TIJDELIJKE AANBIEDING VAN Hevige SNIJW0HD IN DEN VINGER KLGOSTERBALSErl HARTEN DRIE MARKTBERICHTEN FEUILLETON 27 Mei tot 15 Juni. Bezuiniging op ons voedingsbudget. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KL00STERBALSEN geneest de wond in 24 uur Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 31 MEI 1935, No. 22. Prachtig rijn de nieuwe legpuzzles bij 2 pak 1.2.3. Gedurende een maand krijgt U 2 pak zelfwer kend waschmiddel 1. 2.3. voor slechts 30 cents en daarbij een van de vier prachtige legpuzzles. Doet thans Uw wasch - vlug, veilig en goed met 1.2.3.; Holland's beste zelfwerkende waschmiddel. En verblijdt Uw kinderen met zoo'n eenige legpuzzle. v y y HANDELSONDERNEMING ARSOL. APELDOORN Het kerkhof van Valkenburg in Lim burg grenst aan een steil opklimmenden heuvel, waarvan de ondergrond uit mergel bestaat. Het kerkhof moet worden uitge breid. Daarbij wordt een nieuwe en voor ons land eenige methode gevolgd. De toe komstige graven zullen n.l. niet meer in den grond gegraven worden, maar in den mergelsteen worden uitgehouwen, zoodat de lijkkisten in nissen zullen worden ge schoven, waarna de openingen worden dicht gemetseld. Op deze wijze zal Valkenburg de eerste grafcatacomben van Nederland be zitten. Een Italiaansche sterrekundige heeft vier tot dusver onbekende planeten ontdekt, die resp. in den tijd van 360, 780, 1200, en 2800 jaar om de zon draaien. Zuinigheid blijft een eisch van dezen tijd. De afgeloopen winter heeft ons op dat punt de noodige puzzles leeren oplossen, maar ook de zomermaanden brengen hun moeilijkheden mee ten opzichte van het zoo spaarzaam mogelijk omgaan met de be schikbare middelen. Laten we het vraagstuk eens nader onder de oogen zien. Vleesch blijft nog altijd onder onze ge bruikelijke voedingsmiddelen het duurste die post op ons budget zullen we dus in de eerste plaats trachten te verlagen. Dat kan. Heel goed zelfs en zonder eenige vrees voor een tekort aan voedingsstoffen; en 't juist in de zomermaanden, dat een derge lijke maatregel dubbel doeltreffend zal zijn, omdat we in de warmte intuïtief toch al min der waardeering voelen voor de vleeschge- rechten. Wat stellen we er voor in de plaats, zóó, dat onze voeding er niet onder te lijden heeft In de eerste plaats denken we aan de ei- ren, die ons in dit jaargetij zeker voordee- liger zullen uitkomen dan het vleesch, en die we in zeer eenvoudigen bereidingsvorm gekookt of gebakken b.v. bij allerlei groenten kunnen geven in plaats van de ge bruikelijke portie vleesch. We missen daarbij dan weliswaar de jus bij onze aardappelen, maar er zal wel niets tegen zijn, om bij die gelegenheid de aardappelen op een wijze te presenteeren, die jus overbodig maakt (als purée b.v. of als gebakken aardappelen). Dan is er de melk, ook alweer een arti kel, dat vrij wat goedkooper uitkomt dan vleesch. In onze melkgerechten, die we als toespijs gewend zijn, erkennen we de voe dingswaarde, van melk haast vanzelf; maar ook in de „hartige" gerechten doet de ge legenheid zich voor om van de melk te pro- fiteeren, zóó, dat we er met succes het vleesch bij kunnen missen: een soep b.v. (aardappel-, bloemkool-, spinaziesoep), waar in we per persoon 1/4 L. melk gebruiken, geeft ons voor 2Va! a 3 et. in die portie meer voedsel dan wanneer we er 1/2 ons poulet voor hadden gebruikt tegen meer dan het dubbele van dien prijs. Ten derde beschikken we over kaas, een tegenwoordig al bizonder goedkoop Neder- landsch artikel, waarin we voor ongeveer 4 ets, (1 ons) minstens evenveel voedsel vinden als we voor 10 ets. uit 1 ons vleesch mogen verwachten. Oppert de een of ander het bezwaar, dat de smaak van vleesch toch zeker opwek- kender is dan die van melk en van betrek kelijk jonge kaas, dan ontbreekt het ons niet aan eenvoudige, goedkoope hulpmidde len om in dit gemis te voorzien: een Mag- gi's Bouillonblokje of eenige druppels Mag- gi's Aroma nemen de klacht van „niet pittig genoeg" dadelijk weg. BLOEMKOOLSOEP (4 personen) 1 L. kooknat van bloemkool, 1 L. melk, eenige overgebleven stukjes gekookte bloemkool, 80 G. (8 afgestreken eetle pels) bloem, 60 G. (3 afgestreken eetle pels) boter, wat zout en nootmuskaat, 4 theelepels Maggi's Aroma, of 2 Mag gi's Bouillonblokjes. Verwarm roerende op een zacht vuur de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, voeg daarbij onder voortdurend roeren lang zamerhand het bloemkoolnat en daarna de melk. Laat de soep even doorkoken onder toevoeging van de restjes bloemkool en zoo veel zout als voor den smaak noodig is. Giet de soep over in de soepterrine (des- verkiezende bij een van te voren goed ge klopt ei) en roer er de Maggi's Aroma door of los er de blokjes in op; rasp er ten slotte wat nootmuskaat over. RISOTTO (voedzame vóórschotel vooir 4 per- nen.) 250 G. (1/g pond) rijst, ongeveer 1 afge streken eetlepel zout, 200 G. (2 ons) ge raspte kaas, 2 flinke uien, 1/2 L. melk, 60 G. 3 (afgestreken eetlepels) boter, 2 theelepels Maggi's Aroma. Laat de flink gewasschen rijst in ruim ko kend water met zout 10 minuten koken; giet er dan het water geheel af (in een vergiet b.v.). Fruit, terwijl de rijst kookt, de gesnipper de uien lichtbruin in de boter. Doe de uitgelekte halfgare rijst in een pan en leg er de gefruite uien op; giet er de melk over (met wat zout er door) en laat nu op een zoo zacht mogelijk vuur (as- bestplaatje b.v. op de gaspit) de rijst verder gaar worden (nog ongeveer 1/2 uur.) Strooi er dan de kaas op en de Maggi's Aroma en roer alles luchtig door elkaar, zóó, dat de rijstkorrels niet worden fijngewreven. Breng het gerecht over in een dekschaal of doe het in een vuurvast schoteltje en laat er (met wat paneermeel en een paar klont jes boter er op) in den oven een korstje op komen. VEILING van 27 Mei 1535. Mitlothiams 1 20-23, II 12-17, III 5-8, Zeeuwsche blauwe 101 Bevelanders 77, alles per 25 K.G. Snij sla 2, Spinazie 2-5, Postelein 3-10, Moskrul 6-8, Zuring 3, alles per K.G. Peeën 9-11, Raap stelen 1, Selderie 11/2-2, Rabarber 1-3, Radijs 11/2-2, Rammenas 2-2V2, alles per bos. Perzi ken per stuk 13. Koolrapen 1/2-I per Kilo, Bloemkool 2-18, Andijvie 1 Va» Kropsla l-2i/2, Komkommers witte 6-10, groene 8, alles per stuk. Tomaten A. B. 35-36, Tomaten gAls moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskracht tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en 'o'"l s'nezen." R D 0r. Aff SfËD'C ORIGINEEL TER INZAG! Geen goud zoo goed Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bij Rhetsmatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62^ ct. en f 1.0* C. C. C. 24-27 per Kilo. Aardbeien 19-45, Roode bessen 43 per pond. BLOEMENCactus 17, Geraniums 9-13, Begonia's 6, allen per stuk. Asterplanten per 100 12, Tulpen 9, Seringen 3-7, Lathyrus 7, Pioenen 15-21, Anjelieren 3-6, Koren bloem 4, Papaver 9, Balrozen 4, Gouden regen 3, alles per bos. Violen 10 stuks 4. JUNI ZON Op Onder Zaterdag 1 Juni 4.47 9.09 Zondag 2 4.46 9.10 Maandag 3 4.45 9.11 Dinsdag 4 4.44 9.12 Woensdag 5 4.43 9.13 Denderdag 6 4.43 9.14 Vrijdag 7 4.42 9.15 Zaterdag 1 Juni v.m. 1.57 n.m. 2.23 Zondag 2 2.47 3.06 Maandag 3 3.29 3.48 Dinsdag 4 4.10 4.26 Woensdag 5 4.52 5.06 Donderdag 6 5.31 5.45 Vrijdag 7 6.12 6.25 Zaterdag 1 juni te 9.39 uur Zondag 2 te 9.40 tt Maandag 3 te 9.41 tt Dinsdag 4 li te 9.42 tt Woensd. 5 ii te 9.43 It Donderd. 6 ii te 9.44 II Vrijdag 7 te 9.45 it Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend OCKENBURG, Singel. DOOR BERTA RUCK. 90. „Ik wenschte, dat ik er maar buiten kon, om naar die opvoering te gaan", verklaar de de notaris, die op het haardkleedje in zijn bibliotheek stond. „Ik had liever gehad, dat die vrouwenbedrieger mij nooit meer onder de oogen was gekomen; evenmin als die parvenu's, met wie hij nu familierelaties heeft aangeknoopt. Als deze tooneelvoorstel- Iing niet voor een edeler doel werd gege ven, dan de manier waarop het geld wore* bijeengebracht, zou ik er stellig niet bij te genwoordig willen zijn". De bescheiden stem van de notarisvrouw antwoordde hierop: „Jawel, maar het was toch hun initiatief, dat het geld aan de tent zou geschonken worden; en als ji| niet zou gaan, dan zou het zijn alsof je wilde doen voorkomen, dat er iets niet in den haak was". De notaris wierp een blik van sympathie en tevens trotsch medelijden naar de plaats waar zijn vrouw zat. „Niet in den haak? Een zeer eigenaardige ■let bizonder toepasselijke uitdrukking, om •en beroep te doen op mijn gevoelens te genover dien onwaardigen „Nu ja, misschien druk ik mij niet geluk kig uit, maar hoe het ook zij, ik vrees dat Je er toch naar toe behoort te gaan, Hora ce", zei de notarisvrouw en eenigszins weife lend voegde zij er bij: „Je zal natuurlijk al leen moeten gaan". „Ben jij niet van plan mee te gaan, Adè- le?" „Hoe kan ik dat doen, beste Horace? le dereen weet, dat Lorne weer terug is en het zou zoo „raar" staan als „Alweer het oude liedje", zei de notaris eenigszins bitter, terwijl hij op zijn teenen balanceerde en weer langzaam op zijn hak ken terecht kwam. „Vrouwen schijnen geen andere maatstaf voor hun doen en laten te hebben dan hetgeen anderen „raar" zouden vinden". „Maar het zou toch „raar" slaan"! zucht te mevrouw Halliday, zich niet gewonnen gevend. „De menschen weten, dat Lorne hier is en dat jk haar den geheelen avond niet alleen kan laten. Het zou niet zoo „raar" schijnen", voegde zij er aan toe, terwijl zij haar sleutelmandje zenuwachtig heen en weer schoof, „ais ik wegens hoofdpijn met Lorne thuisbleef". De notaris keek haar aan. „heb je hoofd pijn, vrouwtje?" „Ik geloof dat het niet lang zal uitblijven", antwoordde zij vriendelijk. „In ieder geval geloof ik dat er niets tegen is, als ik dien avond bij Lorne blijf om haar te helpen bij het opmaken van het rapport van het veld hospitaal". Terwijl zij die laatste woorden zei, deed Lorne de deur van de bibliotheek open en kwam binnen. Zij had natuurlijk ook van de revue gehoord en toevallig begon zij erover. „Zeg. ma", zei ze heel gewoon. „Hoe doen we met die opvoering van de revue?" Even stilte. Toen zei de notaris zacht: „Wij waren er juist over aan het deliberee- ren. We hebben eh besloten, dat het niet noodig is, dat jij en mama er heen gaan. Ik eh" hij wendde even zijn ge laat naar de pendule achter hem „Ik zal alleen gaan en wel een motief ter verkla ring opgeven". „Waarom, papa?" vroeg Lorne. „Ik zou er graag heengaan". Dit was volkomen waar. Een jonge man zou in Lome's plaats waarschijnlijk alle her inneringen hebben willen wegdoezelen en zijn verloren beminde vermeden hebben en zeker zou hij zich niet in de gelegenheid stellen, die beminde met een nieuwen uit verkorene te zien. Maar een meisje, dat in haar liefde is teleurgesteld is heel anders; veel meer geneigd datgene aan te moedigen wat haarzelve wondt, zooals een nachtegaal tegen een doornstruik aanvliegt om haar borst te verwonden. Misschien begreep de moeder van Lorne dit. De sleutels in haar mandje rinkelden zacht, toen zij dichter bij haar dochter schoof en zacht opperde: „Zou je niet denken, dat miin voorstel beter is, Lorne?" Met opgewekt gebaar stak Lorne haar hand door den arm van haar moeder. „Bedoelt U met het oog op mijnheer So- mers. moeder? O, maar dat is heelemaal geen bezwaar. Ik geef er niets om, als ik hem ontmoet. Bovendien als hij naar Frank rijk wordt gezonden, zou hij de eerste per soon zijn naar wien ik zou gaan, als ik daar kwam. Tenminste", voegde zij er lachend bij, „als hel zou gebeuren". Maar de andere vrouw begreep, dat dit alles was, waar het meisje tegenwoordig van droomde: zij in een of ander veldhospi taal en Billy, niet al te zwaar gewond, on der haar verpleging gesteld. „Ach, als ik hem dan niet mag beminnen, laat ik hem. dan mogen verplegen", is de eeuwigdurende zucht van een vrouw. Zij vervolgde haar ge sprek, terwijl zij zich beurtelings naar pa pa en mama wendde: „In elk geval. Ik heb hem al ontmoet; gisteren morgen en 't was heusch niets naar". Zij vertelde hun nu van het ongeval op straat en dat hij haar met z'n a uto had thuis gebracht. De notaris had veel liever gehad, dat zij elkaar niet ontmoet hadden en hij oordeel de, dat een nieuwe ontmoeting onbezonnen werk was. „Het kind is zoo edelmoedig", zei hij op gedempten toon terzijde tot zijn vrouw. „Ik voor mij ik kan zooveel edelmoedigheid niet verzamelen om zoo vergevensgezind te rijn. Het spijt mij1 dat ik het zeggen moet, dat ik ik Hij .klemde zijn lippen op elkaar, doch er kwam toch zoo iets als „hartelooze bedrie ger", zij het dan ook bijna onhoorbaar, tus- schen zijn lippen uit persen. „Zeg dat niet, neen, zeg dat niet", rien Lorne hem in de rede vallend, terwijl baar vermagerd ovaal gelaat herig kleurde: haar igelaat zoo vermagerd na dien eersten en laatsten kus van Billv Somers or> dat bal! „Neen, papa. spreek als het U belieft niet van harteloosheid. Neen, dat was het niet, heusch niet!" (Wordt vervolgd.) j

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 6