f m.i 2e BLAD ASPIRIN DE LAGERE SCHOOL N.V. F. WIBAUT Zn. Ups and downs in drie jaar tijds, /•4-^\Een frissche mond i mei witte tanden -mMm s)e Nederlandsche Tandpasta „WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED»' LIEFDE. stbccfa £e£pt ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935. No. 5. De openbare school zit in den hoek waar de sla gen vallen. Voortgezette groei bij het Bijzonder Lager Onderwijs. Meer belangstelling voor Uit gebreid Lager Onderwijs. De molens van de statistiek malen lang zaam, maar lijn. liet Geniraai bureau, vo^r de Statistiek heelt thans ce.<ige gegevens ge publiceerd beirelfende het gewoon en uit gebreid lager onde.\\,j> i.i 1933. Het zijn belangwekkende cijfers, onverschillig uit weiken gezichtshoek men deze wil bekijken. Voor de voorstanders van h o•■enbare on, derwijs is'het geen prettige laak, de inklim, ping van dit onderwijs in drie jaren tijds ie moeten aanschouwen, een inkrimping, die in het thans afgeloopen jaar werd voortge. gezet. Zij zullen zich een duidelijk beeld moeien vormen van de beteekenis van de ze cijfers en moeten overwegen, wat in de gegeven tijdsomstandigheden en met de be schikbare middelen tegen verdere conden seering der openbare school kan worden ge daan. Zoo iels, dan leeren deze cijfers hen, dat stilzitten uit den booze is. Voor de voorstanders van het bijzonder onderwijs zijn uit deze statistische gegevens meer verhei gende conclusies te trekken, lïr is vooruitgang over de gelieele linie. GEWOON LAGER ONDERWIJS In 1931 had ons land 3234 openbare scho len met 441.208 leerlingen en 14.381 leer krachten, dat is gemiddeld 134 leerlingen en vier leerkrachten per school. Het daar opvolgende jaar was het aantal scholen ge daald tot 31/5, liet lceriingengeLal tot 427.u72 en het aantal leerkrachten tot 13.576. De vermindering van het aantal scholen was iels grooter dan de daling van het leerlin- gcnlal, want het gemiddelde aantal leerlin gen per school steeg tot 131.5; het aantal leerkrachten was een fractie minder. In 1933 zette de daling zich voort: op 3Ü85 scholen gingen 410.592 leerlingen, onderwe zen door 12.855 leerkrachten, dat is gemid deld 133 leerlingen per school met vier leer krachten. In drie jaren lijds verdwenen er. dus 199 openbare scholen, daalde het leerungcntal met 30.616 en verlieten 1526 leerkrachten deze school. o In 1931 waren er 4252 bijzondere scholen met 759.595 leerlingen en 22.442 leerkrach ten, dat geeft een gemiddeld leerlingengelal per school van 178.5 met vijf leerkrachten per school. In 1932 hadden 4378 bijzondere scholen 772.521 leerlingen met 22.909 leerkrachten. De uitbreiding van het scholental was naar verhouding sterker dan den groei van het leerlingêngetal, want het gemiddelde aanlal leerlingen per school bedroeg 176. Het ge middelde aantal leerkrachten bleef op vijf. In 1933 gingen op 4432 bizondere scholen 765.161 leerlingen met 22.697 leerkrachten. Trots de vermindering van het leerlingental kwamen er dus meer scholen, hetgeen zich duidelijk uitdrukt in het vcrhoudingscijfer over dat jaar, n.l. 176 leerlingen per school. Het gemiddelde aan'al leerkrachten onder ging geen noemenswaarde verandering. In drie jaren tijds steeg dus het aantal bijzondere scholen mei 130 en bedroeg de netto stijging van nel leerlingental 5566. Het aanlal leerkrachlen vermeerderde met 255. UITGEBREID LAGER ONDERWIJS Over de geheele linie valt er g oei te zien in het uitgebreid lager onderwijs. Het totale aantal openbare scholen daalde we liswaar iets, doch het leerlingental steeg niet onbeduidend; ook de bijzondere scholen hebben in dit opzicht geen reden tot klagen. In 1931 waren op 266 openbare scholen 29.470 leerlingen met 1393 leerkrachten; de ze getallen stegen het volgende jaar tot 269 scholen met 32.978 leerlingen en 1439 leer krachten. In 1933 gingen op 260 scholen 35.430 leerlingen met 1480 leerkrachten. Op 526 bijzondere scholen waren in 1931 37.784 leerlingen met 1888 leerkrachten. In 1932 bedroeg hef aantal scholen 533, het aanlal leerlingen 42.262 en net aantal leer krachten 2031. In 1933 waren op 538 scho len 46.551 leerlingen met 2130 leerkrachten. Wij staan steeds gereed om U kwaliteitsbrandstof te leveren Bestel deze bij STEENKOLENHANDEL Bellamypark 22. Tel. 90 Vlissingen Dan stookt U tevreden. Vraagt ook Uw leverancier om onze stookproducten. Wie de couranten aandachtig heeft door gelezen, zal niet kunnen ontkomen aan een gevoel van: er komt leven in de brou werij. De Overheid geeft het goede voor beeld, zooals blijkt uit het tweede driemaan- delijksche rapport van het Werkfonds-be stuur. Op 15 Dec. j.l. was door dit fonds voor het doen uitvoeren van groote wer ken een bedrag vastgelegd van bijna f 16. 250.000.—een aardig sommetje waarvoor ongetwijfeld veel werkgelegenheid kan wor den geschapen. De Gemeente Amsterdam laat er tenminste geen gras over groeien; reeds de volgende maand zal de uitvoering aanvangen van zeven groote werken, waar door tallooze werkloozen weer aan den ar beid zullen kunnen gaan. Aan ingediende plannen was overigens geen gebrek; het waren er 776 tot een totaal bedrag van ruim 216 millioen. Ook het particulier initiatief is met een opmerkelijk plan voor den dag gekomen, dat, indien het s'aagt, een werkgelegenheid zal scheppen, zooals we die in de laatsle jaren niet hebben ontmoet. We bedoelen de plannen van den heer G. Barnstijn tot stichting van e. n groot Nedcrlandsch film centrum bij Wassenaar. Het is geen wis sel op de verre toekomst die de heer Barn stijn ons liier aanbiedt. 1 Mei a.s. zouden de studio's reeds in gebruik worden ge nomen. Geweldig zal ongetwijfeld de gelegenheid tot werkverruiming zijn in ion de plannen in hun huidigen vorm voortgang kunnen vinden. Niet alleen zal op het landgoed Oosterbick een com» lete filmstad ver. ijzen met studio's, kantoorgebouwen, canline's, een elcclrische centrale, e n compleet the ater om proef te draaien enz., doch het ligt tevens in de bedoeling in de komende 3 jaar een zestigtal nieuwe bioscopen in ons land te bouwen, waarin de vervaardigde films kunnen worden vertoond. Voorwaar een fantastisch plan dat wij echter in dezen tijd, waar het particulier inilialiel', voor zoover aanwezig, zoo vaak aan banden wordt gelegd, met belangstelling zien uitvoeren. ''6 door Een minder feestelijk vooruitzicht leveren de exploilalie-'ijfers der Nederlandsche S: o rweg n o er 1931 op; de inkomsten over dit jaar bedroegen weer r in elf millioen gulden minder dan over 1933, elf millioen gulden die de burgers en buitenlui in den vorm van belastingen mogen bijpassen. Op een vraag, dezer dagen aan de regee ring gesteld, of het niet hoog tijd werd te komen tot een herziening der vaste lasten antwoordde de betreffende minister, dat die bedrijven, welke hadden aangetoond, slechts weinig levensvatbaarheid te be; ill én, maar moesten verdwijnen. Ongetwijfeld een kras se uitspraalv, die volgens velen zeer aan vechtbaar zal worden genoemd. Indien dit echter het positieve standpunt der 'ï'egeering is, vraagt men zich af of het verantwoord blijft het geheele volk te doen bijdragen om een onderneming op de been te houden, die met een vcrliestoena- mc van elf millioen per jaar werkt. Er gaat zonder dat reeds genoeg geld verloren, dal waarlijk nuttiger had kunnen worden aangewend. Het wordt meer en meer de gewoonte van politieke partijen van allerlei kleur om hun overtuiging naar buiten uit te dragen in den vorm van plakkaten, biljetten en kalk- opschrii'ten. Waar dit meestal clandestien gebeurt en op plaatsen waar dit niet is ge- oorloof t, is het de taak der stadsreinigin gen te zorgen, dat deze ongeoorloofde, pro paganda weer verdwijnt. In een onderhoud met den directeur der Amsterdamsche stad reiniging bleek, dat de clandestiene propa gandisten de toch al zoo berooide gemeen- tefinanciën een extra sohadepostje van 7000 gulden hadden bezorgd, welk bedrag noo- dig was geweest om de 60.000 plakkaten van de laatste verkiezingen van de huizen der hoofdstad te verwijderen. Een merkwaardig staaltje van de geestes gesteldheid die zich door den nood der tij den van sommigen meester maakt, troffen wij in de afgeloopen week te Rotterdam aan. Het restaurant van de Bijenkorf werd Als ik een Engelschman of een Amerikaan was geweest zou ik 6 tegen 1 gewed hebben, dat de heer, die op het laatste moment het stationsperron kwam opstuiven, den trein zou hebben gehaald. De heer was een goe de dertiger, gezond, blozend, stevig gebouwd en in het bezit van zijn volle mannelijke krachten. De wijze waarop hij in verre ver schiet van het perronshoofd zijn spurt in zette gaf den indruk, dat hij in goeden vorm was. Als je gevoel hebt voor sport zie je dat aan allerlei kleine dingen. De kansen voor den laten reiziger stonden niet slecht, al moet ik daaraan onmiddellijk toevoegen, dat hij zwaar gehandicapt werd. De dikke medereiziger, die naast mij uit het portierraam hing, schudde mismoedig het hoofd. ,,Hij haalt 't nooit", zei hij, met een ver- achtelijken krul in zijn kromme neus, die duidelijk zijn verwantschap met den alou- den stam der Israëlieten demonstreerde, 9,wahd-ik-je-smoes, meneer, hij haalt 't nhooit". Ik was daar nog niet zeker van. Op het perron vormde de kaartjescontroleur de ee- nige hindernis in de race van den heer, maar evenals de chef en de conducteur en tientallen treinreizigers was ook de contro leur stond in gespannen houding met zijn tang gereed om in recordtijd het kaartje te knippen, de conducteur stond bij de geopen de laatste coupé-deur van den laatsten wa gon, zwaaide met zijn arm en brulde den spurtenden heer aanmoedigende kreten toe de chef hanteerde de stationsklok als een chronometer. De heer spurtte en de spanning onder de toeschouwers steeg met sprongen. Want de heer werd belaagd door talrijke hindernis sen. Eerstens was er zijn vrouw, die in een sukkeldrafje achter hem aanholde en voort durend tegen hem praatte, hetgeen wel het laatste was, dat zij in de gegeven omstandig heden had bebooren te doen. Vervolgens waren er aan de rechterhand van zijn we derhelft twee kinderen en aan haar linker hand drie kleine kinderen, die achter haar aanzeilden als vliegtuigen in gevechtsforma tie en, half gesjord door Ma hun korte beentjes replen en schreeuwden, d els om Pa aan te moedigen, deels om huilend te protesteeren tegen dc waanzinnig snelle „pa ce" die van hen verlangd werd. F.n ten slot te had "Pa in iedere hand een koffer, waar naar zijn sjouwen te oordeelen, het een en ander in zat. ,,Dat is een verschrikkelijke optimist die meneer zei ik tot den Abraham naast mij in het raampje. .,Wat een moed heeft die man om onder zulke omstandigheden den trein nog te willen halen". „Hij khomp er niet hij khornp er vast niet", verzekerde Abraham, die besli t geen optimist was. De volksverhuizing, die den heer naar den trein bracht was bij de kaartjesconlrole. De reiziger zwiepte zijn koffers op den grond, zocht in zijn zak naar het kaartje, vond het niet, begon in andere zakken te snuffelen haastig, zenuwachtig. Zijn vrouw achter hem stortte haar woordenvloed over hem uit wat zou zij hem in die luttele laatste seconde toch allemaal nog te vertellen heb ben? Zijn kinderen drongen en duwden, huilden en joelden. De toeschouwende menigte in trein en op perron deed een verbijsterende ontdekking Ma bleek in het bezit van zes perronkaart jes de stam wilde Pa tot het bittere ein de bijhouden. De bosjes reizigers in de cou peraampjes kreunden en hijgden over zoo veel halsstarrigheid, de conducteur bij de coupédeur staakte zijn aanmoediging en liet teleurgesteld het hoofd hangen, de chef haalde de schouders op, wierp een weemoo. digen blik op de klok en greep met een wanhopig gebaar zijn pannekoekje. De perronkaartjes werden het eerst ge knipt Ma en kroost namen de leiding in de race. Toen Pa's kaartje zich ergens in zijn kleeding had laten vangen zeulde hqf met zijn koffers achter zijn gezin aan roodhoofdig, hijgend van opwinding en iu-i spanning. Wip. De groote wijzer van de stationsklok} sprong op de vertrekminuut. Ik zou mijn weddenschap verloren hebben, want de heer was niet in den trein. De chef bracht zijn fluitje aan den mond; maakte aanstalten om zijn pannekoekje te zwaaien en toen... toen gebeurde het won der. De blik van den ambtenaar viel op den worstelenden heer en... enhet is, ongelooflijk, hij liet zich verteederen. De trein moest enkele seconden wachten. De menigte gaapte van verbazing. De conduc teur zwiepte zich met een laatste krachtin spanning lot enthousiasme op, trok de cou- pêdeur opnieuw open en brulde wat. De heer slingerde zijn koffers in de coupé, zet te zijn voet op de treeplank...- De chef. floot, zwaaide de trein be gon te lijden. Op datzelfde ondeelbare oo- genblik kreeg de Liefde den heer te pak ken. Hij trok de voet van de treeplank, draaide zich om, legde zijn hand liefkozend op den schouder van zijn vrouw en gaf haar een kus. Een echte, innige, welgemeende hartelijke kus. Een authentieke filmkus, waarvan de regisseur zegt: „Lengte 75 me ter". De toeschouwers stonden verslagen. Wat de conducteur zei mag niet in de krant. Hij slingerde zijn lichaam op de treeplank en stapte in de coupé. Bens. Met een har den slag viel de deur dicht. De koffers reis den zonder hun baas. „Aggenebbisj meneer", zuchtte mijn A- braham, de liefde da's een raar ding, zou m'n Sarah zeggen". PLEUN ZEELAND door de P.T.T. in omloop zijn gebracht. Zoo ergens dan dient men hier in het oog te houden, dat overdrijving een zaak meer schade dan goed doet. komen bij ons klimaat ge regeld voor; hef product van vertrouwen. n.l. verblijd met liet bezoek van een heer, die een warme maaltijd bestelde in dien met veel smaak verorberde. Toen er be taald moest worden bleek deze consument geen rooden duit op zak te hebben. Tot zoover is alles niet zoo buitengewoon; het is meer vertoond in den lande. Op het po litiebureau verklaarde dit heerschap e liter dat de inspecteur hein wel spoedig terug zien zou. want dat de eenige en afdoende wijze was, waarop hij zoo nu en dan een warm maal binnen kree^ Hel is een bedenkelijk symptoon wan neer dergelijke opvattingen ingang gaan vin den, en dat nog wel waar zoowel door o- verheid als van particuliere zijde veel wordt gedaan om den nood te lenigen. In dezen strijd tegen den crisis zijn bijzondere post zegels steeds een bruikbaar wapen geweest. Nu zal de post eerlang postzegels tegen ver hoogden prijs in omloop gaan brengen, waarvan de extra-opbrengst bestemd is voor noodlijdende orkesten. Wij vinden het doel prachtig en hulp zeer noodzakelijk, maar kunnen ons an- derszijds de wanhoop van postzegelverza melaars wel voorstellen. Het zou wel e^ns aardig zijn, uit te zoeken, hoeveel verschil lende postzegels sedert laat ons zeggen 1924 NIEUW KALFTOESTEL EEN MOOIE UITVINDING In veeteeltkringen wordt den laatsten tijd veel gesproken over een nieuw Kalfioesbl. een uitvinding van Dr. U. Ransy, da» ons van dusdanige beteekenis toeschijnl, .lat wij meenen goed te doen hierop de aandacht te vestigen van onze lezers. In de buitenlandsche vakbladen is men vol lof. Zoowel in België, Frankrijk, Lu xemburg en Italië zijn er reeds duizend in gebruik tot volle tevredenheid van degenen die er mee werken. De Belgische regeering die het kalftoestel in handen heeft gegeven van een daarvoor bevoegde Studie commissie, die het toe stel. zoowel theoretisch als practisch heelt onderzocht, heeft na langdurige proefne mingen moeten erkennen, dat alléén dit toe stel aan alle gestelde eischen voldoet en heeft daarom ook alléén dit toestel uitge kozen voor haar modelboerderij welke ge bouwd zal worden op de Wereldtentoon stelling van dit jaar, hetgeen toch als een officieele aanbeveling mag worden be schouwd. Aan den vakkundigen lezer zal het voldoende bekend zijn dat de oude kalf- toestellen, terecht den beruchten naam heb ben van kalvertrekkers" of Moordtuigen".' Deskundigen zijn het volkomen eens te ver-; klaren, dat alle oude toestellen niet meer

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5