NUTTIGE GELDBELEGGING EHmEHH waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 41e Jaargang VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 No 6 ZEELAND Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RECLAME VOOR HET TOERISME. laxeerfeWeuet r 35 en 55 ct. ^eeuwseh Ilieuwsblad SCMOONMKG. Uitgave: N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: noordstraat 44, telefoon 130, vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg AGENTEN IN ALLE PLAATSEN ADVERTCNTIËN 20 ct. p. r. IMGEZ. MED. 40 ct. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 CT. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur De streken van ons land, die voor of tijdens de reisweek zelf reclame maakten, hebben goede resultaten gehad.. Tot die conclusie kwam de redatie van ,;P»eizen en Trekken" in een overzicht van ue resultaten der i.i Augustus gehouden Ne- derlandsche reisweek. De stre.cen van ons land, die voor of tijdens de reisweek ook zelf propaganda nu.akten of om een of an dere reden in de belangstelling van het pu bliek stonden, hebben goede resultaten kun nen boeken. De propaganda voor de reis week heeft geleid lot een succes, waarmede opnieuw bevestigd idat het geld, besteed aan de reclame ter bevordering van het vreemdeling r" eer, u :l!ig besteed is en zelfs winsten oplevert Er zijn ondernemin gen, die tijdens de reisweek 3J0 procent ver voer meer hadder Hier nog een paar cijfers om te laten zien, wat reclame kan doen: In Augustus 1933 verkochten de Neder lands, he Spoorwegen 4210 achtdaag iche a- Donnemenlen; in Augustus van verleden jaar, toen de reisweek werd gehouden, was dat aantal 8400 dus precies 100 procent meer. In de reisweek wen den 6100 van die abonnementen a gegeven, wat wel wijst op de sterke werking van de ei week, zooa.s Heizen en Trekken' terecht conludeert. Men dient hierbij nog in aanmerking te nemen, dat in de maand Ju'i het abonne mentental ter.gge'oopen was. Het bedroeg in Juli 1933 bijna 4100 en in dezelfde maand van verleden jaar bijna 3300, ofwel ruim 800 minder. Ook in September was er een teruggang van bijna honderd abonnemen ten. Het mindere aantal in Juli 1934 zou kun nen wijzen op het bewaren van het uitstap je Tot de reisweek Maar dat kan niet, zegt R. en T. Want de reisweek werd eer t einde Juli gepubliceerd; die achthonderd wijzen op een terugloopend vervoer. Bij een ver gelijking van deze cijfers i> hel inderdaad niet gewaagd de conclusie te trekken, dat ue reisweek voor de spoorwegen een uitge sproken succes is gewee t. En toch was de reclame voor deze eers te reisweek een bescheidese. Er kan in dat opzicht nog veel worden gedaan. Iedereen heeft belang bij toerisme; iedereen moei aan de bevordering van het vreemdelingenver keer medewerken al is het alleen maar door het lidmaatschap van zijn plaatselijke Y.Y.V. De belanghebbende Vereenigingen dienen elkander te verstaan, opdat in on derling overleg op de meest efficiente, doel treffende wijze reclame voor stad, dorp en streek worde gemaakt Aldus opgezet kan een tweede Nederlandsche reisweek h t sue ces der eerste met stukken slaan. Do Ne derlandsche Reisvereeniging, die met zoo veel resultaat den stoot gaf tot de eerste reisweek voelt dit ook. Aan het slot van haar overzicht verklaart zij zich bereidt, in samenwerking met anderen naar mate hare krachten mede te werken aan den op bloei van het binnenlandsche vreemdelin genverkeer. Het is te hopen, dat deze stem gehoord en verstaan zal worden. Meer dan ooit is liet noodzakelijk, dat thans een actieve re clame wordt gemaakt voor het reizen in eigen land. VLISSINGEN. RAADSZITTING. Uit de belangrijke nieuwjaarsrede door Burgemeester C. A. van Woelderen in de Vrijdagmiddag gehou den Raadszitting uitgesproken vermelden we: Helaas hebben ook gedurende 1934 de ongunstige factoren overheerscht door den noodlottigen invloed, dien de voortdurende groofe werkloosheid bij de Kon. Mij. De Schelde op onze welvaart en onze financi ën hebben. Dit is meer te betreuren omdat alles wat na zooveel moeite en geduld tot stand kwam in 1934 o.a. de stichting van de kerngezonde N.V. Haven van Vlissingen en de krachtige vooruitgang der badplaats, daardoor geheel overschaduwd wordt. De geldelijke positie heeft zich in 1934 niet zoo somber afgeteekend als zich aan vankelijk liet aanzien, zoodat wij de reke ning over 1934 sluitend hopen te kunnen krijgen waardoor de gemeente haar zelf standige positie kan behouden. De gewone dienst over 1933 sluit met een voordeelig saldo van f 91.700.—. Waar de belastingen tot het maximum zijn opgevoerd en alle krachten zijn inge spannen om de huishouding der gemeente te versoberen, hopen wij op de extra Rijks bijdrage voor werkeloosheidslasten van f 63.000 noodig om onze begrooting sluitend te maken. De schuldenlast der gemeente bedroeg op 1 Jan. j.l. f 2.243.000. Wij hopen deze door aflossing terug te brengen op 1.969. 000.—. Op 1 Januari 19.14 bedroeg deze schuld f 1.218.GÜ0. Als men nagaat wat sinds dien in de gemeente is verbeterd 'en lot stand gebracht moet worden erkend dat een voorzichtig financieel beleid is ge voerd. De bevolking bedroeg op 1 Jan. j.l. 21728 personen tegen 21593 op 1 Jan. 1934. De gezondheidstoestand was gunstig. De groot© werkeloosheid blijft zorg baren. Over liet geheele jaar waren er gemid deld 965 werkzoekenden ingeschreven te gen 1100 in 1933. 2enuuitten lorf! BU AP0TH.cn DROGISTEN TtUJnJiaitdt maakt bJ goed In 1934 zijn 68 woningen voltooid op 31 December waren er nog 10 in aanbouw. liet is te betreuren dat deze particulier bouw vermindert, want de vraag naar wo ningen, kan, mits ons geen rampen over komen, nog langen tijd te Vlissingen het aanbod overtreffen. Voorts wordt het, door het nivelleeren der belastingen urgent een krachtige propaganda voor Vlissingen als woonstad té beginnen. Laat dus de bouw ondernemers weer moed en vertrouwen vatten en initiatief nemen voor nieuwbouw Door het Gemeentelijk grondbedrijf werd in 1934 voor f 46.746.50 aan grond verkocht De zeevaartschool De Ruijterschool werd door 240 leerlingen bezocht tegen 328 in 1933. Bij het gemeentelijk zeebadbedrijf is een nieuw record gevestigd; er werden 72194 baden genomen tegen 63291 in 1933. Weder om werden in het Grand Hotel Britannia belangrijke congressen en jaarvergaderingen gehouden. Een wandelhoofd aan de Boule vard Banker! is in aanbouw. Deze Pier die lot 50 M. het drukbevaren Scheldevaar wa ter naar Antwerpen nadert, komt voor Pa- schen gereed. De meest urgente wensch voor den ver deren vooruitgang van de badplaats blijft de spoedige bouw van een brug over het z.g. Haventje van Meijer. Da groei van het luchtvervoer per K.L.M. van het vliegveld Vlissingen heeft in ver gelijking met 1933 een ongelooflijke vooruit gang van bijna 308 procent geboekt. In 1933 vertrokken van Vlissingen 1028 per sonen en in 1934: 2789 personen, naar Vlissingen kwamen in 1933: 1062 personen, in 1934: 2735 personen. Besloten is om het stationsgebouw andermaal uit te breiden. Door het Rijk zijn eenig" verbetering - n aan li t errein aangebracht, terwij tevens ill h t najaar een radiobaken weru geplaatst. Rij Tegen mm gebruikt men f de watten, die warmte opwekt 3 De weldadige invloed van Thermogène verdrijft spoedig: rillerigheid, hoofd pijn, benauwdheid, stijfheid. Doozen a Bij alle apothekers en drogisten.! I het opstellen van de dienstregeling word zoo veel mogelijk getracht aanluiting op de Prov. Stoomb. dienst van en naar Breskens te verzekeren. De Kon. Mij. De Schelde had op 31 Dec. j.l. 1424 werklieden waarin 559 tijdelijk ont slagenen. Het aantal ambtenaren bedroeg 277 aan salarissen werd ongeveer 2 milli- oen gulden uitbetaald. De slapte wordt steeds zorgwekkender, zij werkt tnans nog slechts op een derde van haar capaciteit. Bij de S.M. Zeeland heelt de vooruitgang van het passagiersvervoer in 1933 begonnen zich in 1934 voortgezet, deze vooruitgang bedroeg ongeveer 20 procent oT ruim 11.000 personen. Het goederenvervo r liep ook in 1934 belangrijk terug, het postvervoer bleef nagenoeg gelijk. Bij de Vliss. Min. Olie en Asph. Raff, was de afzet van asphaltproducten grooter dan ooit, doch de gemaakte prijzen niet bevre digend. Aan loonen werd in 1934 ongeveer f 135.000 uitbetaald, waarvan 35.000 aan buiten Vlissingen wonend personeel. De Vlismar is thans gereed voor de exploitatie van haar nieuw oliebunkerstation aan de nieuwe buitenhaven. De kleine industrieën te Vlissingen voe ren een noodlijdend bestaan. Voor het kolenbunkerstation der S.H.V. aan de Buitenhaven was 1934 bijzonder gun stig. Er werden 867 zeeschepen gebunkerd tegen 477 in 1933. Deze schepen waren van 21 verschillende nationaliteiten. Aan het vas te personeel werd ongeveer f 130.000 aan loon uitbetaald, aan los personeel werd f 40. 000.uitbetaald. Wat betreft de N.V. Haven van Vlissingen valt daarvan over 1934 voor de toekomst het beste te vermelden. Bij akte van 21 A- pril 1934 is de N.V. opgericht en gevestigd te Vlissingen, tot het exploiteeren van ha vens. haventerreinen en haveninrichtingen. Het Maatschappelijk kapitaal bedraagt 1 mil lioen waarvan f 775.000 geplaatst. De gemeente bracht a!le rechten in die zij ontleent aan het in April 1913 tusschen haar en den Staat der Nederlanden geslo ten contract alsook de uit de exploitatie van de Binnenhavens gekweekte reserves van G1.277.98 en alle aanwezige gereedschappen benoodigd voor het stuwadoorsbedrijf, waar voor de Gemeente 275.000 aan aandeel-en ontving. Op 1 Juli heeft de N.V. de exploi tatie van alle binnen en buitenhavens over genomen. Met de aanschaffing van nieuwe outillage zal een uiterst voorzichtig beleid worden gevolgd. Gunstige contracten zijn met de S.H.V. en de Vlismar voor de ex ploitatie van Bunkerstations gesloten. Een der successen is de proef door de Woer- mann Linie genomen om Vlissingen door hare schepen te doen aanloopen. Deze proef is geslaagd zoodat in 1935 deze schepen de haven geregeld zullen aanloopen, voor het enbarkeeren van passagiers en post voor Zuid Afrika. Een algemeen entrepot voor den opslag van goederen onder Rijksversluiting is de zuidelijke loods van de buitenhaven ge sticht. Tal van nieuwe plannen om de scheepvaartbeweging te bevorderen zijn in bewerking. Moge de op den voorgrond tredende de fensie-belangen aan onze Nederlandsche Scheldemonding niet worden vergeten, wij moeten er in de moei? ijke tijdsomstandighe den voor zorgen, dat bij den meer vreed- zamen economischen wedijver der volkeren onze Nederlandsche Scheldestad zich hand- have. de Nederlandsche belangen die wij daarbij aan de Scheldemonding behartigen gaali vérre uit hoven het klein plaatselijke. Het behoud van de bloei van de Scheep vaart, de industrie,' de maatschappij Zee land, de luchtvaart en alles wat te Vlissin gen aan het Buitenland bewijst, dat Neder land zich met het bezit der heerlijke Schel demonding waardig toont, moge daarom steeds meer door alle goede Nederlanders worden behartigd. De Nieuwjaarsrede van den voorzitter werd door den heer v. d. Beke Callenfels beantwoord. Na eenige benoemingen werd het voorstel van B. en W. inzake het aflossen van een leening met f 271.000 van f 527.000 aange nomen. Idem eenige gewij igde v rjrde in- gen. Het voorstel tot ver.aging van huren der woningen in de Paul Kruger en Yer- kuijl Quakkelaarstraat werd eveneens aan vaard. Tot verhuur der aanplakborden in de Gemeente aan de N.V. Bemaco te Am sterdam voor den tijd van 5 jaar a f 240 per jaar werd conform besloten. Evenzoo tot verkoop van Gemeentegrond en onthef- fingverlcening van slraatbelasling. A.R. KIESVEREENIGING. Vrijdaga vond is een druk bezochte ledenvergadering der A.R. Kiesverèéniging gehouden. Na be handeling van den Groslijst voor de Staten verkiezing hield Ds. Vreugdenhil van Me- liskerke een rede over he t beginsel van de Chr. Dem. Unie. Hierbij betoogde spr. de onmogelijkheid voor een goed A.R. of C.II. beginselmensch om lid van deze groep te kunnen zijn. Na een ruime gedachten wisseling sloot de heer G. v. d. Putte de bijeenkomst, die gepresideerd werd door den heer P. G. Laer noes, met dankgebed. DE EERSTE BUNKEROLIE. Deze week liep alhier het Engelsche tankschip „Olean der" onze liaven binnen, alwaar 10.000 ton olio werd gelost voor het bunkerstation der Vlismar", terwijl 2000 ton voor verdere be werking aan het bedrijf in de binnenhaven werd afgeleverd. Geslaagd voor het diploma privaat do cent in boekhouden: de lieer A. J. Kruide nier; voor Machine-schrijven: onze vroege re plaatsgenoote Mej. H. de Bruijn, Sleepbooten van hier gingen ter assis tentie naar Bath, waar het Belgische stoom schip ,,Kabinda" omhoog was gevaren. Met behulp van drie booten kwam het schip vrij. In Hotel „Goes" had de jaarvergade ring plaats van de P.D.V. (Politiehonden dresseervereeniging) „Walcheren". Het le dental steeg sterk. Gememoreerd werden de resultaten der gehouden voorkeuring ai keuring voor politiehond in het Bosch „den Boede" en van den gehouden wedstrijd der afd. Zeeland K.N.P.V.in het Bosch, ter Ilooge". De statuten en het reglement wa ren herzien, waarop de goedkeuring verkre gen werd. Het reglement tot stichting van: een fonds voor vergoeding van eventueele onkosten bij ziekte of ongeval of sterfgeval van een hond waren in bewerking. BALLET KUNST HET NEDERLANDSCH BALLET. Inzake de voorstelling van „Het Neder- landsch Ballet" dat Donderdag 14 dezer slechts één enkele voorstelling in „Britan nia" zal geven, lezen wij in de Prov. Zwol- sche en Overijscvelsche Courant van 23 Ja nuari j.l. Laten wij dadelijk zeggen, dat de goede verwachtingen niet teleur gesteld zijn, dat zich naast de buitenlandsche mag vertoo- nen, omdat het daarbij niet achter staat en in verschillend opzicht nu al meer belooft. Wanneer deze waardeering doordringt, wan neer men zich losmaakt van de gedachte, dat een ballet juist uit den vreemde moet komen om goed te zijn, dan zal het ballet den steun krijgen die het verdiend. Gedragen door de waardeering van hel Nederlandsche publiek zal het ballet van Lili Green zich kunnen ontwikkelen en ont plooien, een hechte eenheid vormen en de routine verwerven, die de buitenlandsche balletten zoo feilloos zeker doet werken. Na de ouverture door het orkest, onder directie van Nico v. d. Linden werd begon nen met het ballet. „Moeder de Gans" van Maurice Ravel in de choreographie van T i li Green. Zij heeft een aantal sprookje die tot de cyclus van Moeder de Gans bo- hooren, en die door Grimm zijn gegroepeerd samengevat in de omlijsting van het sprook je der Schoone Slaapster, bij ons aks Doorn roosje bekend. Doornroosje droomt in haar 100-jarigen slaap de sprookjes van „De schoone en de beer", „Klein Duimpje'de Prinses en de slang".

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1