Van overal elders... Van de cellulose tot de cellophaandarm Cellophaan wordt gesponnen DB GEDAANTEVERWISSELING VAN DE CELLULOSE. De Spar, als vader van papier, cellophaan 0en kunstzijde. De laatste jaren heeft een nieuw soort verpakkingsmateriaal de wereldmarkt veroverd: cello phaan, de uitvinding van een Zwitser Stel U voor: een band, die een meter breed is en zóó lang, dat die gemakkelijk om den aequator gewonden kan worden... zoo groot is de jaarproductie van een enke le Midden-Europeesche fabriek, die cello phaan vervaardigt. Tusschen papier en cellophaan bestaat een verre bloedverwantschap; beide heb ben als uitgangspunt de cellulose. Voorva der van het papier zoowel als van de cello phaan is dus de sparreboom. Verder gaat die verwantschap niet; wel is er een nau were familiebetrekking tusschen cello phaan en kunstzijde, want ook de kunst zijde ontstaat uit de cellulose van de spar en beide hebben als tusschenproduct de viscose gemeen. De moderne chemische fabriek kenmerkt zich daardoor, dat men eerst heel weinig ziet! Wil men het begin van de cellophaan- fabricage volgen, dan vindt men in een ruime hal op de bovenste verdieping niets anders, dan een geweldig aantal stapels wit karton: de cellulose. Automatisch val len die 'n verdieping lager en worden dan in de fabricage opgenomen: zij worden op gelost om de viscose te verkrijgen. Dat ge schiedt in groote, rechthoekige, met na tronloog gevulde kuipen. Hier lossen de plakken op tot een witte brei, die wel wat op sterk-gebonden soep lijkt. De chemicus vindt echter in deze alkalicellulose zoo als hij de stof thans noemt nog tal van stukken, die eerst eruit verwijderd moeten worden. Daartoe bezit men persen, die on der grooten druk de natronloog uit de brei persen. Maar ook deze persen werken niet fijn genoeg voor den chemicus en daarom komt de alkalicellulose automatisch weer een verdieping lager terecht, waar een aan tal machine's met hun scherpe, aan lange armen zittende grijpers de brei zoo grondig uiteen trekken, dat uit de groote kuipen tenslotte een massa kan worden geschept, die bijna zoo zacht als zijde is. Met deze massa heeft de chemicus nu 'n appeltje te schillen. Wat hij ermee doet, verraadt hij anderen niet (de leek zou het daarenboven tóch niet begrijpen), maar 't is een feit, dat de witte massa, na een korte pauze in groote, op temperatuur gehouden blikken reservoirs nog een verdieping lager daalt om daar in langzaam draaiende trommels met zwavelkoolstof behandeld te worden. In deze afdeeling riekt het niet bijzonder aantrekkelijk; maar... de zwa velkoolstof heeft een gewichtige taak te vervullen: namelijk de massa de gewensch- t« taaivloeibaarheid (viscositeit) te geven voor het spinnen van de kunstzijdedraden. Het gevolg van dit proces is, dat de oor spronkelijk witte brei als een oranjegeele, kruimelige massa uit de trommels te voor schijn komt en door den chemicus bij een anderen naam genoemd wordt: cellulose- Xanthogenaat. Maar dat onthoudt U toch niet! Trouwens... die chemicus schijnt een eigenwijs heerschap te zijn: de cellulose kon hem niet fijn genoeg van vezel zijn, de cellulose-Xanthogenaat kan hem daaren tegen niet kruimelig en ruwkorrelig ge noeg zijn; uit de alkalicellulose moest ieder druppeltje vochtigheid verdwijnen en het Xanthogenaat wordt weer in ver dunde natronloog opgelost!... Daar wordt een gewoon mensch stapel van!... Deson danks geeft het resultaat den chemicus ge lijk, want de in natronloog verdunde cellu Bijna 200 heldere meisjes plakken met vaardige handen cellophaanzakjes. lose-Xanthogenaat is de viscose! De cellu lose heeft nu den eersten weg achter den rug. Weliswaar moet zij nu verscheidene malen gefiltreerd worden en maakt zij vóór het spinnen een heel proces door, waarbij de chemicus zélf niet weet, hoe dit proces verloopt, maar hij troost zich met de gedachte, dat hij tenminste kan nagaan, wanneer het ten einde is. En dat is tenslotte de hoofdzaak! Dan is men gekomen tot bij een lange, hooge hal. Men ziet daar enkele, ongeveer 70 meter lange kuipen. Dampen stijgen op en men hoort niets anders, dan een mono toon gesis. Van de kelders tot aan deze hal wordt door een buisleiding de rijpe viscose gepompt. Aan het einde van iedere kuip hangt boven het oppervlak van het zuur, waarmede de kuipen gevuld zijn, een plat te buis van ongeveer een meter breedte. Door deze buis wordt de viscose geperst. Op het oogenblik, dat zij de pijp verlaat, laakt zij het zuur en stolt onmiddellijk. Millimeter na millimeter komt door de slechts 0.25 millimeter breede spleet, de monding van de platte buis, in het zuur- bad terecht en over verschillende persen gaat het dan van het eene bad in het an dere. Zeventig meter lang is de weg en aan het einde krijgt de strook nog een warm windje over den rug, een warme lucht stroom, die de zaak droogt, zoodat tenslotte het geheel gedroogde en gebruiksklare cel lophaan op een trommel kan worden ge wikkeld. Het tweede deel van het fabrica geproces is hiermede ten einde: het spin- proces, de herleiding van de cellulose tot den vasten vorm. Wel onderscheidt zich deze nieuwe vorm van starheid oneindig veel van de vroege re, want dit laatste product is elastisch, doorzichtig en buitengewoon taai, maar het is inderdaad een vervolgproduct van de witte stapels carton op de bovenste verdie ping van de fabriek! Tot nu toe zijn er aan het heele fabrica geproces betrekkelijk weinig menschen- handen te pas gekomen. Doch nu komt het veredelingswerk. Dat gebeurt in groote za len, waar machine's van allerlei grootte het cellophaan snijden: groote vellen, klei ne vellen, reepen en draadjes, zoo dun als die van een spinrag. In de kleurafdeeling worden de cellophaansnijsels gekleurd of bedrukt met bonte patronen en reclames, braken machine's duizenden cellophaan- Inplaats van in dierlijke darmen worden de worsten thans gestopt in cellophaan- darmen. zakjes uit. In groote, lichte zalen zitten 200 en meer heldere meisjes en plakken de zakjes, die de machine's niet kunnen ma ken... Nog vele andere dingen worden in deze fabriek vervaardigd, dingen, die alle van de viscose en de cellulose afstammen! Zelfs... darmen voor worst worden hier ge maakt! Van het hout van den sparreboom wordt de cellulose gemaakt. Papier, kunstzijde en cellophaan zijn afkomstig van dit na tuurproduct: de spar! Spitsvondige lieden braken zich het hoofd om nieuwe gebieden te vinden voor het gebruik van cellophaan. Daar men wist, dat cellophaan poreus is als een aar den kruik, dus lucht doorlaat en vocht doorlaat, onderzocht men het cellophaan eens goed en kwam tot de conclusie, dat het schitterend geschikt is om te gebruiken inplaats van darmen, voor het stoppen van worst. Proeven bewezen, dat het cello phaan als plantaardig product niet alleen de goede eigenschappen van de dierlijke darm heeft, doch tevens enkele slechte daarvan mist, n.l. het snelle bederf en de sterke prijsschommelingen van dit artikel. Daarom werden er cellophaandarmen ge maakt! Het afbinden van zoo'n cellophaan darm vormde nu nog slechts een moeilijk heid, maar weldra vond men ook de goe de knoop hiervoor, zoodat de cellophaan darm niets meer in den weg stond. Spoedig was deze dan ook algemeen geworden. Te genwoordig is alleen de productie van cellophaandarmen-voor de worst fabricage een industrie op zichzelf. De dierlijke darm wordt geheel verdrongen. PETROLEUM VAN SUIKERRIET EN KOFFIEBOONEN. In Engeland moet men een methode ont dekt hebben om petroleum volgens een be trekkelijk eenvoudige methode te vervaar digen uit bepaalde plantaardige producten, zooals suikerriet en koffieboonen, weet de „Sunday Dispatch" tenminste mee te dee- len. Ook de schillen van cacaoboonen en andere planten moeten dienst kunnen doen, om er petroleum uit te halen; weliswaar schijnt men kool niet geheel en al te kun nen missen bij het procédé. Mag men dit bericht gelooven, dan moet men er reke ning mee houden, dat reeds binnen zeer korten tijd in Zuid-Afrika groote plantages aangelegd zullen worden, waar men de genoemde planten, uitsluitend, om er pe troleum uit te winnen, verbouwen zal. Meer dan duizend proeven, verklaarde een der uitvinders, een zekere Mr. Hoyle, zijn in de laatste tien jaar genomen, voordat men tot een practisch resultaat is geko men. Volgens de schaarsche berichten in de Britsche Pers schijnt het proces te be rusten op een speciaal verwarmings- en verbrandingsprocédé. De hoofdzaak bij het winnen van de „kunstmatige" petroleum is natuurlijk de prijs! Mr. Hoyle en zijn me dewerker, Mr. Freeman meenen, met hun methode een brandstof te kunnen verkrij gen, waarvan een liter nog geen cent kost! Een ton planten zou ongeveer 105.9 gallons (een gallon is 2.6 liter) ruwe petroleum, 14.6 gallons benzol, 3.1 gallons spiritus en ruim 2700 kubieke voet gas opleveren. DE GELEERDE POSTAMBTENAAR. Een Parijsche geleerde wierp per onge luk eens een enveloppe in de bus, die aan- teekeningen bevatte over een verhandeling betreffende het leven van „Demosthenes". Daar deze naam op het couvert stond, schreef een spitsvondige postambtenaar er onder: Athene. Men stuurde den brief naar Griekenland. Veertien dagen later kwam de brief in Parijs terug met het opschrift: „Vertrokken, zonder adres achter te laten!" Inmiddels had de verstrooide professor zijn vergissing bemerkt en eischte nu den brief terug met de verklaring, dat hier sprake was van den reeds meer dan 2000 jaar geleden gestorven Griekschen rede naar. DE ZOO VERACHTE VRIJGEZEL. De Europeesche vrijgezellen beseffen lang niet, hoe goed zij het eigenlijk heb ben! In Achter-Indië wordt de hardnekki ge vrijgezel als een misdadiger door ieder vermeden. Bij de kaffers heeft hij even wei nig rechten als een onmondig kind. In China maakt men het hem heelemaal moei lijk om ongetrouwd te blijven, want daar worden zelfs de geesten van de gestorven jongens en meisjes met elkaar in den echt verbonden! De inboorlingen van Mexico beschouwen vrijgezellen op dezelfde wijze, als zij vroeger slaven beschouwden, zij worden namelijk kaalgeschoren! In Korea geeft men de vrijgezellen den naam „Ya- tow", een naam, die men ook voor onge trouwde meisjes gebruikt. Tal van natuur volken rekenen de vrijgezellen behalve als krijgsman, niet tot de volwaardige mannen. VISSCHEN MET DE WICHELROEDE. Een Noorsch ingenieur is dezer dagen er in geslaagd met een door hem geconstru eerd apparaaat langs electrischen weg te visschen. Het vaartuig, waarmede hij zijn tochten onderneemt, kruist aan de kust van Noorwegen en heeft een soort wichelroede aan boord, namelijk een instrument, waar mede -men de aanwezigheid van groote scholen visch, zelfs tot op zeer groote diep te, kan vaststellen. Het eerste succes be stond in het vangen van een school kabel; jauw, die op 72 meter diepte zwom. Zij werden door het apparaat van den inge nieur gemeld en prompt gevangen. De buit was zoo rijk, dat de kosten van de uitrus ting reeds volkomen gedekt zijn... DE SCHATTEN VAN ALI PACHA. Overal ter wereld wordt er naar schat ten gegraven, waarom dan ook niet eens in Constantinopel, dat twee geheimzinnige schatkamers moet herbergen? Een der schatkamers moet de rijkdom van de kruis ridders bevatten. Ze zijn op een geheime plaats in de waterleidingen ingemetseld. De gouden staven van Ali Pacha, de heer van Jannina, die ruim een eeuw geleden onthoofd werd, zijn hier in een gewelf on dergebracht, zoo verhaalt men en de tien metselaars, die het werk volbrachten wer den ter dood veroordeeld, opdat zij niets van het geheim verklappen zouden. Een ervan ontkwam zijn beulen en zijn nako melingen zoo zegt de sage bezitten de plannen, de aanwijzingen, die de ligging van de geheimzinnige schatkamer nauw keurig aangeven, Twee rijke Engelschen, die zich aan de Rivièra verveelden, zijn thans begonnen met naspeuringen tedoen naar deze nakomelingen en hun plannen.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 6