ABÊPJSIHOOP 2e BLAD LANDBOUW. BURGERLIJKE STAND Jaarvergadering der Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Walcheren." Verjaag die Benauwdheid Hoest-Qriep-Bronzhitis-Asthina LENTE's FURIE. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 5 APRIL 1035. No. 14. Maandagmiddag vergaderde op de boven zaal van Café „De Eendracht" te Middel burg de ledenraad der Coöp. Groente- en fruitveiling te Middelburg. Voor de 17 af- de,lelingen waren 63 afgevaardigden aan wezig. Te ruim half twee opende de voorzit ter de Heer B. Koole van Abeele deze bij eenkomst met een woord van hartelijk wel kom. Het jaar 1934 was er een van zorg en druk zoowel voor den Nederlandschen tuin bouw in het algemeen alsook voor onze veiling. Vele moeilijkheden hebben we moeten doorwo s.elen, inzonderheid ook die met den handel in de dagen van de staking. Dank zij de le'i die als een man achter het be stuur nebben gestaan, een enkeling uitgezon derd, zijn we deze pe iode doorgekomen, met het behoud van eigen plaats in ons gebouw. Die eenheid zal ook voor 1935 noodig zijn voor de vele zorgen die zich thans voordoen. Spr. bracht dank aan de Regeering voor de betoonde daadwerkelijke belangstelling en steun in 1934 verleend. Met vertrouwen op God dat Hij het met ons allen goed zal ma ken zijn we dit jaar ingegaan. Voor het nazien der notulen werd een commissie benoemd uit de afdeeHnuen Oost kapelle, Ritthem en Middelburg. On'e" spijt betuiging van diens a.s. vertrek ie waagde de voorzitter van den Rijkstuinhouwconsu- lent ir. v. d. Plassrhe die naar Den Haag in hoogere funclie is geroepen. De secretaris de heer L. Joziasse bracht het jaarverslag uit. Veel vergaderingen zijn gehouden. Het ledental nam toe van 526 tot 673. De heeren N. Verhnge en M. Huibrecht- se ontvielen door den dood aan de veree- niging. Na de staking kwam er een contact commissie met de kooplieden tot stand. De commissie vergaderde eerige malen enthans kan worden gezegd dat er een goede ver standhouding tusschen beide groepen be staat. Den terugslag die de leden onderbinden tengevolge van de tijdsomstandigheden ble ken uit de omz^t als volgt. In 1932 met 474 leden omzet f 20.3.694 is gem. per lid' f 429.50 In 1933 met 527 leden omzet 224.678.93 is gem. per lid f 426.50. In 1931 met 673 leden 224.558.38 is gem. per lid» f 333.61 of bij 1933 een achteruitgang van 92 86 is 20.5o/0 trots de toename der leden. Ten opzichte van 1927 is de achteruitgang 35o/o. Deze verlaging is o.m. toe te schrijven aan de verminderde export van massa-producten. Met den wensch dat waar de nood hoog gestegen, is die export belemme in~en spoe dig minder groot zullen worden besloot het verslag, hetgeen met dank aan den samen steller werd goedgekeurd. Over het financieel beheer bracht de Raad van Toezicht een gunstig en z^er waardee- rend advies uit waarop den Ri-ecteur den Heer v. Hoorn decharge voor zijn beheer werd verleend. Als aftredende bestuursleden werden de Heeren R. Koole en C. W. Bommelje na ge houden stemming herkozen. Tot lid van den Raad v. toezicht werd inplaats van den heer G. v. Beuzelvom de heer M. Sanderse te Koudekerke benoemd. De voorzitter bracht den heer v. Beuzekom dank voor het vele goede dat hij in het belang der vereeniging had helpen verrichten en zag hem noode heengaan. De regeling der presentiegelden werden ingevolge het voorstel van den Raad van toezicht vastgesteld. Het verzoek van de afdeeling Vrouwe polder om de aardbeienchips tegen kost prijs te verstrekken werd ingewilligd. Op verzoek van de afdeeling Serooskerke werd besloten geen leden van de Kooplie denbonden af te vaardigen naar de Leden raad. Het bestuursvoorstel om voor de leden woonachtig op Zuid Beve^nd een afdee'ings. 's Heer Arendskerke te vormen en stem recht te verleenen werd aangenomen. Besloten werd over te gaan tot verplicht veilen, ingevolgde de regee ingsmaatregelen van Groente, Fruit en vroege Aardappelen. Brèedvoerig werd gediscuseerd over de vaststelling van de te heffen contributie, waarvoor het bestuur dit jaar f 2.50 had voorgesteld, om daarentegen de kistenhuur van 3 op 2 cent per kist te kunnen vaststel len en het veilingpercentage ad 5<Vo te hand haven, voor gastleden 8o/o en voor de. eie ren voor leden 20 cent p. 100 stuks en niet leden 25 cent. Dit voorstel werd met 41 tegen 22 stemmen aangenomen. Het entreegeld werd vastgesteld als vorig jaar resp. 5 of 10 gulden. De vergadering gaf machtiging aan het bestuur om desnoods wijziging te brengen in het percentage van de komende gast leden ingeval de Groenten en Fruitcentra- Gij die hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de hulp en nieuwe levens vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge ven kan. Vanaf de eerste lepeis geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen d!e Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver wekken, zullen zonder moeite iosko- rr,en. 2 lepelsvanavond en dezen nacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bij» AKXEB'S le daarvoor bepaalde maatregelen eischen zou. Uit de omzetcijfers blijt dat het statiegeld voor fuslhuur f 14.135.19 bedroeg, van de exportveiling in 1933 f 39.411.74 in 193 4 f 22. 573.44, van de Groente en Fruitveiling in 1933: f 185.267.19 in 1934 f 201.984 4, en van de eierveiling in 1933 f 38.741.41 in 1934 f 41.315.09. Bij de Rondvraag werd gevraagd of uit zondering van kistenhuur mogelijk zou zijn voor doorgedraaide producten, inzonderheid voor naiuurtomaten die wel onderhe\ig zijn aan de miniumprijs doch niet gesteund wor den. De voorzitter zegde dat daarvoor reeds eer der in de hoogere organisatie o.m. de prov. commissie werd gepleit doch hiervoor nog geen meerderheid kon worden gevonden. Het bestuur blijft in deze actief, hoewel uilzondering van kistenhuur alleen voor dit product niet direct noodzakelijk te achten is gezien de steun. Desgevraagd deelde de voorzitter mede dat de kwestie van aankoop der doorge draaide producten door de overheid ten behoeve van de werkeloozen, met de con tact commissie van de kooplieden zal wor den behandeld en getracht zal worden dit over de veiling Walcheren voor deze omge ving afgenomen te krijgen. De vraag om de aanvoer van pruimen in nieuwe emballage, n.l. de kwart bushel te regelen zal in overleg met de handel wor den onderzocht. Mocht men er daar prijs op stellen zal het bestuur dit nader bespre ken. Inzake de klacht over eenige grossiers die voor het veilingterrein hun producten aan voeren is het bestuur diligent. De regeling der kistenhuur gaat per 1 Mei in. Nadat de voorzitter allen voor de tegen woordigheid had bedankt sloot hij deze ge animeerde jaarvergadering met den wensch dat de omstandigheden van het bedrijf een beter resultaat zouden geven dan zich aan vankelijk de verwachting liet aanzien. Voor de Rondvraag gaf de Directeur nog een overzicht van de der voornaam-aanvoer van producten, de opbrengst daarvan en de gemiddelde prijs per 100 K.G., stuks bos, of krop, en wel als volgt: Aardbeien 119,741 K.G. f 17.074.5h f 14.26 Aardappelen 718.183 f 34.229.23 f 4.77 Andijvie 324.753 stuks f 5.569.53 f 1.71 Bloemkool 230.551 f 13.002.93 f 5.63 Platgl. Komk. 166.758 f 3630.63 f 2.17 Kruisbessen 113.079 K.G. f 2798.82 f 2.47 Meloenen 29.911 stuks f 3831.55 f 12.80 Roode bessen 33.165 K.G. f 1847.05 f 5.56 Sla 829.524 krop f 12.208.53 f 1.47 Spinazie 94.594 K.G. f 5.540.01 f 5,85 Spruiten 54.783 f 7.610.40 f 13.90 Zwarte bessen 72.317 f 6.776.19 f 9.37 Witlof 68.633 f 8.427.42 f 12.27 Bos peen 141.385 f 5.107.87 f 3.61 Savoye kool 113.932 stuks f 4.614.63 f 4.05 Radijs 63.306 bos f 1.522.86 f 2.40 DE SELECTIE V. POOTGOED TE VELDE Wij willen in het kort hier eens enkele wenken geven voor het telen van ziekte vrij pootgoed, alsmede wat door selectie kan worden verkregen. Wanneer men selectie te velde wil gaan toepassen zal het noodig zijn dat men de zieke planten en dus ook de verschillende ziekten die bij de teelt van aardappels voorkomen kent. Als de maand Maart ten einde spoedt en verliefde poesen op de daken bakkeleien; Als de zon eiken dag schijnt en de lucht van hel voorjaar vervuld, hoewel 't 's nachts nog guur is; Als de boomen uiibotlen en de kranten ad vertenties hebben van de nieuwe zomerja- ponnen; Als de kolenbazen hun glimlach opbergen en de kachel met groot-verlof gaat; Als de hond het huis uitgestuurd wordt en je dienstbode een verbeten trek rond haar mond heeft; Als je vrienden met een schuin oog naar de kale ramen kijken en rechtsomkeert ma ken; Als je trouwe pijp nergens te vinden is en je een kluit groene zeep in de tabakspot vindt Als je je sigaren terugvindt in den voch- tigsten hoek van de kelder naast een om vergeworpen muizenval met inhoud; Als je pantoffels in de goot staan met de koekepan en een rolletje behangselpapier ernaast Als de koffie naar bleek poeder smaakt en je poetspomade op je boterham krijgt; Als de tapijten en zeilen van den vloer en de schilderijen van de wanden genomen zijn; Als je losgebroken kippen de kamerplan ten ziet ontleden en de ragebol de kamer bewoont; Als de kap van de lamp en de lieftalligheid van je wettige echtgenoote af is; Als de wind door open deuren en ramen en de gemartelde opera's van de werkster door de gang gieren; Als je bijna je been breekt over een ver- ge! en traproede en het porceleinen erfstuk van Opoe naar betere gewesten verhuist; Als je voetstappen hol in het huis klinken en je met een snelle duik de mep van een ragebol ontglipt; Als je leunstoel in het rozenperk troont en je je huisjasje terugvindt in het hok van Bclio; Als de soep veel weg heeft van zeepsop en de aardappelen in ammoniak gekookt schijnen: Als je vleeschlooze dagen beleeft en Bello met de beentjes van de gestolen karbonade zit te spelen; Als die hond je medelijdend aanstaart en knipoogt: „Stakker, ik peil jp leed". Als je 's avonds door je bed zakt en het licht niet kunt aandraaien omdat de stop pen doorgeslagen zijn; Als je nachtmerries hebt van dweilen en van borstels, bezems, Vim, een plas water en wat dies meer zij; Als je dwangvoorstellingen krij t van Ke nau Hasselaer en je wederhelft bliksems in haar oogen heeft; Als ploeterende vrouwen met opgestroop te mouwen je het huis uitkijken en overal spinraggen zien Dan, o, ongelukkige nazaat van den ouden Adam, DAN IS HET SCHOONMAAK! Dan gaat de storm der zindelijkheid over Nederland. Dan is het een vaststaand feit, dat het voorjaar is en je weer weken noodig hebt om in je ouwe doen te komen; Dan ben je als man niet in tel en doe je verstandig, den heelen dag op de soos te blijven; Dan moet je je ziel in lijdzaamheid be zitten, nieuwe tabak koopen en je mond hou den; Dan mag je haar afschilderen als een fu rie met dweil en bezem in haar wapenschild en daarover zwijgen tegen je vrouw want Dan is een vrouw voor geen gezonde man- nenredeneering meer vatbaar en moet je de furie laten uitwoeden, want I^nte is schoonmaak en schoonmaak is Lente en Lente is een vrouw met piekend haar, verwrongen gelaat en klompen aan... Mannenbroeders in de schoonmaak, me- de-lotgenooten van Rente's furie: sterkte! PI.F.UN ZEELAND. WANNEER IS EEN KOOPJE GEEN KOOPJE? Vandaag is U en iedereen erop uit, een dubbeltje tweemaal om ■HHte draaien, vóór het uitgegeven wordt. U let op de prijzen; U wilt zeker zijn, dat U waar voor Uw geld krijgt. Dat is prachtig. Maar als U naar den prijs kijkt let dan ook op den naam van den fabrikant. Een onbekende naam betee- kent: onbekende kwaliteit. En als U de kwaliteit niet kent kunt U nooit weten of de prijs hoog of laag is. Dat is de reden, waar om koopjes vaak geen koopjes zijn. Die koopjes zeggen niet, hoe hun kwaliteit is; hun eeni ge aanbeveling is een lage prijs. Maar goedkoop is altijd duur koop! Vraag bekende artikelenzorg dat ge waar voor Uw geld krijgt! Als een fabrikant of winkelier zijn artikelen bekend maakt in ZEEUWSCH NIEUWSBLADdan is dat artikel niet goed omdat hij adverteert, maar het wordt ge adverteerd omdat het goed is. De verkooper vetrouwt op de kwa liteit daarom steekt hij geld in de advertentie, die hem koopers brengt: slechts de kwaliteit doet hem koopers houden! Wanneer deze kennis ontbreekt zal het moeilijk gaan om goed te selecteeren, voor al zal dit moeilijkheden opleveren wanneer men bij primaire gevallen komt te staan. In de eerste plaats dient men bij de selectie te letten op de secundaire planten welke reeds vroeg kenbaar zijn, dit zijn de planten waar van de poter de meststof in zich heeft ge dragen; men kent deze planten al heel vlug vooral wanneer het stippelstreep, topbont en bladrol betreft. Zoo spoedig mogelijk moeten deze plan ten van het perceel worden verwijderd an ders zou besmetting kunnen plaats hebben. Het komt ook wel voor dat van een plant maar een gedeelte ziek is, maar dan moet ook die plant worden weggenomen. In twij fel gevallen moet men niet lang overwe gen. Men kan beter eenige planten te veel verwijderen dan één te weinig. Vooral wan neer de plan'en nog Klein zijn is dit van geen beteekenis daar de buurtplanten dan toch nog voldoende uitgroeien en geen plekken meer zichtbaar zijn. Van belang is dat men gedurende de eer ste keeren wanneer wordt geselecteerd, al les nauwkeurig nagaat en geen enkele zieke plant laat staan. Immers hebben we dan de kans dat nog slechts weinig bladluizen voorkomen, waardoor de kans op besmet* ting van buurtplanten nog zeer klein is. Voorop staat dus, dat vroeg wordt geselec teerd. Zijn er dan weinig zieke planten en men heeft deze vroegtijdig verwijderd dan zijn we reeds een stap in de goede richting. Is men hiermee te laat begonnen, of daar bij niet nauwkeurig genoeg geweest, dan worden we later gestraft met het voorko men van vele primaire zieke planten (dus die welke gedurende de groei besmet zijn). Natuurlijk is het van belang welk pootgoed men gebruikt, Dit komt reeds bij de eer ste selectie al naar voren. Er moet dus wor den begonnen met prima kwaliteit poot goed. Dan alleen kan met de selectie reeds veel worden bereikt. De beginnende pootgoed teler, die op het moment nog geen selecteur is zal zich bij het begin zooveel mogelijk waarborg dienen te verschaffen door het aankoopen van pri ma pootgoed, van een betrouwbaar selec- tiebedrijf afkomstig. Vooral wanneer het gewas wórdt aange geven voor de veldkeuring is strence selec tie noodig wil men wat bereiken. MIDDELBURG, van 27 Maart-3 April '35 Bevallen: W. J. Casteleijn-Van der Rhijt, z. M. P. Hardon-Haardsen, d. P. de Vos.Kerkhove, z. Getrouwd: W. Kosten, 31 j. en M. C. H. Wakkee, 25 j. S. Cracau, 23 j. en E. J. v. d. Burgt, 21 j. Overleden: J. Verschiere, 75 j., geh. met J. J. Fanoy A. van Gemert, 66 j., geh. met J. M. Douw. (M.C.) MEI.ISKERKE, over Maart 1935. Geboren: Sina, d. v. Jozias Melse en Jo hanna Maria Davidse. Overleden :Suzanna Jobse 83 j., wed. v. Cornelis Jobse Jan Jakobsen, 68 j., man van Leuntje Harpe Ingekomen: E'izal eth Jakobsen uit Big e- Vervolg le kolom pag. 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5