3e BLAD De Gulden los van het Goud? ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM MARKTBERICHTEN Voor Triplex en Ferrocal A. C. JULIANUS MUZIEKNIEUWS Dank zij KLOOSTERBALSEM komt xijn hand weer goed In orde AKKER'S ORIGINEEL TER INZAOC en aile bekleedingsmaterialen ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 10 MEI 1935. No. 19. Hooge boomen vangen veel wind. Hoe hooger de boomtoppen, hoe meer zij sui zelen in den bries. De Landsregeeri.ig, die dezer dagen voor het volk is getreden met een zeer ingrijpend bezuinigingsplan heeft een ware storm van critiek te doorstaan. Steeds grooter worden de groepen in ons volk, die meenen, dat de regeering met da ze politiek van aanpassen op den verkeer den weg is. Deze aanpassing, zegt men, kay nimmer ten volle slagen omdat het geeD regeering gegeven is, in alle deelen van ons fijn vertakte economische leven regelend op te treden (hetgeen zij welhaast zou moe ten doen teneinde de beoogde aanpassing te bereiken. Haar gedragslijn leidt tot ven mindering van de koopkracht van groote bevolkingsgroepen, (sterke salarisverlaging) tot afbraak van sociale welvaart (opheffing Warenwet etc.), gaat ten koste van de jeugd (onderwijsverslechteringen), bevat gro ve onbillijkheden (eenzijdige aanpassing der pensioenen), schiet te kort juist daar, waar aanpassing bet meest noodig is (de kwestie van verlaging der vaste lasten, waaromtrent eerst later wetsontwerpen zullen worden in gediend), wringt het bedrijfsleven in een steeds knellender keurslijf (uitbreiding o- verheidsbemoeiing en toeneming crisisdiens ten), hetgeen alles moet leiden tot een verstarring van industries handel en ver keer, kortom tot een afglijden naar een peil van algemeene verarming. De door de regeering in uitzicht gestelde belastingver mindering (grondbelasting) wordt een loos gebaar genoemd omdat deze in het practi- sche leven weinig effect zal sorteeren. Men ziet bet, er is critiek plenty. Hoe het dan wèl moet? Wat de regeering tian wèl moet doen om land en volk naar vermogen te beschermen tegen de funeste invloeden van de wereldcrisis? Daaromtrent bestaat in de kringen van de criticasters geen eenstemmigheid. De een wil dit de ander dat. Intusschen is het wel opmerkelijk, dat in lajer tijden de meening veld wint, dat ihet aan Nederland niet zal gelukken, de thans gevolgde monetaire politiek vol te houden, met andere woorden: dat men er niet in zal kunnen slagen, de gulden veilig op zijn goudbasis te houden en dat er van daag of morgen een wettelijke waardever mindering van ons betaalmiddel (devaluatie) zal moeten worden ingevoerd. Men baseert deze meening niet zoozeer op de aanval len van buitenlandsche speculanten, welke aanvallen de Nederlandsche bank reeds een paar maal met succes heeft afgeslagen, als wel op de meer en meer aan den dag tre dende economische noodzakelijkheid. Men wil devalueeren omdat de huidige aanpas singspolitiek niet is geslaagd en niet zal kunnen slagen. KOMT ER DEVALUATIE In het begin van deze week hebben wij uit beurskringen, die ter zake deskundig en goed op de hoogte zijn, enkele mededeelin- gen ontvangen, die er op wijzen, dat in de vaderlandsche bankwereld het vertrouwen in den gulden nog geenszins vast veran kerd ligt. Groote bankiershuizen kochten op geheimzinnige wijze belangrijke posten in prominente Nederlandsche aandeelen. On ze berichtgever wist voorts, dat daartegeno ver door de banken de vaste rentegevende obligaties worden verkocht, uit welke fei- ten moet worden aangenomen, dat de beurs nog bezig is de bepaalde vrees voor den I gulden te verdisconteeren. Deze verhoogde activiteit in goede aan deelen verstrekt het geloof, dat men in hoo- ;gere regionen „iets met den gulden" ver wacht, verklaarde onze beursman. Deze ac tiviteit heeft een geheel ander karakter dan bij vroegere gelegenheden het geval was; het zijn niet de gewone speculanten, die probeeren iets te verdienen, doch men heeft te doen met groote instellingen, die rustig en zonder veel drukte de goede aandeelen wegkoopen. Op de pertinente vraag, of dit een begin van devaluatie is, kan moeilijk direct ant woord worden gegeven, maar besloot on ze berichtgever er wordt door econo men en practisch denkende menschen wel degelijk rekening hiermede gehouden. WAT BRENGT DEVALUATIE? Zij, die heil verwachten van devaluatie, beginnen met te wijzen op de tekortkomin gen van de regeeringspolitiek der deflatie (handhaving van den goudgulden en aan passende verlaging van prijzen, loonen, las ten). Die aanpassing, zeggen zij, gaat met te veel schokken, daardoor ontstaan wanver houdingen, die tot verliezen en stagnaties voeren. De productiviteit vermindert, de werkloosheid stijgt, het crediet wordt schaars. Deflatie stoort het normale cre diet- en handelsverkeer. Geld wordt opge pot inplaats van productief aangewend. Er wordt minder gekocht, waardoor de prij zen nog verder dalen en er nog minder wordt verdiend. Deze vermindering van het geldinkomen der samenleving heeft voor de overheid slechte resultaten, want er komt De Vereeniging voor waardevast geld is van oordeel, dat Nederland het voorbeeld van andere landen moet volgen en d n gulden losmaken van zijn goudbasis, omdat Nederland anders aan een a'gemeere verarming ten prooi zal vallen. minder belasting binnen. Gevolg: de over heid moet den druk verzwaren, hetgeen voor de maatschappij de moeilijkheden slechts vergroot OOST EN WEST SOUBURG Zaterdag a.s. 11 Mei, Concert van 8—10 uur op het Oranje-plein te geven door de Mu ziek ver. „Vlijt en Volnarding", directeur J. J. van Soelen. PROGRAMMA 1. K.L.M. Marsch Schootemeijer 2. GulUelta, Ouverture Blemans 3. Lourir d' avil, Wals M. Depret 4. Sur les Montagues, Fan.aisie Pa to.aie J. Werkman PAUZE 5. Feesimarsch J. v. d. Glas 6. Le Triomphe de Concert Solo voor Trombone L. Vermaelen 7. La Fille du regiment, Fantaisie uit de Opera van Donizetti 8. Marionettenparade W. Kuhn. 9. Finale ÜZ VELLEN HINGEN ERBIJ „'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn mam heeft mgn hand. dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben, kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Uw R Ff u „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snjjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddcl b'J Kheumatiek, spit en pjjniyke spieren Schroefdooa 85 ct Potten: 62^ ct en 1.04 1 mm doorsnede, bestaande uit 20 deelen nitrocellulose, 80 deelen watervrij alumini um sulfaat en een deel ureum, welke in het brandeinde van de sigaar of sigaret wor den gestoken. Proefnemingen hebben uitge wezen, dat deze staafjes volstrekt nutteloos zijn. In Belgie is vanaf 1 April j.l. het cade austelsel afgeschaft. De K.L.M. heeft verleden jaar 86.000 pas sagiers, een millioen K.G. vracht en 243. 000 bi]o past vervoerd. In Zweden worden wettelijke maatrege len beraamd tegen staatsvijandige propa ganda. De vermoorde Fr arische minister Bart- hou heeft aan de Académie Francaise een belangrijk bedrag nagelaten om elk jaar geldprijzen uit te keeren aan letterkundigen China maakt op het oogenblik een zware financieele crisis door; de banken hebben tekorten aan kasmiddelen, zoodat voor cre- dieten rentetarieven worden betaald van tien tot dertig procent. De postcheque en girodienst in Neder land heeft thans 245.000 rekeninghouders, die einde 1934 een saldotegoed hadden van 197 millioen. De Indische volksraad heeft gunstig ge adviseerd ten aanzien van de zelfstandigheid der Protestantsche Kerk in Ned. Indië. Er is een rechtstreeksche luchtverbinding Brussel—Leopoldsville (in den Belgischen Congo) geopend. Rusland heeft verleden jaar voor f 21.7 millioen in Nederland gekocht tegen voor f 16 millioen in 1933. Paraguay heeft het lidmaatschap van den Volkenbond opgezegd, doch deze op zegging kan eerst van kracht worden twee jaar nadat de Paraguaansche schulden aan den Bond, waarin een groote achterstand bestaat, voldaan zijn. In Rusland heeft men een onbemande ballon tot 30.000 meter laten stijgen; op die hoogte heerschte een temperatuur van 51 graden C. onder nul. De beroemde Zweedsche ontdekkings reiziger Sven Hedin heeft bij zijn 70sten ver jaardag van de Chineesche regeering de Orde van de schitterende Jaspis ontvangen. Verleden jaar zijn in Ned. Oost Indi£ 23.000 menschen aan pest gestorven. Een belangrijk bestaansmiddel der bevol king van Atjeh is de veeteelt. Elke maand worden ongeveer 2500 stuks slachtvee uit gevoerd naar Deli. De veehandel, welke vroeger geheel geleid werd door Medan- sche Chineezen komt nu met medewer king van het gouvernement in handen van den Atjeher zelf, die aldus zijn verdiens ten met ongeveer 30 pet zag stijgen. Volgens de statistieken verkeeren zeven millioen katholieken in Mexico in de on mogelijkheid om hun godsdienstplichten te vervullenin 14 Mexicaansche staten is geen priester meer aanwezig. Sedert in Italië de 40 urigc werkweek is Ingevoerd hebben 206.000 werkloozen weer werk gevonden. Engeland zal dit jaar 3Vi millioen pond sterling meer voor marine-doeleinden be steden dan verleden jaar. De Amerikaansche Crisis administra tie raamt het aantal door officleele instel lingen ondersteunde personen op 21.609.000. Alleen de ondersteuningen door de bonds- regeering bedragen reeds vijf millioen dol lar per dag. In Rusland worden 460.000 vrouwen op geleid als scherpschutter, vliegenier, para- chutspringer en andere oorlogsdiensten. Frankrijk heeft ongeveer een half mil lioen werkloozen. Wat is daartegen te doen? Wij moeten de goudbasis van den gulden verlaten met het doel, de Nederlandsche valuta tegen over de buitenlandsche geldeenheden op een lager peil le brengen, zegt de Neder landsche Vereeniging voor Waardevast geld in een adres, dat dezer dagen aan de re geering is gezonden. Het Nederlandsche geldinkomen is af hankelijk van den export. Verlaging der guldenwaarde zal leiden tot meer export, tot grootere productie, tot meer winst en tot verlaging der werkloosheid. De Veree niging beroept zich hierbij op de gevolgen van devaluatie in het buitenland. Haar on derzoekingen toonen aan, dat de toestand der niet-goudlanden zich in 1934 verder heeft verbeterd, terwijl die der goudlanden of slechter is geworden of zich slechts in mindere mate heeft verbeterd. De veel vernomen meening aldus het ladres dat de opleving na devaluatie slechts t ijdelijk kan zijn een bewering die theoretisch volkomen ongefundeerd is vindt voorloopig in de resultaten van dit onderzoek allerminst bevestiging en men vraagt zich niet zonder verwondering af, hoe lang gunstige resultaten eener devalu atie-politiek wel moeten duren, voordat de tegenstanders ervan bereid zijn te verklaren dat deze niet meer een „tijdelijk" karakter dragen". De tegen devaluatie aangevoerde bezwa ren worden in het adres uitvoerig weer legd. Dat het buitenland maatregelen zal nemen tegen onzen grooteren export bij de valuatie gelooft de vereeniging niet. Ook met de prijsstijging der goederen en diens ten na devaluatie zal het h.i. wel losloopen, trouwens de regeering kan deze tegengaan. De conclusie der vereeniging is, dat de valuatie geen middel tegen alle kwalen is, doch een stap in de goede richting. Met stijgende ongerustheid vraagt zy zich af, wat de gevolgen zullen zijn van de huidige politiek. Voortdurende onzekerheid blijft be staan, die het herstel van vertrouwen, dat de regeering zoo graag zou willen, zal te genhouden. Steeds verder zal men afglij den langs de helling van den economischen achteruitgang en van de oude Nederland sche welvaart zal binnenkort op deze wij ze bedroefd weinig meer over zijn. Thans kan Nederland nog een devaluatie op be- heerschte wijze doorvoeren. Veel erger wordt de toestand als na voortgaande uit mergeling van het bedrijfsleven Nederland ten slotte zoo zwak wordt, dat het van den gouden standaard wordt afgedrongen. Vol gens het adres zou het daarom getuigen van een juiste waardeering der toekomst mogelijkheden als de regeering gesteund door een krachtigen Ned. Bank, thans de monetaire politiek radicaal zou verande ren. VALKENISSE 't Is schoon bij 't eerste ochtendglimmen Te Valkenisse aan de zee; De hoge duinen te beklimmen En om te zien bij elke tree. 't Is, o zo heerlijk daar te staan En zo de zonne op zien gaan. Zij rijst in 't stille ochtenduur Als dagvorstin omhoog, En mens en dier, ja heel natuur Begroet die purp'ren boog. Daar stijgt uit winterkoren In hemelwaartse vlucht; Hoog op in Zonnegloren De leeuw'rik in de lucht. Hij zingt bij hoger stijgen Zijn heerlijk scheppingslied Hij kan er niet van zwijgen, Neen, zwijgen kan hij niet J. v. d. K. (Gewapende Asbest Cementplaat) naar Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelburg VEILING van Vrijdag 3 Mei 1935. Zeeuwsche blauwe 70-95 per 25 Kilo. Snij- riet 3, Spinazie 3-8, Postelein 14-17, Mos- krul 7, Zuring 3-5, Koolrapen i/t. Peên 1-3Va» Uien 6 per Kilo. Tuinkers 6 per doos. Peën 8-14, Raapstelen 11/2-2» Prei 5-8, Uien 1-11/2, Selderie Rabarber 1-2%, Radijs 21/2* 4, per bos. Bloemkool 3-14, Andijvie V*» Kropsla 2-51/2, Komkommers witte 15 per stuk. Bloemenveiling van Vrijdag 3 Mei 1935. Tulpen 5-13, Flieren 1-5, Iris 6-9, Anjers 11, Doronicum 8, Blauwe Druifjes 2, per bos. Ceneraria 7, Geraniums 12-13, Primu la 7, Justitia 11, Toxia 12, Begonia Spieata 45, Deutikia 3-12, Fradus cantia 4, Blad Be gonia 7, Talandjums 4, Saxifragen 4, Hang- de vetplant 59, Vetplanten 5, Cactea 5, per pot. Violen 5-15, Primula 9-16, Vergeet mij niet 2-3, Dahlia 13, Madelieven 12, Anjelieren 7, Duizendschoon 6, Campanula's 6 de 10 planten. Gladiolen de 300 stuks 53. Perzi ken 8-15, Aardbeien 1/2-2 Ya.- VEILING van Maandag 6 Mei 1935 Mitlothiams I 20, MStlothiams II 18, Mitlo- thiams III 15, Si\ïjsla 9» Spinazie 2-4, Pos telein 9-14, Doperwten 35, Br. Boonen 6 Zu ring 3-5 per Kilo. Peën 10-141/2, Raapstelen 2, Prei 2ya-6i/2» Uiën 1, Selderie V2-I, Ra barber 1-3, Radijs I-2V2, Rammenas 21/2-61/9 per bos. Bloemkool 2-20, Kropsla 1-5, Kom kommers 14, per stuk. Bloemenveiling van Maandag 6 Md 1935. Rubin 11, Hangende Vetplant 22, Fochsïa 10, Geranium 9-14, Begonia 33, Generaria 9-10, Rode Geraniums 10, Justia 15, Colems 15, Blad Begonia 7, Fradus Cantia 4, Cactus 8-16, Parapluiplant 17, Vetplant 4, per pot. Tulpen 1-6, Iris 8, Muurbloem 3, Lathyrus 5, Anjelieren 5-8, Witte Amatus 5, Flieren 1-4, Narcis 3, per bos. Violen 5-12, Engels Gras 5, Ohalia 20-28, Vergeet mij niet 4, Flieren 4-5, Gladiolen 25-29 de 10 planten Perziken 8-17, per stuk. Aardbeien 8-30 de 10 stuks. Honing 35 per pot. In 10 jaar tljds is het gemiddeld belast baar vermogen in Nederland van f 74.000 lot f 65.000 teruggeloopen. Bulgarije had aan het begin van dit jaar 6.081.000 inwoners. Vernomen wordt, dat de regeering een einde zal maken aan het toekennen van pensioenen aan wethouders. In de laatste drie maanden hebben de Japansche troepen in Mansjoekwo 137 ex pedities tegen roovers en opstandelingen ondernomen. In geen 25 jaar is de omvang van de arbeidsgeschillen in Nederland zoo gering geweest als in 1934. Nederland heeft in 1933 ruim 54.000 ton margarine opgegeten en 9600 ton uit gevoerd. In Engeland wordt dezen zomer een fa briek geopend voor het winnen van petro leum uit Engelsche steenkool; men ver wacht 135 millioen liter olie per jaar te pro- duceeren. Admiraal Byrd heeft op zijn jongste Poolexpeditie ruim 200.000 vierkante mijl grondgebied op het Zuidpoolland voor de Vereenigde Staten in bezit genomen. In het S.H.V. bunkerstation te Vlissin- gen bunkerden verleden jaar 867 schepèn te gen 477 in 1933. Denemarken moet elk jaar voor 120 millioen kronen aan goederen meer invoe ren dan het kan uitvoeren. Tcr vermindering van het nicotinege halte van tabaksrook worden in den han del gebracht staafjes van 12 mm. lengte en

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 9