HARTEN DRIE A. C. JULIANUS FEUILLETON Voor Triplex en Ferrocal en alle bekleedlngsmaterlalen Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP ft 14 07 ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 5 APRIL 1935. No. 14. kerke Johanna van Keulen uit Domburg Jans Vlieger uit Vilissingen Vertrokken: Catharina Aarnoulse naar Zou telande Tannetje Jakobsen naar Koude» kerke Pieternella Louws naar Biggek. Grijpskerke over Maart 1935. Geboren: Ko.neis, z. v. Fra. s Dingeman- se en Jacomina Aarnoulse. Overleden: Maatje Maljaars, 74 j. vr. v. Zacharias Koene, eerder van Geerard Johan nes Wondergem. Getrouwd: Co.ne is Sturm, 32 j. te Seroos- kerke en Jannetje Tissink, 19 j. Ingekomen: Jan Re'nierse uit O. en W.- Souburg Corne is Sturm uit Serooskerke Elizabeth Dingemanse uit O. en W.- Sou burg. OOSTKAPELLE over Maart 1935. Geboren: Trijntje Keeltje, d. v. A. H. Geertse en E. Willemse Overleden: Pieter van Moolenbroek, 87 J., wedn. van C. Blaas Hendrikus Sanderse, 81 j., wedn. van M. Maljaars. —o WESTKAPELLE over Maart 1935. Geboren: Jakob, z. v. Le^inus Hengst en Adriana v. Vaardegem -- Huibregt, z. v. Willem van Rooijen en Kornelia Heijt Johanna, d. v. Poulus Pouwelse en Wille- mina Minder houd. Ondertrouwd: Kornelis Brasser, 31 j. en Pieternella Minder houd 25 j. Getrouwd: Willem Heijt, 28 j. en Jakoba van Peene, 22 j. Overleden: Adriana Minderhoud, 72 J., echtgen. v. Jakob Verhulst Willem Daane, 67 j., echtgen. v. Dina Gabriëlse. Ingekomen: Kafharina Kornelia Houmes, dienstbode uit Mildelb::rg Jan Hendrik Joziasse en gezin (wachtm. Kon. Mar.) uit Pbilipine. Vertrokken: Johanna de Pagter, dienstb. naar Vlissingen Pieter Willem de Lange en gezin naar N. en St. Joosland. By het agenstschap van de Arbeidsbemid deling waren Zaterdag j.l. ingeschreven 268 werkzoekenden. Vrijdag j.l. zijn 25 per sonen te werk gesteld bij de werkverschaf fing op het voetbalterrein. Er waren 124 steuntrekkenden. 69 van Vlissingen Pieternella Louws in B 65a van Meflskerke Vertrokken: Elizabeth Ja' obsen uit B 65a naar Meliskerke Pieter Klaasse en gezin uit A 24 naar Koudekerke Pieter Koppe- jan uit A 24 naar Koudekerke Jan Sclireij enberg uit A 70 naar Koudekerke o SOUBURG, van 27 Maart-2 April 1935. Geboren: 28, Maria, d. v. J. de Nooijer en C. Bossehaart 27 George Bernardus, z. v. J. C. de Jonge en S. A. Kruijsse 30, Geeske d. v. D. Midavaine en A. Wijkhuis 1, Wil- lemina, d. v. J, de Bree en C. Huijssoon 1, Zeger, z. v. J. B. Koch en L. Baat Ondertrouwd: J. de Hondt, 24 j. en J. Houmes, 24 j. Overleden: 1, C. van Weele, 75 j., gehuwd met J. E. J. Ross. VEILING van Bloemen op Vrijdag 29 Maart Hyachint 7, Aronskelk 39-27, Ceneraria 16 20, Primula 15-28, Velplant 5-7, Coleus 7, Fradescantia 4, Cactus 5-9, per pot. Ho ning 35 ct. per flacon. Aardappelen 2 ct. Narcis 1-31/2, Tulpen 15, Blauwe Druifjes 6 per bos. Bakruit 1V8-2, Madelieven IV2-2, Violen 21/2, Flieren 2-6, Pioenen 5, Dagle- lie's 1, Vergeet mij niet 1, Coni erds 22-26, Groene Liguster ifo, Aspergia Spengeree 2-9. per plant. VEILING van Vrijdag 29 Maart 1935. Bak sla 13 Snjjslla 50 18, P,uksla 15-16, Veld sla 4-9, Spinazie 8-16, Postelein 10-12, Mos- krul 13, Spruiten 8-19, Witlof 10-18, Schor- seneeren 3-5, Koolrapen -l, Wijnpeën 1-2, Peën I-31/2, Kroten I1/2, Ro 0 kool 9, per kilo Nieuwe aardappelen (klein 29 per K.G. Tuin ders per doos 7-8. Raapstelen IV2-2V2, Prei 31/2-H, Selderie 1/2-3, Rabarber 11-14, Ra dijs 21/3-41/2 per bos. Roode kool 5, Boere kool V2 3, Bloemkool 10 21, BI. kool II 3-7, Andijvie 2-4, Kropsla 2-9, per stuk BIGGEKERKE over de maand Maart 1935 Geboren: Maatje d. van Marinus Koets en Cornelia de Witte. Overleden: Levenloos kind van Willem Wielemaker en Martina de Witte. Ingekomen: Pieternella Simpel aar No. A (Gewapende Asbest Cementpfaat) naar Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelburg APRIL ZON Op Onder Zaterdag 6 April 5.27 6.40 Zondag 7 5.25 6.42 Maandag 8 5.22 6.43 Dinsdag 9 11 5.20 6.45 Woensdag 10 5.18 6.47 Donderdag 11 >1 5.15 6.48 Vrijdag 12 t» 5.13 6.50 Zaterdag 6 Aprilv.m. 2.46 n.m. 3.14 Zondag 7 n 11 3.32 11 3.57 Maandag 8 it 4.21 a 4.44 Dinsdag 9 II M 5.12 it 5.31 Woensdag 10 *1 II 6.03 it 6.27 Donderdag 11 II II 7.12 it 7.43 Vrijdag 12 tl tl 8.34 1' 9.08 Zaterdag 6 April te 7.10 uur Zondag 7 te 7.12 a Maandag 8 te 7.13 tt Dinsdag 9 te 7.15 it Woensd. 10 te 7.17 fi Donderd. 11 te 7.18 it Vrijdag 12 te 7.20 u Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend OCKENBURG, Singel. HOE ZULLEN WIJ OP VLEESCHLOOZE DAGEN DE JUS VERVANGEN? „Vleeschlcoze" dagen worden tegenwoor dig volstrekt niet meer tot de uitzonderin gen gerekend zelfs niet in gezinnen, waar de financiëele omstandigheden het koopen van vleesch zonder bezwaar zouden toe staan. De verklaring daarvan? Na de eerste proef, die in de meeste ge vallen met eenige twijfel werd genomen, kwam menigeen tot de conclusie, dat aller lei vleeschvervangende ge echten, waarvan men vroeger nooit had gehoord, zóó smake lijk waren, dat men ze graag nu en dan op tafel zou terugwenschen. En nog iets anders: bij voortzetting van do proef, b.v. zóó, dat wekelijks eenige da gen het vleesch werd uitgeschakeld, leerde de ondervinding aan menigeen, dat een dergelijk spaarzaam gebruik van vleesch aan zijn gezondheid ten goede kwam. Eén moeilijkheid deed zich echter bij deze nieuwe voedsel-regeling aan de huis vrouw voor: hoe zou ze de jus (die bij de meesten misschien nog méér in tel is dan het vleesch-zelfop een doelmatige ma nier vervangen, zoodat men noch het vet mist, waarvoor de jus pleegt te zorgen, nocli zich beklaagt over het weinig „pitti ge" van een maaltijd zonder jus. Dit probleem is niet zoo heel moeilijk op te lossensmakelijke sausen, geschikt om de droge aardappelen aan het noodi- ge vet te helpen en tevens in staat om ons smaakorgaan voldoende te prikkelen, zijn er in overvloed, en hun bereiding is zoo gemakkelijk, dat geen enkele huisvrouw er tegen op heeft te zien. Wat denkt U b.v. van de volgende moge lijkheden? CITROENSAUS (4 personen) 1/2 L. kokend water met 2 Maggi's Bouillonblokjes, 30 G. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, sap van 1/2 citroen, 1 ei. Verwarm roerende op een zacht vuur de boter met de bloem tot een gelijk mengsel giet daarbij onder voortdurend roeren bij kleine scheutjes den bouillon en laat daar na de saus (steeds roerende) nog een paar minuten doorkoken,. Klop in de sauskom het ei, giet er flink roerende de heete saus bij en maak die ten slotte af met het ci troensap. Geef in dit geval als groente: spruitjes, groene savoye kool, prei, uien, knolselderij of iets dergelijks. TOMATEN-JUS (4 personen). 4 tomaten (ook te vervangen door 4 afgestreken eetlepels dikke tomaten- purée), 1 ui, 80 G. (4 afgestreken eet lepels) boter, 1 theelepel zout, onge veer 4 d.L. water, 2 theelepels Mag gi's Aroma. Laat in een geëmailleerd ijzeren potje de fijngesnipperde ui in de boter licht bruin worden, voeg er dan de in stukken gesneden tomaten bij met het zout en laat het mengsel (nu en dan roerende) tot een dikke purée worden. Giet daarbij het wa ter en laat de saus nog een kwartiertje „pruttelen"; maak ze af met de Maggi's Aroma en giet ze over in de sauskom (des- DOOR BERTA RUCK. 42. De oogen van den kolonel dwaalden van het dikke energieke aannemeitje naar den jongen luitenant en binnensmonds zei hij verrast: „Schoonzoon?" Want de kolonel wias steeds, evenals majoor Wynne-Prit- chard, de laatste man die de nieuwtjes van Ditchwater hoorde. Met zeer verbaasden blik zei hij: „Moet ik je dus feliciteeren So- raers?" „Ik dank U zeer kolonel", zei Billy gela ten. Dit laatste incident deed voor hem de deur dicht. Ofschoon hij zich ellendig ge voelde was hij toch in staat tot denken. „Och ja, waarom per slot van rekening niet? Ik kan niet naar Frankrijk en Nora gaat met dien Hunter trouwen. Dat andere meisje heb ik, naar ik vermoed, boos ge maakt; waarom zou ik die andere ook tegen my in het harnas jagen, als het niet abso luut noodig is. Niets kan mij meer schelen, j dus waarom zou ik niet met dat kleintje i van Gansenhurst verloofd zijn?" HOOFDSTUUK XIII. EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT Br ms is Ditch wat ar een huis, dat even treurig was geworden, als het Gansenhurst- gebouw vroolijk. Dit was natuurlijk het huis van de fami lie Wynne-Pritchard. Nora had, toen zy naar huis was gegaan, oan het nieuws van haar verloving aan haar ouders mede te deelen, wel gedacht, dat zij er niet bizonder mede ingenomen zou den zijn, dat zij een verbintenis met kapi tein Hunter aanging. Zonder verder in eenige huishoudelijke scènes te treden, kan ik U mededeelen, dat haar voorgevoel meer dan zij zelf wenschte was uitgekomen. Misschien deed het feit, dat haar ouders zoo weinig ingenomen waren met den jongen man, de stijfhoofdige Nora er toe besluiten, om bij haar keuze te blij ven volharden. Dat waren mistroostige da gen op het „Witte huis" en vervelende avon den. Want kapitein Hunter, die met zijn scherp opmerkingsvermogen van het eerste oogenblik af, reeds had begrepen, dat bij slechts geduld werd, deed zijn uiterste best, om door vriendelijke conversatie zich zoo aan'genaam mogelijk voor te doen. Het mid del dat hij daartoe aanwendde trof echter slecht doel. Hij sprak uitsluitend over mili taire dienstzaken, hetgeen den majoor ee- nigszins wTevelig maakte, omdat hij van het ministerie van oorlog nog steeds geen be richt had ontvangen, dat zijn aangeboden diensten dankbaar aanvaard werden. Voor de dames was dat gehamer van den offi cier van gezondheid, op steeds hetzelfde on derwerp, om te gapen. En als oudergewoonte hel speeltafeltje voor den dag kwam, speelde de majoor met z'n vrouw piket en vermaakte het verloof de paar zich met albums doorbladeren en meer soortgelijke pantomines, welke bij ge- öngageerden reeds ettelijke geslachten her in de mode zijn. Aan het speeltafeltje werd bijna geen woord gesproken behalve een enkele getal, dat betrekking had op het spel. Beiden hield dezelfde gedachte bezig en dat wisten ze, terwijl de kaarten zacht op de tafel vielen. Soms kwam er een traan op een kaart terecht. Dan bewoog zich de hand van den majoor en streelde hij het kleine handje van z'n lieve vrouw. Gingen de jongelui de openstaande deu ren uit, om in den tuin te wandelen, dan bli :[e mevrouw Wynne-Pritchard hen wee moedig 11a, en mompelde bijna onhoorbaar ,,'t Is zoo heel anders, dan wij gehoopt had den". Dan gebeurde het meestal, dat de majoor eenigszins philosofisch bromde: „De kinderen leven hun eigen leven, vrouwtje", en dan glimlachte zij zwakjes naar hem, tot een rilling er haar aan herinnerde, dat zij aan het kaarten waren. De verloring van hun dochter was inder daad een teleurstelling voor hen; zij namen de felicitaties met glimlachend gelaat in ont vangst, alsof dit de verbintenis was, welke zij zich hadden gedroomd, maar geen der bezoekers was er zich van bewust, dat elke gelukwensch hun harlewond steeds verder openreet en hun trots hen weerhield, om hun leed uit te schreien. Voor hun dochter was het nog erger dan een teleurstelling. Men kan alleen maar te leurgesteld worden door iets, waarop men eenige hoop heeft gesteld; en op een verlo verkiezende door een zeef, zoodat de stuk jes ui en de tomatenschilletjes achterblij ven.) BRUINE-UIENSAUS (4 personen.) 1 groote ui (of 2 kleinere), 30 G. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) boter, lau rierblaadje, 2 kruidnagelen, i/2 L. ko kend water met 2 Maggi's Bouillon blokjes, ietsje peper. Snipper de ui fijn en laat ze in een ge ëmailleerd ijzeren potje in de boter licht bruin worden. Strooi er dan de bloem in en Iaat die ook een lichtbruine kleur aan nemen. Giet geleidelijk (en steeds roerende bij dat mengsel den bouillon, voeg er de kruidnagelen en het laurierblad bij en laat de saus in de gesloten pan nog een kwartier zachtjes doorkoken. Neem er ver volgens de kruiden uit en maak de saus desverkiezende af met een ietsje peper. Ge bruik in den maaltijd, waai bij deze saus gekomen wordt, als groente bruine boopen, capucijners, gestoofde bieten, roode kool, spruitjes of iets dergelijks. RAGLAN BLOUSE. In huis, zoowel als op kantoor is het pret tig er goed gekleed uit te zien en nog eens wat verandering in kleeding te brengen. Hiertoe leenen zich zeker blouses, want hoe veel verschillende modellen kan men niet bij één rok dragen, mits de kleur hiervan neutraal is. Het model heeft een aantal zeer smalle nervures, die alle in schrine rich ting naar den hals loopen en het resultaat hiervan is buitengewoon aardig. De raglan- mouwen zijn afgewerkt met een zeer smal recht manchetje, waarover heen het band fluweel wordt gehecht, terwijl opzij een strik je wordt gemaakt. Aan den rug is een splitje gemaakt, dat met knoopjes en een lus sluit. Als materiaal wordt een kunstzijdje ge kozen met een gekleurde moes, heel nieuw. Het fluweel is in de tint van de moesjes. Knippatronen kan men aan onze bureaux bestellen tot en met maat 46, onder No, 1491. Kosten f 0.40. ving met den officier van gezondheid had Nora nooit een schijn van hoop gesteld. De geheel eraison d'etre van het geval was die uitval in hel Liefdelaantje geweest, om haar wrok te bevredigen en nu moest zij voor dat eene oogenblik eiken dag boeten. Nora herinnerde zich dat de zuster van Rex, een vroegrijp meisje, dat op school nog al po pulair was en bij tooneelvoorstellingen bij gelegenheden als prijsuitdeelingen enz. bi zonder op den voorgrond trad, eens de the orie verkondigd had, dat het beter was met iemand verloofd te zijn, dan heelemaal niet. „O", dacht Nora nu, „nu kon ik mijn zin maar doen", en zij dacht met afgunst aan het leger vriendelijke oude vrijsters, die niet peinsden over of haakten naar verloving en levenseischen van dat soort. Deze gevoelens waren treurig genoeg, maar wat het ergste ervan was, bestond hierin, dat niemand dien gemoeds oestand bij haar ooit zou mogen ver moeden. Dat nooit. Zij moest doorgaan voor het gelukkigste verloofde meisje van de we reld; en zij deed er haar uiterste best voor. Men kon in die dagen dikwijls genoeg haar helderen lach hooren, maar de glimlach van waar geluk was niet te zien. Zij had een met punten gewapenden muvr tusschen haar en haar verafgodende ouders opgetrokken en over den rand van dien muur gluurden zij met een hard, gemaakt-vroofljk gelaat naar haar vader en moeder en wisselde slechts alledaagsche gesprekken met hen over den oorlog en het weer. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 7