DE GEMEENTERAAD, DE UNIE 2e BLAD Effiu^fiouclnAeuuAS iscun, KOFFIE BLAADJES 7k TIJDELIJKE AANBIEDING Het persoonlijke element trekt belangstelling bij de verkiezingen. Ondank is des raadslids loon. F VAN 6 TOT EN MET 18 MEI VS VS VZ SEN HEERLIJK KOEKJE c&n l Ipjp fjtr "Ml pand /- - -J MET 1b n>T!NG FiliaalVLISSINGEN, SCHELDESTRAAT 37 an varder filialen door het gehele land. SERENADE. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 10 MEI 1935. No. 19. In den loop van deze en van de volgen de maand worden overal in Nederland de verkiezingen gehouden voor de gemeente raden. Nogmeer dan die voor de Provinci ale Staten trekken de e raadsverkiezingen de aandacht der burgerij, hetgeen wel zal zijn toe te schrijven aan het persoonlijk element, dat bij die communale stemmin gen onwillekcu ig een rol speelt. Dat per soonlijk element wordt sterker naarmate de gemeente kleiner is omdat de mensehen elkaar dan ve l be er persoonlijk kennen, doordat men nader staat tot de zaken van het gemeentelijk bestuur en dus de han delingen zijner vertegenwoor/i ers gemak kelijker kan beoordeelen dan van die in het Parlement en de Stalen. Dat persoon lijke element komt ook tot uiting in het optreden van z iver plaatselijke „partijen" (bij voorkeur „Gemeen ebelang" gedoopt en het deelnemèn aan de verkiezingen van groepen burgers, die een eigen lijst hebben ingediend, onafhankelijk van landelijk-po- litieke stroomi g n. In de zorgvolle tij'.en, welke wij thans beleven is het ambt van Raadslid geen on verdeeld genoegen. Aan den gemeenteraad moet krachtens artikel 1-14 van de Grond wet, de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente worden over gelaten. De gemeente is autonoom, d.w.z. dat zij bevoegd is om onder toezicht van het hoogere gezag de gemeentelijke huis houding naar eigen inzicht te besturen, zou. der dat daaraan een machtiging of op dracht van het hoogere gezag voorafgaat. Vooral in de laatste jaren is die gemeen telijke autonomie in sterke mate aangetast. Een berucht voorbeeld is het opzenden der gemeentelijke begrooting aan het Col lege van Ged. Staten der Provincie, dat haar beoordeelt alvorens zij in den Raad in behandeling wordt genomen. Het Pro vinciale bestuur geelt daarbij aanwijzingen en regelingen, waarvan het voor een ge meenteraad welhaast niet doenlijk is af te wijken, wat tot gevolg heeft, dat die be grotingsbehandeling in den Raad is ge worden zooals menig raadslid het heeft uitgedrukt een „wassen neus". SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Rruschen werd het beter „Een jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg. dat ik 's nachts niet kon sla- tien. Ik heb hiervoor alle middelen aange wend, maar niets liielp, totdat ik er ein delijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaande weg beter werd. En nu kan ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pij nen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aan bevelen". B. J. \V. te B. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk funclionneeren, ontstaat in het li haam een ophooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondragelijke rheumati- sche pijnen kan veroorzaken. Dc zes ver schillende zouten in Kruschen drijven de ze afvalstoffen en urinezuur langs den na tuurlijken weg zachtjes en volkomen uit het lichaam; de „dagelijksche dosis" Kruschen zal daarna de afvoerorganen blijven aan sporen om alle schadelijke stoffen geregeld uil het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Aan den anderen kant staat echter, dat vele gemeenten door de economische om standigheden gedwongen worden, finanei- eele bijstand te vragen van het Rijk en waar „regeeren" gelijk staat met „vooruit zien" is liet verklaarbaar, dat het Rijk te voren maatregelen treft om te voorkomen, dat een gemeente financieel in den kelder te recht komt. Daarnaast staat, dat uiteraard aan het verleenen van Rijkssteun voorwaar den worden verbonden, waardoor het hoo gere gezag een rechtstreeksche invloed ver krijgt op den gang van zaken in de ge meente. Het gevolg hiervan is echter, dat de bestuursbevoegdheid van deij Raad prac tisch is beknot; vaak moet de Raad be slissingen nemen en zijn goedkeuring ge ven aan maatregelen, die hij in het geheel niet goed vindt, doch die van „hoogerhand" worden voorgeschreven. Voor een gemeen teraadslid, dat zich verantwoordelijk gevoelt tegenover de burgerij die hem heeft afge vaardigd, is dat niet prettig. Het groote pu bliek, dat lang niet altijd in de gelegenheid is, zich een juist beeld te vormen van het „hoe" en „waarom" van bepaalde maatre gelen, is vrijgevig met zijn critiek op het raadslid of den wethouder, die door zijn 'v.' Wi. Leidse Kaas Jonge van voor 12 ct. p. pond Leverpastei 1 e soort van 20 voor 16 ct. p. blik Leverpastei 2e soort van 1-5 voor 12 cb p. blik Pinda-Kaas van voor 12 ct. p. po» Paneermeel van voor 12 ct. p. pak Nootmuskaat, Peper, Kaneel, Kruidnagelen S van voor 10 ct.p. strooibus Tafelazijn, Hoogstfijne van voor 9 ct. p. (les Chocolade-repen van voor 10 ct. p. 4 stuks en tóch 15 °/o korting Uitsiui-.end vi-»or kopers <ar« koifie er: thee Mevrouw Ivlaassen was jarig en er was dien avond zitting van de soos. De rest laat zich denken. De verjaring van des voorzitters wederhelft werd op gepaste wij ze, in alle eer en deugd, gevierd. Er wer den ontelbare redevoeringen gehouden en Ober Karei kreeg een steeds langer worden de rij van rondjes op zijn blocnota. Een uurtje na sluitingstijd het liep al tegen twaalven waren de eertijds geslagen vij anden Klaassen en de kleine kleermaker Prikkels ware boezemvrienden. Neef Jansen stelde voor een lied te zin gen ter eere van de jarige. „Je bent een bes te jongen Jansen", verklaarde ambtenaar Vlierhout ernstig, „maar... maar je stem is uilsluitend geschikt tot het kloppen van steenkolen. Zing niet, m'n waarde". „Luister vrienden", zei neef Jansen. Hij haalde diep adem en sperde zijn mond o- pen. De ambtenaar stond op, trok een wei nig wankelend zijn jasje uit en begon de mouwen van zijn overhemd op te rollen. Ja heusch, dat deed de deftige ambtenaar. „Jansen", waarschuwde hij, „ik ben een man van weinig woorden". De mond van den neef sloeg met een klap dicht. „Ik gaapte, maar een beetje", zei hij. „Ik heb er dorst van gekregen". „Je praat daar over zingen", begon Prik kels. „Jullie hadden mij vroeger eens moe ten hooren, toen ik de tenorpartij zong in het mannenkoor". „Ja ja vroeger", bibberde ambtenaar Vlierhout. „In mijn fóijd was ik een van de beste bassen", riep voorzitter Klaassen. „Ik zou mijn stukkie uit de „Paljas" nog wel kunnen halen". „Beslaat niet, voorzitter", zei Prikkels hoofdschuddend, „bestaat niet meer. sinds dat jijzelf Paljas bent geworden. Maar luis ter eens, vrienden, ik heb een voorstel". Wij luisterden naar het voorstel. Het duurde eenigen tijd eer Prikkels precies had verteld wat hij wilde. En het duurde nog eenigen tijd eer wij er achter waren, wat zijn voorstel inhield. Nietwaar, het was een feestje en het was over twaalven. Wel, vriend Prikkels stelde voor, aan de jarige mevrouw Klaassen een serenade te gaan brengen. „Je houdt toen nog van je vröuw, niet waar Klaassen?" De praeses bleek een hart vol liefde te hebben. Het viel hem alleen wat moeilijk dat lichaamsdeel op gepaste poëtische wij ze uit te storten. „Dan brengen wij je vrouw een serenade op z'n Spaansch, begrijp je? Jij zingt de baspartij en ik val in". „Waarin?" „Klets niet. Zullen wij gegaan zijn, vriend voor... voorzitter?" „Voorwaarts marsch", zei Klaassen vast beraden. De vrienden hielden zich bij hun wande ling niet aan het axioma, dat de rechte lijn de korste verbinding is tusschen twee punten. Klaassen stond er beslist op, dat zij in zijn tuin zouden belanden omdat de slaapkamer der Klaassens op de eerste ver dieping aan de achterzijde van het huis was gelegen. Zij moesten door een poortje en struikelden over het hoildehok. „Dat is niet erg", zei Prikkels. „Het pad der ware liefde is niet altijd even glad. Welk lied zullen wij zingen, zoet... zoete brood jes bakker?" Klaassen, staande in den tuin, krabde zich achter oor. „Ik... ik ben het vergeten", fluisterde hij. „Nou, vooruit", besliste Prikkels, „dan zingen wij van zoete lieve Gerrilje". Daarvan wou de bakker niet hooren. Zijn vrouw heette niet Gerritje, dus kon hij niet van Gerritje zingen. Wiedes, bij een sere nade aan je jarige vrouw zing je bij voor keur niet over een ander meisje. Om die reden was ook „Carmen" taboe. „Dan zingen wij van Pa... Paljas", be sloot Prikkels. ..Klaar?" „Ja, daar gaat-ie", commandeerde de bak ker". „Eeen, twee, drie!" De stilte van den nacht werd plotseling verscheurd door een bulder- en krasduet: „Lach dan Pailiejassóóóó... Al is je hart ook gebroohookèèè...'* Het klonk afgrijselijk. De snerpende stem van den kleermaker werd log en dik on derstreept door het loeiende geluid van den bakker. De vrienden deden hun bestj al zingende kregen zij plezier in het geval. Langer en luider werden hun uithalen. Het toppunt kwam, toen zij geen maat meer hielden en de kleermaker met tien zang- malen aan den kop was. De buurt werd verontrust. Honden begonnen te blaffen, in kippenhokken ontstonden panieken. De rest van de soos stond in het poortje dubbel van den lach. Galmend klonk het in den nacht: Laat ik mijn liehiefde verklaahaare... Want ihik buhhèn vei*... oowoowoow!" Het gezang versmoorde plots in een ge huil van den praeses, die den inhoud vjin een lampetkan in zijn gezicht had gekre gen. Even later gierde de kan doof dé lucht, scheerde rakelings langs het hoofd van den kleermaker en spatte tegen een boom in scherven. „Het wordt hier gevaar lijk", constateerde Prikkels nerveus. Een vrouwestem ergens uit hoogere regionen krijschte: „Als jullie nachtbrakers nog in den tuin zijn als ik beneden kom..." Een kwartier later op het stille, verla ten dorpsplein constateerde Prikkels mis moedig: „De Hollanders zijn veel te nuchter. Zij hebben geen sikkepitje gevoel voor ro mantiek". PLEUN ZEELAND. blik achter de schermen de motieven van den maatregel wel kent en er volgens zijn eerlijke overtuiging in het belang van de gemeente handelt door het publiekelijk be- critiseerde besluit te nemen ook al is hij het er in wezen niet mee eens. o— Men mag er zich dan ook tot op zekere hoogte over verwonderen en men dient er ronduit respect voor te hebben, dat er al tijd nog menschen zijn, die zich bereid ver- toonen, onder die weinig goeds belovende omstandigheden zitting te nemen in den gemeenteraad. Een gemeenteraadslid is ie mand, die zich veel zorg op zijn hals haalt, die in menigvuldige commissie- en raadsver gadering veel van zijn vrijen tijd moet ge ven en die tot dank voor dit behartigen van het openbare welzijn vrijwel voortdurend critiek mag slikken en somwijlen zijn repu tatie door den modder ziet gehaald. Maar een goed gemeenteraadslid is ook iemand wiens gemeenschapsgevoel zoo sterk ont wikkeld is, dat hij deze negatieve dingen wil dragen teneinde voor de bevolking in posi tieven zin iets te bereiken. o— Om lid van den gemeenteraad te kunnen zijn moet men Nederlander of door de wet als Nederlandseh onderdaan erkend zijn, in de gemeen'e wonen en den leeftijd van 23 jaar bereikt hebben. De verkiezing ge schiedt op den grondslag der evenredige vertegenwoordiging; iedere kiezer (die Ne derlander of Nederlandseh onderdaan, in gezetene der gemeente en minstens 25 jaar oud moet zijn) brengt een stem uit. Onder „kiezer" en „raadslid" worden, sedert het woord „mannelijke" uit de wet is geschrapt, ook de dames begrepen. De raadsleden hebben vier jaar zitting en treden den eer sten Dinsdag van September af. De aftre denden zijn dadelijk herkiesbaar. Wie tus- schentijds verkozen wordt treedt af op het tijdstip waarop het raadslid, in wiens plaats hij is gekozen, anders had moeten aftreden. EEN VOLLEDIGE MESTSTOF IS IN VELE GEVALLEN GEWENSCHTI Ieder zal moeten erkennen, dat in de practijk bij de bemesting nog ai eens fou ten worden gemaakt, vooral bij bezitters van kleine tuinen, die dikwijls niet precies weten, welke bemesting moet worden toe gediend. Daar zal een volledige meststof uitkomst geven. Want men weet, dat bij de bemesting nog wel eens één of meer plantenvoeden- de stoffen worden vergeten, hetzij stikstof of fosforzuur of kali. Dit nu is bij een goe de volledig samengestelde meststof niet mogelijk. Op het gebied der bemesting is zulks dan ook in vele gevallen als een voor- uilgang te beschouwen. De mengmeststoffen worden reeds jaren door de tuinders-goede- vakmenschen ge bruikt. De bemesting met volledige voedings stoffen die een juiste verhouding van stik stof, fosforzuur en kali bezitten, is hier door veel vereenvoudigd, terwijl mede is uitgesloten, dat ook maar één van de nood zakelijke voedingsstoffen ontbreekt Fouten door eenzijdige bemesting met slechts één of twee voedingstoffen worden vermeden en het resultaat bij het gebruik van een volledige meststof is veel zekerder dan bij het zoo nu en dan nog ondoordachte en onvolledige gebruik van enkelvoudige meststoffen. Gemak en zekere werking gaan gepaard Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5