2e BLAD eico. Ui >ift- rriif i Uitkomst bij GRIEP Voor Triplex en Ferrocal A. C. JULIANUS KOUDEKERKE, MONTE-CARLO Hoest-Qriep'Bronchitis-Asthïïa VAN MAAND TOT MAAND IN SEROOSKERKE. en alle bekleedingsmaterialen OVERDRIJVING. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 13 MAART 1935. No'. 1L noinriu FLORA HEEMSTEDE 1935 HOLLAND'S MOOISTE BLOEMENFEEST. Vandaag wordt in Heemstede de grootsch opgezette voorjaarsbloemen-tentoonstelling „Flora" geopend. Deze expositie valt samen met het 75 jarig bestaan der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De Flora omvat een volle gronds tentoon stelling (20 hectaren) van 15 Maart 19 Mei en vijf tiendaagsche speciale tentoon stellingen in het bloemenpaleis. Deze zijn: FLORA EEN (1515 Maart) vervroegde !>ol- en knolgewassen FLORA TWEE (29 Maart—7 April) Aals- meersche culturen; FLORA DRIE (12—22 April) internati onale voorjaarsbloemententoonstelling, Bos- koopsche cultures. FLORA VIER (26 April—5 Mei) groote voorjaarskeuring der Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. FLORA VIJF (10—19 Mei) vervroegde gla diolus, dahlia's, rozen, irissen en andere zo merbloemen. Een deel van het terrein is 's avonds fantastisch verlicht. Minister Steenberghe heeft vanmorgen om tien uur de tentoonstel ling officieel geopend. Om 12 uur vanmid dag zijn de poorten voor het publiek open gesteld. FLORA EEN. Het bloemenpaleis zal tijdens de Flora Een uitsluitend aangelegd en ver. ierd zijn met bloemen van bolgewassen. De vele in zendingen zullen door deskundige opstelling een geheel vormen. In den rechtervleugel wordt a*angelegd een „formal garden", in gezonden door de afdeeling Heemstede van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Hier in vindt de bezoeker vijvers met een door „blauwen regen" behangen pergola omslo ten, paden van flagstone, welke door borders van Darwintulpen slingeren, gazons met by- acinthenperken enz. De linkervleugel is gevuld met de meest complete collectie hyacinthen welke men zich denken kan, door de afdeeling Over- veen-Bloemendaal en de Vereeniging de Hyacinth verzorgd als een speciale demon stratie in de bloemschikkunst. Honderden bloemstukken van allerlei grootte gevuld met hyacinthen scheppen een fantatisch kleurenspel. Voor den liefhebber van bloemen is hier zeer veel moois te zien. De toegangsprijs is zeer laag gesteld. Tijdens de tentoonstelling is het dorp Heemstede versierd. Men ver wacht een enorm bezoek. In de Krant heb ik gelezen 't Kort verslag van Ivou'kerks Raad. En daaruit direct begrepen Dat het voortaan anders gaat. Vroeger zat men zwaar te bomen En te zwammen uren lang Aan 't vergad'ren kwam geen einde Heel de pers joeg men op stang. Jaren zat men reeds te wachten Op een flink uitbreidingsplan Eindelijk is 't er van gekomen Maar men is er huiv'rig van Voorwaar 't is geen kleinigheidje Als men 't reuzenplan beziet Monte Carlo en Monaco Vallen daarbij in het niet. Brede wegen wil men maken Onder langs der duinen voet Maar om aan de Kust te komen Weet men niet, hoe of dit moet. Met motor of luxe wagen Sling'rend over keien weg Kwamen reeds veel vreemdelingen In een struik, of sloot terecht. Een. flinke rijweg kan er komen Neem aarde duinweg bij baas Vos (Reeds verbonden met den straatweg) Met de kosten loopt 't wel los. Op het Vroon kan men parkeren Daar is vlak en breed terrein Aan die weg kan men gaan bouwen Kan werkobject aanwezig zijn. Waterleiding is present reeds Spoedig ook Electrisch licht Wal wil men nog meer begeren? Op „Kaapduin" dus 't oog gericht Burgemeester van Kou'kerke Zie naar Breskens en Cadzand En ook nog een weinig verder Naar de Kust van 't Belgenland Burgemeester houd den hamer Stevig in Uw rechterhand Gij staal boven de partijen En regeer ons met verstand. J. v. d. K. Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omda; Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwiji raken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwi|nt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bij: AKKER'5 FEBRUARI 1935. Februari-verslag. We hadden één dag, Waarin nog op ijs werd gehoopt. Want Moeder natuur Gaf een temperatuur Die gewoonlijk den winter ontknoopt. En het hoofd ging omhoog We hielden het oog Op 't weerhaantje van den toren. En de spanning was daar. Men keek naar elkaar En zeide, nu heeft het gevroren. Maar noppes Lou Loen Wéér niks aan te doen. Het liep de Schaatsrijders tegen Het vaste bewijs Geen sneeuw en geen ijs, Alleen een klein beetje regen. Geloof wat ik zeg De winter is weg Het ijs is wéér uit de mode. Hoe jammer 't ook was Geen schaats ge kris kras En ik ik heb nu geen Ode. Toch had ik gewacht Op Vorst! Nog één nacht. En 's Maandags dan zouen we 't lappen! Weg alle sagrien Ro in de can tien Om melk en moppen, te tappen. 't Bestuur van de Club Een lang leve!' En hup! Zóó zag ik de hardrijders rennen Zóó was dus mijn plan Ik wou kijken En dan! Dan had ik alweer wat te pennen. Maar mooi dooiweer, was troef! Geen schaats, en geen schroef, werd gedraaid En daar leit onze baan: Geen Entrêe geluk Geen baan vegers druk MaarÜ Éénmaal dan moet het toch gaan. En wie er soms treur Die drinkt maar Likeur, Dan kom je in veel zachter stemming! Een volgend Seizoen Is 't misschien al te doen Dan is er misschien heel geen stremming! P. HUIBREGTSE, Serooskerke A 99. NASCHRIFT DER REDACTIE. Geen stemming? De zetterij Leek wel een pletterij! Veel nieuws in zetterslood bracht drukkersgeest in nood. Zij pasten en maten, maar hielden kleine gaten, Te groot alweer voor dit te klein toch nog voor dat. i Helaas voor 't overzicht 1 Geen enkel passend gat! Daarom mijn beste Huib, Bleef 't even in de kuip. 1 't Kon wel blijven in 't vat. Wachtend op 'n grooter gat; 't Kon best een stoot verduren, Je lied zou niet verzuren. Want somber nog en guur Bleef veelal de Natuur Al komt het voorjaar aan Al breekt de Lente baan Februari toch en Maart Hebben haast dezelfde staart! (Gewapende Asbest Cementplaat) „Als de menschen mij iets vertellen", heeft zekere hoofdredacteur eens gezegd, „dan doe ik er de helft af; van de resteeren- de helft geloof ik vijftig procent niet en dan ben ik zoo ongeveer achter de waarheid". Daar zit veel waars in. Zelfs de grootste Droogstoppel heeft een zucht tot overdrij ving, een zekere „hang" naar het sensatio- neele, die hem er toe drijft, de dingen er ger voor te stellen dan zij zijn. De mate van deze dikwerf onbewuste overdrijvings drang is zuiver subjectief, maar dat wij er alle maal een tikje van beet hebben is mij deze week bewezen. Bij een kennis, waar ik op visite was, zat een neef, die varensgezel bleek te zijn. Een echte ronde zeeman, maar een beetje op schepperig. Hij teekende de gebeurtenissen die hij had beleefd, met een extra-lik lei kleurige verf, zoodat je met je teenen kon voelen, dat de vent verschrikkelijk fanta seerde. Hij had een storm meegemaakt, een storm, mijne heeren, in het kwadraat. Zijn schip had op de torenhooge golven bijkans kopje-geduikeld... Hij had staaltjes gezien van neger-wreedheid in Afrika... hij had de meest ongelooflijke dingen zien uitvoe ren door Indische fakirs. Een dier verha len is mij bijgebleven; hij wilde ons in allen ernst doen gelooven, dat een fakir een man onthoofd had, dat de eerste stuurman dat hoofd in zijn handen had gehad en dat even later de onthoofde wederom volkomen in tact wegwandelde. „Hoest mogelijk, hoest mogelijk", zei tan te Neeltje hoofdschuddend, toen de „clou" van het verhaal onthuld was. „Dr benne rare dingen in de wereld", mijmerde oome Piet, dikke rookwolken trek kend uit zijn pijp. „Rare dingen?" zei de buurman van oom Piet, die naast mij zat. „Rare dingen? Daar kan ik ook van meepraten. Jullie weet wel wat een kangoeroe is? Zoo'n beest, dat de „Uiver" uil Australië heeft meegebracht. Een vrouwelijke kangoeroe heeft op den buik een huidsplooi, waarin zij haar jongen kan verbergen. Daar hebben jullie wel eens van gehoord, nietwaar? Mooi. Op een dag komt er op de fokkerij, waar ik in mijn jeugd was, een circusbaas, die kangoeroe's wil koopen. Hij koopt er twaalf de een telkens een tikje grooter dan de andere, allemaal vrouwtjes, want die kun nen het best kunstjes leeren. Een mannelij ke kangoeroe is lastig en in een circus niet te gebruiken. Maar nu moet jullie weten dat de Australische regeering in dien tijd een hoog uitvoerrecht hief op kangoeroe's om het uitsterven van de soort te voorko men. Die circusbaas had geen geld genoeg om voor twaalf dieren die rechten te beta len en toch wilde hij ze graag meenemen. Wat te doen? Goede raad was duur. Opeens kreeg ik een ingeving. Ik greep de kleinste kangoeroe bij het nekvel en stopte haar in den buidel van hhar zusje, die een kopje grooter was. Dat zusje ging in den buidel van den derde. Ik moet zeggen: het ging een beetje las- Lange Viele K 217-18 Tel. 448 Middelburg Het wil nog maar steeds niet vlotten met het zorgenkindje van minister Marchant de nieuwe spelling, en daarover zullen slechts weinigen in den lande zich verba zen. In een tijd, waarin alle beschikbare krachten en energie noodig zijn om aan e- conomische en politieke beroeringen, zoo als de wereld ze slechts zei len gezien heeft, het hoofd le kunnen bieden, in zoo'n tijd doet het op zichzelf reeds vreemd aan, dat een departement dat toch overigens zor gen genoeg heeft, tijd en moeite gaat be steden aan een spelling, die door niemand gewenscht werd. De zaak zou anders ge staan hebben indien aan een nieuwe spel ling werkelijk behoefte bestaan had, of de ze zelfs maar door een gröole volksgroep was voorgestaan, zooals b.v. de Kollewijn- sche. Wat hier echter het ministrieële stu deervertrek verliet, was vleesch noch visch; verscli ligt nog in 't geheugen, hoe van alle zijden een storm van protest en hoon op- slak, toen deze zonderlinge vereenvoudiging de wereld ingezonden werd. Weg was de placide rust in onze taalwereld; er werd veel en druk geschreven, vergaderingen be legd, er waren er die het met dit compro mis nog eens op een accoordje wilden gooi en, waardoor er een stuk of drie schrijfwij zen bijkwamen, korlom er w^ in minder dan geen tijd een zoo volslagen janboel, tig, maar als je die derde kangoeroe aan keek zou je toch niet zeggen, dat hel eigen lijk drie beesten waren; het lichaam van. de kangoeroe is op het dragen van zulk een last gebouwd. De derde ging in den buidel van den vierde, de vierde in dien van den vijfde. Ik zal maar niet vertellen, hoeveel last wij daarmede hadden, want anders ben ik mor genochtend nog niet klaar. Laat het jullie genoeg zijn, dat het lukte. De zesde kangoe roe, die dus 'al vijf zusjes bij zich droeg kwam in de huidsplooi van nummer, zeven en zoo ging ik door, totdat ik na geweldige moeilijkheden de elfde kangoeroe in den bui del van de twaalfde had gewrongen. Die twaalfde kangoeroe \Nas een bijzon der groot beest en nogal kalm van natuur, anders was het nooit gelukt. Toch kon je hel dier wel aanzien, dat zij allesbehalve blij was met haar vracht. Wij hebben het dier op een wagen gezet en haar voorzichtig naar het slation gere den, waar zij de douane moest passeeren. De ambtenaren waren erg vervelend, zoo dat wij lang moesten wachten. De kangoeroe werd sleeds onrustiger. Was dat te verwon deren? Ik zeg je van niet het beest moest niet alleen een kolossaal gewicht sjouwen, maar de elfde kangoeroe kon het blijkbaar niet langer uithouden die stikte bijna. En toen die elfde eenmaal begon te wrin gen en zuchten en te puffen, tien begon nummertje tien óók en nummer negen, en nummer acht en nummer zeven tot nummer één toe... De circusbaas en ik stonden op hecte ko len, dat kunnen jullie wel begrijpen. Ik deed alles wat ik kon om de twaalfde gerust te stellen; ik aaide haar en sprak lieve woord jes en gaf klontjes... en ik geloof vast, dat als het aan haar gelegen had, de truc ge slaagd zou zijn. Maar de kleintjes werden te vervelend. Precies op het moment dat de douane ambtenaar met de uitvoervergunning kwam aanloopen sprong de elfde kangoeroe als een duveltje uit een doosje te voorschijn. Je had dal gezicht van dien ambtenaar eens moeten zien, toen hij plotseling twee bijna even groote kangoeroe's zag... Nauwelijks zat de elfde op haar achterpooten toen nummertje tien te voorschijn kwam eq toen nummer negen, daaruit nummer achf. zeven zes... Er scheen geen einde aan te komen. Binnen de minuin zal het ueeie stelletje, van groot naar klein, op een rijtje, merkbaar blij met de bevrijding en de fris- sche lucht... De buurman zweeg en slak met een effen snuit zijn sigaar op. De zeevarende neef had met open mond geluisterd. ,.U wil mij toch niet vertellen, dal dat allemaal waar gebeurd is"? barstte hij ten slotte los. „Mijn beste kerel", verzekerde buurman, „het is even waar gebeurd als jouw fakir onthoofding in Indie." PLEUN ZEELAND. dat de overgroote meerderheid van ons schrijvende volksdeel zich wijselijk bij het oude hield. Sindsdien sleepte de Spelling Marchant haar bloedarm bestaan voort, tot dezer dagen de eerste berichten binnen kwamen, waaruit men zou mogen opma ken, dat de liquidatie van dit taai-avontuur aanstaande is. Verschillende tijdschriften, die aanvanke lijk bij gebrek aan beter de nieuwe schrijf wijze hadden gevolgd, als b.v. het tijdschift „Op Reis", en dat van den NederL Schaak bond, zijn weer tot de oude spelling terug gekeerd. Het begin van een roemloos einde? Dames Laat Uw haar met het nieuwste Toestel permanenten, dan verkleurt Uw haar niet. HeerenIn onze naarsnij- en scheeraf- deeling wordt U vakkundig behandeld Billijke Tarieven JONN V. UNEN Scheldestraat 54 Vlissingen Het is eigenlijk wel een beetje bescha mend voor de heeren der schepping, dat tot dusverre alle mogelijke beurzen en shows zich richtten tot de vrouwelijke helft der erhfvereeniging, aldus suggereerenden dat 'leze de koorden van de beurs in handen zou hebben. En zelfs al is dit zoo, dan was het nog onkiesch van de organisatoren om daar steeds op te zinspelen...' Het einde van deze wantoestand is echter in zicht; in Den Haag is opgericht de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Heeren beurzen. De eerste beurs zal van 29 Mei tot 10 Juni in het Kurhaus te Scheveningen gehouden worden, en alles omvatten wat des mans is: kleeding, rookgerei, kantoor- Vervolg le kolom pagina 3

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5