MAGGI" HARTEN DRIE FEUILLETON BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN SOEPTABLETTEN Voor Triplex en Ferrocal A. C. JULIANUS TEGEN VERSLECHTERING NIJVER HEIDSONDERWIJS. Zomertijd wil zeggen „Sla-tijd*1 en alle bekleedingsmaterialen ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 2fl JUNI 1935, No. 25. RON DIKWIJLS NIET LOOPEN. Nu van pijn verlost Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheu- matische pijnen in mjjn knieën, dat het dik wijls voorkwam, dat ik niet kon loopen. Al les wat ik probeerde was vruchteloos, ik vond nergens baat bij. Tenslotte sprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik, maar de resultaten heb ben mij overtuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kruschen. Ik neem het iede- ren morgen in en van rheumatische pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het alle menschen willen aanraden, die last van rheumatiek hebben^ het is het eenige goede middeL Ik voel mij als herleefd nu ik van de pijn in myn knie verlost ben". Mej. G. de K, te R. De verschillende zouten waaruit Kru schen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoffen als urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en voorkomen tevens, dat deze giftige stof fen zich ooit weer kunnen vormen. Zoo ver dwijnen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dat de oorzaak der rheumatische aandoening voorgoed wordt weggenomen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. WALCHEREN. Het Comité van Actie tegen verslechtering van het Nijverheids onderwijs, welk comité omvat alle vereeni- g in gen van directies leeraren en leeraressen bij dit onderwijs, organiseert Vrijdagavond 8 uur in St Joris te Middelburg een ver gadering waar de heer G. N. Meurs uit Lei den, voorzitter van den Bond zal spreken. Het doel van deze vergadering is te be spreken de dreigende verslechtering van dit onderwijs bij het aanhangige bezuinigings- ontwerp der Regeering. In een manifest richt het comité zich tot allen die belang hebben bij en belangstellen »n een goede vakopleiding voor de Nederl. jeugd. Na te hebben betoogd hoe na het particu lier initiatief als bekroning daarvan het Nijverheidsonderwijs bij de wet geregeld werd, was bij de moeilijker wordende fi- nan. toestand des lands dit onderwijs reeds destijds een der eerste bezuinigingsobjecten. Het zoogen. stopwetje van Huishoud., in dustrie en ambachtsscholen. Het aantal les uren verminderde, de cursusduur werd vat kort. Sommige leervakken geheel geschrapt. Aan sommige scholen werd de veel te korte 2 jarige opleiding toegestaan en nu worden alle scholen voor een tweejarige cursus voorgesteld. Dit beteekent terugkeer tot de toestanden van een halve eeuw geleden. De leerlingen der ambachtsscholen komen nu een jaar jon ger op de arbeidsmarkt, het leger der wer- keloozen practisch helpen vergrooten. Derhalve zal naast de onvolledige oplei ding dezer jonge leerlingen dit geen werke lijke bezuiniging kunnen beteeken en. Bovendien geeft aanvaarding van dit be- ïwnigingsontwerp aan de Regeering vol DOOR BERTA RUCK. S3. Zij gfimlachteo met zestien rijen van prachtige, gelijke pareltandjes; niet naar het publiek maar (zooals mevrouw Hallett op merkte) naar de eerste coulisse, waar luite nant Orpington met de partituur in z'n hand hen met z'n oógen in bedwang hield, doch voor de oudste dochter een uitzondering maakte, aangezien dat in bedwang houden in lonkvorm geschiedde. Twee scherpe tikken op de rug van een der drie violen en de pianiste sloeg een breed accoord aan. Toen bleek duidelijk het resultaat van het bewonderenswaardige, geduldige drillen van luitenant Orpington. Tegelijk met het ac coord gingen acht rechtsche Gansenhurst- handjes met bewonderenswaardige gelijk heid omhoog. Daarna gingen zij even rhyth- misch weer omlaag. Acht paar gouden schoentjes draaiden naar buiten, zoodat zij een zuiveren rechthoek met de respectieve beenen en beentjes maakten. Daarna klonk opeens in volmaakt unison een vogeltjesach- lig gezang uit acht dartele Gansenhurstkeel- tfee: „It is a long way to Tipparary" en stapten de acht witte wolkjes met gouden lokken op hun gouden schoentjes in mili taire tempo zingend over het tooneeL macht om alle andere cursussen avondtee- kenscholen etc., een hernieuwde verkorting van de cursusduur, een hernieuwde ver mindering van het aantal lesuren of zelfs een algeheele opheffing voor te schrijven. Mede hierdoor komt het Nijverheidson derwijs in groot gevaar, j Niet alleen voor de vereenigingen van j leeraren, doch bovenal ook voor ouders en oud-leerlingen ligt hier een taak om met goed recht en reden tegen deze verslechte ringen te ageeren, en op sterke vermindering beier nog algeheele opheffing bij de Regeering te helpen aandringen. Daartoe is o.m. de vergadering die te 8 uur aan vangt voor ieder toegankelijk. YLISSINGEN, van 13f9 Juni 1935. Ondertrouwd: E. W. Bieijenberg, 20 j. en W. Huiszoon, 20 j. G. J. Stam, 26 j. en A J. Verseput, 25 j. H. P. Verkroost, 29 j. en P. L. Versluajs, 31 j. L. A. Pieter- se, 24 j. en E. J. van der Heijdt, 24 j. Getrouwd: D. Craeau, 28 j. en S. Ephrakn, j. Bevallèn: C. S. de Puijt, geb. Ie Keu, d. H. C. van Bel zen, geb. de Louw, d. M. van Hoorn, geb. van Schijndel (levenl.) Overleden: S. C. de Lijser, 75 j., wed. van L. van Diist ML J. Wairave, 51 vrouw van F. van de Velde. (V. C.) MIDDELBURG, van 13—19 Juni 1935. Ondertrouwd: C. Baan, 26 j. en M. J. Morel, 28 j. Getrouwd: A. S. Roth, 27 j. ai M. N. Ruck, 24 j. P. C. Bert^jn, 37 j. en E. van Talenhove, 33 j. Bevallen: M. E. W. Antheunisse-Snijders, d. H. M. G. J. v. d Mijle-Hattink, d. L. de Vos-Minderhoud, z. T. M. Vlugter- Hoek, z. E. de Veij-van Dijke, d. Overleden: A. v. d. Paardt, 85 j., wed. T. Paauwe E. W. v. d. Vate, 64 j,. geh. met C. Steendijk. (M. C.) OOST EN WEST SOUBURG van 12-18 Juni 1935. Getrouwd: J. van de Vrede, 23 j. en M. J. van der Wart, 26 j. P. A. van de Putte 26 j. en C. M. Polderman, 22 j. M. Sturm 28 j. en J. Meijer, 24 j. Geboren: Pieternella Cornelia Jacomina Mevrouw Hallett, die een benijdenswaar dig opmerkingsvermogen had en dat nooit onbenut Het, ontging het ook niet, waar de oorzaak van die volmaakte eenstemmigheid wortelde. In de andere bedrijven had zij blikken zien wisselen tusschen de oudste dochter des huizes (als Belgische stede maagd) en den impressario ('n fatterige uit beelding der neutrale mogendheden); zij kon zich levendig voorstellen, dat de repetieties en voorbereidende maatregelen voor de ste demaagd en de neutrale mogendheid geen on (aangename tijdpasseering waren geweest. Mevrouw Hallett had in haar tijd ook nog aan liefhebberij-comedies gedaan. Zij zag dus alles. Billy Somers die naast haar zat, met z'n drie engagementsringen in z'n zak, zag van dat alles niets. Die drie met fluweel beklee- de étui'tjes drukten hem zwaarder, dan ooit z'n volledige manouvreuitrusting had ge daan. Want hij had besloten, om gedurende het bal, dat op de revue zou volgen, dat grootste van die acht kweelende vogeltjes buiten de balzaal te brengen en haar op een of ander rustig plekje te laten kiezen tus schen paarlen, diamanten en smaragden. Het idee benauwde hem; het was of die drie étui'tjes beurtelings in z'n keel schoten en daar „boompje verwisselen" speelden. Terwijl deze donkere gedachten hem be. zig hielden, werd hij gestoord door de fluis terstem van mevrouw Hallett. „Zeg, jouw Lelie is al aardig in bloei geraakt, sedert ik haar 't laatst zag", zei ze met eenigen na druk; Billy reageerde er slechts op door een vaag knikje. Hij zat daar met donkeren blik naar die witgouden rij van vrouw in d. v. J. van Soelen en van P. Marijs Jo hannes, z. van J. A Brouwer on L. Kaljouw. Overleden: L. Kervïnk, 31 j. ongehuwd C. J. Cleeren, 22 j. ongehuwd C. E. Plugge 70 j[. man van A. A Korteweg. VEILING van 17 Juni 1935. Zuring 23, Spinazie 241, Postelein 7-9, Moskrul 2-3, Wagenaarsboonen 38-45, Peulen 23-28, Stam snijboonen 37-41, Tuinboonen 16-19, Dop erwten 14-24, per Kilo. Peterselie 4-5 per chip. Koolplanten per 100. Spruitk. 5, Bloem kool 1, Koolraappl. 1. Peën 2-7, Kroten 5-6, Selderie 2-21/2, Rabarber 1-3>A, Radijs 2, Rammenas 1, Sjalotten 2-2*/» per bos. Bloem kool 340, Andijvie 1-11/2, Kropsla 1, Kom kommers, witte 2-7, Komkommers, groene 1-2, per stuk. Bloemen: Pioenen 18-27, Papaver 2, Lupi nen 2-3, Irus 5, Lathyrus 3, Anjelieren 1-3, Lelies 13, per bos. Begonia 3-5, Cactus 6, Petunia 5-12, Vet plant 5, Mosplant 4 p. stuk Kleine Veiling van Dinsdagmorgen half acht. Aardbeien 8-28, Kruisbessen 5, Druiven 76- 79, Tomat. A: 13-16, Tomat. B: 17, Tomat. C: 12-13, Tomat. C. C.: 6, per Kilo Rode bessen pa* pond 54-60, Perziken per stuk 440. spé en aanstaande schoonzusjes te staren. Telkens als de kweelende vogeltjes met een sierlijken beenzwaai omdraaiden, brak er een storm van applaus en lachen los. Billy I vond dat hij nog nooit zoo iets idioots had gezien. Hun dwaasheid had de hoogte van 't grootst mogelijke idiotisme bereikt. Onder donderend en daverend applaus sloten, zich de gordijnen; de revue was af- geloopen. Nog eens gingen de gordijnen open, ter wijl het achttal wolkjes, boog en neeg en handkusjes in de zaal lanceerde. Dan ver braken zij de keten en sprongen er zestien witte enkeltjes en zestien gouden schoentjes over het voetlicht heen, de zaal in, om zich tusschen de gasten te verspreiden. Onmiddellijk daarop klonk de harde be. velstem van Orpington. „TooneelbrigadeGeef acbt! Aantreden! Aantreden! Stoelen weg! Zaal ontruimen 1 Tien minuten pauze!" Binnen tien minuten was het reuzen sa lon ontruimd. De pianiste hernam haar plaats aan de piano, de violisten stonden strijkklaar; dan zette zij een wals in en be gonnen de heeren hun dames te zoeken. Zoodra Billy de eerste tonen van die bekende wals hoorde, kreeg hij een rilling, alsof er plotseling een druppel ijswater langs zijn rug liep. Het was dezelfde wals van het laatste officierenbal, het ongeluksbal. Zijn gedach ten dwaalden terug naar dien avond. Wat een verschil met nu. Nu stond hij daar als een belachelijke idioot, die drie meisjes te gelijk ten huwelijk had gevraagd! Juist toen hij hierover nadacht, bemerk PER TABLET VOOR 2-3 PORTlc koude gekookte aardappel, een middel, dat even goed een eenigszins gebonden sausje geeft als het fijngewreven ei. Duurder maar dan ook bij uitstek ge schikt voor feestelijke gelegenheden! is de bekende mayonnaise, die, met eenige zorgvuldigheid bereid volgens het hieronder beschreven recept, de gastvrouw in de ge legenheid zal stellen met haar zomerscho- tels eer in te leggen. Daar het de groote hoeveelheid olie is, die deze saus duur maakt, voegen we er een ander recept aan toe, dat ons helpen kan aan een dergelijke „zalfachtige" sjasaus zonder in al te groote onkosten te vallen. MAYONNAISE. te hij, dat Lorrie Halliday naast hem stond. Lorne had evenals mevrouw Hallett gera den, dat Billy somber gestemd was. O, wat zou het heerlijk voor haar zijn geweest, als zij hem kon helpen en opbeuren. Wel nu, het ijs was immers al gebroken, zij had hem toch reeds gesproken. En zij had toch tegen haar ouders gezegd, dat er geen re den bestond om mijnheer Somers niet aan te spreken. Waar diende die halfhartigheid toe? Zij gaf hem een kalm glimlachje. „U heeft mij nog niet te dansen gevraagd, mijnheer Somers", sprak zij op heel gewonen toon. Billy, die met mevrouw Hallett in gezel schap, was, voelde dat hij haar eerst moest vragen, maar mevrouw Hallett, die juist met een drom kennissen bezig was, zei, dat ze momenteel niet vrij was, maar dat z|j zich voor iets later aanbevolen hield. Er bleef Billy dus maar één ding te doen. HSj wendde zich nu tot Lorne Halliday. „Mag ik dezen met U"? vroeg hij terwijl hij bijna hulp behoevend zijn oogen neer sloeg. Lorne vond ook, dat hij er ellendig uit zag, toen zij hem met een blik, waaruit haar vrouwenhart sprak, glimlachend aankeek. Mevrouw Hallett was in druk gesprek met haar kennissen, maar zaj keek toch even om en dacht: „Die oude Grieken hadden 't toch maar bij 't rechte eind, toen zij eens en voor al tijd vaststelden, dat de liefde blind is. Als onze Mormoon maar liefde voor die arm« Lorne kon opvatten Hij praat tegen haar als of h^j bijna (Wordt vervolgd.) Kleine veiling van Aardappelen Woensdag 3 uur. Aanvoer 32350 K.G. Oude: Bonte 28-65, Zeeuwscbe blauwe 26-111, Bevelan ders 33, Nieuwe: Mitlothiams I 1.77-1.92, Mitlothiams II, 1.80-1.90, Mitlothiams III, 1.17-1.53 per 25 Kilo. Als er één tijd van liet jaar is, waarin we aan „rauwkost" doei zonder er zelfs big te denken, dan is dat de zomer. De krapsla, de komkommer, de tomaat om nog niet eens te spreken van slaboo- nen, koude aardappelpiakjes, overgehouden doperwtjes enz. enz. komen zoo goed als dagelijks op onze tafel voor, hetzij ieder afzonderlijk, hetzij met elkaar tot een „ge- varieerden" slaschotel bijeengebracht. Bij zoo'n sja behoort onafscheidelijk de slasaus; en het is over dit onderdeel, dat we vandaag wat bizonderheden willen geven. Die saus kan eenvoudig bestaan uit sla olie en azijn of slaolie en citroensap, met als toevoegsels altijd wat zout en verder naar verkiezing of de eenigszins pikante spe cerijen in den vorm van peper en mosterd, óf de zachtere tuinkruiden in den vorm van peterselie, dragon, prei en dergelijke moes tuinproducten. Wie de saus extra-geurig wil maken zal er bovendien eenige druppels Mag gi's Aroma aan toevoegen. Het beste effect wordt bereikt als we per persoon 1 eetlepel slaolie, 1/2 eetlepel azijn of citroensap en 1/2 theelepel Maggi's Arouia flink door elkaar kloppen, zoodat een wit achtig sausje ontstaat, waaraan we dan naar willekeur de verdere ingrediënten kun nen toevoegen. Een ander algemeen bekend sia-sausje heeft ajs ondergrond een hard gekookt ei, dat eerst goed met de slavork wordt fijnge wreven, om daarna te worden vermengd met de olie, de Maggi's Aroma en den azijn (of het citroensap), alles weer in dezelfde ver houdingen van daareven. Wie het ei liever uitspaart (b.v. om het, in plakjes of partjes gesneden) als garnee ring van de sla te gebruiken, die kan het in de saus vervangen door een fijngewreven 1 eierdooier, Va afgestreken theelepel tje zout, 1 eetlepel azijn of citroensap, 2Vs d.L. slaolie, 1 theelepeltje Maggi's Aroma, naar verkiezing een ietsje pe per en mosterd. Klop in een stevige, diepe kom met be hulp van een eierklopper (z.g. garde) den eierdooier met het zout, de peper, den mos terd en den azijn (of het citroensap) goed door elkaar. Voeg er onder voortdurend flink kloppen in een uiterst dun straaltje de olie bij, tot de saus dik en glanzend is. Voeg wanneer de saus misschien onhandelbaar dik gaat worden en de gewen sch te hoeveel heid olie nog niet is opgebruikt, nog eenige druppels azijn of citroen bij (ook wel ge woon water) en ga dan. weer voort met het inbrengen van olie. Roer ten slotte de Mag gi's Aroma door de saus. GOEDKOOPE „MAYONNAISE". 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 20 G. (1 afgestreken eetlepel) boter, 2V* d.L. kokend water met 1 Maggi's Bouil lonblokje, 1 eierdooier, 2 eetlepels sla olie, la 2 eetlepels azijn of citroensap (naar smaak), misschien een ietsje zout. Verwarm roerende op een zacht vuur de boter met de bloem tot een gelijk papje, giet er onder voortdurend roeren4 langzamerhand den bouillon bij en laat het mengsel even doorkoken tot een stevig gebonden sausje. Neem de pan van het vuur en laat de saus roerende bekoelen; meng er dan den eier dooier door en langzamerhand (flink klop pende) de olie en den azijn (of hel citroen sap.) Maak misschien de saus nog op smaak of met wat zout en desvorkiezende een iets je peper en mosterd. (Qewapende Asbest Cementplaat) Lange Vide K 217-18 Tel. 448 Middelburg

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 7