Zó hard gaat de Presto met dit fraaie cadeau BprVstoi 2e BLAD JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK Hoofdpijn, Kiespijn. £e7tatInoSS Iedere huisvrouw gaat thans naar haar winkelier om een fraai glazen gebakschaaltje, welke zij bij aankoop van 3 pakken Presto geheel gratis krijgt. De voor raad begint dan ook al flink te minderen zodat de huisvrouw, die hiervan nog wil profiteren, zich zal moeten haasten! Dus gauw naar Uw winkelier om 3 pakken Presto, die overal in huis te pas komen. Heeft U Presto al eens gebruikt voor vatenwassen? Probeer het maar eens. &L§£U± ïoWi WJ DE MOP. JiRQi&mtk K. J. MEULME ESTER 2EEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 24 MEI 1935. No. 21. Onder dit motto organiseert de Centra le voor Werkloozerizorg over heel Neder land een inzameling onder geestverwanten en belangstellenden. In deze gemeente is een p'aat e'ijk Comi té gevormd waarvan de Heer Joh. P. Ven- tevogel, Gla. isslraat 12Ö secretaris i>. Op 25 Mei a.s. zal hier ter slede een collecte wor den gehouden. Uit de opbrengst hoopt de Centrale haar plannen tot het organiseeren van werkkam pen te kunnen uitvoeren. In kampen nee r.t de arbeid een grootere plaats in dan tot nog t oe het geval was. Volgens het plan van de Centrale zal er een veertigurige werk week zijn. De deelnemers gaan Zaterdag en Zondag naar huis, teneinde de band met het gezin te behouden. Het ligt in de bedoeling deze kampen telkens acht weken met de zelfde groep te bezetten. Daarnaast hebben de gewone werkkampen, zooa's die georga niseerd worden door het N.J.V., de N.C.S.V. en de Prov. Comité's van de Centrale, hun eigen bestaansrecht, zoodat ook deze arbeid zal blijven bestaan. Het ligt dan ook in de bedoeling, dat de medewerkende organisa ies, voor zoover zij werkkampen organiseeren, hun aandeel in de opbrengst kr jg-n. Door het steunen van deze actie werkt men dus mede aan de instandhouding van wat er op het gebied van werkkampen van Christelijke zijde bestaat. Wij kunnen v i ig zeggen, dat geheel Chris telijk Nederland achter deze actie staat. Zoowel de Raad van Ncderl. Kerken voor Practisch Christendom, als de Synode van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken en Chr. Geref. Kerken hebben hun instemming met dit werk betuigd. Daarnaast steunt ook de Chr. Jeugdbeweging, vereenigd in de z.g. Contact-Commissie deze actie evenals de Commissie voor Samenwerking, bestaande uit het Chr. Nationaal Vakverbond, Patri monium, Chr. Nationale Werkmansbond en pijnen te verdrijven is een MIJNHAROT'S Poeder Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist de Ned. Luthersche Bond voor Chr. Sociale Actie. Ons volksgeweten ontwaakt. Meer en meer beseffen de werkenden, dat zij mede verant woordelijk zijn voor het lot van de werkloo- zen. Speciaal de levensgang van de werkloo- ze jeugd heeft meer en meer de belangstel ling. Het is alsof langzaam onze nationale eenheid groeit. Trouwens wie de geschie denis bestudeert, leert daaruit, dat het Ne- derlandsche volk in tijden van ge aar zijn geestelijke solidariteit besefte en er naar wist te handelen. Het zou ons dan ook verwonderen als het Christelijk Volksdeel de Centrale voor Werkloozenzorg op 23 Mei a.s. niet in staat zou stellen haar plannen volledig te ver werkelijken. Als een ieder geeft naar zijn vermogen zal dit mooie werk vruchten kunnen pluk ken, maar ook alleen als een ieder zijn roeping wil verstaan. HOOI EN HET GEBRUIK VAN LAND- BOUWZOUT. Over het bovenstaande wordt maar zeer weinig geschreven, terwijl het toch wel de moeite waard is hier aan volledig aan dacht aan te besteden. De chemische samen stelling van het gras of van het hooi kan niet beschouwd worden als een waardeme ter voor de kwaliteit. In de eerste plaats is it „Zeg Pleun", zei gisteren mijn sigarenle- verancier, „ik lieb met genoegen je laatste krasjes gelezen. Die serenade had je aardig beschreven". „Dank je boog ik gevleid. „Schiet er een sigaar bij over?" „Kan ik niet doen, meneer Zeeland", ri posteerde de winkelier met een kwasi-droef gezicht", de zaken gaan zoo slecht. Maar wat ik zeggen wilde... je had het in je laat ste stukje over een mop op het hoofd van het Derde Rijk. Hoe is die.?" „Reuzig, Kobus", zei ik langs mijn neus weg. „Vertel op dan", noodigde de winkelier met een vriendelijk lachje. „Niks voor niks, Kobus. Als je een goeie sigaar weggeeft een goeie, geen bokkum van zes centen, dan hoor je de mop". „Jij bent al even erg als als de fiscus" mopperende Kobus, grabbelend in een kistje tien cents sigaren. Even fater op straat schoot ambtenaar Vlierhout mij aan. „Zeg eens Pleun, als jij in de krant schrijft moet je de waarheid vertellen. Ik heb er gens gelezen, dat de hoogste roeping van den journalist het dienen der waarheid is." „Dat is humbug, vriend Vlierhout", zei ik ernstig. „Als de waarheid het moest heb ben van de journalistiek... nou, dan had ze een slecht leven. Maar in welk opzicht heb ik de waarheid geweld aangedaan?" „Je schreef verleden week, dat je op de soos een mop op Hitier had gehoord. Dat is onjuist, Pleun. Voor zoover ik weet, is daar geen woord over gesproken". „Vriend Vlierhout", zei ik nadrukkelijk, „de mop is wel verteld op de soos. Maar er was al herhaaldelijk... zie je, her.haal-de-lijk geklonken op de gezondheid van de jarige mevrouw Kjaassen. Misschien... „O, ja ja", stotterde de ambtenaar ver ward, „misschien is het mij ontgaan. Ik weet het zoo precies niet meer..." „Het strekt je als ambtenaar tot eer, dat je er zoo rond voor uitkomt, Vlierhout, „prees ik". „Dat gebeurt niet te dikwijls". „Nou ja, soedah", zei Vlierhout. „Maar vertel eens, Pleun, hoe is die mop?" Het antwoord op die vraag kostte ambte naar Vlierhout een kleintje koffie op de ochtend-stille soos. In alle bescheidenheid mag ik zeggen, dat de mop het waard was. Dat zeiden ook de anderen, die ik sigaren en biertjes heb afgetroggeld voor het debifee- ren van de geestigheid. En ik heb er zoo stiekumweg over- gepeinsd, dat vele moge lijkheden in het leven onbenut blijven. Daar heb je het vertellen van moppen. Tk heb bemerkt, dat de menschheid verzot is op het hooren van een geestige mop en dat zij er graag wat voor over heeft. Er is met een weinig handigheid een boterham te maken uit het lappen van moppen. Op de acht mil- lioen Nederlanders zijn er slechts een paar, die onder den titel van ..humorist" dat vak beoefenen, echter met zeer wisselend succes, want aan den anderen kant staat vast, dat niets zóó moeilijk is als het geestig vertel len van geestigheden. Misse1,hui wordt het daarom ook zoo goed betaald. Enfin, mijn dorpsgenooten zijn op de mop, genoemd in mijn vorig krasje, afgeko men a]s de kalten op het spekvet. Iedereen wilde de mop hooren. Nu is het met mop- pen zóó, dat je ze niet te dikwijls moet hoo ren; als je een mop voor de tweede maal hoort is er niet veel meer aan. Maar ik verzeker den vriendelijken lezer, dat het voor de tiende maal vertellen van dezelfde geestigheid het karakter van geestelijken •dwangarbeid gaat aannemen. Dat is al weer een reden waarom het vak van hu- morst zoo moeilijk is. Het is dus begrijpe lijk, dat ik, die in het geheel geen aanleg heb voor humorist, er bij de elfde maal den brui van gaf. „Hoor eens, waarde heer", vroeg ik met het air van een martelaar aan den elfden vrager", als je vrouw jou eiken dag en veertien dagen lang bruine boonen met stroop voorzet, wat doe je dan?" „Mijn vrouw zou daarvoor de kans niet krijgen", verzekerde mijn hoorder „Op den' derden dag reeds zouden de boonen met stroop tegen liet plafond kleven „Zoo. zoo. En dus op den veertienden dag. „Dan lag mijn vrouw in het ziekenhuis en za| ik achter slot en grendel". „Wel, het is verklaarbaar", meende ik. „In diezelfde positie bevind ik mij nu ook bij het vertellen van de mop. Jij bent de elfde". Ik zag een stil ontzag blinken in de wate rige oogjes van mijn hoorder. „Weet je wat ik doen zal?" vervolgde ik". „Hel mop je zal ik in de krant zetten. Ik moet daarbij, natuurlijk de noodige voorzichtige termen gebruiken, want tegenwoordig zit je, vóór je het zelf weet, wegens een politiek vergrijp in het huis van bewaring. Daar voel ik niets voor". Wel, hier is de aardigheid: Het hoofd van den bevrienden nabuur- staat, een eenvoudig man, liep op zeekeren dag een barbierswinkel binnen. Aan den buigenden en tegelijk bibberenden Figaro, die met uitgestoken rechterarm voor hem stond, vroeg hij, wijzende op zijn voorhoofd: „Ik heb er hinder van, dat mijn haarlok voortdurend in mijn eene oog hangt. Weet je daar geen middel tegen?" „Jawohl Excellenz, dan moet U het laten knippen". „Staatkundige redenen beletten dat," ant woordde Excellenz. „Weet je niets beiers F* „Zeker, zeker", sprak de haararlist, grij pende op zijn toonbank. „Deze S.A. pomade bevat evenveel geheime middelen als de Rijksbegrooting. Daarmede kleef ik Uw haar prachtig op Uw voorhoofd". „Das ist aber ganz nichts!" riep de eerste burger des Rijks ongeduldig. „Ben jij een vakman? Geef mij wat dnders of..." „Jawohl, jawohl", zei Figaro haastig". Ik heb nog een puikbest middel, Excellenz, maar dat vertel ik alleen dan, als U mij ver zekert, dat ik niet in een concentratiekamp terecht kom". „Toegestaan. Je komt niet in het concen- tratièkamp". „En ook niet in Schutzhaft genomen word „Jij wordt niet in Schutzhaft genomen. Zeg op!" Geheimzinnig fluisterend vertelde Figa ro: „Excellenz, geef acht dagen persvrijheid aan alle kranten in Uw Rijk en de haren rij zen U te berge!" PLEUN ZEELAND. van invloed op de kwaliteit het jaargetijde, namelijk of het droog is of vochtig, verder of het hooi is van de eerste snede of van de tweede, terwijl ook de soorten van het gras en bemesting een groote rol spelen. Door inwerking van de zon verliest het ge maaide product aan vocht. Dit vocht is het zoogenaamde vegitatiewater, doordat jonge planten bevatten dit meer dan de ouden. Weidegras bevat (groen) 52-88 o/o water, en als hooi 10-22o/o water. De groene plant verliest dit vegitatie-water, doordat het een scheikundige verandering ondergaat, mede ook door de werking van de microoganis- men, welke aan de grassen kleven. Hoe sneller nu 4de planten drogen, hoe minder deze chemische werking plaats vindt. Indien het b.v. veel regent, in den tijd dat het gemaaide product op het land ligt, is deze scheikundige werking veel in grijpender. De werking van deze micro-orga nismen is ielfs gunstig te noemen op de verteerbaarheid, indien deze slechts in kor ten tijd geschiedt, zooals dat bij normaal goed hooi weer het geval is. Dus zelfs al te snel drogen is minder verkiézelijk, even zoo is het nadeelig, indien er veel regen valt op het gemaaide product, omdat door regen de gemakkelijk oplosbare bestanddeelen, als het ware uitgeloogd worden, het hooi krijgt dan een bruine kleur en vermindert sterk in waarde, omdat het gehalte aan eiwit, vet, koolhydraten en mineralen minder wordt. Door veel regen kan het gebeuren dat de zaden in het hooi ontkiemen, waardoor vaak broei ontstaat en schimmel optreedt en indien zulk hooi wordt binnengehaald St. Jacobstr. 13 Tel. 47 Vlissingen t PHILIPS RADIO Stofzuigers en Electr. Apparaten Aanleg van Electrische Installaties *g Reparatie-Inrichting kan door broei zelfontbranding ontstaan. Dit gebeurt nog maar al te vaak en wij willen hier speciaal nog eens er op wijzen dat dit kan worden voorkomen, wanneer men gebruik maakt van Landbouwzout. Het verdient aanbeveling, dat elke land bouwer hier eens rekening mee houdt, men strooie tusschen het hooi per 1000 KG. 5— 10 K G. landbouwzout. Niet alleen is dit van beteekenis voor het voorkomen van hooibroei, maar het ver betert tevens de smaak en de kleur van het hooi, terwijl een niet onbelangrijke zaak, de minerale voeding het dier ten goede komt. Dit laatste is ook wel van groot belang ook hieraan besteedt de veehouder nog veel te weinig aandacht. Laat iedere veehouder, volkomen in zijn eigen belang met bovenstaande zijn voordeel doen. AARDAPPELEN, SUIKER- EN VOE DERBIETEN Deze gewassen stellen wat de bemesting aangaat groote eischen aan den bodem. Om een flinke opbrengst te verkrijgen moe-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5