BLACKBOy Piet Pruim Peinst: A. C. JULIANUS GESAUSDE ZWARE PRUIM-TAB Voor Triplex en Ferrocal en alle bekleedlngsmaterlalen ZEEUWSCH WEtrWSBEAB VAN VTltjftAÖ S M0 Ï9&, No. UW ADRE S VOOR r% XA H RAUWKOST- ARTIKELEN Walstra at 104 Telef. 40 Sinoel 60 Telefoon 506 den voor de bezetting van een wethouders zetel, dan worden deze verhoudingen (veel omvattend werk, allerlei zorgen, groote ver antwoordelijkheid tegenover critiek en on dank) des te sterker onevenredig,' vooraL in de plattelandsgemeenten, waar de wethou dersbezoldiging bij lange na geen compensa tie vormt van hetgeen door den ambtsdra ger gepresteerd moet worden. o Aan den anderen kant staat, dat zij, die zich laten vinden voor het werk in het be lang der gemeente en voor den arbeid in het glazen huis van den Raad, het risico van de critiek op zich nemen. Er is geen enkel bezwaar tegen het uitoefenen van cri tiek, doch de fout is, dat de critiek zelden opbouwend is. Elk raadslid zal opbouwende aanmerkingen op zijn werk op prijs stel len, doch vrijwel steeds wacht hem teleur stelling. Iedereen blijkt de kunst van het sloopen te verstaan, maar de bouwers moet men met een kaarsje zoeken. Het raads lid weet dit en went er aan. Onlangs zei ons iemand, die een vooraanstaande plaats in het vereenigingsleven inneemt: „De critiek glijdt als water langs mijn huid, want tegenwoordig kan men als lei der nooit meer wat goeds doen". Zoo is het inderdaad. Het is echter, in het algemeen belang, maar zoo jammer, dat het groote publiek (dat middels het stembil jet de menschen op hun plaatsen moet bren gen) dit niet beter inziet en ten aanzien van het oefenen van opbouwende critiek zoo hardleersch is. VLISSINGEN. VAN BLOEIEN TOT BLOEDEN. Het jaarverslag van de Schelde. WANNEER KOMT ER UITKOMST? Met veel belangstelling hebben wij het jaarverslag gelezen van de Kon. Maatschap pij „De Schelde", een der grootste bedrij- van van onze goede stad Vlissingen. Nie mand zal beweren, dat het doorwerken van dat verslag een prettige taak is. Integendeel: het is één lange jammerklacht tegen de heil- looze gevolgen van de crisis, die wel in zeer sterke mate onze scheepsbouwindusfrie t¥ëf fen. Enkele jaren geleden werkten er nog 3000 man, nu ongeveer de helft. De Maat schappij lijdt verliezen en moet alle zeilen bijzetten om haar schip in de vaart te hou den. Gedurende het verslagjaar is de malaise op het bedrijf blijven drukken aldus het verslag. Werk aan den bouw van passagiers- en vrachtschepen waarop het bedrijf spe ciaal is ingericht, bleef ook dit jaar uit, zoodat op de hellingen alleen een onder zeeboot voor de Marine in aanbouw was. De afd. Scheepsbouw heeft intusschen ee- nig werk gehad aan de verbouwing van het m.s. „Boschfontein" en aan den bouw van bruggen en tanks. In den machinebouw was gedurende de helft van het jaar een rede lijke hoeveelheid werk; de prijzen waren echter meerendeels slecht, zoodat in deze af- deeling verlies is ontstaan. Verderop wordt gezegd, dat men mag hopen, dat de achteruitgang van liquiditeit tot staan zal komen. Kans op het verdienen van redelijke afschrijvingen en van rente en aflossing bestaan naar de meening der di rectie voorshands niet. Van de aandeelhou ders en van den hypotheekhouder werden offers gevraagd. En weer verder: Het blijft zeer moeilijk een redelijke hoeveelheid werk te bekomen. Wat de naaste toekomst in dit r opzicht brengen zal kan de directie niet voorzien. En dan volgt een zinnetje, waarin de kern van het gansche probleem wordt getroffen: „Gehoopt mag worden, dat de concurrentie- bezwaren niet worden vergroot, doordat een zijdige steun in welken vorm ook wordt verleend uit de openbare kas". Nederland met zijn veilig gestelden gul den is een duurte-eiland geworden. Onze be drijven kunnen met die in het buitenland niet meer concurreeren, omdat de buiten- landsche opdrachtgevers te veel van hun (in waarde verminderde) munt moeten geven om zelfs de scherpste calculatie in guldens te kunnen voldoen. De deflatie-politiek is de paal van het ooievaarsnest, waarop Neder land thans leeft hoog en droog, maar zonder de kans, op den beganen bodem van den wereldhandel en industrie te kunnen ko men. De ladder van de aanpassing, die ons naar dien internationalen bodem moet te rugbrengen, is nog lang niet klaar heeft nog maar een paar treden voor enkele groepen in onze volkshuishouding. De reeds verlaagde loonen kunnen niet verder naar beneden, omdat de huren niet dalen en de belastingen hooger worden. De huren kun nen niet dalen omdat de eigenaren zwoegen onder de vaste lasten en de belastingen kun nen niet verminderen omdat de begrooting moet sluiten terwille van de veiligheid van onzen onvolprezen goudgulden. Het één houdt het andere tegen en als gevolg daar van verkwijnt onze scheepvaart en sterft on ze industrie af. Het fundament der samen leving, de land- en tuinbouw ontvangt steun en... lijdt honger omdat de steun het be drijf zijn gezondheid niet kan weergeven. Waar drijven wij heen? Een zware verantwoordelijkheid rust op de schouders onzer regeering, wij zijn er niet blind voor. Een zwaarder verantwoor delijkheid rust echter op de Volksvertegen woordiging. die straks zal hebben te beslis sen over het bezuinigingsplan en daarme de over de gansche deflatie-politiek van Ne derland. Bezuinigen is een mooi ding, als het opbouwend werkt als het dus leidt tot sparen en vorming van nieuw kapitaal. Maar hoe ter wereld een crisis moet wor den bestreden door een nieuwe aderlating van de koopkracht des volks, door bezuini gingen op onderwijs, door het verzwakken van de zorg voor de volksgezondheid, waar tegenover vrijwel niets positiefs ten aanzien van de aanpassing staat, het is ons een raadsel. Een salarisverlaging van tien mil- lioen beteekent bij de toch al gedaalde sa larissen, dat er tien millioen minder ge kocht zal worden, dat de middenstand zoo veel minder omzet zal hebben, dat het gan sche economische leven dus nog een slag langzamer zal draaien, dat de scheepvaart dus nog minder te doen krijgt en dat uitein delijk de kans op werk voor onze werven weer eenige procenten geringer is geworden. Waar drijven wij heen? CHR. MIDDENSTANDS VEREENIGING. De Chr. Middenstandsvereeniging houdt Dinsdag 25 Juni a.s. een Openbare verga dering in het Concertgebouw. Als spreker zal daar optreden den heer D. Huinink, Burgemeester van Veere, met als onderwerp „Middenstand en devaluatie." De vergadering vangt aan om 8.15 uur. Toegang is vrij. Dc nummering der candidatenlijst voor den gemeenteraad is als volgt: 1, S.D.A.P., 2, R. K., 3 Vrijheidsbond, 4, C. H., 5, R. S. A. P., 6 A. R., 7 V. D. De R.K. Volksbond herdacht zijn 45-ja- rig bestaan. In de O. L. Vrouwekerk had de kerkelijke viering plaats, waarna in het R. K. Vereenigingsgebouw een groot aantal le den zi h ver.enig .e aan een gemeens. •.**#- pelijk ontbijt. Des avonds had in het Con certgebouw een feestavond plaats, waarbij de tooneelvereeniging „Vriendenkring" haar me dewerking verleende. Een groot aantal leden der afd. Vlis singen van de R. K. Vrouwenbond maakte Zondagmiddag haar jaarlijksche bedetocht naar Onze Lieve Vrouwe van den Polder, thans in de kerk van Middelburg vereerd. Geslaagd voor examen esperanto di ploma A: de Heeren B. Weber en H. Oost hoek; voor theor. ged. Chr. Fröbel-onderwijs Wordt vervolgd Warm of koud, 'k maak me niet warm hoor! Koud of warm, het laat me koud, Als mijn BLACK BOY PRUIM TABAK mij Altijd maar gezelschap houdt. Aan de Vrede van Versailles Is heel wat gefatsoeneerd, Tal van keeren is het maaksel Opgelapt, gerepareerd, Totdat er na alle kunsten Die men er zoo mee bedreef, Van de mode van Versailles Zelfs geen lijn meer overbleef. Volgens een courantenbericht overweegt de Britsche regeering de bijeenroeping vaneen nieuwe vredesconferentie in Den Haag. De cratie van Versailles Bleek per saldo een abuis, Dus laat men z'n oog eens vallen Op een prima Hollandsch huis. Lang behoeft men niet te treuzelen Want de heele wereld weet: In den Haag staat al reeds jaren 'n Prachtig huis er voor gereed. Laat ons hopen dat men nu eens In het Haagje beter s'aagt; En de arme vredesengel 't Nieuwe kleed met vreugde draagt. Laat men nu geen stof weer nemen Die doorweven is met haat, Want daar is de arme Vrede Immers toch niet mee gebaat. J. S. (Gewapende Asbest Cementplaat) naar Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelburg Mej. N. van Beveren; voor het machinisten diploma C: de Heer M. J. Thön. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is in de buitenhaven de 30 jarige werk man H. vanaf het Kolenbunkerstation in het water gevallen en verdronken. Op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij het vliegveld is door een lek in het benzine-reservoir een motorrijwiel in brand geraakt. De berijder liep lichte verwondin gen op. De politie bluschte den brand. Woensdag 26 Juni zal in den tuin der voormalige Willem III kazerne de 8ste Zeeuwsche Zendingsclag worden gehouden ten bate der Chr. Geref. Zending op Midden- Celebes. Sprekers zullen zijn Ds. .T. Hoogen- doorn van Zierikzee, Ds. E. Kleissen, Ds. H. Janssen, Leger en Vlootpredikant, Ds. F. W. Laman van Middelharnis, Ds. S. v, d. Mo len van Rotterdam, en ds. C. van der Zaal, lid der Tweede Kamer. Op de Wijnbergsche Kade werd een gas houder door middel van een snijapparaat in stukken gesneden, waarbij het in den houder nog aanwezige teer vlam vatte. Het brandje is door den brandweer gebluscht. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde" werd tot directeur benoemd de Heer Arie Smit, thans adj.-dir. De opening van de zee- en zonnebaden en van het Strandstoelenterrein is bepaald op Donderdag 30 Mei. Vrijdag hield het departement van het „Nut" een ledenvergadering. Benoemd wer den voor hoofdbestuurder prof. Cohen, voor het departementsbestuur, de Heer W. M. van Aller. In het bestuur werd gekozen de Heer Mr. van der Slikke. De begrootingen van Bibliotheek, Fröbelschool en Departe ment werden vastgesteld op resp. f 080.—, f 4305 en f 5030. Tot bestuursleden der op te richten voorschotbank ten bate van hen, die door de kleine benoodigde bedragen niet geholpen kunnen worden door bankin stellingen, de Heeren C. Kamermans, Sor- gedrager, Abrahamse, Knijpers en Bakker. Aan vergoeding stellen B. en W. aan den raad voor uit te keeren aan de volgen de scholen: Vlissingsche Schoolvereeniging f 470.58, Chr. Herv. School, Wagenaarstr. f 428, Oranjeschool f 214, Geref. School, Kas teelstraat f 321, Geref. School Verkuyl Qu- kelaarstraat f 214, R. K. Meisjesschool f 502, R. K Ulo-school f 811.80, Chr. Ulo School f 791.65. In „Britannia", werd vanwege den Kunstkring „Het Schouwspel", Donderdag als laatste stuk in dit seizoen opgevoerd ..Pol ly Perkins". De technische leider, de Heer G. Auerbach uit Goes gaf een korte terug blik op het werk van den kring. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer gaf weder een mooie folder uit voor het zeebad Vlissingen. Maandag werd Zwemschool van de Vlissingsche zwemciub in het Kanaal door Walcheren geopend. MIDDELBURG. CHR. MIDDENST. VER. Te Middelburg vergaderde de Christelijke Middenstandsver eeniging, waarbij het nieuwe bestuur waarvan Notaris Terpstra voorzitter is zich aan de vergadering voorstelde. De Heer A. Bos van Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur der Chr, Middenstandsver eeniging in Nederland, sprak in de eerste plaats over het nut en de noodzakelijkheid eener standsorganisatie en in de tweede plaats over het nut en de noodzakelijkheid eener Christelijke middenstandsorganisatie. Naar aanleiding van zijn gehouden rede werden den Heer Bos enkele vragen ge steld door de heeren. Littooy, van Roon en L. Helder. De voorzitter bracht na d n heer Ros dankgezegd te hebben voor zijn gehouden re de in bespreking het van B. en W. ontvan gen schrijven betreffende de winkelsluiting op Zaterdagavond in.de maanden Juni, Ju li, Augustus, en September. Naar aanleiding van deze kwestie voer den het woord de heer L. Helder, die vurig voorstander was van het langer openhouden der winkels op Zaterdagavond en de heer J. Boller, die er tegen was. Met op één na algemeene stemmen werd besloten het be stuur op te dragen B. en W. te antwoor den, dat een later sluitingsuur op Zaterdag avond voor alle- winkels gedurende de zomer maanden zeer op prijs zal worden gesteld, waarna de voorzitter, Notaris Terpstra. deze zeer goed bezochte vergadering sloot met een opwekking aan de leden voorlaan toch vooral trouw de vergaderingen te bezoeken in hun eigen belang en als blijk van waar deering voor het werk van het bestuur, ter wijl hij de véle aanwezige niet-leden verze kerde, dat het bestuur hun toetreden tot de vereeniging zeer zou waardeeren. opdat ook Middelburg een krachtige Christelijke Middenstandsvereeniging hebbe. Geslaagd voor examen esperanto di ploma A: de heer N. Holster; voor bouwkun dig opzichter.- de Heer P. Groenenberg te 't Zand. Als opvolger van Ds. Merkelijn voor den miss-dienst. te Magelang, is beroepen C. van Nes, cand. te Amsterdam. De netto-opbrengst van den Oliebollen verkoop op Donderdag j.l. ten bate van het Crisis-comité bedroeg f 1011.14. Op de algemeene begraafplaats werd Vrijdag onder groote belangstelling, ter aar-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 2