Moderne sprookjes uit de 1001 nscht Geluidseffecten in de studio. Van Geitenherder tot Honing. De schatten van een Maharadja door Dr. Th. van Behr. bende oplichters aen Manaradja mlllioe- nen afgezet had. Mysore is de modelstaat van Indië. Zijn heerscher, de Maharadja van Mysore, heeft, hoewel hij nog maar 35 jaar oud is, zijn land voortreffelijk bestuurd en het op een hoog economisch en cultureel pijl ge bracht. Op grond hiervan mocht hij op den koningstitel aanspraak maken. Het gunstige klimaat heeft den Maharadja bij zijn pogingen om Mysore kunstmatig te be vloeien, geholpen, zoodat het land tegen woordig een der vruchtbaarste Indische staten is. Bovendien is het land zeer rijk aan delfstoffen, en leveren de bosschen het kostbare tiek- of sandelhout. NIETS IS „NATUURLIJKER" DAN DE WERKELIJKHEID! In de eerste jaren van den omroep was het niet altijd eenvoudig om de geluiden die door de schrijvers van hoorspelen wer den verlangd, zoodanig weer te geven, dat zij den luisteraar natuurgetrouw in de ooren klonken. Vaak moesten de vreemd ste proeven worden genomen, om ook maar eenigszins een bevredigend resultaat te verkrijgen. De deskundige, die verant woordelijk was voor den acoustischen ach tergrond van de hoorspelen, liep vaak rond met een nadenkend gezicht. Hij moest de zee laten ruischen en het onweer laten rommelen. Hij moest luipaarden laten bla zen en olifanten laten trompetten. De ge luiden van de IJszee werden weergegeven door wijnflesschen in een kuip water min of meer heftig heen en weer te bewegen. Deze tijden zijn gelukkig voorbij. Wel worden revolverschoten ook nu meestal nog nagebootst door het stukslaan van een opgeblazen papieren zak en wel valt er op dit gebied nog veel te leeren, maar het ma ken van een acoustischen achtergrond is toch gemakkelijker geworden. Het komt in hoofdzaak erop neer, dat men op het juis te oogenblik de juiste gramofoonplaat op zet. Komt er in een hoorspel een groote lo comotief voor, die blazend en sissend langs komt rijden, terwijl de grond dof rommelt, of moet het geluid van vliegtuigmotoren als achtergrond voor de handeling dienen, dan wordt slechts in het geluidsarchief da betrokken gramofoonplaat opgezocht. Het is nu niet meer noodig, om met een dikks gummihamer op een ijzeren kast te slaan, wanneer in het hoorspel donderslagen voorkomen. Veel mooier klinken de echte donderslagen, die tijdens een onweersbul op een gramofoonplaat zijn vastgelegd. Ook de kreten van allerlei dieren zijn opgenomen; men kan kerkklokken laten luiden, een regiment ruiters laten langs rijden of een leger met trommels en mili taire muziek laten langs-marcheeren. Bij het opzetten van de gramofoonplaten kan men bovendien gebruik maken van een vernuftig geconstrueerd apparaat De be diening vereischt echter groote handig heid om de geluiden van meerdere pla ten met elkaar te combineeren. Zoo kun nen allerlei typische effecten worden ver kregen. Het is een kunst op zichzelf en als de luisteraar hoofdschuddend voor zijn toe stel zit en maar niet kan begrijpen hoe die of die acoustische achtergrond zoo duide lijk en natuurgetrouw tot stand wordt ge bracht, dan zal de regisseur bij zijn werk steeds door gramofoonplaten zijn onder* steund. Het zijn echter niet alleen gelui den uit het dagelij ksch leven en kreten van dieren die op gramofoonplaten opge nomen en in het geluidsarchief bewaard worden. Van groote waarden zijn gramo foonplaten ook voor het vastleggen van volksliederen en andere folklore. Bij het snel voortschrijden van de beschaving zal dit alles over een honderdtal jaren niet meer in het volk leven. Ook de stemmen van beroemde persoonlijkheden kunnen op deze wijze nog tot het nageslacht spre ken. Wie ooit in de gelegenheid is geweest, om uit een dergelijke collectie gramofoon platen het een en ander te hooren, zal nooit dien indruk vergeten. De tijd, die wij zelf beleven, wordt hier in zijn meest ver schillende uitingen nauwkeurig overeen komstig de waarheid en tegelijk in den levendigsten vorm vastgelegd. Indé krijgl vijf HET is 'n oude gewoonte dat 't Engel sche Hof bij feestelijke gelegenheden de hooge personages uit de Domini ons en uit de vorstenlanden met eerbewij zen overlaadt. Dat ditmaal bij 't Zilveren Begeeringsjubileum van den Engelschen koning voornamelijk Indische vor sten geëerd zullen worden, heeft behalve de diplomatieke politieke achtergrond ook nog een kleine, uiterlijke reden. Kort voor Kerstmis 1934 zond koning George den Overste Frederic Baileys als eerste Britsche vertegenwoordiger naar het Hof van Nepal. Dat had bepaalde politieke redenen. De Indische vorsten echter voel den het als een beleediging hun aange daan, dat het kleine Nepal met zijn vier jr.illioen inwoners boven hen werd voorge trokken, en daarom waren zij zeer ver toornd. De Engelsche diplomaten zagen 't gevaar en legden de zaak met hen bij op de volgende wijze: Door de vijf machtigste en gevaarlijk ste Indische vorsten tot koningen te ver heffen, zou het mogelijk zijn om zich aan de hoven te laten vertegenwoordigen door gevolmachtigde gezanten inplaats van door „agenten" of „High Commissionars". Anderzijds kregen de nieuwe koningen 't recht om zich te laten vertegenwoordigen bij het Hof van Sint James. Zoodoende werd de wereld dus vijf nieuwe ko ningen rijk, iets, dat zélfs in onzen tijd op zijn minst gezegd ongewoon is! Wie zijn nu die nieuwe koningen in Morgenland? Allereerst de Nizam van Haiderabad, die de heele wereld bij name kent door zijn reputatie van rijkste man op aarde. Het gebied waarover hij heerscht, is ongeveer even groot als Italië; zijn privé-vermogen vermogen in geld natuurlijk wordt geschat op 2.5 milliard Zw. Frs. Daarbij komen dan nog het aantal schatten in goud, zilver en juweelen, die in de gehei me ondergrondsche schatkamers van den Nizam liggen en door de beroemde „zwij gende schatbewaarders", een bijzondere, hooge kaste der bevolking, bewaakt wor den. De Nizam regeert over 14 millioen menschen, voornamelijk Hindoes, die hoofdzakelijk hun bestaan vinden in den landbouw dus rijstbouw. Er is ook een industrie, die de ruwe katoen verwerkt, verder een paar weverijen en papierfa brieken, De eigenlijke rijkdom van dit land zilver, goud, ijzer, koper en kolen liggen voor het grootste gedeelte nog onaangetast in de schoot der aarde. Kort geleden heeft heel Haiderabad feest gevierd de twee dochters van den Ni zam werden uitgehuwelijkt aan de zonen van naburige vorsten. De twee jonge meis jes, die volgens de zeden en gewoonten volkomen van de wereld afgezonderd op gevoed werden, verschenen voor de eerste maal in het openbaar, glanzend door de juweelenpracht, afkomstig uit de schat kamers van den Nizam. Er is een zeer wijze wet, volgens welke iedere dochter op den dag van haar huwelijk uit de on- deraardsche schatkamers van haar vader mag kiezen wat zij wenscht te bezitten. Zij mag die kostbaarheden haar heele leven behouden, maar na haar dood verschijnt een der zwijgende wachters en laat de ju weelen weer in de schatkamers verdwij nen. Ook de heerscher van Baroda, de tweede der nieuwe Indische koningen, kan over een behoorlijk inkomen beschikken. Het wordt geschat op 40 millioen Zw. Frs. per jaar. Zijn rijk, dat in vier deelen gesplitst is, welke niet in elkaar sluiten, ligt op het schiereiland Kathiawar, is 20.000 K.M2. groot. Zijn paleis in Baroda, de hoofdstad, overtreft aan rijkdom en Oostersche schoonheid onze stoutste fantasieën. En 't is nog des te meer verwonderlijker omdat de tegenwoordige heerscher van Baroda eens een arme herder was. Vijftig jaar ge leden werd de toenmalige heerscher door do intrigeerende raadsheeren onttroond en de tegenwoordige vorst op de troon ver heven. Hij leefde ondanks het vorstelijke bloed dat door zijn aderen vloeide, en on danks het feit, dat hij tot hetzelfde vor- De statiewagen van den Maharadja van Gwalior. Men gebruikt hem slechts bij groote kerkelijke feesten. De met juweelen versierde tulband vol tooit het vliegercostuum. De Maharadja met zijn privé-vliegtuig. stenhuis behoorde als zijn voorganger, in de bergen als een eenvoudige herder. Hoe wel men dacht in den ex-herder een wil loos werktuig te hebben, werden de raads heeren bitter teleurgesteld. Baroda behoort tegenwoordig, dank zij de energie van zijn heerscher, tot de vooruitstrevendste staten van Indië, en onderscheidt zich, doordat het zeer goede scholen bezit en doordat de kasten hier niet zoo streng gescheiden zijn als in het overige Britsch-Indië. Ver der komen de prachtige zijden gewaden, met goud en zilver bewerkt, welke wij in de musea zoo graag bewonderen, uit Ba roda. Het ontbijt van den Maharadja van Kash mir. Op een zilveren tafel en met gouden eetgerei. De Maharadja van Gwalior, die de titel „Sinda" draagt, is de „Dritte im Bunde". Hij telt nog maar achttien jaren, en is vo rig jaar in Oxford aangekomen. Hij staat sterk onder Engelsche invloed, en heeft zijn vorstelijk landhuis in Lahskar, direct laten verbouwen en in 'n Engelsch „Coun- tryhouse" doen veranderen. Zijn rijk, dat 60.000 K.M.2. groot is, en dat slechts 3 millioen inwoners bezit, heeft tegenwoordig Lahskar tot hoofdstad. De oude stad Gwalior is een vervallen, vuile plaats, waarboven een tweehonderd meter hooge rots uitsteekt, op welker top de be roemde, oeroude vesting Gwalior ligt. De tien meter hooge ringmuren omvatten zes prachtige palefzen een citadel, tempels en fonteinen. De Maharadja van Kashmir is bijna veertig jaar oud. Die heerscht over een der schoonste landen der wereld. Dit land is door zijn ligging het grenst aan Rus land, China en Afghanistan voor Enge land van groote strategische beteekenis. Voor zijn troonsbestijging liet de tegen woordige vorst reeds veel van zich spre ken. Hij was onder den naam Sir Hari Singhi en onder het pseudoniem „Mister A" de treurige held in het beruchte Ro binson-proces, dat zich in 1924 in Enge land afspeelde, en waarin bleek dat een

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 6