Tuinbouwuitvoer in 1934. iVOROL 2e BLAD Verdere achteruitgang. oMboèe. unite tandm De voornaamste afzetge bieden van onzen tuin bouw Engeland en Duitschland schrom pelen steeds meer In. HAUPTMANN. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer 2EEÜWSCH NIEUWSBLADT VAN VRIJDAG I KAART 1935. No'. 9. Een der belangrijkste deelen van: de Ne derlandsche nijverheid .de export van tuinbouwvoortbrengselen 1 is in de laatste zes jaren enorm achteruitgegaan. Het tota le gewicht van dezen uitvoer was in de ja ren van 1929 tot en met 1934 in millioenen kilo's achtereenvolgens 731, 679, 586, 533, 476 en 446. De aan de hand van deze cijfers op gestelde grafiek van het uitvoer-gewicht ziet er als volgt uit: 29 30 31 32 33 34 In het afgeloopen jaar is de uitvoer yes pro cent minder geweest dan in 1933; vergele ken bij 1929 valt echter een daling te con stateren van bijna 39 procent. De waarde van dezen uitvoer is nog veel sterker verminderd. Over de jaren 1929 tot en met 1934 bracht onze tuinbouwexport in millioenen guldens achtereenvolgens op, 88, 75, 66, 48, 37, en 34. Uitgedrukt in een grafiek verkrijgt men het volgende beeld: 29 30 31 32 33 34 Reeds bij den eersten oogopslag blijkt, dat de dalende lijn van deze reeks kolommen veel sterker is dan van die van het uitvoer- gewicht. De exportwaarde is dan ook ver geleken bij 1933 in het afgeloopen jaar weer met negen procent en vergeleken bij 1929 met niet minder dan 61 procent verminderd. Bovenstaande kolommen geven wel een duidelijk beeld van de enorme bedrijf sin- zinking. Vrijwel alle onze buurlanden hebben aan deze vermindering het hunne bijgedragen. Naar Duitschland zonden wij verleden jaar 195 millioen K.G. producten voor f 18.3 mil- lioen, hetgeen drie millioen K.G. meer en twee ton gouds minder was dan in 1933. (De cijfers van 1929 luiden: 394 millioen K.G. voor f 49.3 millioen). In vijf jaren tijds is onze uitvoer naar Duitschland met de helft in gewicht en 63 pCt., in opbrengst ver minderd. De vermeerdering van drie millioen K.G. in 1934 'schijnt niet ongunstig, maar zegt de Tuinderij, die deze statistische gegevens uitgewerkt heeft tot welken prijs is die verhooging verkregen. De verbetering is slechts schijn. De 18 millioen waarde van onzen export naar Duitschland is voor een belangrijk deel altijd nog niet betaald. De vol ledige liquidatie der achterstallige vorderin gen zal volgens dit vakblad nog wel minstens drie jaar duren. „Wij vreezen dan ook aldus de Tuin derij woordelijk dat de Nederlandsche tuinbouw, evenals trouwens het geheele Ne derlandsche bedrijfsleven in 1935 de bit tere gevolgen zal hebben te dragen van het feit, dat de Nederlandsche export naar Duitschland in 1934 zich betrekkelijk zoo „goed" heeft gehouden. Naar Engeland zonden wij verleden jaar 168 millioen K.G. tuinbouwproducten tegen 182 millioen K.G. in 1933. De waarde was f 10.6 tegen f 12.8 millioen in 1933. Dit is louter een gevolg van het Engelscbe protec tionisme. Onze eens zoo bloeiende uitvoer van versche appelen, peren, kersen, aardbei en, zwarte en roode bessen en kruisbessen is door de Engelsche invoerrechten totaal vernietigd. Onze uitvoer van druiven viel terug van 41/2' millioen K.G. in 1931 tot 2.1 millioen K.G. in het afgeloopen jaar. De uitvoer van tomaten tuimelde van 50 millioen K.G. in 1931 tot 14 millioen K.G. in de laatste twee jaren; de exportwaarde daalde van f 9.5 millioen in 1931 tot anderhalf millioen ver leden jaar ofwel met 84 pet in drie jaren tijds. o—- Hier volgen nog eenige cijfers van de uit gevoerde producten: AARDBEIEN: totale uitvoer 1.297.000 K.G. voor f 342.000. Duitschland nam 893.000 K.G. Engeland slechts 158.000 K.G. voor f 96.000. KRUISBESSEN: Uitvoer 1.374.000 K.G. voor f 65.000, waarvan 971.000 K.G. voor f 39.000 naar Duitschland en 311.000 K.G. voor f 20.000 naar Engeland. De uit voer van zwarte bessen, n.l. 89.000 K.G. ging voor f 12.000 geheel naar Engeland; in 1933 heeft dezelfde hoeveelheid f 27.000 opgei- bracht. De uitvoer van roode en witte bes sen, n.l. 17.000 K.G. was voor f 2009 even eens geheel voor Engeland. UIEN: Uitgevoerd werden 110 millioen K.G. voor ruim 3 millioen. Duitschland nam vier millioen K.G., België 11 millioen en Engeland 89 millioen K.G;: de prijzen waren niet lager dan verleden jaar. Een zwaluw maakt nog geen zomer, zegt een goed Hollandscb spreexwco.d en dage lijks zien wij om ons heen de gebeurtenis sen die de waarheid van deze zegswijze on derschrijven. Toch heerscht er groote vreug de. en dat niet alleen in de kringen der bloembollenkweekers, over het feit dat A- roerik» per 1 April 1935 hel sinds 1926 be staande invoerverbod op narcis en za! op heffen er is n.l. nog een andere Oud-Hol- landsche waarheid, dal een schaap over den dam gewoonlijk de voorlooper van meerde- Het aangenaamst is dit besluit van de A- merikaansche regeering natuurrijk voor die- gepen, die onmiddellijk bij den narcissen- teelt betrokken zijn; een aantal belangheb- den hebben in de vreugde huns harten reeds stappen bij de regeering gedaan om de bestaande teeltbeperkingen voor de nar- cisbollen geheel of gedeeltelijk opgeheven te krijgen. Onze kweekers dienen echter ter dege het voorwendsel in het oog te houden, waaronder de Amerikaansche regeering des tijds het embargo afkondigde n.l. als zouden de ingevoerde narcissen het aantal schade lijke insecten sterk doen toenemen. In feite was het embargo niets dan een poging tot protectie der Amerikaasche kweekers; toch zal men mettertijd goed doen onze bollen DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. met „Astie het gedaan heb ïstie waard, datfïe geëlectrificeerd wordt", meende de dikke bakker Klaassen, voorzitter van onze soos. „Geëlectrocuteerd, Klaassen"; verbeterde ambtenaar Vlierhout rustig. „Nou ja al die stadhuiswoorden, da's één pot nat", verwierp Klaassen, terwijl hij een groote hap van zijn biertje nam. „Wat bedoel je nu met die pot nat: je bier tje of die stadhuiswoorden?" vroeg de klei ne kleermaker Prikkels grinnekend. De bak ker wierp hem een minachtenden blik toe. „Ik zal je vertellen", vervolgde hij, met een resoluut gebaar zijn glas neerzettend „dat je een beestmensch bent als je zoo'n wurm 5>ij zijn moeder vandaan haalt alleen om een paar centen los te krijgen. Zoo'n vent is niet waard dat hij leeft". De soos had tegen deze redeneering niets in te brengen. „Een andere vraag is, of-ie 't werkelijk! gedaan heeft, opperde neef Jansen. „Vast en zeker", oordeelde de bakker be slist. „Hé hé bakkertje, zeg dat nou maar zacht jes'' riep Prikkels, vuur vattend. „Heb jij de kranten gelezen?" vroeg de bakker hem met een dreigend stemgeluid. „Ja? Nou dan kan je weten, dat de ke rel het gedaan heeft, zoo vast als tweemaal twee vier is". „Geen kwestie van", wierp de schelle stem van Prikkels tegen. „Er is geen enkel rechtstreeksch bewijs tegen hem. Allemaal zijdelingsche". „Ik heb maling aan je rechtstreeksche of zijdelingsche bewijzen", zei de bakker. „Ik heb in drie kranten de verslagen ge lezen en ik zeg je" bons; deed zijn vuist op tafel „ik zeg je, dattie 't gedaan heb". „Electrificeeren", zei Pleun Zeeland effen. De kleine, driftige Prikkels zat te dansen op zijn stoel. Hij werd advocaat van den si- nisteren Duitschen timmerman, die aan den anderen kant van den aardbol zich van een vreeselijke aanklacht zocht vrij te pletien. Ook Prikkels bleek precies op de hoogte van het rechtsgeding. Ik geloof, dat de geheele blanke wereld daar precies van op de hoog te is en ik weet niet recht, of wij ons daar over moeten verbazen of ergeren. Zeker, het rooven en dooden van dit kindje is een vreeselijke aanklacht zocht vrij te pleiten, misdaad niet verschrikkelijk? Wat b.v. te zeggen van het Fransche meisje, dat om der wille van de levensverzekeringsgelden haar zieken vader in koelen bloede vergiftigde? En welke huiveringwekkende drama's liggen verscholen in de 27 moorden, die tijdens de Kerstdagen in Amerika werden gepleegd? Ik geloof echter, dat het tragische rooven en dooden, van dit kindje meer tot de massa spreekt, eerstens omdat het zulk een on schuldig kind is, maar niet minder omdat het een kind van een beroemd man is en ten slotte, omdat er door de sensatiejagers zooveel ophef van wordt gemaakt. Welke Hol lander snapt de mentaliteit van de Ameri kaansche dames, die met modelletjes van de beruchte ladder op hun mantel liepen? Prikkels praatte en verdedigde de stellling 4at men den beschuldigde op de aange brachte bewijzen niet mag ter dood bren gen. Bakker Klaassen stond achter den of ficier van justitie, die het hoofd van dc.i man eischte. De debaters werden vurig eu de debatten warm. „Ik vraag jou", riep Prikkels roodhoofdi* en met zijn vinger op Klaassen wijzend, „of jij het op je geweten durft te nemen, dien man ter dood te veroordeelen op de bewij zen die er zijn en trots zijn eeden, dat hij on schuldig is?" De bakker knikte overtuigend van ja. „Ik geloof er niets van", verwierp de klei ne kleermaker hefljg. „Je zit nu ja te knik ken en honderden, misschien duizenden krantenlezers zitten ja te knikken. Jullie ver oordeelen dien man je eisclit zijn leven. Jullie maakt zijn arme vrouw tot weduwe en zijn kind tot wees. En op grond waarvan doen jullie dal? Hebben jullie den man ooit gezien? Neen niet anders dan op slechte krantenfoto's. Hebben jullie hem ooit ge sproken? Natuurlijk niet. Hebben jullie ken nis genomen van de bewijzen, die tegen hem worden aangevoerd? Neen. Jullie oordeelen en veroordeelen louter en alleen op grond van verslagen in de krant, die wie weet hoe onvolledig en eenzijdig zijn". „Daar zit veel waars in", meende ambte* naar Vlierhout. Prikkels werd welsprekend van woede. „Ik verdedig geen moordenaars. Alstie "het gedaan heeft moeltie gestraft worden, Maar ik oordeel en veroordeel den man niet omdat ik 't niet kan. Heb je 't ooit op de viool hooren spelen dat je iemand per cor respondentie per krantenverslag ter dood veroordeelt? En toch zijn er misschien tien duizenden menschen op het oogenblik, dié er zich aan bezondigen. Ik heb ook 't proces gevolgd natuurlijk. Maar ik zal wel op. passen te zeggen, dat de man de stoel heeft verdiend. Ik laat me niet van de wijs bren gen door een ambtenaar, die de sensatie een handje helpt door theatraal driemaal „moordenaar" te brullen. De man moest zich schamen". „Nou ja", zei de hakker, ietwat verbluft door de heftigheid van Prikkels, „als je de zaak zóó stelt..." „Oordeelt niet opdat gij niet geoordeeld worde", zei ambtenaar Vlierhout. „Maar die jury dan?" vroeg Klaassen. „Dat zijn toch ook maar gewone menschen". „Zij zitten tenminste met hun neus bij de zaak", antwoordde Prikkels. „Zij hooren den verdachte, zijn beschuldigers en zijn advoca ten; zij zien de bewijsstukken. Hoewel ik voor mij 't op die jury-rechtspraak niet begrepen heb, „besloot hij. „Ik heb meer vertrouwen in onze onafhankelijke Holland- sche rechters, die zonder vooringenomenheid het voor en tegen van het aangevoerde be wijs afwegen. Laten de Amerikanen hun ja- ry's maar houden." Het was een van de weinige keeren, dat Ik' een Hollander een vaderlandsche instelling boven een buitenlandsche hoorde prijzen. PLEUN ZEELAND zooveel mogelijk vrij van ziektekiemen te verschepen. Dat zou tevens de kans op op heffing van andere beslaande embargo's sterk doen toenemen. Er zijn voor den aandachligen lezer meer opwekkende berichten in de nieuwskolom men te vinden. Onze scheepsbouw, tot voor enkele weken nog in zak en asch, zelfs zoo, dat sluiting yan belangrijke werven over wogen werd, heeft nieuw leven gekregen. Konden wij voor enkele weken de bouw aankondigen van vijf groote sleepbooten voor Rusland, thans heelt een Nederlandsche maatschappij een order geplaatst waar hon derden vele maanden werk aan zullen vin den. We doelen op de zes tankschepen die de Balaafsche Import op diverse werven laat bouwen; de Rotterdamsche Mij. had dezer dagen nog een extra-meevaller doordat de Nederlandsche Koloniale Tankvaart Mij. er opdracht gaf voor een 6000 tons tankschip. Door dit alles is onze scheepsbouw voor- loopig weer gered, en dat nog wel zonder regeeringssteun, hetgeen in deze tijden bijna een unicum dreigt te worden. Niemand is beter dan wij overtuigd van liet feit, dat het voor de regeering nu een maal niet doenlijk is de steun met volle handen te verstrekken waar deze gevraagd wordt. Toch zijn wij van meening dat b.v. de bouw van een tweede Statendam binnen onze landsgrenzen, een zoo groot nationaal belang moet worden geacht, dat het niet verantwoord zou zijn bij deze gelegenheid de koorden van de beurs al te stevig dicht te houden. De bouw van een dergelijk groot schip zou duizenden in den lande voor en kele jaren werk en brood geven, gezwegen nog van de steungelden die door deze mas sale tewerkstelling kunnen worden bespaard. Dat een tweede Statendam verantwoord De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam is, is een vaststaand feit. De Nederlandsche schepen zijn om hun comfort en goede ta fel, evenals om hun veiligheid bij het rei zend publiek zeer gezocht; dat bewees dezer dagen de Statendam zelf, die op zijn reis van New York naar de Rivièra geheel vol geboekt was met 675 passagiers eerste en tweede klasse. De statistieken wijzen het uit: wij drinken minder bier. Bedroeg het verbruik per hoofd in 1929 nog 25 L., van het edele gers tenat, in 1934 is dit teruggeloopen tot 17 Ln d.i. slechts 60o/o. Behalve aan de algeraeene toestand, is dit geringer verbruik voorna melijk te wijten aan het feit, dat de prijs van het bier niet omlaag is gegaan, zich niet bij de gewijzigde omstandigheden heeft aan gepast. Nu heeft hieraan ongetwijfeld tot op zekere hoogte de fiscus schuld, die do accijnzen niet. heeft willen verlagen; de bier brouwerijen gaan in deze echter evenmin vrij uit. Zij hebben in den goeden tijd groo. Vervolg le kolom pagina 3

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5