De V.V.V. als Reisbureau. PUROL i NOORD-STER waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad U gebrandf 41e Jaargang VRIJDAG 25 JANUARI 1935 No 4 ALGEMEEN WEEKBLAD WESTELUK ZEELAND s Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een principieele kwestie. De taak der leden. verzacht" - geneest". Uw Zenuwen km°™n„ ,0e'n "tX" eeuwseh Uieuwsblad VOOR flCHOONDtme Uitgave N.V. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD i.o- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Noordstraat 44, Telefoon 130, Vlissingen Noordstraat 34, Telefoon 236, Middelburg agenten in alle plaatsen ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 er. CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur De met overheidsgeld ge subsidieerde V.V.V. te Mid delburg bevordert de be langen van een particulier reisbureau. Mag dat? In de kringen der Middelburgsche bur gerij is misnoegen ontstaan over het feit, dat de plaatselijke Vereeniging voor Vreem delingenverkeer zich geassocieerd heeft met een particulier reisbureau. Men vindt het onjuist, dat een vereeniging, die voor haar werk in het algemeen belang door de open bare kassen met subsidie wordt gesteund, de belangen van een particuliere firma be vordert en men is er voorts niet over te spreken, dat een en ander door het be stuur zonder voorkennis van een leden vergadering is gereed gemaakt, waar- doou men voor een voldongen feit geplaatst is. Waarom heeft het V.V.V.-bestuur dat ge daan? Het redeneert aldus: Be eigenlijke taak der V.V.V. n.l. het maken van propaganda en het geven van inlichtingen schiet te kort. Het publiek verlangt méér. Men vraagt inlichtingen, die slechts dorr een reisbureau goed kunnnen worden verstrekt. „Inlichtingenbureau en reisbureau zijn zoo langzamerhand bij el kaar gaan behooren schrijft Mr. J. Moo- lenburgh, voorzitter der V.V.V. in de Mid delburgsche Courant en zij helpen elkaar over en weer ten behoeve van het publiek. Daarom besloot de V.V.V. een proef te ne men met samenwerking met een reisbureau. De tweede reden is van financieelen aard de vereenigingsfinaneien lijden onder de cri sis. Hoe grooter de inkomsten eener V.V.V. hoe meer zij voor een stad en omgeving kan doen. „Is het daarom te verwonderen vraagt Mr. Moolenburgh dat een in uitzicht gesteld winstaandeel uit een samen werking met een reisbureau voor de kas hoogst welkom nuttig en bruikbaar is?" Bij informatie kregen wij van den Voor zitter op de vraag, waarom het bestuur hier over de ledenvergadering niet had gehoord, ten antwoord, dat de satuten in een derge lijk geval niet voorzien. Uiteraard is dan het ■bestuur bevoegd tot het nemen van een beslissing. HET SUBSIDIE. De vraag is al eens meer actueel ge weest: Mag een in het algemeen belang werkzame en daarom van Overheidswege en door andere instellingen gesubsidieerde ver eeniging de belangen van een particuliere firma direct of indirect bevorderen? En reeds vroeger is daarop een ontkennend antwoord gegeven. De kneep zit natuurlijk in het ontvangen van het subsidie. Dit sub sidie wordt verleend voor het dienen van al- geineene belangen niet voor het bevor deren van particuliere zaken. Doordat zij subsidie ontvangt is een in stelling wanneer het gaat over particu lier zakendoen in een bevoorrechte po sitie. Wanneer zij haar vleugelen uitstrekt over bijkantoor A an een particuliere, firma voelt het publiek tereent, dat hier sprake is van hel benutten dier bevoorrechte po- silio ten behoeve van zakelijke belangen van particulieren. Men noemt dat met een mooi woord deloyale concurrentie en dat is het in feite. Er zou van deze samenwerking tusschen V.V.V. en particulier reisbureau minder te zeggen zijn, indien V.V.V. eerst bedankt had voor de subsidies om vervolgens, arm in arm met een firma, de glibberige paden van het zakendoen te betreden. Of dat laat ste in overeenstemming is met de doelstel ling, uitgedrukt in de statuten en of het be stuur dat eigenmachtig mag doen, ware een huishoudelijke kwestie der vereeniging ge weest. Maar en gelden uit de openbare kas sen toucheeren (gelden, bijeengebracht door de belastingbetalende burgerij) en een deel van de winst opstrijken van een met haar samenwerkend in haar gebouw onderge bracht particulier reisbureau gaat niet op. Niemand kan van twee wallen eten. Een V.V.V. moet zich wel wachten, het subsi die indirect te gebruiken tot het doen van dingen, waarvan een particulier bureau voor deel kan hebben voordeel, waarin zij zelf deelt. o Ja maar zegt Mr. Moolenburgh de V.V.V. heeft het gedaan in het belang van het publiek. Het kan juist zijn, dat het pu bliek belang gebaat is met het vestigen van een reisbureau, doch dat heft het boven omschreven bezwaar niet op. De V.V..V had andere wegen moeten bewandelen. Zij had b.v. overleg kunnen plegen met de particu lieren in Middelburg en Vlissingen, wier ar beid zich uitstrekt over het rei >b urea u-we- zen en daarbij het initiatief kunnen nemen tot het stichten van een geheel op zichzelf staand reisbureau een taak, die volko men binnen haar doelstelling ligt. STREKELIJK REISBUREAU Het V.V.V. bestuur had het nog anders kunnen doen. Reeds lang wordt er gespro ken over de oprichting van een provinciale vereeniging voor vreemdelingenverke r, een hoogst 'nuttige instelling voor Zeeiand. Niet alleen kan deze de belangen van het Zeeuw sche toerisme in gewestelijk verband behan delen, waardoor men tot een rationeeler werkveraeeling en kostenbezuiniging komt (men denke aan de doelmatiger reclame), terwijl de bereikte resultaten grooter kun nen zijn, maar buitendien zal Zeeland's aan deel in het landelijk toerisme beter tot zijn recht komen. Ingewijden weten, wat er om trent de beteekenis van gewestelijke veree- nigingen in de A.N.V.V. momenteel gaande is. Wij hebben gehoord, dat er plannen zijn, binnenkort een oprichtingsvergadering voor een provinciale vereeniging te beleg gen en wij spreken gaarne de hoop uit, dat deze succes moge hebben. Is eenmaal de Provinciale V.V.V. tot stand gekomen, dan zou zij het stichten van een eigen reisbureau kunnen overwegen. Een reisbureau dus van en voor de vereeniging, met uitschakeling van particuliere belan. gen. De balen ervan zouden geheel ten goede dienen te komen van de Vereeniging en haar werken in het belang van het toe risme. Wij schrijven: overwegen, want ook in dit geval stuit men op de kwestie van het subsidie en dient men nauwke rig na te gaan of men met een dergelijk bureau vvillicht niet in conflict komt met de be langen van een particuliere onderneming. Een met Overheidsgelden gesteunde instil ling dient met zulke dingen uiterst voor zichtig te werk te gaan. Al te spoedig komt men op het zakenterrein van particulieren, voor wie elke concurrentie een „drawback" is, maar voor wie concurrentie van met Overheidsgelden gesubsidieerde instellingen terecht een doorn in het oog is. ZONDER DE LEDEN? Mr. Moolenburgh heeft het in zijn bo- ven geciteerd stukje telkens over de V.V.V., die ter zake optrad. Geheel juist is dat niet. Het was het V.V.V. bestuur, dat welis waar geheel statuair de Vereeniging ter zake verbond; reglementair klopt de zaak. Of echter de ledenvergadering in meerder heid het standpunt van het bestuur deelt en of dus ter zake moraliter geredeneerd mag worden, dat de V.V.V. in haar geheel met dezen gang van zaken accoord gaat, mag o.i. vooralsnog in twijfel worden ge trokken. Ook al handelde het bestuur bin nen het raam der statuten meer elegant ware het geweest,, indien over deze zaak te voren eerst de leden waren gehoord ge worden. o Intusschen bestaat er onzerzijds geen re den, de goede trouw van het bestuur in twijfel te trekken. Wij willen gaarne aan nemen, dat het bestuur, heeft gemeend te handelen in het belang van het publiek en dat men daarbij de beteekenis en de con sequenties van het samengaan met een particulier bureau ietwat te licht heeft ge wogen te meer waar de V.V.V. Middel burg ter zake slechts het voorbeeld heeft gevolgd van zustervereenigingen in andere plaatsen des lands. Wellicht worden in die plaatsen dergelijke vraagstukken lichter op gevat, misschien werden aldaar ter plaat se geen particuliere belangen geschaad, al heft dit naar onze meening liet bezwaar niet op, dat ook hun handelwijze principi eel verkeerd is, indien zij van Overheids wege gesubsidieerd worden. Wat ervan zij: de leden der V.V.V. mogen in deze kwestie geen aanleiding vinden voor het lidmaatschap te bedanken, zooals naar ons ter oore kwam enkele personen be reids hebben gedaan. Dat is de manier niet. Indien men het met de handelwijze van het bestuur niet eens is dient men dit het col lege duidelijk te maken en desnoods te vragen, een ledenvergadering te houden, waar men zijn bezwaren naar voren kan brengen. Terwille van het toerisme in Zee land in het algemeen en dat van Walche ren in het bijzonder spreken wij de hoop uit, dat deze kwestie spoedig op de juiste wijze uit de wereld zal worden geholpen. VLISSINGEN. AANVARING Zaterdagnacht omstreeks 4 uur heeft, waarschijnlijk tengevolge van de mist, ter hoogte van Terneuzen een aanvaring plaats gehad tusschen het Poolsche vrachtschip Katowice komende van Antwerpen en de Engelsche vrachtboot Nugget. Iiet Poolsche schip dat op weg was naar de Poolsche haven Gedynia, Polen, bekwam schade boven den waterlijn. Het vervolgde de reis tot de Vliss. reede, waar Zondag middag het gat met behulp van een nood- belusting voldoende zeevaardig werd ge dicht. De Engelsche boot kon naar Ant werpen doorstoomen. Persoon'ijke ongeluk ken hadden niet plaats. Na korte ongesteldheid overleed in „Bethesda" de Heer Ir. C. Tjebbes, sedert 1929 scheepsbouwkundig ingenieur bij de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde", alhier. Onder groote belangstelling had de ter aar de bestelling plaats. Ds. L. B. Tjebbes, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Mid delburg en vader van den overledene sprak een woord van dank. Ds. de Kluis eindigde met het „Onze Vader". Op het kerkhof te Oberstdorf had de begrafenis van Ds. Voorhoeve. In de ka pel las de Duitsche predikant van Oberst dorf enkele schriftgedeelten. Ds. O. G. Hel dring, die juist aldaar vertoeft, sprak een woord van herinnering aan den overledene. Aan de groeve werd door diens zoon, Ds. G. F. Voorhoeve van Overdinkel gelezen Je- saia 12, zulks naar den wensch van zijn vader. Hij sloot de plechtigheid met gebed en het uitspreken van den zegen. De luitenant ter zee 2e klasse M. J. Arnoldus uit Indië teruggekeerd, is aan DOOR RHEUMATIEK TOT WANHOOP GE- DREVEN. Nu is hij veel beter en slaapt weer heerlijk. Wat Kruschen Salts kan doen voor lijders aan rheumatiek, ziet ge uit onderstaand schrijven uit Alkmaar: „Sinds jaren was ik lijdende aan rheuma- tische pijnen van alles geprobeerd, en tot wanhoop gedreven. Ik kwam bij een mijner kennissen, die mij Kruschen Salts aanraadde. Ik heb direct een flacon gehaald en ben er mee begonnen. Ik heb nu mijn derde flacon en kan tot mijn groote vreugde meedeelen, dat ik zoo goed als geheel ver lost ben van mijn pijn. Ik voel me weer jong, heb weer lust tot uitgaan en slaap weer heerlijk". T. B. te A.— Kruschen Salts bevat zes verschillende minerale zouten. Deze zouten sporen de af* voerorganen aan tot krachtige werking: Uw lichaam wordt bevrijd van overtollig uri nezuur en andere schadelijke afvalstoffen, die meestal oorzaak zijn van rheumatiek. Wanneer U trouw blijft aan de kleine da- gelijksche dosis, zullen deze stoffen zich' niet weer ophoopen. Rheumatiek komt niet terug; frisch bloed zal Uw lichaam door stroomen, ge voelt U jeugdig en energiek als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 eh f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissin gen geplaatst. In de zaal van den Heer Moeliker had weder een vergadering van de Ver. voor slechthoorenden plaats. Na de lipleesles werd het jaarverslag voorgelezen. Het ledental daalt. In Januari is weer met de lipleescur- sus begonnen. In kas is een batig saldo. Uit het verslag van de proefkisthoudster blijkt, dat er 18 bezoekers (sters) zijn geweest, die bijna alle aan een goed instrument konden geholpen worden. Na de thee declameerde de Ileeren Van Es en van der Grijp. Voor de C.K.W.O. trad als declamatrice op Mevr. Fr. Koote-Gerrilsen uit Rotterdam, geboren Vlissingsche. Bij den aanvang deel de de Voorzitter mede, dat de verschillende collecte's gehouden voor het steunfonds van de Chr. Besturenbond, totaal reeds f 500.— opbrachten. De Kerk voor jongeren in de Paling straat vierde dezer dagen een feestje. Door de Heer Kruithof uit Souburg werden en kele films vertoond. Door de N.V. Haven van Vlissingen is een plattegrond van de haven van Vlissin gen uitgegeven. Aan verschillende industri- ëele ondernemingen en scheepsvaartmaat schappijen is deze toegezonden. De N.V. „Vlismar" heeft onlangs aan gekocht 't Engelsche tankschip „Athelcrest'1 en dit schip als pernament station voor hel bunkeren van olie aan de buitenhaven in dienst gesteld. daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtahletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. In het Concertgebouw bracht „de Jon- ge Spelers" een vertolking van „De Opgaan de Zon", spel van de middenstand in -1 be drijven van Heijermans Ds. G. Smeenk, beroepen predikant b;j de Geref. Kerk alhier, hoopt Zondag o Maart afscheid te preeken te Blokzijl en te Vlissingen intrede te doen op 17 Maart. Geslaagd voor het Mercurius-diploma boekhouden, de Heer H. J. Verstraeten. In „Britannia" werd Vrijdag $n Zater dagavond door de V.T.V. uitvoering gege ven. De Heer M. Molhoek herdacht als di recteur-hoofdleider zijn 10 jarig jubileum. Namens leden en adspiranten der 4e klas se bood de Heer Lemmers hem een lede ren fauteuil aan. Daarna werd het van de ontbonden Zebra-kring overgebleven vaan del aan den Vice-Voorzitter overgedragen. De Heer Lemmers sprak een woord van dank. Door de drie alhier bestaande organi saties van bakkersgezellen is besloten tot het instellen van een cursus in practisch bakken. De lessen worden gegeven in de

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1935 | | pagina 1