Aspiren DE UNIE U n i© Ze BLAD ^LclsfiCrujclniaaMAs isvuz, VAN MAAND TOT MAAND IN SEROOSKERKE. TyJelyLe aanLseJi ng VAN 8 TOT EN MET 20 APRIL EN TOCH 15 TIJDELIJK DUBBELE CASSABONS OPt Hf Filiaal: VLISSINGEN, Scheldestraat 37 STUURLUI. K. J. MEULMEESTER 2EEÜWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 12 APRIL 1935, No. 15. LENTEMAAND-OVERDENKING. Nou zie zool we hebben Lente' Volgens onze almanak. Met het restje winterrente Sneeuw en hagel, op ons dak! Aan den slootkant, een bakruitje In den tuin een primula, Met een prunus lentespruitje, En een kas-Gloxinia! Stadslui komen d'r naar kijken: Met blauw-roode-paarse neus, En je ziet ze zich verrijken Met een katje zacht en heuscht Vele struiken staan onveilig Voor de grijphand 1 langs den weg Wat in 't wild bloeit is hun heilig Of ze rukken 't van je heg! Toch, we gunnen hèn, die weelde Van die lente botten pracht. Om dat hen de stad verveelde, Met z'n winter, dag en nacht. Lente volop lenteleven Spruit straks veld, en akker uit Geen valuta doet het beven, Ook geen goudblok dat het stuit! Mensen, mensen! 't Lente-leven Luikt uit moedertje natuur 't Zal weer brood en bloemen geven Nooit zich storen aan censuur 't Is een woelend eerlijk leven! led're plant op zijn manier! Zal met recht, zijn rente geven Met meer trouw dan een bankier. O, er is zooveel te lezen In de krant In de natuur! En zoovéél kan wéér genezen Door een lenteleven-kuur. Wat ik me nooit kan begrijpen Néé, ik sta er van versteld Dat de mensen, je zoo knijpen Om d'r wille van je geldÜ En ze wachten op inflatie 'k Weet het hoor! Al ruim twee jaar! Je vind er geen obligatie Voor geen ton 't Is raar maar waar!... Blij ben 'k met de Lèntehulde! Die weer machtig-schoon ontluikt Wat me daèr ook bij vervulde Hoe de Belga rijst of duikt 't Lente-levenal was 't schuchter Rees bij ons opnieuw in Maart Net zoo kalm en net zoo nuchter Als de Gulden bleef gespaard. P. HUIBREGTSE. van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namask- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. /Met product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oraniezakjes van 2 tabl. a 10 ets. HET ONDERHOUDEN VAN HAGEN Tengevolge van de nieuwe richting, die de tuinaanleg in de laatste jarCTi heeft onder gaan, worden veel meer hagen aangelegd dan vroeger. Eertijds vond men alleen ha gen aan den buitenkant van den tuin, in hoofdzaak voor grens-afscheiding, nu vindt men ze ook meer in 't midden van den tuin, wat in verband staat met het veelal gebruik maken van rechtlijnige paden. Voor grensafscheiding komen in aanmer king, de gewone beuk, de haagbeuk en ook wel de Meidoorn. Deze laatste is niet aan te bevelen omdat ze dikwijls een schuilplaats verleent aan allerlei ziekten en ongedierte, welke ook op de vruchtboomen voorkomen. Midden in den aanleg, waar sierlijkheid van de haag een rol speelt, gebruikt men Jonge Leidsche Kaas Doperwten Zeer Fijn Doperwten Prima Doperwten Huishoud Zalm, groot blik Zalm, halve blikken Echte Hawalan-Ananas Singapore-Ananas, prima kwaliteit Perziken vanJ^voorU ct. p. find van AT voor 38 ct. p. blik van-aff voor 34 ct. p. blik van voor 25 ct. p. blik van .33- voor 19 ct. p. blik van X%- voor 121 ct. p. blik van -W voor 44 ct. p. blik van-3fTvoor 271 ct. p. blik van-ar voor 37 ct. p. blik 7o KORTING Unie-Zelfwerkend Waschrniddei p. pak 22!>ct. - Unie-Strooibus Schuurpoeder p» bus 15 ct. Unie-Pakje» Schuurpoeder p. pak 6 ct. Üll* I' if.. - iijijilrj! - Unie-Huishoudzeep p. pak 16 et. p. pak 6 et. 'v tiiiafo dogr bel gehele land Dezer dagen zag ik in Amsterdam een paard met een wagen in een modderige gracht zitlen. Het was een zielig; gezicht, dat paard te zien worstelen tegen den zui genden modder, die het in den dood wilde trekken. Het beest zat verward in het tuig en het doode gewicht van den wagen trok en trok... Eerst verdween de hals is het vieze modderwater van het grachtje; heel, heel langzaam kroop het water naar den kop. Wie beweert, dat dieren stomme, redelooze wezens zijn, die geen verstand hebben, had de oogen van dat paard eens moeten zien. Afschuw voor den dood, wanhoop waren daarin te lezen een smeekbede ook aan de menschenmassa, die langs het walletje stond. Want dat paard hield van het leven en het wilde zoo graag zoo graag van dien langzaam naderbij sluipenden dood ver lost worden... En wij menschen stonden langs het wal letje te kijken en deden niet anders dan cri- tiek oefenen. ,,'t Is een schande", zei een dikke juffrouw naast mij, „dat die brandweer zoo lang wegblijft". „Dat benne gemeente-ambtenaren", con stateerde een fruitkoopman met de handen in zijn zakken, „die magge niet hardloope. Da's voorschrift, ziet u, juffrouw. Elke zweet druppel kost ze een kwartje boete". „En de pliesie is ook nergens te zien", minachtte een derde. „Daar is 't pliesie voor", stelde weer een ander vast. „Pliesie zie je altijd as je ze niet noodig heb". „Kijk dat arme beest nou toch es", Wee klaagde de dikke juffrouw. „Kan nou nie mand helpen?" Er werd geholpen. Twee mannen in een roeiboot voeren naderbij en trachtten den kop van het dier te grijpen, doch het ang stige paard stribbelde tegen. „Dat is het stomste wat ze kennen doen", zei de fruitkoopman beslist. „Vind ik ook", viel zijn buurman in. Ze motte 't beest uit z'n tuig snijden. „Hoe ken dat nou!" snibde een magere dochter van Kenau. „Ze kenne toch niet on der water kijke". „Die kar mot van 't beest ze lijf af", be sliste een als heer gekleed persoon achter mij. „Geeft niksniemandal", beweerde een bas stem uit de menigte. „Dat beest zit in de modder. Late ze 'm maar afmake, da's 't beste". „Ze moste jou afmake", riep woedend de dikke juffrouw. „Afmake... Dat stomme dier mot gered worde!" „Dan magge ze dat zaakie wel wat beter lanpakke", grinnikte de groenman. „Zóó lijkt 't wel knudde". Wat knudde is weet ik niet. De mannen in de roeiboot hadden het paard bij den kop gegrepen en waagden een nat pak om dien kop van het wild geworden 'lier bo- 'e a e te ho den. Doch an de menschen op het wailelje kregen zij lelie afkeuringen. Hun werk leek naar niets, hun handen stonden verkeerd. Zelden hadden de men schen op het walletje zulk een paar stum- perds gezien als die beide mannen in het bootje. Maar die menigte begreep niet, dat die twee mannen meer waard waren dan al die ongevraagde adviseurs op het walletje. Die twee mannen stelden een daad. Zij hielden hun mond en slaken de handen uit de mou wen. Zij probeerden het paard te helpen. De lui op het walletje deden precies andersom: die hielden hun handen in den zak en roer den hun mond, gaven h'-n meeningen te kennen en lieten crili'k hoorei1. Maar zij vergalen, dat het paard bezig was te verdrin ken en aan al die wellicht goed bedoelde adviezen niets had, als er niet de daad ach ter gezet werd. En toen ik mij daar op dat walletje zoo sliekum stond te schamen voor die twee bon kige kerels in dat bootje, toen zag ik in dat verdrinkende paard onze in crisistijd worste lende samenleving, in die roeibootgasten de werkende leiders en in de menigte op het walletje de vele criticasters, die op het oo- genblik zoo welig lieren. Toen begreep ik ook, hoeveel waarheid er schuilt ii het spreekwoord, dat de beste stuurlui geregeld aan den wal staan en waarom die stuurlui zoo best zijn. Het is erg gemakkelijk, het be ter te welen zoolang men het niet beter behoeft te doen. O ja... dat paard. Wel, het werd gered, dank zij de daad van de twee mannen, die den kop boven water hielden totdat de brandweer met het reddingstoestel arriveer de en het paard uit het water haalde. Maar als ik mijn stuurliedenvergadering op het walletje mag gelooven... welk een zeldzame verzameling krukken vormt dan die Amslerdamsche brandweer als zij paar den uit den modder haalt. PI.EUN ZEELAND. hagen van Ligustrum ovalifolium of een Buxus soort. Het plantmateriaal moet aan verschillende eischen voldoen. De planten moeten goed en regelmatig groeien, ze moeten zich goed en zonder na deel laten knippen, ze moeten sterk zijn zoodat er zoo min mogelijk open plekken in voorkomen. Een eerste eisch is, die men aan een haag moet stellen, is dat zij goed onderhouden wordt. Goed vrij houden van onkruid en regelmatig geknipt worden. Om de haag op zijn mooist te krijgen, moet dit knippen op bepaalde tijden plaats hebben. Dus niet zoo als zoo vaak gebeurd op willekeu: i ;e tijden. Hagen van beuken, of ligustrum knipt men in het voorjaar, einde Maart, begin April. De Ligustrum wordt in de laatste helft van Juni nogmaals geknipt ze maken dan direct weer nieuwe scheuten, zoodat stijf heid van de haag, welke door het knippen onwillekeurig ontstaat, zoo kort mogelijk duurt. Meerdere malen moet een Ligustrum haag dan ook niet in den zomer geknipt wor den, wint dit doet schade aan de losheid en sierlijkheid van het geheel. Ha en van Hulst en Buxus zoowel van de groote als van de kleine voetpalm, knipt men in het begin van Mei en later niet weer, dus niet voor 't volgend voorjaar. Ook hagen van coniferen-soorten worden in Mei geknipt, ook deze laat men verder in den zomer met rust. Wanneer de hagen oud en kaal worden, dit laatste vooral van onderen, dan kunnen hagen van meidoorn en Ligustrum onge hinderd bij den grond worden afgeknipt of afgezaagd. Ze loopen gemakkelijk weer uit en binnen enkele jaren heeft men weer een mooi geheel. Iïagen van beuken kunnen wanneer ze nog niet geheel dood, verdord of niet te oua zijn, ipi op 'M tot 40 cM. boven den grond worden afgezet, ze loopen dan weer mooi uit en geven spoedig een mooie haag. De hagen van coniferen en palm moet men zorgvuldig knippen, en trachten gevuld te houden, het verjongen met deze gaat niet. HET SPROEIEN DER VRUCHTBOOMEN Nu de bespuilingen met vruchtboomcar- bolineum weer achter den rug zijn, is de fruitteler voor wat betreft de bestrijding van verschillende parasieten nog lang niet klaar. De bloeiknoppen ontwikkelen zich thans «8» St. Jacobstr. 13 Tel. 47 Vlissingen «8» PHILIPS RADIO Stofzuigers en Electr. Apparaten «8» Aanleg van Electrische Installaties Reparatie-Inrichting mede door de gunstige temperatuur wel zeer sterk, het zal dus noodig zijn dat bin nenkort de bespuiting met andere prepara ten plaats vindt, wil men voldoende succes hebben. Nog velen die vruchtboomen bezit ten, denken maar al te vaak dat kan wor den volstaan met een w-interbehandeling van carbolineum. De practijk heeft evenwel geleerd, dat her haalde bespuitingen noodzakelijk zijn. Vooral zal dit bet geval zijn, tegen de zoo gevrees de wormstekigheid, welke door de corpo- copsa veroorzaakt wordt. Door een bespui ting met het middel Poliflor, wordt dit voorkomen; men spuile dan direct na den bloei, waardoor de rupsjes die uit de eitjes zullen kruipen en trachten door de kelk holte in het klokhuis door te dringen moe ten sterven. Het komt wel voor, dat de carpocopsa- rupsjes de vruchten door de zijkant binnen dringen. Vermoedelijk zijn dit rupsjes, die reeds in een andere vrucht het klokhuis hebben opgegeten en een tweede misschien nog wel een derde vrucht noodig hebben. Bij sommigen bestaat de meening, dat in ons land even als in Amerika, eenige gene ralies van de carpocopsa per jaar voorko men. Zekerheid daaromtrent bestaat evenwel niet. Maar om geheel gaaf fruit te telen, kon het wel gewenscht zijn, een proef te nemen en tweemaal te spuiten, b.v. de eer ste maal direct na den bloei en c.a. twee maanden later nog eenmaal. Iedere fruitteler weet, hoe door de worm- stekigheid enorme schade wordt teweeg ge bracht en kapitalen aan goed fruit verloren gaan. Op de noodzakelijkheid deze bestrij ding t oe te passen, is het dan wel overbodig nog te wijzen, want ieder die vruchtboomen heeft, zal zijn fruit aan den boom willen houden en is niet gesteld op fruit dat veel Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5