2e BLAD PRAELUDIA DER zijn arm genezen KLOOSTERBALSEH VERKIEZINGEN. SPIERPIJNEH in A. C. JULIANUS DANK ZIJ KLOOSTERBALSEH 'n Pijn om razend ie worden bij 't bewegen van den arm Communisme naar het woord en naar de daad. De fouten van het materialisme. De trots van den landman. Voor Triplex en Ferrocal en alle bekleedingsmaterlalen OORLOG. Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: OCKENBURG, Badhuisstraat. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG HAART 19». No. IS. Dat speciaal de kleine boer en tuinder het niet breed hebben wordt ook door de regeering erkend. De menschen, die vroe ger van een klein bedrijf ternauwernood een bestaan wisten te halen verkeeren thans in ellende. De kwestie is alleen maar, wat er moet en kan worden gedaan om deze personen te helpen. De minister van eco nomische zaken verklaarde dezer dagen aan de Tweede Kamer: „Het is moeilijk om voor de kleine boeren een algemeen middel aan te geven, waarmede zij gehol pen kunnen worden; hun toestand is in Limburg anders dan in Drente. Verlaging van de hypotheekrente zal voor velen een uitkomst zijn en voorts zal het aangekon digde saneeringsplan nieuwe middelen be vatten". Wij hebben in een vorig artikel uiteenge zet, dat stuurlui aan den wal over deze moeilijkheden gansch anders denken. Daar w^s de heer S., die met zijn beide gloed nieuwe ontwerpen van een andere „grond- wetspolitiek" in een handomdraai de kleine boeren tegen de uitbuiting door het groot grondbezit zou beschermen mits... men istemde op de Nederlandsche Staatspartij. En daar is de heer Schalker, lid van de Tweede Kamer en van de Communistische Partij, die ons een „open brief aan de f loodlijdende boeren in Nederland" ter plaatsing zendt. Deze heer blijkt zeer be gaan met den nood der kleine boeren, ver meldt de vragen, die hij in 1931 aan de regeering heeft gesteld, waarin hij het voorstel opperde om den kleinen boer een bedrag ineens uit te keeren; voorts worden in den brief alle politieke partijen aan den schandpaal genageld omdat zij een inter pellatie van den heer Schalker over dit on derwerp hebben afgestemd. „En let nu eens op het verschil tusschen hetgeen zij over den kleinen boer zeggen en wat zij voor hem doen, zegt de heer Sch. o Neen dan de communistische partij! staat volgens den heer Sch. „steeds op de bres voor de belangen van de armen en verdrukten in onze maatschappij". Maar er is een kleine groep rijken, waaronder de rijke tarweboeren, die alle steun inslikken, de macht hebben en den kleinen man la ten verkommeren. Enzoovoort enzoo- voort. Wij hebben er steeds prijs op gesteld, de neutraliteit van dit blad hoog te houden door uitsluitend de zaken op hun zakelijke waarde te behandelen. Het ligt dus niet op onzen weg, thans stelling te kiezen voor of tegen een bepaalde partij of haren verte genwoordiger; zoo zullen wij geen partij kiezen tegen de C.P.H. uitsluitend omdat zij de C.P.H. is. Als die partij echter dingen doet, die in strijd zijn met de waarheid, dan wordt de zaak anders. En de heer Sch. moge ons het kwalijk nemen of niet wij hebben bij het lezen van de verklaring, dat de communis- „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms zóó hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spierpijn, zeide men mij, maar ik kon niets vinden om die gewone pijn te genezen. Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." f E. v. C. te A. AKKER S ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en sn^ wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en p^nl^ke spieren Schroefdoos 35 ct Potten: 62J^ ct. en f 1.04 tische partij voor de armen en verdrukten op de bres staat een scheef gezicht getrok ken. Als wij herinneren aan het Dorado van het communisme; Sovjet-Rusland, waarover de vertegenwoordigers van de C.P.H. steeds den mond vol hebben, dan wordt dat sche ve gezicht wel gemotiveerd. Zelfs in offici- eele geschriften wordt ronduit erkend, dat in Rusland het zelfstandig bestaan van den kjeinen landman is weggevaagd. Daar is de kleine boer geofferd aan het groote be ginsel der rationalisatie. Het kleine eigen bedrijf, dat der eeuwen door van vader op zoon is overgegaan, het kleine stukje grond, dat men heeft liefgekregen is door den groo ten slokop: den Staat ingepalmd, omdat al leen op het grootbedrijf met toepassing van liet koudste rationalisme den begeerden grooien graanoogst efficient kan worden ver kregen. De kleine boer in Rusland is de slaaf van den Staat geworden. En al zou den nu of later zijn materieele levensom standigheden dragelijk zijn ketenen blij ven ketenen, ook al zij zij verguld. Het is een der grondfouten van het com munisme, dat het 't leven op aarde wil verklaren en regelen uit koel-materialisti schen gezichtshoek. Het vermag het ziele- leven van den kleinen boer, die trotsch is op zijn eigen bedrijfje en blijft zwoegen ook al kon hij als arbeider wellicht een beter leven hebben, niet te begrijpen. De communistische Staatsgedachte erkent geen Ipersoonlijke vrijheid offert alles en ie dereen op taan het Staatssocialisme. Aan dat materialisme, dat boven godsdienst en geestelijk leven wordt verheven, zal het communisme ten onder gaan. De kleine boer is met de eventueele materieele lotsverbetering van het com munisme niet gebaat omdat hij die moet betalen met zijn zelfstandigheid en persoon lijke vrijheid en zijn geestelijke leven. Blijft over de poging der C.P.H. om bin nen het raam bestaande maatschappelijke orde voor den kleinen landbouwer verbe teringen te verkrijgen. Alweer kunnen wij het niet helpen, doch wij kunnen de dikke woorden van den heer Sch., niet ernstig ne men. Hij is verstandig genoeg om te begrij pen, dat het staatkundig onmogelijk en staathuishoudkundig doelloos is, den klei nen man een bedrag in eens te verstrekken. Het zou den eersten stap zijn op weg naar den chaos. Maar wat wil men? De leuze is mooi en bijzonder geschikt om menschen, die niet kunnen of willen denken, doch niet temin straks geroepen worden om de volks vertegenwoordiging te helpen kiezen, schoo ne beelden voor te tooveren. De praeludia der verkiezingen luiden; ve le vossen komen den boer op om de passie te prediken. De kleine en de groote boeren dienen op hun ganzen te letten. ONKRUIDBESTRIJDING MET KALKSTIK- STOF. Dat de belangstelling voor bovengenoem de meststof tevens, onkruidverdelger, toe neemt vindt wel zijn oorzaak in de bereik te resultaten, niet alleen als meststof maar bovenal voor de onkruidbestrijding; Voor dit laatste doel, neemt het gebruik dan ook hand over hand toe. In verschillende stre- jkien, waar men de waarde heeft leeren schatten, heeft deze zich als zoodanig on misbaar gemaakt. Er zijn in ons land nog uitgestrekte gebieden, waar het onkruid in de graangewassen een ware plaag is. Hier zal men in vele gevallen met Kalk stikstof, vooral bij een juiste toepassing veel kunnen bereiken. De toe te passen werk wijze is de volgende: Men strooit 250—350 K.G. Kalkstikstof per H.A. op een morgen, als het gewas is bedauwd of beijzeld door een nachtvorst en een zonnige dag is te ver wachten. Wanner het weer niet al te zeer tegen loopt, blijken na eenige dagen de meeste onkruiden totaal te zijn doodgebrand. De weinige die niet dood zijn, hebben in den regel zooveel geleden dat ze het gewas weinig schade meer doen. Het gewas lijdt in het begin ook wel e- ven van de behandeling, het hersteld zich echter spoedig en haalt zoodra het niet meer door de onkruidenplanten wordt ge hinderd en de stikstof van het toegediende middel begint te werken, de schade dik wijls in korten tijd dubbel en dwars weer in. De beste tijd voor deze bestrijding is voor wintertarwe Februari-Maart, voor zomer- gerst 4 tot 6 weken na het zaaien. Er is een lezeres, die mij via de redactie van dit blad een allerliefst briefje heeft geschreven over mijn bescheiden vulling van dit hoekje in de krant en die mijn aandacht vestigt op de invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland. Pennekrassen en algemeene dienstplicht pas sen wel slecht bij elkaar maar juist die hutspot maakte dat briefje zoo allerliefst. Die lezeres is zeer verontwaardigd over het besluit der Duitsche regeering, vreest, dat er nu spoedig oorlog zal komen en vraagt mij, of de menschen dan nooit wijzer wor den. Als ik nu in antwoord op die laatste vraag een hartgrondig „neen" laat hooren dan zal mijn lezeres, vrees ik, niet tevreden gesteld zijn. Om die reden en ook omdat wij gister avond op de soos bijna als leeuwen en be ren hebben gevochten over dezelfde vraag Omtrent oorlog, meen ik er iets van te moeten zeggen. Ik moet dat een beetje voorzichtig doen, anders beleef ik in de krant wellicht een reprise van de opwinding op de soos. Het is met politiek precies als met de griep en de derdedaagsche koorts: je moet er erg voorzichtig mee wezen, vooral in den tegen- vsioordigen tijd, nu men er geen been in ziet elkander te mollen wegens een verschil van politieke opinie en nu vooral de jeugd in zekere groote stad er een soort van sport van maakt, andersdenkenden politiek te o- vertuigen middels een blauw oog of een gat in het hoofd. De invoering van de dienstplicht in Duit?chland wordt nu wel erg opgeblazen, maar eerlijk gezegd kan ik mij de dood van de Duitschers begrijpen. Een Duitscher is graag soldaat voelde dus scherper de „vernedering" van de voorgeschreven ont wapening. In het vredesverdrag stond, dat de andere landen de Duitsche ontwapening zouden navolgen hetgeen zij niet gedaan hebben. Dat is een sterk argument in han den van lieden die graag daverende krijgs muziek hooren en soldaten in paradepas zien marcheeren. Of er oorlog van komt? Stel U gerust, le zeres, die oorlog komt voorloopig niet. Zoo- lalng er zoo druk over oorlog gesproken wordt, komt hij niet. Voorzitter Klaassen op de soos meende van wel, maar de oor log, die op het oogenblik aan den gang is, de economische, maakt de menschen zóó ■>rm, dat zij geen geld hebben voor een een nieuwen wereld krijg. Doch dat de oor log 1914—1918 niet de laatste oorlog is ge weest staat wel als een paal boven water. Uw vraag, lezeres, of ge Uw kleine boy aan het opvoeden bent voor kanonnenvleesch, Iaat ik derhalve liever onbeantwoord. De hoop op het goede is een der mooiste din gen in het leven van den mensch. Waarom die hoop dan op te geven zoolang zij er nog zijn kan? De te treffen onkruidplanten moeten 3 tot 4 bladen hebben maar dan is het ook de tijd van aanwending. De onkruiden zijn dan namelijk het gevoeligst en het gewas lijdt het minst van Kalkstikstof. Bovendien doen de vroegste onkruiden in den regel het gewas het meeste kwaad, te dikwijls wacht men nog met de bestrijding te lang. Hoewel in onze omgeving het gebruik van Kalkstikstof nog betrekkelijk klein moet worden geacht, begint men ook hieraan meer aandacht te besteden. Kolks'ikstof bezit werkelijk eigenschappen welke de aandacht dan ook ten volle waard zijn, terwijl het niet onmogelijk schijnt dat ze ook op het gebied van plantenziektenbe- strijding o.a. voetziekte bij tarwe, belangrijke voordeelen kan teweeg brengen. Dit laatste alleen zou reeds voor de tar- weverbouw van groote beteekenis zijn. VEILING van Maandag 26 Maart 1935 Blauwe Eigenheimers 52, Bevelanders 32 per 25 Kilo. Baksla 11-17, Snij sla 22-27, Veld sla! 949, Spinazie 18-24, Postelein 11-14, Spruiten 5-21, Witlof 15-20. Koolrapen 1-2, Wijnpeën 1-2 Va, Uien 1/2-21/2» Kroten 1-21/*, per kilo. Bloemen: Narcis 1-4, Flieren 3-5, per pot. Vetplant 5-6, Ceneraria's 21, Azali- a's 24-27, per st. Violen 2, Bakruit 21/2. Ma delieven 2, perplant. Prei 5-11, Selderie 1/2- 3. Rabarber 8.13, Radijs 21/2-41/2, per Bos, Stavoye kool 6, Rode kool 4-7, Boere kool 1-4. Gele kool 61/2, Andijvie 3-4i/2, Kropsla 9-12, Sla II, 2-6, per stuk. (Gewapende Asbest Cementpfaat) naar Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelburg Of de menschen dan nooit wijzer wor den? Zeer zeker, de menschen worden wij zer, maar het gaat erg langzaam heel erg langzaam. Als ge de geschiedenis der inenschheid bestudeert zult ge de lijn van de vooruitgang met den vinger kunnen vol gen; ge zult zien, dat het een grillige lijn is; nu een stukje vooruit, dan weer terug; op nieuw vooruit weer achteruit, doch de ontwikkeling in zedelijken zin is er onmis kenbaar. Met hoeveel medelijden kijken wij, menschen van de twintigste eeuw met on ze radio, personeele belasting, relatiriteitsthe orie en mosterdgas niet neer op onzen voor vader van enkele duizenden eeuwen geleden, wiens schedel werd gevonden in het Nean derthal? Die man leefde in een hol en had niets dan een knuppel om in zijn levenson derhoud te voorzien. En ik voor mij acht de veronderstelling niet gewaagd, dat de menschen, die honderdduizend jaar na ons de wereld zullen bevolken iets zullen zeg gen als het volgende: „Heb je dat gehoord, Micp? Ze hebben din gen gevonden uit het jaar tweeduizend. Ra re lui waren dat toen, zeg. Verbeedt je: die vochten tegen elkaar". Miep: „Wat een barbaren. Waarom deden zij dat?" „Ja dat wisten zij eigenlijk zelf niet. Je had toen nog afzonderlijke volken, zooals Franschen en Duitschers. Nou Franschen en Duitschers die elkander nog nooit ge zien hadden, moordden elkaar uit met gif gas en vlammenspuiten en kanonnen". Miep: „Idioot zeg. Kanonnen wat zijn dat voor dingen?" Ik wil hiermede maar zeggen, lezeres, dat wij aan de zedelijke toekomst van ons menschengeslacht niet behoeven te twijfe len. Er is echter een Engelsch spreekwoord, dat zegt: „Do not try to walk before you can run" probeer niet hard te loopen alvorens je wandelen kunt. Zoo is het ook met de menschheid. Moraliter gesproken kiunnen wij nog slechts strompelen. Er moet nog zoo ontzettend veel aan ons ka rakter, aan onze levenshouding, aan onze opvattingen veranderen, vóór wij kunnen zeg gen, dat wij een schrede op het lange, lan ge pad vooruit gegaan zijn. Het laat zich aanzien, dat er ook nog stroomen bloeds vergoten zullen worden alvorens de waan zin, de wreedheid van den oorlog zulk een hoogte heeft bereikt, dat niet zooals thans de tong van den mensch er schande van spreekt, maar dat de ziel van elk menschen- wezen op onze planeet ervan walgt en gruwt en de oorlog als een misdadige, opperste krankzinnigheid uit het leven op aarde verbannen wordt. De menschen worden wel wijzer maar het gaat erg, erg langzaam. PLEUN ZEELAND. DamesLaat Uw haar met het nieuwste Toestel permanenten, dan verkleurt Uw haar niet. HeerenIn onze haarsnij- en scheeraf- deeling wordt U vakkundig behandeld Billijke Tarieven JONN V, UNEN Seheldestraat 64 Vlissingen MAART-APRIL ZON Op Onder Zaterdag 30 Maart 5.43 6.28 Zondag 31 5.51 6.30 Maandag 1 April 5.38 6.31 Dinsdag 2 5.36 6.33 Woensdag 3 n 5.34 6.35 Donderdag 4 5.31 6.36 Vrijdag 5 ft 5.29 6.38 Zaterdag 30 Mrt, v.m. 9.40 n.m. 10.20 Zondag 31 tt 10.56 h 11.16 Maandag 1 April 4.07 M 12. Dinsdag 2 tt 4.47 tt 12.35 Woensdag 3 5.36 H LH Donderdag 4 6.41 H 1-49 Vrijdag 5 tt tt 8.08 2.29 Zaterdag 30 Maart te 6.58 uur Zondag 31 te 7. Maandag 1 April te 7.01 M Dinsdag 2 te 7.03 Woensd. 3 te 7.05 Donderd. 4 te 7.06 Vrijdag 5 te 7.08 Apotheken geopend te Vlissingen Zondag is geopend

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5