Een voordeel van belastingverhooging MAGG!S BOUILLON BBRTELS 2e BLAD Gelijke monniken - Gelijke koppen IMJRGERLIJKE STAND We eische/i vanhet goede het beste... daarom gebrui ken we altijd de practische en uitmuntende Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven Bertels' Kunstkorrel ZI-.EUW" CTI NIEUWSBLAD VAN.VRITDAG 15 FEBRUARI 1035. No. 7. Het wjrkloosheidssubsi- dielonds brengt meer ge lijkheid in piaatselijken belastingdruk, doch ver zwakt de autonomie der gemeente. Met een verhooging der belasting is nie mand blij; dat is een waarheid als een koe. Vooral in dezen tijd, nu de loonen tier arbeiders enorm zijn gedaald, de midden stand welhaast geen zaken meer doet en moeite heeft om lijf en ziel bijeen te hou den, nu ook de beter gesitueerden groote deelen van liun inkomen hebben zien ver dwijnen, is beiaslingverhooging dublel zwaar te dragen. Er is dus misschien eenige moed noodig om ten gunste van belastingveehooging iels te zeggen, bt-huive dan de algemeenheid, dat zij dieneu moet om de Slaatsbegrooting sluitend te maken. Wij hebben meer hel oog op de instelling van het Rijkswerkloos- heidssubsidiefonds wat zcgl on e vriend Charivarius wel van dien naam? een der voornaamste oorzaken van de voor sommige gemeenten schrikba.endc belas- tingverhoogingen van den laats!e:i lij Men weet, dat de gemeente vooi%haar werkloozen moest zorgen. Tot een behaald percentage kreeg zij van het Rijk een sub sidie. De lasten der we: kloozenzorg waren ec hter buitengewoon onevenredig verdeeld. In villa dorpen als Wassenaar, Bloemendaal c.a. wonen welhaast uitsluitend beter gesi tueerden en hoogere ambtenaren, daarente gen weinig arbeiders. De werkloosheid en bijgevolg de werkloosheidslasten waren in die gemeenten van weinig beteekenis. Bij de groote draagkracht der ingezetenen wa ren de belastingen erg loog. In fabrieksplaatsen daarentegen als b.v. Maassluis. Vlissingen en zooveel andere, waar de arbeiders het grootste percentage der bevolking vormen, was de werkloosheid groot en drukten de kosten van hun onder steuning zwaar op de belastingbetalende burgerij, uiteraard een sterk ingekrompen groep, nu zooveel arbeiders geen belasting meer konden opbrengen. Het gevolg was, dat de belastingen in die fabrieksplaatsen reeds lang geleden stérk werden opgevoerd. Op die wijze ontstonden tussc'Kén de bela - fingpeilen der gemeenten enorme verschil len. o Men heeft ingezien, dat men met dit stel sel op den verkeerden weg was. Deze weg leidde voor tal van weleer bloeiende gemeen ten tot den onherroepelijken ondergang. Uier kwam neg bij, dat meer e'i meer het in zicht rijnte. dat werkloozen'org een zaak van het Rijk meest zijn omdat het hier niet een plaatselijk, maar een nationaal, ja een universeel verschijnsel geldt. tiet werlToosheidssub rliefond voorloo- pig ingesteld voor twee jaar, zal in de hand der regeering het middel zijn om de kosten der werkloozenz.org meer gelijkma'ig over alle gemeenten te verdeelen. Voor h t eer ste jaar zal het Rijk 46 millioen in het fonds storten een bedrag dat naar het oordeel van velen te gering is, maar dat volgens den minister om financieele redenen niet hooger Kan zijn terwijl voorts in het fonds vloei en: 25 opcenten van de gem centefond sbe- lasting. 10 opcenten op de grondslagen huur waarde, meubilair en dienstboden en 40 pet van de opbrengst der grondbelasting. Vroeger kwamen deze belastingen wei naast geheel aan de gemeenten ten goede. De gemeenten k"nnen niet, door eenvou dige verh~oging ran oocen'en en pe cent ages zich voor deze aderlating schadeloos stel len, want de regeering heeft bepaald, dat de gemeente voor de fondsbclas'ing. niet meer dan 55 opcenten mag heffen (vroeger 30Y voor de vermogensbelasting 40 (vroeger 50;. terwijl de uitkeering der grondbelasting van 75 op 35 pet is teruggebracht. Voor den belastingbetalende!! burger komt hier deze verandering in foi'.e neer op een verhooging. want een gmieen-e du vroeger 80 opcenten fondsbelas ting m esi heffen, zal zich thans veelal niet met 55 opcenten tevreden kunnen stellen, al woedt huur uit keering uit het werkloosheidssubsidiefonds wellicht hooger dan haar vroegere Rijkssub sidie. Zij zal op andere manier het ontbre kende belastinggeld moeten trachten te vin den. Een der meest betreden wegen in dit opzicht in het verhoogen der opcenten voor de perspneele belasting tol de bij de wet toegestane grens. Een andere weg i; de mo gelijkheid om het aantal opcenten fondsbe- lasting tot het bijzondere peil van 75 voor de .gemeente op te voeren; dat mag in speci ale gevallen. Weer andere gemeenten zullen nieuwe belastingen moeten invoeren (straat- precario-, vermakelijkheidsbelasting en on ze overheid is te dien opzichte vrij vinding- rij k. o Welke maatregelen evenwel genomen wor den, er heeft in vrijwel alle gemeenten ook in de plaatsen, waar men vroeger wei nig betaalde een stevige herziening der beiasliugen plaats. Dit ligt i:i de lijn van het plan der regeering; zij wil de belastingen in alle gemeenten zoo noodig tot het maxi mum opvoeren en het overschot van de ee- ne gemeente middels de bijdragen in het werkloosheidsfonds geforui en om aan de andere gemeente een wat redelijk r uitkee ring ter bestrijding van de werkloosheidslas ten te kunnen doen. De financieele resulta ten van deze poli'iele zijn voor elke gemeen te verschillend. Over de geheele lijn geno men heeft er echter met dit nieuwe stelsel een nivelleering, een gelijkscha ving van be lastingen plaats; wel kan worden aangeno men, dat het veeleer een nivelleering is naar boven dan naar beneden, m.a.w. veel meer lage belastingen zullen worden opgevoerd dan hooge belastingen worden verlaagd. Deze nivelleering van plaatselijke belasting peilen is een der goede gevolgen van het nieuwe stelsel. Zij opent de mogelijkheid, dat een einde wordt gemaakt aan verschil lende onjuiste toestanden, die van groote on gelijkheid der plaatselijke belastingen het gevolg waren. Hoe vaak gebeurde het niet, dat een kleine gemeente onder den rook van eeii-gpoolere stad financieel welvarend war tptt Koste -vtm "hnaï4 grootere zuster, doordat een groot percentage in de stad werkende menschen in die randgemeente woonde? Die menschen verdienden in de stad hun loon. doch besteedden hel in de kleine plaats hunner inwoning, zoodat de stadsmiddenstand er niet of slechts weinig van profiteerde. Zij betaalden ^aan de stad ook geen belasting en dat was erger. Vroe ger heeft de forensenbela !ing en laler de gemeentefondsbelasting wel in de richting van een nivelleering gewerk', maar deze ge lijkmaking verdween toen de werkloosheid groote vormen aannam en de kleine ge meente naar verhouding weer te veel door die lasten werd bezwaard. o Aan zulke dingen komt nu vrijwel geheel een einde, want de verschillen in belasting druk der gemeenten zullen minieum zijn. Voor den beoefenaar van de leer der staats inrichting is het opmerkelijk te zien, hoe zeer hier de practijk heeft gedrongen in de richting van centralisatie, alsmede hoé hier bij noodgedwongen weer een sliikje moe t worden weggenomen van het zelfbestuur der gemeente. Plaatselijke autonomie is een mooi beginsel, maar de practijk bewijst thans dat in dezen tijd de maatschappelijke problemen verre vi'g'oeien buiten het ka der van het gemeentelijk bestuur en dat al leen met middelen, in grootheid evenredig aan de grootte van de kwaal, met kans op succes een poging tot oplossing kan worden gedaan. Zij, die zoo gemakkelijk vitten op de incompetentie van gemeentebesturen en vooral van gemeenteraden zullen ver standig doen, hierover eens wat dieper na te denken. VVe zijn nu eenmaal een conservatief volk groot is het aantal diergenen, die nog hede,. ten dage vorderingen van wetenschap en techniek, die reeds lang hun deugdelijkheid en noodzaak hebben bewezen, met een on gerechtvaardigd wantrouwen bejegenen. Nog steeds zijn er velen die,, ondanks de zon derlinge ervaringen die de couranten dage- gelijks daarover publiceeren, hun kostbaars te bezittingen bewaren in oude kousen, for nuizen matrassen of Sigarenkistjes. En dat terwijl in hun vak doorknede technici zich dagelijks het hoofd breken over de vraag hoe wij onze safe-inrichtingen en brandkas ten nog veiliger, nog ingewikkelder, kun nen maken. Niet ieder zal echter zooveel leergeld te betalen krijgen als de familie uit het ge huchtje Terwet bij Arnhem, die hun spaar- duiten tot een bedrag van f 6000.in een Sigarenkistje in een stroozak hadden ver stopt. Toen de lijd gekomen was om het appeltje voor den dorst aan te spreken, ble ken er van de f 6000.aan banknoten nog slechts f 600.— over te zijn^ de overige 5100.waren opgegeten door ratten. Een Hagenaar bleek meer waardeering voor de onverdroten arbeid van Lips c.s. te hebben en kocht een brandkast om zijn NEDERLANDSCH PRODUCT IN KWALITEIT AAN DE SPITS geldswaarden een veilig plaatsje te geven. De zin van zoodanig instrument n.l. het be letten dat een onbevoegde zich van den in houd meester maakt, scheen dezen zaken man echter te zijn ontgaan: hij placht'na sluiting van zijn brandkast de sleutels er naast aan een spijker te hangen. Toen nu in de afgeloopen week eenige personen, die on bekend wenschen te blijven, een nachte lijk bezoek aan het kantoor brachten, heb ben zij een dankbaar gebruik gemaakt, met de sleutels de brandkast geopend en een kleine f 1000.als gemakkelijk verworven buit meegenomen. We hadden de gezichten van die toffe jongens" wel eens willen zien, die daar in het holst van den nacht met zuur tof snij- apparaten en breekijzers aan den arbeid wilden tijgen en de brandkast voor 't ge bruik gereed vonden. Niet altoos wordt het de heeren inbre kers zoo gemakkelijk gemaakt; in de mees te gevallen grijnst een hermetisch gesloten stalen deur de ongenoode gasten tegen. Ook de inbrekers weten echter met de techniek mee te gaan. In Amsterdam hebben zij op z'n Amerikaaiisch een brandkast met een dynamietpalroon laten springen, welk ge waagd karweitje met een buit van f 5000.— werd beloond". Overigens ondervindt ook het gilde van inbrekers, ladelichters en zakkenrollers te genwoordig wel overlast van amateurisme op dit gebied. Daar weet b.v. de Haagsche winkelier van mee te pralen, die geen eigen telefoon had en van buurmans telefoon gebruik mocht maken. Buurman dreef den bur gerzin zelfs zoover dat, men den winkelier via zijn telefoon mocht onheilen; wanneer de winkelier dan aan de telefoon was, pas te buurman wel zoolang op de zaak. Nu deed zich echter de laatste tijd herhaalde lijk het zonderlinge geval voor, dat buur man kwam met de boodschap: telefoon voor U" en als de winkelier dan aan het toestel kwam, kreeg hij geen gehoor. Nog zonderlinger was, dat de winke'ier bij zijn terugkeer steeds geld uit de winkellade miste: buurman had toch wel goed opge past? Toen buurman weer kwam met een boodschap dat er telefoon w.as, stelde zich een kennis van de winkelier verdekt op en het raadsel was uit de wereld: nauwelijks was de winkelier naar de telefoon of buur man stapte naar de gel dl ad e en deed een greep De winkelier heeft toen voor 't laatst van buurmans telefoon gebruik ge maakt en de politie opgebeld... o Het zijn niet alleen particulieren die soms vreemd met de zuurverdiende pen ningen omspringen. On e overheid - en se- mi-overheidsorganen he" ben op dat gebied ook een naam hoog te houden. Zoo lazen we dezer dagen van een spoorlijn die zeg- waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan in géén geval qemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST. Gevoel ,,of haar rug zou breken". Pijnen in enkele weken verdwenen Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen" bevrijd was, voelde een vrouw zich dooi dankbaarheid gedrongen ons den volgenden brief le schrijven: ,,Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, voor al 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem, voel ik me een ander mensch, geluk, kig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben veel opgewekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven nemen". Mevr. M. H. De meeste rheumalische pijnen of zwel lingen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Sail* zal U spoedig van de stekende, vermoeiende pijnen bevrijden, omdat het 't overtollig urinezuur uit het lichaam drijft. De zes verschillende zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewanden en nieren aan tot geregelde werking, zoo- dat alle schadelijke afvalstoffen, ook over tollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan „de kleine dagelijksche do. sis" zal het urinezuur zich niet weer kun nen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumalische pijnen bevrijd blijven. Kruschen Salts is uitsluitend vèrkrijgbaai bij alle apothekers en drogisten u f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat óp het etiket op de. fla con,' zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. ge en schrijve 41/2 millioen gekost heeft, per jaar eenige tonnen verlies oplevert en nergens heen leidt. Neen, lezer, dit spoor lijntje bevindt zich niet in Amerika of Thibet. Het is een Nederlandsche spoorlijn van Stadskanaal via Ter Apel naar er gens midden op de hei, waar de rails in het zand eindigen. De spoorlijn Stadskanaal- Ter Apel—Rijksgrens is 22 K.M. lang, be vat op dit korte traject elf bruggen, en werd 2 Mei 1924 geopend. Twee jaar later reeds werd het gedeelte Ter Apel—Rijks grens (een denkbeeldige plek ergens op de hei) builen dienst gesteld; op het nog in gebruik zijnde stukje loopen per dag 13 treinen met gemiddeld 20 passagiers; er loopt n.l. ook nog een autobus over dat traject, die een belangrijk deel van het ver keer opneemt. Enkele cijfers over dit spoor wegdrama? Totale bouwkosten f .4.500.000; alleen de dwarsliggers: f 215.000; Bruggen f 618.000; enz. En dat alles terwijl over het zelfde traject reeds een bus loopt. Is het wonder dat onze spoorwegen met een ver- liestoename van elf millioen per jaar wer ken en de belastingbetaler dit dure paard je—op—stal steeds scheever gaat aanzien? o Steeds veelvuldiger worden de, hoewel op zichzelf nog zwakke, teek enen van een langzaam naderend economisch her-Tel. De jaarcijfers van meenige gemeentó en onder neming over 1934 hebben een tot stilstand- komen van de neergaande lijn aangetoond; hier en daar is die lijn zelfs reeds aan het stijgen. Een van die gelukkige gemeenten is Eindhoven, waar b.v. het aantal werkloozen met een vierde verminderde; het scheep vaartverkeer in de kanalen ter plaatse nam niet onbelangrijk toe. Ook uit onze sigarenindustrie hooren we opwekkender geluiden. De geweldige ach teruitgang der export schijnt tot staan te zijn gekomen; met een bedrag van f 850.000 is deze export ongeveer gelijk aan die in 1933 gebleven. Het verbruik hier te lande is in 1934 ge daald van 74 millioen gulden tot 71 milli oen, hetgeen niet bijzonder veel is, in aan merking genomen de geweldige verliezen welke andere takken van nijverheid leden. In de interessante statistiek van de „Ta bakskoerier" lezen wij verder, dat de ge middelde prijs hier te lande voor een si gaar besteed, beneden vijf cent ligt. Dit iV in hoofdzaak te wijten aan de enorme toe name van het verbruik der zgn. Cigarillos, de kleine Sigaartjes in prijzen van 2 en 3 cent. Deze omvatten reeds 410/0 van het to taal aantal opgerookte sigaren. Slechts 17°b der Sigaren kostte meer dan 6 cent: aan passen blijkt yoor velen toch méér dan een leuze te zijn... WESTKAPELLE, over de mnd. Jan. 1935 Geboren: Willeboordz.v.Stefanus Gabriel- se en van Maria Huibregtse Jan z. v. Kris liaan Pieter Cijsouw en van Jakoba Lous Leuntje, Adriana d. v. Simon Lie- vense en van Maria Klare van Sighem Foort z. v. Liendert Dekker en van Dina Zandee Kornelis z. v. Maarten Brasser en van Johanna Brasser. Ondertrouwd: Jakob Cijsouw 26 j. en Pie- ternella Verstraate 27 j. Vervolg le kolom pagina 3.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5