I leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS t BURGERLIJKE STAND g K. J. MEULMEESTER MULLER's SERVIESHUIS bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE MUZIEKNIEUWS ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 26 APRIL 1935. No. 17. VLISSINGEN. TEGEN COMMUNISME EN FASCISME. Het plaatselijk comité van het bureau van actie en propaganda tegen Communisme en fascisme heeft Dinsdagavond in het Concert gebouw voor een groote schare haar eer ste Openbare vergadering' gehouden. Deze bijeenkomst stond onder leiding van den heer A. C. v. Hal. Als spreker trad op de heer M. Sluijser uit Amsterdam, redac teur van het bureau-orgaan „Vrijheid, Ar beid en Brood", met een rede over „Wat kan ons redden?" De vraag waar ligt de weg om uit de eco nomische en zedelijke crisis te geraken die de menschheid teistert dient overdacht en beantwoord te worden omdat het besluit over de toekomst der menschheid voor de komende 25 jaar. Er is geen belangrijker probleem dan om de 25 miliioen werkeloozen in de wereld, waarvan per 1 Febr. j.l. 428.000 in Neder land, aan arbeid te helpen. Zulks ook voor de Middenstand en 70.000 jeugdige werkeloozen die mede onder de ellende gebukt gaan. Voor de oorzaak en ontwikkeling dezer crisis gaat spr. de gebeurtenissen in de we reld na tjïnds 1914 en staat uitvoerig stil bij de verwikkelingen in Duitschland waar, als gevolg van het vervloekte vredesverdrag van Versai'les, de voedingsbodem werd gesti ht waaruit het fascisme opkwam. Het aanzien van Duitschland temidden der volkeren staat thans aan de geheele wereld ten voorbeeld hoe het niet moet, na deze 2 jaar van dictatuur. Scherp critiseerde spre ker het stelsel van de dictatuur, dat steeds ernstiger ingrijpt. Ook in Rusland waar niet het stelsel bestaat van de dictatuur van het proletariaat doch over het proletariaat. De S.D.A.P.ers stellen voorop dat zij voor alles zijn, vóór de democratie ten aanzien van de vrijheid van meeningsuiting. Daarom plaatsen zij zich tegen de dictatuur. De vraag wat redden kan uit de stoffelijke en zedelijke nood dient te worden behandeld met gezond verstand, in alle gemoedsrust en in volle vftjheid. Wat de N.S.B. als filiaal van het Duitsche stelsel ons als redding uit de crisis kan brengen is niet bekend. Zij trachten het Ne- derl. volk in slaap te wiegen en te bedriegen. Vooral onder de burgelijke partijen heeft Mussert zijn aanhang gekregen. Daarom mo gen a}ien wien de democratie lief is de teekenen des tijds verstaan voor het te laat is. De fel bestookte S.D.A.P. kan blijkens de laatste Stateriverkiezingen de achting afdwin gen en is in staat er bereid om aan de op lossing van de stoffelijke crisis te helpen deelnemen. Daartoe zal in September een plan van ir. Vos aan de wereld worden voorgelegd, waarvan het voornaamste kenmerk is dat iedere Nederlander die werken wil werk wil verschaffen. De Grondgedachte is be staanszekerheid voor alle Nederlanders. Het le deel wijst de weg uit de crisis, het 2e het behoud van het levenspeil en het derde de wegen om aan een volgende cri sis te ontkomen. Het zet uiteen om 50.000 arbeiders aan een reeks groote werken teoen contractloonen te werk te stellen waarbij ook de middelen waar het geld vandaan zal moeten komen zullen worden aangegeven,' de leerplichtleef tijd voor de kinderen te verhoogen, verhoo ging van koopkracht, verhooging van steun hetgeen speciaal beteekent werk voor de textielindustrie, ordening van het bedrijfs leven en invoering van de 40 urige werk week. Het platteland heeft er recht op dat de prijzen der producten beschermd wor den en de tegenstelling van stad en platte land zal worden opgeheven. Dit plan van den arbeid zal de oplos ing van de crisis brengen en is een tegenstelling van het plan dat de regeering Colijn heeft uitgevoerd. Zoo komen S.D.A.P. en N.V,V, na de Sta tenverkiezing met opgeheven hoofd voor het Ned. Volk dit plan van den arbeid aanbie den. Waarom spreker opwekte de gelederen te versterken. Het is dus weer de gewone verkiezingspropaganda die de S.D.A.P. voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen voert. Zij verlangt dat dc kar die door de regeering Colijn in de modder is gereden volgens dit plan van den arbeid er door de sterke ar beidershanden zal wo den uitgehaald zooals dat. in Zweden en Denemarken ook is ge beurt Daarom wil de SJW.P. als signaal bij he Paaschvuur t a s lat n linken het hoo t boort een nieuwe tijd is nabij. Op deze rede volgde applaus. Nadat de voorzitter den spreker en het publiek had den bedankt werd de vergadering gesloten, waarbij allen staande de internationale zon gen. Van de gelegenheid tot debat of vragen stellen werd geen gebruik gemaakt. Het Engelsche Stoomschip „Kenrix" is van Huil hier aangekomen, om te Bres ken s een lading graan in te nemen. Geslaagd voor het diploma schipper voor de kleine zeilvaart: de Heer E. Smid. De Heer J. Suurmond herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaar in gemeente dienst trad. In de raadszaal werd hij in te genwoordigheid van den wethouder van so ciale zaken en van de ambtenaren, toege sproken door den gemeentesecretaris. Als blijk van waardeering werd hem een fau teuil en boekenkast aangeboden. De Heer J. de Wilde heeft tegen 1 Sept. eervol ontslag gevraagd als directeur van de Avondschool voor N. O. MIDDELBURG Geslaagd voor 3e stuurman: de Heer A. A. Mes. De Emma bloem collecte bedroeg f 512.59. De politie maakte procesverbaal op tegen een persoon, die 72 K.G. lood had ontvreemd, en tegen een persoon, die ver dacht wordt van verduistering van een rij wiel. Vanaf 25 April wordt in een der lokalen van de Provinciale Bibliotheek gedurende 14 dagen een keurcollectie obstetische en gynaecologische werken ter inzage gelegd vanwege de bibliotheek der afd. Walcheren van de Ned. Maatschappij voor Geneeskun de. Ds. N. A. Kastein, voorganger der Ver. van Vrijz. Hervormden te Kampen, eerder alhier, is beroepen te Blij ham. In de Koorkerk gaf de Chr. Gem. Zang ver. „Hosanna" een Passions-muziek, onder leiding van den Heer Jan Kuiler. Ds. Dip- pel opende met een inleidend woord. ARNEMUIDEN. Met de werkverschaffing is weder een aanvang genomen. Verbeterd worden enke le aarden wegen. De leiding berust bij de Ned. Heide Mij. Een der werkloozen iS met het dagelljksch toezicht belast. BIGGEKERKE Chr. Hist. Candidaten voor den gemeen teraad zijn: 1. P. Janse, (aftr., 2. J. Moens, (aftr.), 3. G. Schout, 4. M. Caljé, 5, P, de Lange, 6. S. Leijnse en 7. L. Harpe. Anti-rev. candidaten zijn: 1. D. Coppool- Be, (/aftr,.), 2. Jac. Janse Lr., (aftr.), 3, J, Lampert Pz., (aftr.), 4. P. Polderman, 5. Job Dekker Pz., 6. C. Caljé, 7. M. Houterman, 8 W. Geschiere. St. Jacobstr. 13 Tel. 47 Vlissingen PHILIPS RADIO Stofzuigers en Electr. Apparaten <8> Aanleg van Electrische Installaties g Reparatie-Inrichting <g> DOMBURG In het Schuttershof werd de tentoonstel ling geopend van werken van Toorop. In den gevel van het woonhuis van Toorop werd Zaterdag een gedenksteen onthuld. Tot bezoldigd veldwachter werd be noemd W. Gravendeel thans marechaussee te 's Hertogenbosch. GRIJPSKERKE Met ingang van 1 Mei is de Rijksveld wachter J. A. Duine, thans te Oud-Vosmeer naar hier verplaatst. KOUDEKERKE De Chr. Hist. Kiesvereeniging stelde voor den gemeenteraad de volgende candidaten: A. J. Stoppels (aftr.), J. J asperse (aftr.;, A, dc Lange (aftr. M. Kieinepier, W. P. Roose, J. W. Bommeljé, Js. Vos, E. Dootjes, F. N, Grims, A. Groenenberg. Electricity P voor Kaapduinen. Het was een gedenkwaardige dag voor de duinbewo- ners. Bij het transformatorhuisje, waar de vlag wapperde waren lal van genoodigden en belangstellenden samen gekomen om ge tuige te zijn van de inschakeling der elec- tricileit voor de groep Kaapduinen. De directeur der P.Z.E.M., de heer J. Sloo- ves, noodigde eerst de aanwezigen i it het huiisje te bezichtigen en sprak daarna over het bijzondere van deze opening, daar het hier geen s.ad of dorp of buurtschap betrof, maar een groep, die niet gerust heeft, hoe duister de vooruit: i.-hten ook waren, voor zij hun doel bereikt hadden met een prachtig resultaat: 47 aansluitingen voor verlichting en 23 voor kookgelegenheid. Hierna noodig de hij den voorman, den heer K. Wisse, uit het licht in te schakelen. Moeder Holland is onrustig Want ze heeft geen juist begrip Wat er straks weer voort zal komen Uit het broedsel van die kip. Ze wret immers uit ervaring Dat het niet veel goeds beduidt: Telkens als dat beest ging zitten Liep 't op iets onprettigs uit. Zullen er weer klappen vallen? Wie zal er de dupe zijn? Is er voor bezuinigingen Wellicht nog een nieuw terrein? Zal er een gerechtshof sneuvelen, Of een universiteit? Raakt een stad of een provincie Misschien weer iels dierbaars kwijt? Het ligt alles nog in 't duister Doch men gist zoo hier en daar En men wapent zich bij voorbaat Voor het dreigende gevaar. Ieder tracht het af te schuiven Op een ander als dat kan! Want tot nog toe werd de schatkist Er alleen maar beter van. J. S. Walstraat Tel. 435 Vlissingen ÏUW ADRES VOOR Gero Zilmeta Vlekvrij Tafelzilver te Casettes vanaf f 10.90 j® Vorkens en Lepels vanaf f 5.40 1 VERPAKK IN G VOOR p. doz. 1 De heer Wisse heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder het gemeentebestuur van Koudekerke en den burgemeester van Biggekerke, het bestuur van Vreemdelingen verkeer, de heeren van de P.Z.E.M. en den vertegenwoordiger van de waterleidingmaat schappij. Na bespreking van de verschillende moeilijkheden, wees spreker op de groote medewerking van de heeren Slooves en ir. De Regt en van den heer Contant, destijds waarnemend, burgemees:er van Koudekerke en thans aan burgemeester Dregmans en den secretaris den heer Terwoert. Na verschillende vergaderingen is het schoone doel bereikt. Spreker kan den lof niet aanvaarden als te zijn de ontwerper; dat was de heer Schrijver, de bewoner van Kaapduinen. Ook de inschakeling zal hij niet verrichten, maar noodigde daartoe uit wet houder Contant, die zooveel in deze hee t bij gedragen. De heer Contant betuigde zijn groole in genomenheid met dit werk en vond het jam mer, dat wij toen burgemeester Dregmans nog niet hadden, op wiens volle sympathie de duinbewoners kunnen rekenen. Spreker hoopte dat deze inschakeling tot gevolg mag hebben, dat dit een der grootste afnemers wordt van de PZEM. Hierna werd ingeschakeld en werd een petroleumlamp, symbool der oude verlich ting, neergelaten en begraven. Burgemees'er Dregmans uitte zijn groote voldoening over deze groote verbetering, die zeer zeker zal bijdragen tot de ontwikke ling der duinbewoning en verbetering van het verkeer. De heer P. Loeff sprak namens Vreemde lingenverkeer en wees erop hoe de groep, zonder steun hiervoor, in zijn. moeilijk werk is geslaagd. De burgemees'er van Biggekerke hoopte dat ook in de richling Biggekerke de afna me spoedig zal volgen. V. C. RITTHEM. De opbrengst van de Emma bloemcollec te bedroeg f 20.—. De Chr. Hist. Kiesver. stelde als candi dal en voor den gemeenteraad: W. Boogaard aftr.), P. J. de Pagter (aftr.), Joh. de Visser, (aftr.), Joh Cevaa', (aftr.\ J. de Pagter, faffr.) A. GoeJhar L. a Ecnennaam, L. Vachielse W. Ovaa Jr., en A. Polderman. SOUBURG. De Ver. voor Chr. Wijkverpleging Sou- burg-Rilthem, hield in „Concordia" een le- denv, rgadering. Het ledental bedraagt te Sou burg 554 en te Ritthem 83. Zuster Meijer leg de in 1934 2852 bezoeken af. De ontvangsten bedroegen f 2015.97, de uitgaven f 1762.67. In de vacature Ds. Kuiper werd Ds. C. B. Bavinck benoemd. VROUWEPOLDER. i Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroe pen de Heer H. M. J. van Duine, hulppr. te Terneuzen. WESTKAPELLE Om te komen tot de oprichting van een onder-afd. van het Algemeen Afd, Zieken fonds „Walcheren" te Vlissingen, hebben de Heeren jhr. Mr. de Casembroot, ds. Reus en dr. Huijgens besprekingen gevoerd met genoemd fonds. De administrateur de heer J. de Meij, hield in het Evangelisatiegebouw een lezing. Naar „de Zeeuw" bericht waren 60 personen aanwezig. De Anti-Rev. en Chr. Hist. Kiesvere nigingen komen voor den gemeenteraad met één lijst uit. Candidaten zijn: l. L. Minder- houd Jz., (aftr.), 2. J. Polderman, 3. L van Sluijs Pz., 4. J. Gabriëlse Sz., 5. W Flipse Az, 6. L. Dekker, Pz., 7. A. Roelse Jz, 8, K, Gabriëlse Sz., 9. P. Lievense z.T. 10. P Wes- terbeke Jz. CONCERT op Dinsdag 30 April, bij gelegen heid der verjaardag van H.K.H. Prinses Ju liana, door de Fanfare Voorwaarts te Kou dekerke. Directeur de Heer André J. Geij- sen, onder leiding van den Heer F. J. Grims. 1. Wien Neerlands Bloed J. Wilms 2. Volksliederen, Mars 3. Fashionable Ouverture J. Eqal 4. Nederland in Lied en Dans J. Oomes 5. Daar komen ze aan, Mars Potpourri J. Maas 6. Cést ca Pasredoublé F. Dortey 7. Potpourri van Christelijke liederen III S. Heinsma 8. Nederlandsche Volksliederen Potpourri W. H. Scholtens. 9. Aus Liebe Zurkunst Marsch K. Jaster 10. Wilhelmus. VLISSINGEN, van 17—25 April 1935. Ondertrouwd: J. S. Baas, 36 j. en L. Gil- lis'^en, 25 j. J. Prince, 34 en J. A. Dingemanse, 26 j. G. H. Gillissen, 25 j. en M. de Ruijsscher. 24 j. A. J. Streef kerk, 27 j. en S. C. Hillen, 22 j. Getrouwd: D. Schmelzer, 22 j. en J. van der Endt, 22 j. J. de Nooijer, 23 j. en J. le Mahieu, 22 j. Bevallen: W. van der Star, geb. van Dames! Laat Uw haar met het nieuwste Toestel permanenten, dan verkleurt Uw haar niet. HeerenIn onze haarsnij- en scheeraf- deeling wordt U vakkundig behandeld Billijke Tarieven J0NN V, UNEN Scheldestraat 64 Vlissingen

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 2