Toekomst der Vrijheid HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Menschelijke persoon lijkheid is de basis van elke wereld orde. Geluk is vrijheid. Vrijheid is moed. Voor Uw Schoonmaak Lf_ VRIJDAG 22 MAART 1935 No 12 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Schoonmaak LIED VAN DE WEEK naar ZANDEE VLISSINGEN mihI V«xrww p Sm* m A*tNO%Kl iZeeuwseA U VOOR «tDjKasnow fiCMOOHDWKC Uitgave N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- bureaux van redactie en administratie: I Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen I Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN ADVERTENTIËN 20 ct. P. r. 1NGEZ. MED. 40 ct' CONTRACTEN ZEER LAGE PRIIZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 CT. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Ik deel niet de meening van hen, die een «poedigen oorlog voorzienelke nieuwe ontdekking, elke nieuwe oorlogsuilvinding maakt den modernen oorlog meer en meer onwaarschijnlijk, verklaarde generaal Smuts, een der helden uit den Transvaalschen boe renoorlog en sedertdien een der vooraan staande figuren in de Unie van Zuid Afrika bij zijn installatie als Lord-rector van Saint Andrews Universiteit. Er komt geen oor log, maar er zijn andere gropte gevaren. Er is een verval van beginselen, dat vreet aan de ingewanden van elk vrij staatsbestuur. Er is een verval van verantwoordelijksgeVoel van het individu, dat de wortels van den menschelijken vooruitgang aantast. De individueele mensch was de basis van elke wereldorde van eenige beteekenis. Per soonlijke vrijheid, persoonlijke onafhankelijk heid van geest, persoonlijke deelname aan het regeeringsbeleid zijn de voornaamste voorwaarden voor allen vooruitgang. Maar tegenwoordig komt het individu meer en meer in verdrukking in de experimenten der regeeringen. Het beginsel der stoere persoon lijkheid, dat voorspoed en vooruitgang schiep ih hét verleden, dat Rome maakte, dat de Nederlanden schiep, dat de beste waarden der menschheid heeft geschapen, schijnt te vergaan in een atmosfeer van moeheid en ontgoocheling. Mannen en vrouwen hebben afstand gedaan van hun rechten op de per soonlijkheid. In hun geestelijke misère en hulpeloosheid geven zij zich over aan den massawil, welke rechtstreeks naar autocra tie leidt. De zwakheid der democratie, haar tekortschieten in tijden van crisis, welke snel en beslist handelen vereischen, heeft bijgedragen tot deze defaititische houding' van den individueelen mensch. En het ge volg is, dat met het wegvallen van dezen steun aan de vrijheid die vrijheid zelf in ge vaar is geraakt. Een nieuw soort heldenver- eering is opgekomen. o— Daar ligt het groote gevaar. De weg tot het dictatorschap ligt allerwegen open. Het verdwijnen van den sloeren, onafhankelijken, vrijheidslievenden enkeling en zijn vervan ging door een slaafsche massa-mentaliteit is het grootste gevaar, dat de menschheid in onzen tijd bedreigt. Vermomd in aantrekke lijke kleeren wordt de jeugd overal in dienst der nieuwe tyrannie geprest. Het is tijd, dat de vrijheid een groot contra-offensief on derneemt om zichzelf en onze Westersche beschaving te redden. De strijd voor de vrij heid van den mensch is inderdaad opnieuw de inzet voor de toekomst. De vrijheid van het verstand is aan het verdwijnen met die in de politiek. Vrijheid van geweten, van spreken, an pers, van denken en onderwijzen, alom is zij in uiterst gevaar. Zelfs vrijheid van godsdienst is niet la(nger veilig. In vele, zooniet de meeste landen van Europa is de standaard van de vrijheid van den mensch reeds verre onder die van de 19e eeuw. o— Geluk is Vrijheid en vrijheid is moed. Het vrijheidsideaal te weten, dat de men- schelijke geest bevrijd is van zijn oorspronke lijke banden, is misschien het grootste licht, dat ooit den menschelijken horizon opge luisterd heeft. Het vormt den waren prikkel tot vooruitgang. De vooruitgang door de eeuwen heen is een proces van het zegevie ren van wederzijdsch begrip, inzicht, toe stemming en vrije medewerking. Meer en meer moet dë wil tot vrijheid de kracht wor den, welke ons voortdrijft. Innerlijke vrijheid en harmonie der ziel, maatschapre'ijke vr'heid en gelijkheid voor de wet, als gren Vagen voor den staat, in ternationale v ij'ieid, vrede en recht te doen heerschen dit moeten de scheppende ide alen zijn van den nieuwen lijd, inplaats van de onvruchtbaar makende onderdrukking van het heden en de nog meer verstikkende tyrannieën, welke bezig zijn boeien voor 's menschen geest en dadendrang ie smeden. Scheppende vrijheid zij het wachtwoord van de nieuwe orde. —o Lijkt het niet in dezen lijd, alsof de slem van generaal Smuts die eens roependen in de woestijn is Op elk terrein van het le ven zien wij de vrijheid meer en meer ver dwijnen. Het is begonnen in de staatkunde, waar de oppermachtige wil van één mensch het wel en wee van millioenenvi Ik en be- heerscht steeds meer landen in Europa heb ben te dien opzichte de klok enkele eeuwen teruggezet. Voor menschen van ouderen leef tijd is het meest bevreemdende, dat de jeugd in meerderheid in die dictatuur geloott en het verlies van de vrijheid, van de vrije per soonlijkheid niet schijnt te gevoelen. Met de geestdrift eigen aan de jeugd, bouwen vele, vele jongeren in Europa aan het altaar van hun halfgod, den dictator en volgen hem blindelings. Plet is wel het gemakkelijkste, de verantwoordelijkheid Aan 5e eigen per soonlijkheid, van het individualisme opzij te schuiven en met de massa mee te loo- pen, doch een geheel andere vraag is, of het geestelijke, maatschappelijke en economische leven daarmede gediend is. En steeds groo- ter Avordt het aantal dergenen, die vreezen, dat de jeugd en de teleurgestelde ouderen, die met den dictator meeloopen, op een dwaalspoor zijn, dat in de toekomst bittere ontgoochelingen en wellicht een chaos hen wachten. 1 Wij melden onze lezers: Dat de nieuwe Petroleum Vergassers zeer zuinig zijn; dat de Firma VAN ROON, Langeviele219 Middelburg thans een reclame heeft en voor Uw oud petroleumstel bij aankoop van een nieuwe Vergasser EEN gulden geeft. Genoemde Firma doet dit ook voor Uw oude Wringer, zoodat U deze gelegenheid benutten j kan om voordeelig iets goeds te bekomen. (Adv.) Ook in economisch opzicht is van de vrijheid weinig overgebleven. De sociale wat ten van de latere jaren kunnen binnen het kader van de vrijheid gerust aanvaard wor den, mits het verstandige, alzijdige wetten zijn. Over het verstandige en de alzijdigheid dier wetten zou intusschen het een en ander te zeggen zijn. Erger is echter het verschijn sel van de allerlaatste jaren, nu de crisis dieper werkt en voor velen het bestaan ui terst moeilijk maakt. Steeds grooter wordt het aantal maatschappelijke groepen, dat deels van de steun der overheid moet leven. In hel begin was men huiverig van die o- verheidsbemoeiingen, doch het gemak, waar mede het beginsel van het leunen op den Staat tegenwoordig aanvaard wordt en waar mede dus de verantwoordelijkheid der indi vidueele zelfstandigheid afgeschoven wordt, is ontstellend. De Overheidsbemoeiing is ten deze als een sneeuwbal die van een helling rolthet begint met steun, doch er zitten onvermijdbare gevolgen aan vast, Reglemen teering, administratieve rompslomp, contro le en wat dies meer zij maken van den sneeuwbal der steun een lawine, die de vrij heid en zelfstandigheid van het bedrijfsle ven geheel dreigt weg te vagen. Men is nu reeds zoover, dat men beraadslaagd over een door de wet op te leggen ordening van het bedrijfsleven... o Het is moeilijk, zoo niet onmogelijk, in de ze zware tijden aan de volkeren te vragen zich te bezinnen. Zij hebben thans geen oor voor de woorden van generaal Smuts. De vrijheid van den mensch is inderdaad op nieuw de inzet voor de toekomst. Maar het zal nog lang duren eer de strijd voor die vrijheid gewonnen zal zijn... WALCHEREN. EEN VRAAG OM HULP. Voor onder staand hoogst nuttig en belangrijk doel s»tfa;aïi wij gaarne eenige plaatsruimte af en bevelen dit verzoek volgaarne in de daad werkelijke medewerking van onze lezers aan. Iedereen in Middelburg kent de Diacones sen, die dag in dag uit, door weer en wind de stad doorkruisen, om, waar een zieke of stervende om hulp roept, die hulp te verleenen. Nooit wordt gevraagd, tot welke richting, tot welken stand de roepende be hoort: er is een mensch in nood, de diaco nes komt en doet, wat in haar vermogen is. Blijkt de financieele draagkracht van de patiënt volstrekt geen betaling toe te laten, dan wordt de hulp der diacones zelfs kos teloos verstrekt. Helaas heeft de afdeeling Middelburg der Zeeuwsehe Hervormde Diaconessen-Inrich ting. die de zos'ors ui'zendt, door de huiten- geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol gewone tijdsomstandigheden meer dan ooit met geldgebrek te kampen. De contributies verminderen steeds; de uilgaven worden zoo laag mogelijk gehouden, doch ondanks het zuinige beheer, bedraagt het tekort reeds ruim f 1200. Zoo kan het niet voort gaan; er moet iets gedaan worden om op een gezonde financieele basis te komen. Daar om heeft het bestuur der Z.H.D.I. besloten tot het organiseeren van een Bazar, waar toe het de hulp heeft ingeroepen van on derstaand dames-comité, waarvan Mevrouw Quarles van Ufford zoo welwillend is ge weest het presidentschap te aanvaarden. Dit comité komt thans tot U met het vrien delijk verzoek, of U door het s-henken van giften en voorwerpen wilt helpen, dezen Bazar te doen slagen. Het Comité hoopt den Bazar op 2, 3 en 4 April a s. te houden in de Concert- en Gehoorzaal. Lange Singelstraat Middelburg en vertrouwt op Uw aller bezoek te mogen rekenen. U kunt vanaf heden alles, wat U voor den Bazar wilt bestemmen, toezenden aan een der Comité-ledéh, of Uw gaven gïree- ren aan de le penningmeesteresse, wier gi ronummer 64142 is. Mevrouw van Voorst Vader. Dam G 77 vervult het secretariaat. 1ste Penningmees teresse is Mevr. van der Hoop. Het eere Comité bestaat uit: Mevrouw Ouarles van Ufford-Baresse Mulert tot de T.eemcule. Presidente: Mevrouw Fernhout- Du Marehie van Voorthuijsen; Jonkvrouwe S. H. van Doorn; Mej. C. Sprenger; Me\rrouw van Dusseldorp-Kern. B.V.L. AVOND. Maandagavond wordt voor de Prov. Landstorm Comm. Zeeland in de Geref. Kerk te Vlissingen de film ..Sluit de Gelederen" vertoond. De bijeen komst voor introducees vangt aan om half acht. VLISSINGEN GEREF. KERK. Ds. G. Smeenk ge- klomen nit Blokzijl is Zondagmorgen tot Predikant van de Gemeente te Vlissingen bevestigd door zijn voorganger Ds. H. A. Wiersinga thans te Leiden. DE DURE TREIN! Van Sappemeer naar Ter Apel- grens ligt een spoorweglraject. dal volgend jaar na een 10 jarig be staan zal worden opgeheven. Het gedeelte Ter A pel— Ter Apel-grens werd nimmer geexploiteerd, wach tend op een „evenlueele" aanslui ting op het Duitsche spoorwegnet Guus Betlem Jr. En dan verwond'ren wij ons nog, Maar eiken dag weer aan; Waar komt toch bij de Spoorwegen Steeds dat te-kort vandaan? En dan verwond'ren wij ons nog En wordt zoo vaak gevraagd, Waarom men bij de Spoorwegen 't Tarief maar niet verlaagt? En dan verwond'ren wij ons nog En peinzen we wat zuur: Waarom is hier in Nederland Het reizen, steeds zoo duur? Maar 't méést verwonderlijk is wel, Wanneer men goed bedenkt: Wat er de Spoorweg van ons... eischt, En... wat men daarvoor schenkt. Men eischt dat als we reizen gaan, We dat dan doen per trein, Hoewel de autobussen veel En véél goedkooper zijn! Men eischt juist nu men overal Ons het besparen leert, Dal men die reisbespariiig liefst Maar heelemaal... negeert! Men eischt, dat wij in houten bank liet liefst nog voordeel zien Boven de leeren zitting van De autobus, misschien? Eén stapje verder, en... men eischt Nog straks, dat ieder mensch Niet verder... fietst (is het zoo gek) Als tot... gemeentegrens! Opdat hij op deez' wijze niet Het reisgeld meer bespaart, Dat in ons landje enkel door De Spoorweg dient vergaard! En jarenlang ligt daar een lijn Die hooge kosten brengt En nooit een uur nog werd gebruikt..,; Ziedaar wat men ons... schenkt! De bevestiger predikte over Markus 6 vers 34 Na de bevestiging zong de Gemeente haar nieuwen herder staande de zegenbede uit Gezang 8, verzen 3 en 4 toe. Het Kerkge bouw was geheel gevulld. In den avondkerkdienst verbond Ds, G, Smeenk zich aan zijn Gemeente met een in tree predikatie over 2 Corinthe 4 vers 5, want wij prediken niet onszelven maar Chris tus Jezus de Heere, en onszelven dat wij u we dienaars zijn om Jezus wil. In zijn toespraak dankte Ds. G. Smeenk fo.m. zijn bevestiger en wees op het ver- Lies dat Vlissingen door diens vertrek leed, ook wijdde hij eenige woorden aan de Ivleine kerk van Blokzijl die thans her derloos is, waaraan hij met dankbaarheid voor de in die intiemen kring ontvangen en genoten liefde. Ds. Smeenk werd toegesproken door den scriba H. Baarschers, op wiens verzoek de Gemleente haar nieuwen leeraar staande Ps. 120 vers 1 toezong. Als consulent, tevens voor de clasis Middelburg riep Ds. A. C. Heij van Koudekerke, den n^uwn herder het welkom toe. Voor het Gemeentebestuur was wethou der P. G. Laernoes aanwezig. Tevens merk ten we op het 2e Kamerlid Ds. Smeenk en de oud weth. Douwes van Amsterdam resp. vader en schoonvader van den nieuwen Ipredikant. Het kerkgebouw was eivol en bevatte zeker 1400 personen. Geslaagd voor-het machinisten-^inlo- ina B. (theor. gedeelte") de Heer S. de Vos. Blijkens de Staatscrt. No. 52 bijv. 601, is te 's Gravenhage opgericht de N.V. \Te- derl. Vereenigde Scheepsbouwbur^aux. Op- Walstraat 104 Telef. 46 Sinoel 60 Telefoon 500

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1