KING GRATIS 2e BLAD ieder pak HONIG's VERMICELLI EEN WACHTER VOOR UW MOND BURGERLIJKE STAND ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG Ï1 JtTNI 1935, No. 55. Itedec&ïnckchz Tandpasta Steft bij het Idezen Uwer versnaperingen een wachter voor Uw mond Laat alleen datgene Uw lippen passeren, hetwelk voTkomen zuiver en van onvervalste kwaliteit Is dus: PEPERMUNT TOKiNEMA 8, O* SNEEK K. J. MEULMEESTER ZON Op Onder 9.24 9.24 9.24 9.24 9.24 9.24 9.24 Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE WIERINGERMEER. ONDERHANDSCHE VERPACHTING VAN 52 BOERDERIJEN. De polder groeit, staag, ongestoord. De arbeid boeit, het werk gaat voort! De waarheid van deze enkele regelen, waarmede de excursiegids 1935 van de Wieringermeer besluit, vindt haar bevesti ging ook weer in de voortvarendheid, waar mede met de uitgifte van boerderijen in den nieuwen polder wordt voortgegaan. Nauwe lijks hebben de eerste 46 pachters hun be drijf betrokken, of opnieuw wordt een aan tal boerderijen in dit nieuwe landbouwge bied in pacht aangeboden. Het is wel een unieke gebeurtenis in de agrarische geschie denis van ons land, dat gelijktijdig 52 boer derijen, met een totaal oppervlak van cir ca 2000 h.a., aan de markt worden ge- oracht. Feitelijk is het aantal, dat dit jaar voor uitgifte in aanmerking komt nog groo- ter, \Vant ruim 20 bedrijven konden reeds in pacht worden toegewezen aan landbou wers, die bij het in cultuur brengen van de jonge poldergronden als bedrijfsl:idèr of anderzins waren ingeschakeld en die thans den tijd gekomen achten zich als zelfstandig ondernemer op het nieuwe land te vestigen. Een bewijs, dat deze landbouwers, die reeds geruimen tijd de ontwikkeling van den bo dem en de daarop verbouwde gewassen van nabij hebben kunnen volgen, vertrouwen stellen in deze jonge gronden. De ervaring bij de vorige verpachtingen ui de Wieringermeer opgedaan, heeft aan getoond, dat er in ons land nog groote be hoefte aan boerderijen bestaat. Aanbieding van bedrijven in zoo grooten getale als thans plaats heeft, verschaft dan ook onge twijfeld aan vele landbouwers, die de laat ste jaren tevergeefs naar een hun passend bedrijf hebben ui'gezien, een welkome ge legenheid hun wenschen thans te kunnen bevredigen. Het belangrijke aantal beschik bare hoeven slelt in staat „clck wat wils" te bieden. Groote, zoowel als middelgroote en kleinere bedrijven treft men er aan, terwijl de grondsoort uiteenloopt van zware klei tot tand. De grondsoort bepaalt in hoofdzaak de bedrijfsinrichting. Zoo zijn er 13 ge schikt voor het zuivere akkerbouwbedrijf, 20 voor gemengd bedrijf en 19 voor weide- bedrijf. Van de weidebedrijven mag als re gel hoogstens een derde gedeelte als bouw land worden geexploiteerd. Bij deze verpachting is het beginsel van verdeeling van het economisch risico aan vaard. De grondpachtsommen zijn voor elk bedrijf afzonderlijk vastgesteld en houden verband met grondsoort en cultuurtoestand van den bodem. Zij varieeren van f 25.tot f 55.— in het eerste en tweede pacht jaar tot f 45.a f 80.in het vijfde en zesde pacht jaar. Overigens is de werkelijke pacht, behoudens een minimum en een maximum, afhankelijk van een conjunctuur-indexcijfer dat voor het grasland den melkprijs en voor het akkerbouwgedeelte het algemeen index_ cijfer voor akkerbouwproducten, zooals dit door de Directie van den Landbouw wordt gepubliceerd, tot grondslag heeft. De behuizing van de bedrijven is gedeel telijk reeds aanwezig, voor een ander deel moet zij nog worden gesticht. Uiterlijk 1 Mei 1936 zal zij evenwel op alle bedrijven gereed zijn. Er wordt naar gestreefd den boeren stand in de Wieringermeer tot zoo hoog tnogeLijk peil op te voeren, doch tevens wordt de vestiging van een gemengden boe renstand in den polder zooveel mogelijk be vorderd. Dit brengt mede, dat bepaalde ves- tigingseischen moesten worden gesteld. Als pachter kunnen dan ook in aanmerking ko men degenen, die: lo. landbouwtechnisch voldoende ge schikt worden bevonden om een hun toe te wijzen bedrijf te exploiteeren en 2e. over voldoende bedrijfskapitaal kun nen beschikken om zoodanig bedrijf in stand te houden. Met inachtneming van deze beide factoren kunnen als pachter in aanmerking worden gebracht a. degenen, die persoonlijk over voldoen- de middelen beschikken: b. boeren en boerenzoons, wier ouders of verwanten in staat en bereid zijn, hen aan het benoodigde bedrijfskapitaal te helpen c. zij, die, hoewel zelf over een gedeelte van het benoodigde bedrijfskapitaal beschik kende, voor het resteerende gedeelte door verwanten worden geholpen, wanneer op grond van hun antecedenten overigens vol doende vaststaat, dat zij, eventueel met in wonende kinderen, door noeste vlijt in staat l PQOS 20 CT - TUBE 40 en 60 CT. 1 geacht kunnen worden, het gewenschte be drijf naar behooren te exploiteeren. De pacht voor de cultuurgronden van de thans aangeboden boerderijen gaat 1 No vember a.s. in en duurt 6 jaren. Het be hoeft nauwelijks gezegd, dat de aanmelding als pachter voor landbouwers uit alle stre ken van ons land open staat. Degenen, die voor deze verpachting be langstelling koesteren kunnen gratis een prospectus bekomen, aan te vragen bij het Domeinkantoor van de Directie van den Wieringermeerpolder te Slootdorp. ZOMERBEMESTING VAN GRASLAND Nu wij een periode van koude en droog te achter den rug hebben, die zich door een minder gunstige ontwikkeling van bij na alle gewassen heeft gekenmerkt, heeft de plantengroei zich eenigermate hersteld. De veehouder zal dit ook op zijn grasland onder vonden hebben en zal trachten met een siikslofbemesting de achterstand in te halen. Natuurlijk zal hij zich afvragen, wanneer de zomerbemesiing met stikstof op grasland het best kan worden gegeven. De bedoeling van de zomerbemesiing is, het regelen en verhoogen van den grasgroei, om dan toch een zoo goed mogelijk rende ment te verkrijgen. Dit doel zal men het bes te kunnen bereiken door de stikstofmest te strooien, wanneer het gras kort is afgeweid, of wanneer het gemaaid is. De stikstof kan dan nog tijdig genoeg in het bodemvocht oplossen en daarna door de grassen in het verdere groeiseizoen worden opgenomen. Op grasland dat gemaaid is, worden veel voe dingsstoffen, in het bijzonder veel stikstof, door het gewas aan den bodem onttrokken. Indien dan geen zomerbemesiing wordt toe gepast, duurt het heel lang, voor de nawei- de kan worden beweid. Daarvoor verdient het dus aanbeveling de stikstof zoo spoedig mogelijk na het hooien uit te strooien. De beste uitwerking van de stikstof zal men daar verkrijgen, waar in het voorjaar met voldoende fosforzuur en kali werd be mest. Bij de zomerbemesting van het grasland zal de stikstofmest niet alleen op tijd, doch ook in voldoende hoeveelheid moeten wor den gegeven. Op weiland b.v. 100, 150, of 200 K.G. Kaiksalpeter; de grootste hoeveel heid daar, waar een slechte en zeer langza me grasontwikkeling te verwachten is. Op grasland dat gemaaid is geve men 100 tot 225 K.G. kaiksalpeter per H.A., naar gelang de grond in goede of minder goede condi tie is. Natuurlijk kan men ook gebruik maken van zwavelzure Ammoniak, maar in vele gevallen zal men toch aan kaiksalpeter, wel ke bij geringen regenval gemakkelijker op lost en dus zekerder werkt, de voorkeur geven. Door een zomerbemesiing heeft men het in den regel in de hand, de grasgroei tijdig te verbeteren, waardoor men niet voor een tekort aan gras, met al zijn nadeelige gevolgen behoeft te vreezen. DOELMATIGE VARKENSVOEDING Het mesten van varkens vormt in ons land één der zeer belangrijke takken van het landbouwbedrijf. Wij willen hier in spe ciale artikelen de varkensmesterij eens be spreken omdat hier nog maar al te vaak groote fouten worden gemaakt. Moeten der gelijke fouten in tijden, waarin het product duur kan worden afgezet, al vermeden wor den, in een tijd als deze, nu de marge tus- schen productiekosten en de opbrengst van het product bedenkelijk klein is geworden wreekt iedere fout zich direct door de toch reeds kleine winst in een verlies te doen ver anderen. In de eerste plaats toch is het samenstel len van een goed rantsoen van grooten in vloed op den kostprijs, van het slachtpro- duct. Niet alleen groeien doelmatig gevoede dieren in den regel sneller maar het rende ment van de voeding (verhouding tusschen verbruikt voeder en groeL wordt eveneens veel gunstiger bij een juiste samenstelling van het voederrantsoen. Dit laatste vooral wordt door vele land- Het beste dageti/kse middel ter opwekking en verkwikking bouwers over het hoofd gezien. Men let wel altijd op den tijd, die men noodig heeft om een koppel varkens op het vereischte ge wicht te krijgen, doch men vraagt zich zel den af, hoeveel voeder men noodig heeft gehad. Dat daarnaast de voeding van groo ten invloed is op de kwaliteit van hjet slaclUproduct, is, dank zij de vele proeven wel bekend, doch nog lang niet genoeg tot de practijk doorgedrongen. En vaak kan deze betere kwaliteit verkregen worden zon der noemenswaardig meerdere kosten, doch uitsluitend door een juiste keuze der te ge bruiken voedermiddelen. Verschillende ziekten, vooral onder de jonge dieren, beinvloeden het resico van ■het varkensmesten en daardoor het gelde lijk resultaat. Het is gebleken, dat het ge vaar van het optreden dezer jeugdziekten bij een doelmatige voeding zeer veel kleiner wordt. Niet alleen, dat de juiste keuze van de hoeveelheid en soort van het voer van groo ten invloed is, doch ook moet op de betee- kenis van een goede mineraal-voeding ge wezen worden. De aanwezigheid van voldoende vitaminen in het rantsoen is daarnaast van groote be- teekenis voor de gezondheidstoestand. In een volgend artikel zullen wij trachten op eenvoudige wijze uiteen te zetten wat nog meer noodig is om een juist inzicht le krijgen voor de voeding onzer varkens. Overleden: P. Remijn, 85 j. man van P. C. Tilroe, wedr. van C. van Vaalburg J. Reüjnierse, jm. 21 m. H. J. van Does- burgh, 70 j. wedr. van P. W. Salkes G. Bakker, 60 j. vrouw van H. Hieter. GRIJPSKERKE over de maand Mei 1935, Overleden: Pieter Abrahamse 56 j. man van Neeltje Sturm. Ingekomen: Theodorus Coppoolse uit Big- gekerke Pieternella Stroo uit Vrouwe polder Jan Jakobsen uit Oostkapelle Jan Abraham Duine en gezin uit Oud Vosse- meer Jan Jacobse uit Meliskerke Adri- aan Dingemanse uit Meliskerke Adriana Dingemanse uit Aagtekerke Kornelis Din gemanse en gezin uit Meliskerke Jaco bus Dekker en gezin uit Sint Laurens Jaeomina Dekker uit Sint Laurens -- Abra ham Bommel jé uit Middelburg Willem Wïllemse uit Sint Laurens Johanna Jans Geschiere uit Biggekerke Maarten van Oosten uit Meliskerke. Vertrokken: Cornelis Joziasse naar Oost kapelle Johanna Kodde naar Aagtekerke Janna Boone naar Koudekerke Za- charias Koene naar Oostkapelle Pietér de Looff naar Koudekerke Adriana Ma ria Maljaars naar Aagtekerke Hendrik Brasser en gezin naar Koudekerke Ma rin us Jobse naar Koudekerke Janna A- driana Hssink naar Middelburg Jans Marijs naar Nieuw en Sint Joosland Jan Bostelaar naar Middelburg Adriana Go- schiere naar Biggekerke Klaas van Slitijs naar Meliskerke Hendrik Dingemanse naar Meliskerke. MELISKERKE over de maand Mei 1035. Getrouwd: Pieter Sturm 26 j. te Aagte kerke en Johanna van Keulen 25 j. Geboren: Pieter, z. v. Johannes Dekker en Suzanna Maria Riemens. Ingekomen: Leintje Geschiere uit Bigge kerke Jan Louws uit Biggekerke Jo hanna de Korte uit Domburg Neeltje de Bree uit Zoutelande Helena J asperse uit Middelburg Levina Sturm uit Domburg Catharina Aarnoutse uit Zoutelande Jan na Wijkhuijs uit Aagtekerke Klaas van Slulijs uit Grijpskerke Hendrik Dinge manse uit Grijpskerke. Vertrokken: Johanna Sturm naar Dom burg Jacobus Bommel jé naar Sint Lau rens Adriana Maatje Matthijsse naar, Aagtekerke Johannes van Keulen naar Biggekerke Jan Jacobse naar Grijpsker ke Adriaan Dingemanse naar Grijpsker ke Kornelis Dingemanse en gezin naar Grijpskerke Cornelia de Buck naar Zou telande Elizabeth Jakobsen naar Zoute lande Willem Harpe naar Rotterdam Johanna Koppejan naar Zoutelande Maarten van Oosten naar Grijpskerke. KOUDEKERKE over de maand Mei 1935. Getrouwd: J. Boone, jm. 27 j. en C. Roelse, jd. 22 j. A. Janse, jm. 20 j. en L. Kluijfhout, jd. 19 j. P. Wielemaker, jm. 31 j. en C. Bimmel, wde. 43 j. A. Mari- nisse, jm. 24 j. en M. W. Nieuwenhuijze, jd. 123 j. A. C. de Poorte, jm. 27 j. en J. C. F. Dekker, jd. 25 j. A. Marinisse, jm. 27 j., en J. W. Caijouw, jd. 26 j. H. M. Dekker, jm. 26 j. en M. A. de Rijcke, jd. 27 j. A. Brouwer, wedr. 49 j. en R. Prins, jd. 45 j. Bevallen: W. P. van de Voorde geb. Pas sie, d. E. Kluijfhout geb. de Witte ,d. J. P. Dekker geb. Jacobse, d. L. Vos, geb. Brasser, z. St. Jacobstr. 13 Tel. 47 Vlissingen PHILIPS RADIO Stofzuigers en Electr. Apparaten Aanleg van Electrische Installaties «g, Reparatie-Inrichting Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 4.39 4.39 4.40 4.40 4.41 442 4.42 Zaterdag 22 juni v.m. 6.14 n.m. 6.30 Zondag 23 M 7.06 7.23 Maandag 24 H 8.05 8.24 Dinsdag 25 M 9.09 9.32 Woensdag 26 10.18 10.47 Donderdag 27 11.31 11.57 Vrijdag 28 12.34 12.55 Zaterdag 22 juni te 9.54 uur Zondag 23 te 9.54 M Maandag 24 t» te 9.54 M Dinsdag 25 tt te 9.54 n Woensd. 26 t te 9.54 f» Donderd. 27 ft te 9.54 ft Vrijdag 28 tt te 9.54 w OCKENBURG, Badhuisstraat.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5