3e BLAD Voor Uw Schoonmaak l is sfacfits jéjésH HONIG'S SOEP/ naar ZANDEE "JSH VLISSINGEN ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 19 APRIL 1935, No. 16. Onder de bedrijven die door den voort- durenden crisis met totalen ondergang be dreigd worden, neemt onze eens zoo bloei ende koopvaardijvloot een der eerste plaat sen in. De cijfers spreken in dit opzicht een duidelijke taal, gelijk bleek uit het kwartaal overzicht van de Amsterdamsche bank. De totale hoeveelheid vervoerde vracht is schrikbarend teruggeloopen, zelfs tot bene den het peil van 1913, hoewel de wereld tonnage sindsdien met 'ruim 1/3 is toegeno men. Ook het passagiersvervoer heeft sterk geleden onder de concurrentie met de snel le en moderne lijnschepen, die het buiten land in de laatste jaren gebouwd heeft. Het hooge peil waarop de gulden staat ten aanzien van pond en dollar, is eveneens een ernstige handicap. Onze zeelieden kunnen zich waarlijk niet beroemen op hooge gages; een bevaren ma troos komt niet boven een gage van f 80.— een stoker niet boven f 90.— met de gages in de lagere officiersrangen is het droevig gesteld. Desondanks liegen deze gages, be langrijk boven het bedrag, dat het buiten land aan zijn zeelieden betaalt en daar, door de gedevalueerde munt, voor redelijke ga ge geldt. De maatregelen, die onze regeering heeft getroffen, teneinde het nadeel, ontstaan door bet verschil in muntwaarde te overbruggen hebben niet op groot succes kunnen bogen de nood bleef stijgen. De schepen, die aan vankelijk uit de vaart werden genomen en opgelegd, kunnen zelfs in opgelegden toe stand niet meer voor ons land behouden blijven; verkoop en sloop is aan de orde van den dag. De regeering zal met afdoende hulp moe ten komen en zelfs zeer spoedig, anders zal de cijfers zijn er om het te bewijzen onze handelsmarine een volkomen onder- Walstraat 104 Telef. 46 Sinoel 60 Telefoon 500 gang tegemoet gaan. Wat dit voor ons volk zou beteekenen, kan men begrijpen als we zien dat de netto-inkomsten in Nederland uit de koopvaardij in 1929 f 196 millioen gulden bedroeg, welk bedrag thans, 5 jaar later reeds is teruggeloopen tot beneden f 66 millioen. Geen enkele Nederlandsche reederij heeft na 1930 eenig dividend kun nen uitkeeren; 8 lijnen gaven samen een verlies over 1933 van f 5,5 millioen gulden. We kunnen slechts hopen dat de regeering er spoedig in moge slagen er iets op te vinden, dat een nationaal bedrijf als de scheepvaart, waarin duizenden hun brood verdienen voor ondergang behoed blijft. Tamelijk onverwacht deed het bericht de ronde, dat de minister van sociale Zaken aan de inspectie Volkshuisvesting opdracht had gegeven om zoo spoedig mogelijk een lijst van voorstellen te maken tot het bou wen van arbeiderswoningen met lage hu ren, die in de plaats zullen moeten treden van woningen, welker vervanging dringend geboden is. De woningen zullen ten deele zonder, ten deele met een bijdrage kunnen worden betrokken. Het ligt in de bedoeling met deze bouw tevens de groote werkloos heid in het bouwvakbedrijf eenigszins te bestrijden. Bij de rangschikking der voorstel len zal dan ook rekening moeten worden gehouden met hdt aantal werklooze arbei ders in de onderscheidene gemeenten. Hoe wel deze maatregel uiteraard geen einde zal kunnen maken aan de groote werkloosheid welke in de bouwvakken is ontstaan, jui chen wjj haar toe als een eerste stap op den goeden weg, welke naar werkverruiming leidt en aanpassing. Naar werkverruiming omdat ongetwijfeld velen aan de uitvoering van het plan eenigen tijd werkzaam zullen kunnen zijn; naar aanpassing, omdat velen door de goedkoopere woningen in staat zul len zijn hun huur aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Het is echter in dat geval een eerste eisch ervoor te zor gen, dat de huizen inderdaad worden be trokken door hen, voor wie zij gebouwd zijn, n.l. degenen, die in geen geval een hoogere huur kunnen betalen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de zer dagen uitspraak gedaan in een zaak van oneerlijke concurrentie, zoo infaam, dat de strenge straf welke werd opgelegd, een ie ders rechtsgevoel zal kunnen bevredigen. Een autoverhuurder uit Boertange had n.l. in de auto van zijn concurrent P. Blaauw achter de rugleuning der achterste zitplaat sen eenige nummers van De Tribune en andere communistische lectuur verborgen, •wetende, dat Blaauw dikwijls met passa giers in zijn auto over de grens ging. Hij heeft daarop aan de Duitsche grensbe ambten medegedeeld, dat Blaauw op 12 Nov. j.l. naar Duitschland zou ryden met het d.oel om daar in verschillende plaatsen communistische lectuur te verspreiden. De tegenwerping dat men in Duitschland toch geen Nederlandsch kon lezen, ontzenuwde hij door de verklaring, dat de geschriften voor vertaling in het Duitsch besterad wa ren. De zaak pakte echter anders voor den oneerlijken concurrent uit, dan deze had kunnen denken. Er werd een aanklacht wegens oneerlijke concurrentie tegen hem ingediend en het Hof legde de maximum straf op, welke op dit déliet staat n.l. een jaar gevangenisstraf. Zoodat de oncollegiale autoverhuurder een jaar in afzondering kan nadenken over de waarheid van het spreekwoord, dat men gewoonlijk zelf valt in de kuilen, welke men "voor zijn medemensch graaft. WERELD „HUISHOUDEN" In Ierland zullen voor 1 Juni a.s. tweehonderdduizend koeien geslacht worden om de veeboeren te helpen in den komenden winter weer een eenigszins redelijke prijs voor hun vee te kunnen bedingen. WERELD „VREDE". Frankrijk heeft op het oogenblik de machtigste duikboot- vloot. Een der grootste duikbooten is de „Vengeur" die Dieselmotoren van 6000 PK. bezit, waardoor het schip een snelheid van 18 knoopen kan krijgen. Uit elf lanceerbui- zen kunnen torpedo's worden geschoten. WERELDTENTOONSTELLING. De bo gen van de centrale hall der Belgische we reldtentoonstelling hebben een spanbreedte van 87 meter. De kosten van het wegennet op de tentoonstellingsterreinen bedragen 40 millioen francs. WIJ LEVEN SNEL. In 1900 slaagde Mar coni met zijn proeven in draadlooze telegra fie. In 1901 kwam de eerste radiografische verbinding over den Atlantische Oceaan tot stand. Op het oogenblik is Marconi bezig met proeven op het gebied der microgolven met een golflengte van ongeveer een halve meter. Als deze proeven slagen, zegt Mar coni, kan men alle gewone telefoontoestel len op de oudroest-hoop gooien. KUNSTMEST UIT KOFFIE. - In Brazilië VERPLEEGSTER DRIEMAAL GEVALLEN. Omdat zij verstijfd was door rheumatiek. „Drie maanden geleden", schrijft een ver pleegster, „was ik volkomen verstijfd door rheumatiek. Het was inderdaad zoo erg, dat wanneer ik op een divan of bed ging liggen om te rusten, ik niet meer op kon staan of twee menschen moesten me helpen, en mijn voeten moesten opgetild worden om ze op een stoel te leggen. Ook heb ik drie keer een leelijken val gedaan, toen ik eens al leen uitging. Mijn linkerbeen, van de heup af naar beneden, leek geheel onbruikbaar te worden. Op 't laatst moest ik met iemand loopen en nog een stok gebruiken. Ik placht uren lang in mijn kamer te zitten huilen, omdat ik niet werken kon, en ten slotte kon ik zelfs mijn eigen haar niet meer doen. Een kennisje bezocht me eens en zei: „Oh, zus ter, probeer toch eens Kruschen Salts!" Ik liet dadelijk een flacon halen en 't resultaat is eenvoudig wonderlijk. Nu kan ik alleriei dingen doen, die ik drie maanden geleden niet kon. Ik kan loopen, dansen, springen en weer echt van 't leven genieten". Zuster M. Enkele ingrediënten van Kruachen Salt® dryven het overtollig urinezuur, de oor zaak der rheumatiek, uit het lichaam. Andere zouten in Kruschen voorkomen dat dit kwaadaardig zuur zich ooit weer in IUw organisme kan ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apot- hekers en drogisten a f 0.90 en f 1 60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. I et op, dat ipp het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntrea Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. is een procédé uitgevonden om kunstmest uit koffie te vervaardigen. Te Osasco zal de eerste fabriek voor deze kunstmest worden geopend. De hoeveelheden koffie, welke op deze wijze aan de markt onttrokken worden zullen naar men hoopt het ve-branden van koffie voor een deel overbodig maken. NIEUWE WERELDMACHT. Roemenië produceert elk jaar zeven millioen ton olie. Sedert 1928 is de productie met 70%' toege nomen, de uitvoer met 170%. SNAPT U HET? „Het kritisch idealis. me geeft geen rekenschap van het feit, dat nu en dan een herziening van onze funda- menteele denkgewoonten noodig is om van nieuwe ontdekte feiten rekenschap te geven. Het positivisme geeft geen rekenschap van het feit, dat zulk een wijziging zoo zelden voorkomt en dat het zoo goed gelukt, groo te gebieden der natuur vanuit een enkel gezichtspunt te beheerschen". Prof. Dr. v. Os in een artikel over „Metaphysica". VOORJAARS JAPONNEN Het eerste model geeft een japonnetje weer, dat op het eerste gezicht den indruk maakt van een deux piéce, hetgeen toe te schreven is aan het rechte heupstuk, dat aan voor- en achterbaan gezet wordt en vaaraan het zesbeansrokje komt. Het bo- endeel is uiterst eenvoudig, doch de char- ie wordt aan het geheel verleend, door de repe georgette kraag met vlotte dubbele linder, die van vier stofreepen gemaakt wordt, die ingerimpeld worden en met een fantasiegesp of clips versierd. Een gekleurde versiering is hier op de lichte garneering zeer geschikt; daar strasz en steentjes meer tot hun recht komen op donkere stoffen. Email of gekleurde steent- tjes doen het evenwel goed. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen tot en met maat 48 onder No. 1500. Kosten f 0.60. Het model van fantasiestof of zijde heeft een bovenstuk, dat aan de voorzyde uit drie deelen bestaat, en waarvan het midden stuk puntig naar boven oploopt, hetgeen aan de zijstukken een bolero vorm geeft. Kraag met pattes, die smal aan de hals zijn en breeder uitloopen; knoopgarneering. Middenvoor een split, dat onder de pattes valt. Ceintuur met eenvoudige galalith gesp en tweebaansrok. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen tot en met maat 48, onder No. 1501. Kosten f 0.60. VOORJAARSJAPONNETJE VAN GEBLOEM DE KUNSTZIJDE. Heel eenvoudig met een garneering van dezelfde stof, is dit goed kleedende japon netje, dat ons reeds een echt voorjaarsge- voel geeft. Het bovenstuk en de rok heb ben een aan beide kanten puntig geknipt tusschcngedeelte, dat evenwel aan de rug recht is. Het wordt dicht langs de kant op gestikt en geeft het figuur een aardige lijn. De rok is vierbaans, heeft milden-voor en achter dus naden. De niet te diepe halsinsnijding heeft een shawlkraag, die gegarneerd wordt met een strookje of plissé en strik van hetzelfde. De garneering aan de smalle reep, die op de gladde mouw ges'ikt wordt bestaat even eens uit een strookje of plissé, die echter smaller dient te zijn, dan van de kraag. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen tot en met maat 48, onder No. 1493. Kosten f 0.60. PRACTISCHE BLOUSE EN ROK. Deze eenvoudige modellen, van de blou se, zoowel als van de rok, kleeden altijd goed en zijn gema' lelijk zelf te maken. Een hoog gesloten hals in het voorjaar is zeer practlsch, bfy* de veelal kraaglooze korte of wijde driekwart mantels. Inplaats van een zelfstrikker is een plat te strik van bandfluweel eveneens keurig. Vyella of fantasiestof, geruit, of met een of ander motiefje, nopje, stipje, of wat ook, is geschikt voor de blouse, die tevens voor meer gekleede doeleinden van wasehzyde gemaakt kan worden of ook van taffetas. De blouse heeft schouderstukken, die rug- en voorpanden verbinden, slvi'iig met klei- passende knoopjes. Zesbaansrok met opgestikte zakken, slui ting aan de zijnaad. Knippatronen kan men aan onze l.u eaux bestellen tot en met maat 18, onder No. 1499 f 0.70 tezamen of f 0.40 elk.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 9