DE DURE DISTRIBUTIE. Kalmte bij Examens. I I waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 41e Jaargang VRIJDAG 21 JUNI 1935 No. 25 ALGEMEEN WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND s Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie maakt de groente duur? Zijn er te veel winkels Brengt ordening verbetering of slechts verandering Waar moet de jonge garde heen LIED VAN DE WEEK MULLER's SERVIESHUIS iZeeumseh Jïieuwsblaa VOOR Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN ADVERTENT1ËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Zooveel vragen, zooveel proble men. Het vraagstuk der distributie raakt vele groepen in de samen leving. In dit artikel worden meer speciaal de gevolgen van een „or dening" der distributie onder het oog gezien. Ook in onze Zeeuwsche steden en dor pen was dit voorjaar de groente schaars en duur. Het gure weer deed: de producten niet groeien en wat er nog aan de markt kwam moest dik betaald worden. De Zeeuw Sche huisvrouw had echter niet het mono polie van het zuchten over de dure groenten In het Algemeen Handelsblad kwam een huismoeder met dezelfde klacht en deze klacht heeft den heer Barends, voorzitter van de Amsterdamsche federatie van klein handelaren van groenten, uit zijn tent ge lokt. Hij zei, dat de schuld bij het koude voorjaar lag, „waardoor het product schaarsch en duur blijft." Hij omschreef dit als volgt: „Andijvie kost van 8 tot 10 cent per pond inkoop, postelein van 10 tot 12 cent cent per kilo, bloemkool f 1216 per 100, kropsla f 6—8 per 100, alles natuurlijk in koopprijzen op de veiling of de centrale markt te Amsterdam. Alleen als het weer omslaat, als het zacht blijft, komt er langza merhand verandering in den toestand, wordt de aanvoer van groenten ruimer en zullen de prijzen kunnen dalen". Deze opmerking heeft de Tuinderij in het geweer gebracht. ,',Het klinkt bijna als een bespotting", schrijft het vakblad. Gedurende de geheele maand Mei waren de prijzen van al onze producten onvoldoende en meestal zelfs ver beneden de productiekosten. Dat getuigt de enorme achteruitgang van de om zetcijfers onzer veilingen wel! Bovenge noemde prijzen zijn volkomen onjuist, ver volgt de Tuinderij. Andijvie van 8—10 cent per pond inkoop, let wel per pond! Het is voor de tuinders om van te watertanden Kropsla van f 6- -8 per 100. Was het maar waar! De conclusie dat de consumenten hooge prijzen voor de groenten zouden moeten betalen, omdat de inkoopprijzen, die de groenlenhandelaren op de veilingen moeten besteden zoo hoog zijn, spot dan ook in elk opzicht met de werkelijke feiten. o— Komende tot de vraag, waar de fout dan wél zit, zegt de Tuinderij zich meermalen te hébben afgevraagd of het distributie-appa raat niet veel te duur is. Wij leven in een tijd, waarin men sterk zoekt en zoeken moet naar iets, dat niet.veel kost. De tuinbouw is gebaat, met een groo- ten omzet tegen prijzen, die in het bereik liggen van het publiek, dat het koopen moet. Wij zijn niet gebaat met pen kleinen om zet en hooge prijzen, maar met een grooten omzet tegen prijzen, die geen beletsel tot koopen zijn. Tot zoover het vakblad. De opmerking van de Tuinderij, dat het distributie-apparaat wellicht te duur is, wordt in zekeren ziir versterkt door de klachten van opgemelden heer Barends, over de ongebreidelde concurrentie in den klein handel van groenten aardappelen en fruit, die het den gevestigden winkelier welhaast onmogelijk maakt een behoorlijke omzet en een redelijke verdienste te behalen. Wij halen deze uitspraken aan, omdat zij zoo typisch passen in het kader van den Idrang naar ordening van onzen tijd. Met het stelsel van vrijheid is de zaak vastge- loopen, zegt men, zoodat het logisch is, het nu eens op andere manier te probeeren. Indien vaststaat, dat wij met een ordening In de productie en de distributie komen tot een betere samenleving met werk en brood j voor allen, dan zal ieder er vrede mee heb ben. Maar die zcLerheid kan niet verlangd noch gegeven worden en voor ons staat het nog lang niet vast, dat de zoozeer begeerde ordening de volksgemeenschap uit de moei lijkheden zal helpen. Een voorbeeld uit den tuinbouw zal dit betoog verduidelijken. Het is den tuinder verboden zijn bedrijf uit te breiden; nieu we kassen en warenhuizen mogen niet ge bouwd worden. Het productieapparaat moet ingekrompen worden. Ordening dus, althans een eerste begin ervan. Het onmiddellijke gevolg is jochter, dat de jonge garde niet aan den slag kan komen. Vele tuinderszoons, die zich zelfstandig willen vestigen, moeten de ze plannen voor onbepaalden tijd uitstellen en in loondienst blijven werken. Hoe langer het verbod duurt, hoe grooter het aantal wachtende jongeren wordt. Het begin van ordening in den glastuin bouw brengt voorts een soort van verstar ring teweeg doordat de vrije concurrentie is uitgeschakeld. Een slechte tuinder met een onvruchtbaar onrendabel bedrijf houdt zich door middel van dezen steunmaatregel staande, terwijl de jonge energieke kracht, misschien een knapper vakman dan dien slechten tuinder, met de handen in de zak ken aan den kant moet blijven staan. Orde ning remt op die manier de zoozeer nood zakelijke vernieuwing in de gelederen der vakbeoefenaren. Wij betwijfelen of dat in het belang van den tuinbouw is. En waar moeten intusschen die wachtende jongeren heen met het surplus aan menschen (zelf standigen en arbeiders), dat door die orde ning wordt uitgestooten of niet wordt toe gelaten? Men kan ze in een beschaafde sa menleving niet laten verhongeren; de Staat zal hen op een of andere wijze moeten voort helpen en dat kost zooals reeds gezegd geld dat toch weer uit de zakken van den belastingbetaler te voorschijn moet komen. En daarom is het zeer de vraag of de zoo zeer hegeerde ordening in haar diepste we zen niet neerkomt op een geweldige „veran dering" waarvan enkele groepen ten koste van anderen profiteeren zonder dat de volksgemeenschap als geheel er baat van ondervindt. De levenszorgen van den een worden opgeheven ten koste van andere zor gen van den anderen burger; de consument krijgt wellicht zijn behoeften iets goedkoo- per, doch zal waarschijnlijk die winst weer zien verdwijnen in zijn hoogere bijdragen ten behoeve van de vele door ordening buiten het productie- en distributieproces gehouden mede-burgers. Een en ander nog afgezien van het omvangrijke ambtelijke ap paraat dat zulk een door de Overheid ge- Een goed begin is het halve werk, Mljnhardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten leide ordening, blijkens de thans reeds be staande crisispraktijk, zou moeten besturen en controleeren. o Er zijn teveel winkels het distributie apparaat is te omslachtig en te duur. In Amsterdam heeft men er over gedacht het aantal winkels 'bij verordening te regelen: 'op zooveel inwoners zullen er zooveel van die en die winkels zijn. Hetzelfde resultaat als in den tuinbouw: jonge menschen, die zich zelfstandig willen vestigen moeten wachten, tot een der leden van de oude gar de ér over denkt zijn zaak over te doen. Waarvan moéten intusschen die jongeren bestaan? Wij hebben reeds een overvoerde arbeidsmarkt waaraan elk nieuw jaar plm. 40.000 nieuwe krachten toevoegt. Ordening in het winkelwezen leidt even eens tot vermindering der vrije concurrentie; de kans op prijsafspraken ten nadeele van den consument wordt grooter. De Overheid zal gedwongen zijn tot ingrijpen. Alweer de Overheid steeds de Overheid... De groentenliandelaren om maar niet te ver van huis te dwalen klagen steen en been over de concurrentie, ondervonden van de straatventers, die veel goedkooper kunnen werken, doordat zij niet op de las ten zitten van de gevestigde winkeliers. Maar wat zal er gebeuren als die straathandel verboden wordt? De venter kan zijn beroep niet meer uitoefenen en raakt op ondersteu ning van de Overheid aangewezen. De Over heid zal daartoe geld moeten vinden in zwaardere belastingdruk. Om nog maar te zwijgen van den moreelen ondergang van dien buiten werk geraakten man. VLISSINGEN. CHR. MIDDENST. VER. We herinneren aan de ledenvergadering v. d. Chr. Midd. Bond op Dinsdag a.s. n.m. 8.30 uur in het Concertgebouw. Burgemeester D. Huinink van Veere hoopt daar te spreken over Mid denstand en Devaluatie. De Heer P. Ree, gezagvoeder, bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", her dacht den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig werd benoemd. Naar het Ingenieursbureel alhier wordt ,1 J uli van Breda verplaatst, de schrij ver op arbeidsovereenkomst C. G. de Steur, werkzaam op het Post en telegraafkantoor. Geslaagd voor praktijk-examen Chr. Fröbelonderwijs: Mej. N. van Beveren. Voor machinisten-diploma A: de hee- ren G. Boot, S. C. Sülzle. Voor examen le stuurman (te Batavia) onze .vroegere plaatsgenoot, de Heer W. Vader Mz. Ds. L. Kleisen, predikant bij de Chr. Geref. Kerk, komt voor op het tweetal te IJmuiden. De Maj.-Mach. J. Huisman wordt over geplaatst van Hydra naar Wachtschip Vlis singen, Serg. mach. N. Steenhaard van Wachtschip Vlissingen naar Hydra, Maj. Konst. J. E. Buenk van Wachtschip Vlissin gen naar Friso. In het Militair Tehuis hield de A.R. Kiesvereeniging een vergadering. Tot den Heer van de Putte richtte de Voorzitter ee- nige hartelijke woorden, waarop deze zijn dank uitsprak voor den steun ook van de kiesvereeniging ondervonden. Van den dag der Opening 30 Mei tot 13 Juni zijn genomen 587 gewone baden en 395 in het volkshad. Donderdag hield de afdeeling van de S.D.A.P. in het Concertgebouw een Openba re vergadering, waarin als sprekers optra den de heeren L. P. van Oorschot en Koos Vorrink. Vrijdag woedde hier een hevig onwe- der. De bui ging vergezeld van een regen, die bij stroomen neerviel. De riolen kon den de enorme watermassa's niet verzwel gen, de straten stonden blank. Ook in vele woningen had men last van het water. Uit de officieele mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut blijkt, dat hier de meeste re gen i s gevallen, n.l. 29 mjn. De Vereeniging A.G.O. hield Vrijdaga vond in een der lokalen v. d. heer Moeli- Mer haar jaarlijksche ledenvergadering. Het aantal leden bedraagt 448. Zes avonden wer den gegeven. De rekening en verantwoording sloot met een ontvangst van f 2293,23 en ZOMER 1935! 21 Juni... aanvang van den zomerI Guus Betlem Jr. 't Is één en twintig Juni weer, De zomer is gekomen... De wind, die loeit, de hagel striemt, En regen valt bij stroomen! 't Is één en twintig Juni weer, 't Seizoen is ingetreden, En hagel, regen, wind en storm Zijn 't weerbericht tot heden! 't Is één en twintig Juni weer, 't Seizoen is aangevangen, Maar 'k heb m'n witte pantalon Nog in de kamfer hangen! We hóórden in een badpak nu... In 't zand te liggen braden... We hóórden zon-verbrand en warm In 't zilte nat te baden... We hóórden in een tentenkamp Of elders te kampeeren... We hóórden (door de warmte) ons Twéémaal per dag te scheren! We hóórden nu op reis te zijn In óve* volle treinen... We hóórden op een zee-terras De zon te zien verdwijnen... Maar ja... jawelje zegt het maar, O, 't laat zich best beschrijven... Maar 't eenigste nog, dat we doen Is... rustig binnen blijven! Met een pull-over voor de kou, En rillerige snuiten, Met na j aars wolken in de lucht En regen op de ruiten! O, zomer, zon en zomerzon, Waf laat ge ons toch smachten, Het is al weken maandenlang, Dat wij, geduldig, wachten... O, zomer, zon en zomerzon, Laat ons niet lüpger smeeken, Of... wordt het drie-maandsch zomerfeest Van nu af aan... drie wéken? (Nadruk verboden) wwwtoffwwrawwi Walstraat Tel. 435 Vlissingen Ivoor m QeroZilmeta Vlekvrij Tafelzilver Uw Serviesgoed Uw Glaswerk VERPAKKING VO I VOOR INDIËÏ met een batig slot van f 286.94. In de va cature Van Walt-Meijer werd voorzien door de benoeming van den Heer van der Jagt. Ook Vlissingen, aldus de „Tel.", heeft veel last van verstekelingen, die meestal uit Antwerpen komen. In deze haven ver bergt zich menige werklooze in een voor vertrek gereed liggend schip. Spoedig na j de afvaart worden zij dan ontdekt. Van het oponthoud, dat het schip bij Vlissingen I heeft voor het beloodsen, wordt dan ge- bruik gemaakt om de verstekelingen aan land te zetten. Dezer dage» werden van het Oosten- rijksche stoomschip „Wien", op weg van Antwerpen naar Livorno, vier verstekelin gen .aan land gezet. Het Zweedsche s.s. „Rnnchar", op weg naar Canada, dat te Vlissingen kwam bunkeren, had vier stow aways, allen Duitschers, ontdekt. De poli tie heelt deze menschen over de grenzen geleid. Zaterdagmiddag werd door het A.C. O.P. een vergadering gehouden in „De Ou de Vriendschap", waarin als spreker op trad de Heer R. H. Waterberg, lid van het Hoofdbestuur van den C.N.A.B. Op de Keersluis had Zaterdagmiddag een aanrijding plaats tusschen een auto en een Bakfiets. De politie doet onderzoek. In den nacht van Zaterdag op Zondag had een woordenwisseling plaats tusschen een matroos en enkele burgers. Een recher cheur gelastte de menschen door te loopen, maar de matroos ging hem te lijf. Hij werd gearresteerd en onder hevig verzet naar het politiebureau gebracht. Nederl. verbond van Christen jonge Vrouwen- en Meisjesvereen. Woensdag 19 Juni heeft bovenvermeld Verbond eer. jeugddag gehouden te Bergen op Zoom. O

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1