DE TAAK VAN DEN RAAD. UNIE-KOFFIE m tó waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 41e Jaargang VRIJDAG 31 MEI 1935 No. 22 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Veelomvattend, verantwoorde lijk en... ondankbaar. Wat bij het bestuur der ge meente komt kijken. BIJ AANKOOP VAN ELK HALF POND VAN 15 - 20 - 221 /2 - 30 - 40 - 45 - 50 CENT PER HALF POND eeuwseh ffleutvsblad Uitgave N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct' CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur In deez' bewogen tijd, nu vele dingen on dersteboven worden gezet, hoort men meer malen de schampere opmerking maken, dat het lidmaatschap van den gemeenteraad weiiiig aantrekkelijkheden meer heeft, door dat het hoogere bestuur vele zaken 'aan zich heeft getrokken en de gemeenteraad wei nig anders heeft te doen dan „ja" of „neen" te knikken. En ingeval de Raad „neen" zegt is er kans, dat het hoogere orgaan daaro ver nog zijn vefo uitspreekt en er weer „ja" van maakt. Men kan zich levendig voorstel len, dat het voor een burger, die het wel met zijn gemeente meent, niet prettig is, in zekeren zin voor voldongen feiten te wor den gesteld, welke hij slechts heeft te aan vaarden en het laat zich denken, dat me nigeen daarbij het beeld van den beroemden „wassen neus" voor oogen schemert. Inderdaad is, onder den druk der tijds omstandigheden, de autonomie der gemeen te min of meer in de knel gekomen. Onder gemeentelijke autonomie dient te worden verstaan de bevoegdheid van de gemeente om onder toezicht van hooger gezag de gemeentelijke huishouding naar eigen in zicht te regelen. Artikel 143 van de Grond wet verklaart immers de Raad tot hoofd der gemeente. De gemeentelijke zelfstandigheid heeft echter ook haar verkeerde zyden; men denke slechts aan de zeer uiteenloopende opvattingen en regelingen omtrent de be zoldiging van het gemeentepersoneel. Nu de financieele toestand van tal van gemèenten door de crisis is verslechterd, waardoor zij zijn aangewezen op steun van het Rijk, wordt vanzelfsprekend aan de plaatselijke Zelfstandigheid geknabbeld, want het Rijk stélt voor het verleenen van steun in de steunbehoevende gemeente waarborgen. La ter is „hoogerhand" zelfs toezicht gaan oe fenen op alle gemeenten, juist om te voor komen, dat zij financieel noodlijdend zouden worden. Dit ingrijpen heeft mede geleid tot het invoeren van provinciale regelingen om trent onderwerpen, die vroeger uitslui.end „des Raads" waren. De régeling van de plaatselijke politie b.v. (bezoldi 'ing, bewa- péning, verdere arbeidsvoorwaarden enz. is voor de kleine gemeenten in handen van den Commissaris der Koningin gelegd en nie mand zal ontkennen, dat hiermede in liet belang der politiezorg ten plattenlande voor- deelen zijn verkregen. Zoo zijn ook ten aan zien van de salarieering van het personeel der gemeente algemeene lijnen getrokken, waarvan de gemeente niet meer mag af wijken; ook hierdoor zijn vele verkeerde dingen weggenomen en onbillijke „plooien" glad gestreken. Wij leven nu eenmaal in een tijd van efficiency en drang naar „ordening" en bezien in het verband van het Lands- De grootste voldoening, het aan genaamste comfort geniet U van MEUBELEN EN STOFFEERWERK geleverd door JOH. A. JULIANUS Langeviele K 211-216, Middelburg, Telef. 5P Kwaliteit en afwerking prima Prijzen passende aan dezen tijd belang is het te plaatsen, dat ook de ge meente daaraan moet medewerken. Trots de beperking der gemeentelijke zelf standigheid, ingevoerd uit financieele of an dere overwegingen, is er voor den gemeen teraad bij het bestuur nog een belangrijke taak weggelegd. Met den Burgemeester en het college van B. en W. vormt de raad het bestuur der gemeente en aan hem moet krachtens artikel 144 van de Grondwet de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeenle worden overgelaten. Reeds hier in ligt een uitgebreide taak, want noch in de Grondwet, noch in de Gemeentewet wordt een definitie vanhet begrip „huishou ding der gemeente" gegeven. Dit heeft voor deelen: door de zich telkens wijzigende om standigheden in het gemeentelijk leven zou zulk een wettelijke definitie spoedig ver ouderd zijn. Aan den anderen kant is er het nadeel aan verbonden, dat niet altijd pre cies is aan te geven, waar de taak der ge meente ophoudt en die van het Rijk begint. Wel heeft de gemeentewet rekening gehou den met de staatsrechtelijke moeilijkheden, welke hieruit kunnen voortvloeien: plaatse lijke verordeningen mogen niet treden in hetgeen van algemeen rijks- of provinciaal belang is. Voorts gelden plaatselijke veror deningen niet meer, indien voor het onder werp, dat zij regelden, een wetsregeling van hoogerhand wordt ingesteld. Overigens maakt de Raad alle gemeente lijke verordeningen. Hij regelt de bezoldi ging van de ambtenaren en werklieden (voor zoover niet aan hoogere organen opgedra gen), de geldleeningen, het uitleenen van gelden en hetgeen verder de geldmiddelen der gemeente aangaat. De Raad beschikt over de eigendommen der gemeente, door koop, verkoop, ruil, verpachting verhuring of bezwaring, De Raad beveelt het aanleg gen of verbeteren van gemeentewegen, wa terleidingen, gebouwen, inrichtingenhij kan zich de vaststelling der plannen en voor waarden van aanbesteding der werken en leveranties ten behoeve der gemeente voor behouden. De Raad beoordeelt en beslist of vanwege de gemeente een rechtsgeding zal worden gevoerd. Verder regelt de Raad het houden der openbare markten. De Raad benoemt en ontslaat alle gemeenteambtena ren en bedienden, wier benoeming niet aan andere instanties is opgedragen. De Raad laat zich elk jaar verslag doen van den toestand der godshuizen, gestichten van wel dadigheid en andere instellingen van open baar nut; goedkeuring wordt vereischt op hun begrooling en rekening, als deze instel lingen uil de gemeentekas onderstand ge nieten. o Deze uiteraard onvolledig opsomming geeft reeds een aardig beeld van hetgeen de Raad zooal over de g meentelijke huishouding te bedisselen heeft. De Raad kan vaste com missies uit zijn leden belasten met de vooitiiereiding van hetgeen waarover hij heeft te besluiten én benoemt voorzitters en leden dier commissies. Van deze commissies van voorbereiding zijn wel te onderscheiden de commissies van bijstand, eveneens door den Raad uit zijn midden te benoemen, doch alleen op voor dracht van B. en W. Deze dienen om B. en W. bij te staan in het beheer van bepaalde takken van de huishouding der gemeente (bedrijven, financien, openbare werken enz.) Van deze commissies van bijstand is altijd een der leden van het college van B. en W. de Voorzitter. Het krantenlezende publiek is uiteraard geneigd, de activiteit van de Raadsleden af te meten naar de lengte van hun redevoe ringen in het krantenverslag; als een raads lid veel zegt, is hij in het oog der massa veelal goed, zwijgt hij veel, dan is hij meest tijds bij het publiek minder hoog aangesla gen. Vanzelfsprekend is deze graadmeter zeer onjuist. Indachtig het gulden woord o- ver de holle vaten die het hardst klinken, kan een veelpratend raadslid voor het ge meentelijk belang minder waard zijn dan BOVENDIEN OP DE KOFFIE 1 5 KORTING Statiegeld blik 15 ets. Ledig blik wordt voor 15 etsteruggenomen Unie uw 15 DOOR RHEUMATIEK TOT WANHOOP GEDREVEN. Nu is hij veel beter en slaapt weer heerlijk. Wat Kruschen Salts kan doen voor lij ders aan rheumatiek, ziet ge uit onderstaand schrijven uit Alkmaar: „Sinds jaren was ik lijdende aan rheu- matische pijnen van alles geprobeerd, en tot wanhoop gedreven. Ik kwam bij een mijner kennissen, die mij Kruschen Salts aanraadde. Ik heb direct een flacon gehaald en ben er mee begonnen. Ik heb nu mijn derde flacon en kan tot mijn groote vreugde meedeelen, dat ik zoo goed als geheel ver lost ben van mijn pijn. Ik voel me weer jong, heb weer lust tot uitgaan en slaap weer heerlijk." Tl B. te A. Kruschen Salts bevat zes verschillende minerale zouten. Deze zouten sporen de afvoerorganen aan tot krachtige werking: Uw lichaam wordt bevrijd van overtollig urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen, die meestal oorzaak zijn van rheumatiek. Wanneer U trouw blijft aan de kleine dage- lijksche dosis, zullen deze stoffen zich niet weer ophoopen. Rheumatiek komt niet terug; frisch bloed zal Uw lichaam doorstroomen, ge voelt U jeugdig en energiek als nooit te voren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten f 0.00 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het eftket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam, voorkomt. een zwijger. Men moet niet uit het oog ver liezen, dat het wezenlijke werk in het be stuur der gemeente meerendeels geschiedt in de commissies van voorbereiding en m onderling overleg tusschen de fracties of met het college van B. en W. Is een voor stel eenmaal afgerond in de openbare ver gadering ter tafel gebracht, dan heeft het reeds een stadium van voorbehandeling uoor loopen en het is juist bij die voorbehande ling, dat de goede raadsleden hun werk doen. Vele uren en dikwerf vele avonden ge ven de Raadsleden aan deze besprekingen in de commissies, doch omdat daarvan naar buiten niets blijkt is de groote „men'* ge neigd, het werk in die commissies te onder schatten en den nadruk te leggen op de openbare vergadering, waar ongetwijfeld ook dikwijls belangwekkende en vruchtdragende besprekingen worden gehouden, maar waar in niettemin vrijwel altijd de voorstellen reeds „bewerkt" aan de orde komen. Uit zondering daargelaten, natuurlijk. Er zijn raadsleden in den lande, die deze neiging van het publiek kennende daaraan toegeven door in de openbare ver gadering lange speeches af te steken zon der feitelijk aan hun medeleden nieuws te vertellen, ja zelfs met de bedoeling, louter te spreken voor de tribune. Indien dit niet is een ernstig verdedigen van eigen stand punt met het doel iets positiefs te bereiken, zijn zulke speeches negatief en verdienen zij te worden afgekeurd; een raadslid dienst zich steeds en uitsluitend te laten leiden door het gemeentelijke belang niet door de zucht om bij zijn kiezers in het gevlij te komen. Maar wat wil men? De politiek eischt haar rechten en politiek is nu een maal politiek. Waar dergelijke raadsleden echter altijd in de minderheid zijn, zou het zeer ver keerd zijn, te dien opzichte te generalisee ren. Hoewel men in de politiek rare din gen kan beleven, kan Nederland zich ten aanzien van zijn raadsleden gelukkig prij zen; in groote meerderheid zijn zij ernstig- willende ingezetenen, die nevens hun poli tieke beginselen, bezield zijn met den drang tot het dienen van de belangen hunner ge meente. Dat vraagt veel tijd en persoonlij ke offers en er wordt in den regel weinig schoons voor retour gegeven behoudens dan de eigen voldoening, aan iets goeds te hebben medegewerkt. Het publiek, waar onder de eigen kiezers dikwijls in de eerste rij, staat steeds gereed met critiek, die lang niet altijd opbouwend is en met een oor deel, dat vrijwel altijd een ondeskundig ver oordeel is. Daarom is de functie van raads lid niet alleen een veelomvattende en ver antwoordelijke, maar ook een ondankbare betrekking, waarvoor menigeen bedankt. All een of meer der raadsleden zich laten vin-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1