burge meester D. Huinink van Veere over het on derwerp „Middenstand en Devaluatie". Na te hebben uiteengezet wat onder de (Gewapende Asbest Cementplaat) naar Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelburg problemen bij het huidige ruilverkeer, deva luatie, inflatie etc. dient te worden verstaan, en welk een rol het standaard muntwezen vervult. Hierna gaf spr. aan wat onder een circulatiebank dient te worden verstaan. Van de vier stelsels inflatie, deflatie, valu- eeren of devalueeren, koos Nederland die der deflatie van de aanpassing. Met citaten van verschillende economen als Prof. Grimaire, Prof. Diepenhorst, de heer Matthijssen, Prof. Verijn Stuart, Prof. Raaijmakers de Ministers Steenberghe en Gelissen, citeerde spr. de pro en contra's van het toegepaste stelsel. Principieel bezien dient men evenzeer van devaluatie afkeerig te zijn. Devaluatie zal voor den één schade en den ander voordeel zijn. De regeering moet zich weer op een ander apparaat gaan instellen wat achter de feiten aankomt. Ons stelsel verdient de voorkeur omdat men altijd alle aandacht moet schenken aan de zaken die men beheerd. Tegen devaluatie voerde spr. een 5-tal krachtige argumenten aan. De Middenstand heeft daarbij te verstaan dat ons volk een eereplaats, tusschen de vol keren inneemt Mr. Trip en Dr. Colijn zijn belangrijke figuren, bij twee verkiezingen heeft het volk zich weer trouw betoond. Al zeggen S.D.A.P. en R.K. laat maar los, dan zeggen wij, Nooit vrij willig I Ook de Middenstand is daartoe geroe pen al kost het een offer, doch daarom staat zij als middenpeiler. Een tijdelijke ontspan ning moet zij zich ontzeggen doch bespaart zich de ernstige gevolgen van een nog groo- tere daarop volgende ineenstorting. Men is toch een te goed koopman om zich door schijn te laten verleiden. Met een beroep op beginsel trouw en beginselvastheid eindig de de spreker. Na de pauze werden nog enkele vragen gesteld door spreker en den heer Booster beantwoord. Zaterdag hield het Koninklijk Genoot schap van Munt en Penningkunde in „Bri tannia" zijn halfjaarlijksche vergadering. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan het Stedelijk Museum en andere gebouwen. Na het diner noodigde de burgemeester het Ge nootschap op het Wooldhuis. De Zaterdag gehouden collecte voor „Zonnestraal" bracht op f 446.44. De Harmonie „Ons Genoegen" gaf Zon dagmiddag haar eerste concert op de ach terplaats van de voormalige Willem III ka zerne. Alhier kwam binnen het Nederland- sche motorschip „Twin" van Grangemouth met een lading steenkolen voor Goes en ver trok de Noorsche tanker „Mosvold". De Heer J. Kommers, wachtgelder is benoemd tot tijdelijk hoofd eener Chr. School te Krabbendijke. GEMEENTERAAD. In de Woensdag gehouden Raadszitting werd tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer E. Andriessen gekozen. Het voorstel van B. en W. betreffende de regeling van de jaarwedden der ambtenaren der politieambtenaren en werklieden, alsme de het vastellen van het reglement der poli- tie-ambtenaren d.d. 12 April werd na eenige bespreking conform aangenomen. Tegen eenige wijzigingen der Gemeentebe- grofctjing 1935, betreffende verlaging van een viertal subsidies en schrapping van de post voor heilgymnastiek werd vooral ter linkerzijde discussie gevoerd. Na stemming over de post heilgymnastiek op verzoek van den heer van Oorschot hetgeen met 10-7 stem men werd verworpen is het voorstel van B. en W. conform aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer van Span ning naar de stand van het tewerkstellen der jeugdige werkeloozen. Wethouder Laernoes zette uiteen dat het Gemeentebestuur in deze diligent is. MIDDELBURG Geslaagd aan de Chr. Kweekschool voor nuttige handwerken: de dames Th. P. Ie Co;ïntre, J. G. Enkelaar, B. H. Graaf- huijs, M. A. Harinck, en H. C. Loodewijk, voor afd. lingerie: R. Kath. Vakschool: de dames N. Baurdoux, L. de Leeuw, L. Haay- mans; voor costumiére: de dames B. Wille- boordse. S. de Jager, L. Ploegaert, M. Ver- ONTZETTENDE „HOOFDPIJN" Moeder's blijdschap over haar dochler's ge nezing. „Vanaf haar twaalfde jaar was mijn doch ter lijdende aan ontzettende hoofdpijnen. Ik heb haar toen Kruschen Salts laten gebrui ken en na een paar weken was reeds be terschap ingetreden. Zij neemt het nu al vier jaren lang en ik kan U berichten, dat zij door Kruschen weer volkomen in orde is. Ik kan ajs moeder mijn blijdschap niet ge noeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruim achttien jaar en geheel van hoofdpijnen gene zen. Ik raad alle moeders aan om haar kin deren allen Kruschen Salts te laten gebrui ken". M?j. ST. te R. De oorzaak der meeste kwalen is de slechte werking der spijsverteringsorganen, waardoor Uw lichaam niet vrij is van gif tige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het on, vermijdelijke gevolg cn de daarbij behooren- de reeks van kwalen: hoofdpijn, indigestie, moeheid, neerslachligh il en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte, natuurlijke doch zekere aan sporing voor Uw lever en nieren om re gelmatig te functionneeren. Uw lichaam blijft zoodoende inwendig vrij van alle on zuiverheden. Kruschen Salts werkt direct op Uw bloedsomloop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt en U nieu we energie voelt tintelen tot in elke vezel van Uw lichaam. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten af0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. straate en L. Kingmans; aan de Rijkskweek school eindexamen: de Heer J. W. den Hollander; voor prop. examen electro-tech nisch ingenieur de Heer J. Dekker. Het volgend jaar zal alhier de alge- meene vergadering gehouden worden van de Schippersvereeniging „Schuttevaer". De politie maakte proces-verbaal op inzake een mishandeling, die in het Dom- burgsch schuitvlot bij een familietwist plaats vond. Ook stelt rij een onderzoek in ter zake van vermoedelijk ongewenscht bezoek aan een Kippenhouderij alhier. Na de verkiezingen hield de A.R. Kies- ver. een vergadering in welke Mr. P. Diele- man sprak, ook deden zulks de nieuw ge kozen raadsleden. Verder spraken de Hee ren Zuidema en Dr. Huizinga. Bij enkele candidaatstelling werden de Heeren K. J. van Loo en L. F. Groosman als commissarissen in het Polderbestuur van Walcheren herkozen. Op de Paardenmarkt werden aange voerd 269 paarden. Er was veel vraag naar, getuige het groot aantal auto's dat gereed stond de dieren te vervoeren. De prijzen waren voor veulens f 70.—, f 90.—, voor jaarlingen f 100—, f 150.—, tweejarigen gingen tot f 250 en oudere paarden tot f.350 In de gehouden jaarvergadering va»* de Geschied- en Letterkundige Vereeniging werd de rekening met oen goed slot van f 56— goedgekeurd. Tot bestuursleden wer den gekozen de Heeren Jhr. F. Beelaerts van Blokland en Mr. J. Mooleaburgh. In de Concert en Gehoorzaal had de Openbare Les plaats der Volkszangschool, onderdeel der Ver. ,.Uil het Volk, voor het Volk". Voor de pauze gaf de Heer Bosdijk enkele oogenblikken werkelijk les. Aan me vr. Bosdijk werd een mand bloemen aan geboden, een tweetal kinderen had eerder den Heer en Mevr. Bosdijk een souvenir aan geboden. De Voorzitter reikte enkele diplo ma's uit. Hoofdnummer van het program was, de Bloemencancate van Geertruida van Vladeracken. Zaterdag vergaderde in „De Eendracht de kring Walcheren van Volksonderwijs. De rekening sloot met een batig saldo van f 47.33. Besloten werd in 1936, op Hemel- pijnen te verdrijven is een MIJNHARDT'S Poeder Per stuk 8 ct.: doos 45 ct. Bij Uw Drogist WEL KOM! Guus Betlem Jr. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zal binnenkort de Bur gemeester van Albury een bezoek brengen aan ons land...; In verband daarmede wordt her innerd aan de door hem betoonde hulp bij de landing van de Uiver tijdens de Melbourne-race.^, Welkom, welkom Burgemeester, In ons kleine Nederland, Dankbaar drukken wij persoonlijk Straks Uw warme vriendenhand. Wanneer U straks „voet aan wal" zet, Op ons fiere lapje grond, Dan is „Albury" het woordje Dat weer gaat, van mond tot mond... Dan gaan plots weer de gedachten Naar Uw kloeke, ferme daad, Die hier vist hiet werd vergeten, Ook al is Uw komst dan laat... Dankbaar zijn we, dat wij eind'lijk Thans in slaat worden gestéld, U persoonlijk ook te zéggen, Wat U schrift'lijk werd gemeld. U persoonlijk thans te zéggen, Hoe men U hier wel waardeert, Hoe men daden als de Uwe, In ons landje apprecieert' Bijstand hebt U ons geschonken, Vriendschap hebt U ons betoond, In een tijd ais tegenwoordig Dient voorwaar, zooiets beloond! 't Is een voorbeeld voor de wereld, Deze daad van mensch'lijkheid, Als een wèldaad... een oase, In verdwaasden, wreeden tijd! 't Is een voorbeeld voor de wereld, Waar élk land de vrede prijst, Met véél woorden, maar... in daden Vaak het tegendeel bewijst. Welkom, daarom Burgemeester, Bij uw naderend bezoek, Moge dit een gouden bladzij Worden in Uw levensboek. Welkom in ons kleine landje, Lang heb ik erop gevlast, Om thans dit te mogen schrijven! Wij zijn trótsch op U, als gast! (Nadruk verboden] vaartsdag zoo mogelijk te Valkenisse, een landdag te houden. j Op de Tramsingel had Zondagmiddag een déraillement plaats, dat gelukkig goed afliep. In een vrij scherpe bocht geraakte de motorwagen van de tram uit de rails en reed over de straatsteenen in de richting vam de vest. Daar de koppeling van den eersten bijwagen niet brak en de bestuur der hard remde, kwam de motorwagen tot staan, toen het voorste deel reeds boven het water hing. Na drie kwartier waren de wagens weer in de rails gebracht. Op de Donderdag gehouden Paarden markt is een 23 jarige merrie verkocht, die haar 18 jarig veulen bij zich had. De Zaterdag gehouden speldjesverkoop voor „Zonnestraal" bracht op f 274.46. Alhier werd de Waalsche reünie van afgevaardigden der 16 Waalsche Kerken in Nederland gehouden. De Opening had plaats in de Concisloriekamer der Waalsche kerk, waarna Ds. Ch. Le Cornu vroeger predi kant alhier de openingskerkdienst leidde. Na de lunch in Hotel „De Burg", werd in de consistoriekamer receptie gehouden. Ds. Blommaert sprak een welkomstwoord. Aan de Rijkskweekschool slaagden nog de Heeren J. A. Vermazen en J. G. van Win kelen; voor het prop. examen voor bouw kundig ingenieur slaagde de Heer H. Kla- renbeek; aan de Meisjes Uloschool, de da mes H. J. de Baare, .J J. van der Moer, E. Meerkamp van Embden, C. Siegers, F. C. Smit en C. J. van de Velde. Vrijdag kwam het district „Walcheren'* van den Ned. Chr. Landarbeiders Bond bij een. ARNEMUIDEN. De afd. van de Ver. tot Chr. Verz. van Krankzinnigen hield haar jaarvergadering. Het ledental steeg tot 40. Het boekjaar slool met een voordeelig slot. In den winter zal een Hervormd predikant in de Geref. kerk

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1