2e BLAD Is de Landbouwsteun te hoog ASPIRIN wxyt deteorst" De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger doetg. ■Ccipt/^iracU: ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 25 JANUARI 1935. No. 4 De indexcijfers bewijzen, dat niet de landbouwsteun de kosten van het levensonder houd hoog houdt. In de kringen der stedelijke bevolking is eerst schuchter, later sterker critiek uitge oefend op de landbouwpolitiek der Regee ring. Strijk en zet wordt beweerd dan door den steun aan land- en tuinbouw de kosten van het levensonderhoud te hoog woeden. En de conclusie is, dat het steunbedrag! ver minderd moet worden. De Voorzitter van de Amsterdamsche Ka mer van Koophandel vond het een onding, dat door middel van den steun producten worden geteeld, die vernietigd moeten wor den omdat er geen afzet voor is (tuinbouw) 'of wel beneden kostprijs moeten worden uitgevoerd (boter, spek.) In een dagblad lazen wij dezer dagen, dat er een verstarring is gekomen in de daling der groothandelsprijzen (een daling die noo- dig is om tot de zoozeer gewenschte aan passing op lager levensniveau te komen) door de regeeringsmaatregelen voor diverse bedrijfstakken, als contingenteering, prijs regeling etc. o— Zij die zoo spreken hebben toch wel heel weinig begrip van de beteekenis onzer bo demproductie. Men beseft niet of wil niet beseffen, dat de land- en tuinbouw het fundameiit is, waarop de staathuishouding berust omdat boer en tuinder met behuip van de Natuur goederen werkelijk voort brengen (graan, groenten uit zaad, melk en boter uit veeteelt b.v.) in tegenstelling met vele andere volksgroepen, wier arbeid alleen een vervorming van het voortbrengsel is (meubelen uit hout, brood uit graan, kaas uit melk enz.) Onze agrarische bedrijven zijn door het afsnijden of inkrimpen van exportmogelijk heden in verdrukking geraakt. Wat moet daartegen gedaan worden? Wat de regee ring terecht heeft gedaan: met steun op de producten den boer en tuinder door de crisis trachten heen te helpen, tegelijk met een, strijd om het behoud van de markt en een omvorming, saneering en inperking waar zulks noodig is. Dq bewering dat men de landerijen maar braak moet laten liggen als er geen afzet is, getuigt behalve van miskenning van de economische positie van den land- en tuin bouw van een grove miskenning der ver diensten onzer plattelandsbevolking die om slechts één voorbeeld te noemen tijdens' den oorlog de stadsbevolking in het leven moest houden. o Op de bewering dat de steun aan land- en tuinbouw de kosten van het levensonder houd hoog houdt is met cijfers veel af te dingen. Wij hebben die cijfers in de volgen de grafische voorstellen uitgedrukt: 145 100 140 90 75 69 85 B D G Kolom B. geeft het peil der landarbei- dersloonen, welke thans op 115 staan, het geen in vergelijking met de laatste kolom G, die de kosten van het levensonderhoud (140) uitbeeldt, niet buitensporig hoog is. De kolommen C.D.E. geven de indexcijfers van de landbouw veeteelt en akker bouwproducten. Kolom F. tenslotte geeft het peil der te genwoordige groothandelsprijzen, dat op 85<>/o staat. -o- Wat leeren deze cijfers ons? Allereerst, dat de opbrengst der bodemproducten C.D. en E. tot op heden, trots steun, slechts 75, 69 en 90o/o bedrageh van de prijzen, welke in 1914 konden worden gemaakt. Alleen de akkerbouwproducten met 90o/o komen bo ven het gemiddelde percentage der groot handelsprijzen uit. Bij den eersten oogopslag is reeds zicht baar hoe groot het gat is tusschen de kos ten van het levensonderhoud en de op brengst der bodemproducten. Dat wijst er allereerst op, dat voor den landbouwer nog lang geen sprake is van een rendabiliteit van zijn bedrijf. Het verschil tusschen deze kolommen, C.D.E. en G. loont duidelijk aan, dat de landbouwer niet in staat is, in zijn bedrijf het levensonderhoud te verdienen. Want terecht wordt in de „Boerderij" opge merkt, dat de belooning van den boer (het zelfde geldt voor den tuinder) juist in de laatste procenten van den prijs zit. Eerst moeten van den opbrengst der producten de bedrijfskosten worden betaald. De toestand wordt voor den boer en tuinder eerst weer gezond, als de geldelij ke opbrengst zijner producten en diensten tot 160 stijgen en daarbij tevens de prijzen voor alle andere producten en diensten, welke hij in zijn bestaan noodig: heeft we derom op 100 komen. De kolommen C.D.E. zouden' dus tot de lijn van 100 moeten stij gen, die van B. (loonen) en G. (kosten le vensonderhoud) tot de 100% lijn moeten dalen. Dan is het evenwicht hersteld. Zoo lang dat niet het geval is kan de landbouw niet aan zijn lot worden overgelaten. o Het groote gat tusschen de kolommen C. D E. aan den eenen kant en kolom G. aan de andere zijde bewijst tevens de onjuist heid van de bewering, dat de landbouw steun de kosten van het levensonderhoud hoog zou houden. Ten aarjzien van de vee- •eeltproducten b.v. vormt de prijs van den boer slechts de helft van de kleinhandels prijzen (kosten levensonderhoud); de an dere 50°/o dier kosten worden door andere factoren veroorzaakt. Voor het afleggen van den weg van producent naar consument moeten evenveel kosten worden gemaakt als de veehouder aan opbrengst ontvangt. Voor landbouwproducten is het percentage van de zuivere distributiekosten eveneens ab surd hoog in verhouding tot de opbrengst. De menschen, die op het oogenblik zoo mopperen tegen steun aan land- en tuin bouw zouden verstandiger doen hun aan dacht te besteden aan den chaotischen toe stand in het distributieproces, een chaos bovendien, die grootendeels wordt teweeg gebracht door wenschen en opvattingen van de stadsbevolking zelve. Wij beseffen, dat het een Hercules-taak is, vereenvoudiging te brengen in deze dis tributie. Maar zoolang de stadsbevolking zonder morren voor de diensten van hen, die het product uitsluitend verplaatsen, zul ke prijsverhoogjngen torst, dient zij af te blijven van den landbouwsteun, welke per saldo een fractie van de opbrengst uit maakt en zooals aangetoond den agra riër nog geen sluitend bedrijf waarborgt. o Nog een bewijs, dat de landbouwsteun niet de kosten van het levensonderhoud op jaagt: voor een arbeidersgezin in Amster dam waren de indexcijfers in September '34 voor voeding 123.6 en voor de overige uit gaven 153.2 (basis 1910-1913 is 100). Het indexcijfer voor landbouwproducten was toen- 80. Ook de kosten dus, die niet door den landbouwsteun werden beinvloed, wa ren hoog, zelfs hooger dan de kosten van voeding. Als men voor andere dingen dan voedsel thans ruim ll/g maal zooveel kan (of moet) uitgeven dan voor den oorlog, mag toch niet worden volgehouden dat de voeding, die 1,1/4 maal zooveel kost als voor den oorlog, duur is als gevolg van den steun, verleend aan een in nood ver- keerende land- en tuinbouw. DE ONTSMETTING VAN ZAAIZAAD. Hoewel reeds veel over de ontsmetting der zaaizaden is geschreven, zal' het toch geen weelde zijn dit thans nog eens te doen, In liet bijzonder geldt dit zeker wel voor de voorjaarsuitzaai; nu de plannen hier voor reeds worden gereed gemaakt, wil len wij nog eens wijzen op de beteekenis der zoo altijd noodige ontsmetting. De land bouwer heeft nu het nog wintertijd is, ge- legenneid over deze ontsmetting na te denken. Want algemeen wordt de ontsmet ting van granen en zaden nog lang niet uit gevoerd, sommige streken zooals Gronin gen maken hierop wel een uitzondering, want hier wordt reeds lang algemeen ont smet, zoo zou het ook in andere streken van onsi land moeten zijn maar zoo ver zijn we nog lang niet. Hoewel de Planten-ziekten- kundigen Dienst bij herhaling wijst op de groote beteekenis der ontsmetting schijnt deze voorlichting voor sommigen nog niet voldoende te zijn en wordt op ouden voet voortgegaan, tot schade van hun bedrijf. vrouw weet echter oc het product van vertrouwen. Wij zouden willen aanraden, ontsmet toch Uw zaad, de kosten zijn zoo gering, terwijl de voordeelen groot kunnen zijn. Vooral geldt dit voor lijnzaad, en omdat men dit droog moet ontsmetten, zou het nul reeds kunnen geschieden. De werkzaam- heden op het bedrijf zijn nog gering zoodat de ontsmetting reeds kan worden uitge voerd. Wanneer vlaszaad niet wordt ont smet, kan men wel zeker zijn dat de ge volgen niet zullen uitblijven. Een sterke aantasting van Botrytis zal in vele geval len een slechte opkomst of het wegvallen van de jonge kiemplanten tengevolge heb ben. Hoewel velen bij de uitzaai van vlaszaad doordrongen zijn dat ontsmetting hierbij ze ker niet mag worden nagelaten, zal het ook noodig zijn voor andere zaaigranen, waar door dan tevens meer bedrijfszekerheid wordt verkregen. Wij besluiten dus met de opmerking dat ook a.s. voorjaar alles ontsmet worde uit gezaaid, het blijlt steeds noodzakelijk. Hebt gij, vriendelijke lezer, wel eens op gemerkt welk een belangrijke plaats de kleur in onze samenleving gaat innemen? Wat is het eerste werk bij het oprichten van een politieke partij? Het vaststellen van de contributie en het kiezen van een kleur. Echtscheidingen zijn het droevig gevolg geweest van een verkeerde kleur, die bij het bridgen uitgespeeld werd; brullende mas sa's vullen de sportvelden getooid met de kleuren van hun favorieten en in onze groo te steden wordt het den voetganger groen en geel voor de oogen van de roode taxi's blauwe taxi's, groene taxi's enz. enz. Uit Rotterdam bereikte ons "dezer dagen het heugelijke bericht, dat we desgewenscht ook muizen in onze woning kunnen krijgen, Kolom A. geeft den basistoestand van '14, dus gelijkgesteld met 100. sCecAts ■mat CUleen cU ?rUJ* de Priis ^an Akker's Abdijsiroop, met de van ouds bekende en beroemde genees kracht weder teruggebracht lot de oude prijzen van vroeger! Deze aanmerkelijke prijsverlaging maakt het zelfs thans iedereen mogelijk Akker's Abdijsiroop te koopen. Als U dus wordt gekweld door een hardnekkigen hoest, benauwdheid op de borst, bphn^ft niic tt pi,pen; verwaarlo,osde verkoudheid, griep, bronchitis of asthma, dan Kh™U^feTu^e,^afrhouden Abdijsiroop te gebruiken. Houdt U dus aan dit beproefde en niet schadelijke middel, zooals duizende De verlaagde prijzen zijn ïen dankbare gebruikers vóór U. 65 cent 3 dagen gebruik f 1.05 dagen gebruik f 1.75 12 dagen gebruik 3.- 24 dagen gebruik "If* 9ebruik gebruik gebruik gebruik QMer'sQklijsircèp

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 5